Piotr Konopka: osoby z niepełnosprawnością to wartościowi i cenni pracownicy

Warto sięgać po wiedzę, z zakresu zdalnych procesów, realizowanych przez osoby z niepełnosprawnością. Fot. M. Aurelius, Pexels

Wracamy do biura – praca zdalna się nie sprawdziła. Ewentualnie hybryda! Nie ma wyjątków – nawet dla osób z niepełnosprawnością!… I żadna osoba z niepełnosprawnością nie pojawia się na rekrutacji. Co robimy źle? – pisze na łamach Agencji Informacyjnej Piotr Konopka, prowadzący firmę InnoThink.

Osoby z niepełnosprawnością jako pracownicy

Przedsiębiorcy i biura zarządzania kapitałem ludzki ciągle mają niewielką wiedzę na temat osób z niepełnosprawnością. Kulturowo, bądź historycznie, praca osób z niepełnosprawnością jest kojarzona jako fizyczna praca pomocnicza, taka jak ochrona czy sprzątanie. Żadna praca nie hańbi i są to prace, bez których ciężko sobie wyobrazić działanie przedsiębiorstwa, ale to, czy takie procesy są realizowane wyłącznie przez osoby z niepełnosprawnością? Nie – wykonuje bardzo wiele innych osób.

Warto sięgać po wiedzę, z zakresu zdalnych procesów, realizowanych przez osoby z niepełnosprawnością. Ta wiedza jest w organizacjach, składających się głównie z osób z niepełnosprawnością. Czy są to osoby, które urodziły się z niepełnosprawnością czy też nabyły ją w trakcie życia – nie ma znaczenia. Ich unikalne doświadczenie powoduje, że rozumieją, o wiele lepiej, społeczność osób z orzeczeniem.

Osoby z niepełnosprawnością a praca zdalna

Dlaczego warto sięgać po pracę zdalną osób z niepełnosprawnością? Jest kilka czynników. Pierwszym z nich jest zwiększenie puli talentów, po które można sięgnąć – mamy wtedy dostęp kandydatów z całej Polski.

Wielokrotnie poszukujemy pracowników z doświadczeniem, a nie tych na poziomie juniorskim. Zauważcie proszę, że nabycie niepełnosprawności w ciągu życia jest nie tylko dramatem zdrowotnym, wynikającym z choroby lub wypadku. Pod spodem pojawia się dramat społeczny.

Jeśli potrąci mnie samochód i w wyniku takiego wypadku trafię ze złamanym kręgosłupem na wózek – czasami zostawi mnie partner/partnerka, zabierze dzieci. Być może będę musiał wrócić do domu rodzinnego (niekiedy w niewielkiej miejscowości pod Szczecinem czy pod Rzeszowem), aby ktoś pomagał mi w codziennych czynnościach. Nie będę mógł opuścić tego domu. Nie będę umiał pogodzić się z moją niepełnosprawnością.

Kompetencje, wykształcenie, doświadczenie pozostają w głowie – tylko ciało nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom pracodawcy. Mogę mieć chęć do pracy, ale do niej nie przyjdę. Remedium na to jest właśnie praca zdalna.

Drugim czynnikiem jest zwiększenie listy procesów biznesowych, które można zrealizować przy zaangażowaniu osób z niepełnosprawnością – właściwie każdy proces można realizować zdalnie. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokazała, że można tak pracować. Nasze doświadczenie pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością świetnie odnajdują się w obszarach wsparcia takich jak:

  • kadry, płace, miękki HR,
  • księgowość,
  • administracja,
  • wsparcie techniczne/helpdesk,
  • call center przychodzące i wychodzące (sprzedażowe, obsługowe),
  • marketing (copywriterzy, graficy, community managerowie).

Trzeci element to minimalizacja ryzyk operacyjnych – niekiedy przedsiębiorstwa obawiają się konieczności dostosowywania stanowisk pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Praca zdalna niweluje takie ograniczenia. Łatwiej jest zaplanować też pracę zespołu osób z niepełnosprawnością, który ma podobne wymagania (homogeniczne dla siebie, ale odmienne od reguł dotyczących pozostałych osób).

Piotr Konopka – szef InnoThink

Piotr Konopka od 2017 roku prowadzi InnoThink – firmę pomagającą korporacjom zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. Aktywnie działa w organizacjach pozarządowych. Od 2007 roku pracuje w modelu zdalnym i w takim też zatrudniam pracowników.

Źródło i całość artykułu: Agencja Informacyjna

Przeczytaj też https://raportcsr.pl/iiii-kongres-esg-wyzwaniem-jest-dostrzezenie-osob-z-niepelnosprawnoscia-intelektualna/

Prof. Henryk Skarżyński: hałas jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia

W wielu europejskich miastach ponad połowa mieszkańców narażona jest na hałas przekraczający wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO skr. od ang. World Health Organization – organizacja wyspecjalizowana Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ ang. United Nations), odpowiedzialna za zdrowie publiczne). Ta zaleca, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 dB. Tymczasem, nawet głośne rozmowy gości w restauracji generują ok. 70 dB. Z badań Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie hałasem odpowiada rocznie za 16.600 przedwczesnych zgonów w państwach Unii Europejskiej.

Nie śmieć w majówkę!

Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów – apelują organizatorzy Operacji Czysta Rzeka.

Grupa Żabka to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc pracy na świecie i dla świata

Jolanta Bańczerowska, Członkini Zarządu Grupy Żabka, Chief People Officer.

W Grupie Żabka zdajemy sobie sprawę, że kluczem do sukcesu każdej organizacji jest świadome zaangażowanie pracowników na każdym jej szczeblu. Nasze podejście do osób pracujących w Żabce przynosi wymierne rezultaty, jesteśmy też doceniani przez światowych ekspertów w tej dziedzinie. Odpowiedzialna organizacja to także jeden z czterech filarów naszej Strategii Odpowiedzialności. W tym roku po raz drugi z rzędu, jako jedyna polska organizacja, otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Gallup Exceptional Workplace Award przyznawaną przez Instytut Gallupa, najstarszy światowy instytut badania opinii społecznej.

Warto podkreślić, że przeprowadzona przez Instytut metaanaliza objęła dane dotyczące ponad 2 mln pracowników zatrudnionych w 276 organizacjach z 54 branż i 96 krajów! To nie tylko pokazuje, jak silna jest konkurencja, ale przede wszystkim dowodzi, że Grupa Żabka jest dziś jednym ze światowych liderów pod względem angażującej kultury organizacyjnej.

Nagroda cieszy tym bardziej, że to właśnie pracownicy Żabki swoją postawą sprawili, że nasza organizacja znalazła się wśród 60 najlepszych firm na świecie, w których w ubiegłym roku 70% pracowników zaangażowanych było w działania swojego przedsiębiorstwa. Średnia światowa wynosiła zaledwie 23%.

Warto pamiętać, że budowanie zaangażowania pracowników to proces, który trwa latami. Gdy w 2018 r. nawiązaliśmy współpracę z Instytutem Gallupa, nasi pracownicy po raz pierwszy odpowiedzieli na serię kluczowych pytań. W anonimowych ankietach zapytano ich m.in. czy czują, że zależy na nich ich przełożonemu; czy w ciągu ostatniego tygodnia zostali docenieni; czy w pracy są zachęcani do rozwoju i czy mają poczucie ważności wykonywanych obowiązków.

Wówczas okazało się, że osoby pracujące w Żabce nie do końca utożsamiają się z firmą. To był dla nas sygnał do rozpoczęcia intensywnej pracy nad naszą kulturą organizacyjną. Zmianę rozpoczęliśmy od rozmowy z pracownikami na temat tego, na jakich wartościach powinna opierać się nasza organizacja.

Jednymi z kluczowych wartości w budowaniu zaangażowania, oprócz ambicji, odpowiedzialności, otwartości i wiarygodności, okazały się równość i inkluzywność. Dlatego w Grupie Żabka wdrożyliśmy politykę równości płac, uznając, że kobiety i mężczyźni powinni być tak samo traktowani i opłacani, aby żaden z pracowników nie czuł się niedoceniony, także finansowo.

Potwierdzeniem skuteczności naszej polityki jest fakt, że Żabka została pierwszą polską firmą, która otrzymała certyfikat Fundacji EQUAL-SALARY. W trakcie przeprowadzonego przez instytucję szczegółowego audytu firmy badano dane płacowe oraz prowadzono badania fokusowe wśród pracowników.

Wiemy także, że zadowoleni pracownicy, którzy czerpią satysfakcję z wykonywanej prac i odnajdują w niej poczucie sensu, rzadziej myślą o zmianie firmy. Dzięki temu mogą skupić się na realizacji ambitnych projektów. Nie mniej ważna w naszej wewnętrznej komunikacji jest transparentność. Każdy z pracowników Żabki wie dokładnie, jakie cele powinien sobie stawiać, aby móc osiągać kolejne sukcesy w strukturach firmy.

Należy dodać, że nie ma zaangażowanych pracowników bez zaangażowanych i kompetentnych liderów. Dlatego w Grupie Żabka nieustannie rozwijamy świadomość swoich menadżerów na temat tego, jak istotna jest rola przełożonego w budowaniu aktywnych zespołów. Służą temu szkolenia, wsparcie merytoryczne oraz odpowiednie narzędzia niezbędne do budowania trwałych relacji. Dążymy do tego, aby nasi menadżerowie byli nie tylko przełożonymi, ale także coachami i mentorami dla członków swoich zespołów.

Istotną rolę w komunikacji sieci odegrało również postawienie na budowanie tzw. Action Planów – zarówno przez zespoły, jak i większe obszary biznesowe. Dzięki temu możliwe było usprawnienie wewnętrznej komunikacji, które wpłynęło też na zwiększenie produktywności w kluczowych obszarach. Co za tym idzie, nowe idee, koncepcje i pomysły pracowników na każdym poziomie organizacji mogą być bardzo szybko wdrożone w życie, dając osobom pracującym w Grupie Żabka poczucie, że ich pomysły są doceniane i mają oni realny wpływ na kierunek rozwoju firmy.

Wszystkie te działania i wiele innych sprawiły, że dziś możemy z dumą powiedzieć, że Grupa Żabka to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc pracy nie tylko na świecie, ale przede wszystkim dla świata.

Ruszyły zapisy na wydarzenie CSR i ESG® – od ludzi dla ludzi realizowane w nowej odsłonie!

Dwa miejsca i dwie daty spotkań w Krakowie

10 kwietnia 2024 roku rozpoczęły się zapisy na wydarzenie CSR i ESG® – od ludzi dla ludzi, które odbędzie się 4 – 5 września 2024 roku w Krakowie. Przedstawiciele firm i organizacji pozarządowych spotkają się, aby wziąć udział w spotkaniu sieciującym Network Night oraz konferencji obejmującej trzy sale konferencyjne i przestrzeń targową, gdzie poznają kilkudziesięciu wystawców. Celem wydarzenia jest edukacja z zakresu działań społecznych i zrównoważonego rozwoju, zdobywanie inspiracji oraz networking łączący różne sektory. RaportCSR.pl jest wśród partnerów medialnych wydarzenia.

Od wymiany doświadczeń do AI

Po sukcesie zeszłorocznej edycji, której entuzjastyczny odbiór stał się motywatorem do dalszego rozwoju projektu, postanowiono urozmaicić formułę i jeszcze bardziej zwiększyć możliwości podejmowania dialogu. 4 września odbędzie się Network Night, jest to dedykowane spotkanie networkingowe, które odbędzie się w Hotelu Mercure Kraków Stare Miasto. Spotkanie to ma umożliwić uczestnikom i uczestniczkom budowanie relacji, wymianę doświadczeń oraz możliwość spędzenia czasu na rozmowach w miłej, swobodnej atmosferze.

Drugiego dnia uczestnicy i uczestniczki spotkają się w Expo Kraków, gdzie odbędzie się 3. edycja konferencji CSR i ESG® – od ludzi dla ludzi. To tutaj poruszone będą najważniejsze wyzwania i trendy rynkowe związane z CSR i ESG. Agenda konferencji będzie skupiać się na praktycznych narzędziach i innowacjach, w tym również na roli sztucznej inteligencji. Na uczestników czekają trzy sale konferencyjne oraz targi branżowe, czyli przestrzeń wystawiennicza dla przedstawicieli NGO i biznesu oferujących produkty, usługi oraz projekty branżowe.

CSR i ESG kluczem do sukcesu

– CSR i ESG to kwestie kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i budowania zrównoważonego rozwoju w organizacjach. Enea wspiera wydarzenie od pierwszej edycji, wierząc w konieczność kreowania przestrzeni do tworzenia relacji między sektorem biznesowym i działalnością społeczną. Swoimi działaniami chcemy inspirować do rozmów na temat wyzwań dotyczących współpracy sektora pozarządowego z firmami oraz do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w budowaniu trwałych i efektywnych partnerstw – komentuje Marcin Wenzel, p.o. Dyrektor Departamentu Sponsoringu, Promocji i Zarządzania Marką Grupy Enea.

Miejsce dla każdego

Dla organizacji pozarządowych została przygotowana dedykowana sala NGO, w której eksperci przekażą wiedzę na temat współpracy z sektorem prywatnym oraz długofalowego, strategicznego rozwoju organizacji. To doskonała okazja, aby poznać kluczowe aspekty współpracy pomiędzy sektorem NGO a biznesem w odniesieniu do aktualnych wyzwań i trendów, zrozumieć jakie są możliwości i perspektywy rozwoju trzeciego sektora oraz potrzeby i oczekiwania interesariuszy.

Sale dla NGO i dla świata biznesu

Dla uczestników z biznesu reprezentujących działy CSR, HR, ESG, jak również osób zarządzających w organizacjach przygotowano salę biznes oraz salę technologie i innowacje. Sala biznes skupi się na kluczowych tematach z obszaru CSR, HR oraz ESG, natomiast sala technologie i innowacje będzie poświęcona narzędziom i rozwiązaniom wykorzystującym sztuczną inteligencję. To doskonała okazja dla przedstawicieli firm do zdobycia inspiracji oraz praktycznych wskazówek, umożliwiających rozwój personalny i zainicjowanie zmian w organizacjach.

Warto rezerwować już teraz

Ubiegłoroczna edycja wydarzenia zgromadziła 800 uczestników, 47 wystawców i zaowocowała licznymi rozmowami, które przerodziły się we współprace na różnych płaszczyznach. Nadchodząca edycja poszerza możliwości networkingowe, a odpowiadając na trendy i potrzeby uczestników organizatorzy spodziewają się pobicia ubiegłorocznej frekwencji.

Uczestników czekają wszechstronne debaty

– Wydarzenie stanowi przestrzeń do rozwoju, zgłębiania wiedzy branżowej oraz inspiracji na temat najlepszych praktyk. To również okazja do budowania relacji, poznania potencjału różnych organizacji, oraz projektów realizowanych przez firmy i NGO – mówi Grzegorz Ludwin, Prezes zarządu Fundacji Pro NGO.

Zapisy ruszyły! Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego już dziś zarezerwuj miejsce, aby poznać bieżące trendy i czerpać wiedzę od ekspertów 4 i 5 września w Krakowie!

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: www.CSRiESG.pl

10 kwietnia 2024 roku rozpoczęły się zapisy na wydarzenie CSR i ESG® – od ludzi dla ludzi

Wydarzenie AICPA & CIMA – raportowanie zrównoważonego rozwoju

Raport CSR jest patronem medialnym wydarzenia

Zapraszamy na wydarzenie organizowane przez AICPA & CIMA w ramach popularnej serii „Money Talks”. Podczas tego cyklu spotkań liderzy biznesu i finansów omawiają trendy, które mają i będą miały wpływ na ich pracę w przyszłości. RaportCSR.pl objął patronat nad wydarzeniem.

Tematami wydarzenia, które odbędzie się 23 maja, w godz. 18:30-20:30, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, będzie raportowanie zrównoważonego rozwoju – implikacje i możliwości wynikające z Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) oraz jej znaczenie dla firm w Unii Europejskiej i na świecie. Patronami i partnerami spotkania są m.in.: GPW, UBS, NatWest Group oraz PwC.

Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju znacznie rozszerzył się zakres raportowanych danych, obejmujących kwestie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego.

Nadchodzące wydarzenie będzie okazją, by dowiedzieć się, jak dzięki dostosowaniu sprawozdawczości swojej firmy do nowych standardów raportowania – Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) wprowadzonych przez dyrektywę CSRD – wykorzystać pełen potencjał zarządzania kwestiami ESG oraz zwiększyć wiarygodność i transparentność swojej organizacji.

Główne zagadnienia:
  • Wpływ dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) na organizacje w Unii Europejskiej i na świecie.
  • Identyfikacja ryzyk oraz możliwości związanych z integracją raportowania ESG ze strategią korporacyjną.
  • Kluczowa rola specjalistów ds. finansów w implementacji i sprawozdawczości ESG.

Zdobądź wiedzę na temat ewoluującego krajobrazu raportowania zrównoważonego rozwoju i dowiedz się, jak twoja firma może to wykorzystać, aby tworzyć wartość zarówno dla organizacji, jak i interesariuszy.

Posłuchaj ekspertów ze świata biznesu i finansów, nawiąż kontakty i odkryj strategie, które ułatwią wdrażanie inicjatyw z zakresu ESG.

Agenda:

18.00 – Rejestracja i networking
18.30 – Wprowadzenie: Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Reginalny na Europę, AICPA & CIMA
18.40 – Prezentacja: Dr Jeremy Osborn FCMA, CGMA, CPA (Aust.), Global Head of ESG, AICPA & CIMA
19:10 – Przerwa kawowa
19.30 – Panel dyskusyjny; moderator: Dr Jeremy Osborn, FCMA, CGMA, CPA (Aust.), Global Head of ESG, AICPA & CIMA
20.20 – Q&A
20.30 – Zakończenie; networking i poczęstunek

Rejestracjahttps://www.aicpa-cima.com/cpe-learning/event/money-talks-navigating-sustainability-reporting-how-to-create-value-for-business-and-stakeholders?

Wydarzenie jest bezpłatne; odbędzie się w całości w języku angielskim

Think tank Żywność dla Przyszłości: Większość Polaków widzi potrzebę zmiany nawyków żywieniowych z uwagi na zmianę klimatu

Obchody Dnia Ziemi, jak co roku, są okazją do refleksji na temat naszego wpływu na kondycję planety. W kwietniu br. mija rok od utworzenia Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy Żywność dla Przyszłości zainicjowanego przez grupę spółek DANONE, która od ponad 30 lat działa na rzecz poprawy żywienia milionów Polaków i ograniczania skutków kryzysu klimatycznego.

W ramach aktywności think tank’u agencja badawcza Zymetria zrealizowała badanie „Talerz Polaka – Nawyki żywieniowe polskiego społeczeństwa”. Pozwoliło ono wskazać pięć postaw, które odzwierciedlają nastawienie polskiego społeczeństwa do zmiany klimatu: Zaniepokojeni, Obojętni, Zaangażowani, Aktywni i Denialiści. Klasyfikacja ta pozwala bliżej przyjrzeć się preferencjom polskich konsumentów i ocenić jakie działania są konieczne na rzecz wspierania diety planetarnej.

Badanie o nawykach żywieniowych

Badanie „Talerz Polaka – Nawyki żywieniowe polskiego społeczeństwa” miało na celu scharakteryzowanie nawyków i preferencji Polaków w zakresie odżywiania oraz spożycia mięsa w kontekście ochrony klimatu i planety. Jego wyniki wskazują, że polskie społeczeństwo można skategoryzować według następujących segmentów: Zaniepokojonych, Obojętnych, Zaangażowanych, Aktywnych i Denialistów. Badanie pozwoliło na zidentyfikowanie barier dla zmian w żywieniu w kierunku diety planetarnej. Należą do nich ceny produktów, które są opisane jako ekologiczne oraz przyzwyczajenia i przekonania, np. dotyczące gorszego smaku tych produktów[1].

Dieta planetarna

Dr hab. Zbigniew Karaczun. Fot. Robert Jeszke

– Zachęcanie do próby zmiany nawyków żywieniowych w kierunku diety planetarnej to nieodłączny element  zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Warto podkreślić, że w jego ramach ważne jest nie tylko utrzymanie dostępu do zdrowej żywności, ale też dbanie, by jej produkcja miała możliwie jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Wyniki badania pokazały, że większość naszego społeczeństwa ma świadomość konieczności podejmowania działań na rzecz planety, jednak nadal jest jeszcze sporo do zrobienia na tym polu. Tym ważniejsze są inicjatywy takie jak prowadzony przez nas think tank – komentuje dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, jeden z członków-założycieli platformy badawczo-eksperckiej „Żywność dla Przyszłości”.

Badanie pozwoliło wyodrębnić następujące grupy:

  • 38 proc. – Zaniepokojeni – osoby, które są świadome problemów ochrony środowiska oraz klimatu. Wyrażają gotowość na wyrzeczenia i większe zaangażowanie, ograniczają zużycie wody, prądu czy praktykują używanie wielorazowych toreb.
  • 27 proc. – Obojętni – to grupa społeczna, która dostrzega konsekwencje zmiany klimatu, ale nie chce rezygnować ze swojej wygody. Skupia się na dobrostanie ludzi, którzy powinni mieć dostęp do taniej, czystej energii i móc korzystać z dobrobytu.
  • 16 proc. – Zaangażowani – jej przedstawiciele uważają, że katastrofa klimatyczna i ochrona środowiska to obecnie jedne z największych wyzwań ludzkości. Ograniczają korzystanie z samochodu, preferują wodę z kranu i dbają o niemarnowanie żywności. Ta grupa jest gotowa płacić więcej lub zrezygnować z wygody na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu na klimat.
  • 12 proc. – Aktywni – według tej grupy zmiana klimatu jest priorytetowym zadaniem do rozwiązania dla ludzkości, sami angażują się w działania pro środowiskowe.
  • 7 proc. – Denialiści – to osoby, które ignorują problemy środowiska naturalnego, nie chcą się angażować w działania pro środowiskowe i postulują skupienie się na dobrobycie oraz jego zwiększaniu.

Dieta dobra dla planety i dla zdrowia

Jak wynika z badań, do naturalnych odbiorców diety planetarnej należą respondenci zaliczający się do grupy Aktywiści (12% populacji). Konsumenci z grona Zaangażowanych i Zaniepokojonych (w sumie 54%) również są otwarci na zaakceptowanie takiej diety. Nadal jednak deklarowana dieta może być określona jako tradycyjna, stosunkowo niedużo osób deklaruje ograniczenie spożycia mięsa i nabiału. Sięganie po roślinne zamienniki białek zwierzęcych nie jest powszechne.

Prof. Ewelina Hallmann

– Większość konsumentów jest otwarta na włączanie do swojej diety produktów, które ograniczają wpływ środowiskowy. Jednak nadal wielu Polaków opiera swoje żywienie na diecie tradycyjnej. Dlatego ważną misją jest uświadamianie, że dieta fleksitariańska zmniejsza ryzyko chorób dietozależnych, zatem nie tylko jest bardziej przyjazna dla planety, ale też dla nas, jako konsumentów – zauważa prof. Ewelina Hallmann.

Ustalenia ekspertów wskazują, że w upowszechnieniu produktów pochodzenia roślinnego ważnymi czynnikami są przyjaźniejsze ceny oraz promowanie przepisów, które ułatwią komponowanie posiłków zgodnie z zasadami diety planetarnej. Konieczność edukacji w tym zakresie jest widoczna, także mając na uwadze trendy konsumenckie.

Monika Borycka. Fot. Joanna Gałuszka

Obraz trendów dotyczących systemu żywieniowego jest niejednoznaczny. Z jednej strony konsumenci będą oczekiwali od producentów transparentności i oferty, która uwzględnia wartości związane z ochroną planety. Jednocześnie rośnie zagubienie związane z oceną wpływu poszczególnych rodzajów żywności na zdrowie czy środowisko – stwierdza Monika Borycka, badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka w zakresie studiów nad przyszłością.

 ***

Żywność dla Przyszłości to pionierska platforma badawczo-ekspercka, która łączy tematy zdrowia i odpowiedniego żywienia z troską o środowisko i bezpieczeństwo żywnościowe. Wśród założycieli think tank’u, są: dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, klimatu, sozologii, polityki ekologicznej, prof. dr hab. Ewelina Hallmann, zajmująca się naukami rolniczymi, szczególnie w zakresie technologii żywności i żywienia, przede wszystkim żywności ekologicznej oraz Monika Borycka, ceniona badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka w zakresie studiów nad przyszłością. Konsultantką merytoryczną jest dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka w zakresie żywności i żywienia. Eksperci prowadzą interdyscyplinarne badania w obszarze przyszłości żywienia i jego wpływu na zdrowie Polaków i środowisko naturalne

Inicjatorem powołania think tank’u jest grupa spółek DANONE, która dostarcza wiedzę w zakresie żywieniowych zachowań konsumenckich. Zaangażowanie w rozwój tej inicjatywy, to kolejny etap realizacji przez spółki DANONE podwójnego zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego, w tym pozytywnego wpływu na zdrowie ludzi i kondycję planety, a także strategii One Planet. One Health, w ramach której firma zachęca konsumentów do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych – dobrych zarówno dla zdrowia, jak i środowiska.

Raport można pobrać tu: https://www.bit.ly/3MXe38S

Autorzy raportu

Prof. Ewelina Hallmann jest profesorem nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia, specjalizuje się w tematyce żywności ekologicznej. Jako pracownik Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej drobiazgowo bada różnice pomiędzy żywnością ekologiczną oraz tą pochodzącą z produkcji konwencjonalnej. Szczególną uwagę poświęca także wpływowi żywności ekologicznej na zdrowie ludzi i zwierząt, rozwojowi rolnictwa ekologicznego oraz promowaniu wiedzy na temat żywności ekologicznej. Pomysłodawczyni nowoczesnych metod analizy żywności. W pracy dydaktycznej stara się pokazywać studentom, że dobór odpowiednich narzędzi, technik i metod badawczych jest kluczowy dla otrzymania rzetelnych informacji o analizowanym surowcu czy produkcie. Profesor Ewelina Hallmann jest współrealizatorką krajowych i międzynarodowych projektów badawczych oraz autorką ponad 240 naukowych i popularnonaukowych publikacji.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun jest profesorem w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego, a także dotyczące procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska. Jest współzałożycielem Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE) i Koalicji Klimatycznej. Był m.in. doradcą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Środowiska oraz kierownikiem merytorycznym w zespole przygotowującym Program Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy. Współpracuje m.in. z FAO, US AID, Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Autor i współautor ponad 350 publikacji.

Dr Katarzyna Wolnicka jest specjalistką dietetyki, autorką krajowych zaleceń żywieniowych w postaci „Talerza zdrowego żywienia” i materiału „W 3 krokach do zdrowia”. Współtworzyła wiele publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w profilaktyce i terapii chorób dietozależnych. Wieloletnia ekspertka Instytutu Żywności i Żywienia włączonego do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB i koordynatorka Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej; kierowniczka Zakładu Edukacji Żywieniowej. Zajmuje się m.in. opracowywaniem i upowszechnianiem zaleceń żywieniowych, koordynacją projektów z zakresu edukacji żywieniowej, oceną stanu odżywienia i sposobu żywienia.

Monika Borycka jest badaczką trendów, analityczką innowacji, założycielką i CEO TrendRadar, pod szyldem którego przybliża wiedzę o przyszłości i trendwatchingu. Pomaga firmom i organizacjom zrozumieć przyszłość i przygotować się na nadchodzące zmiany. Wykładowczyni, opiekunka merytoryczna studiów Trendwatching & Future Studies na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez ponad 13 lat pracowała w zespołach digitalowych największych ogólnopolskich stacji telewizyjnych, gdzie zajmowała się m.in. trendwatchingiem, a także analizą i wdrażaniem innowacji.

O grupie spółek DANONE:

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia Polska). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy – w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health – spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.

[1] „Talerz Polaka – Nawyki żywieniowe polskiego społeczeństwa”, marzec 2023, agencja badawcza Zymetria.

Paweł Potakowski: dostęp do tłumacza języka migowego znacznie zmniejsza barierę komunikacyjną

Bariera, której doświadczają osoby niesłyszące to coś więcej, niż tylko fakt, że ktoś nie słyszy. Barierą jest m.in. edukacja, zaledwie 6 na 10 nauczycieli w szkołach dla dzieci niesłyszących potrafi dobrze posługiwać się językiem migowym, czyli odpowiednio przekazywać wiedzę uczniom. Jak przełamywać te bariery? Jak może wspomagać nas w tym nowoczesna technologia?

O tym rozmawialiśmy z Pawłem Potakowskim, dyrektorem ds. komunikacji, MIGAM S.A. Rozmowę odbyliśmy podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Przeczytaj też https://raportcsr.pl/europejski-kongres-samorzadow-z-ekspertami-fundacji-xbw/

Dzień Długu Ekologicznego

Dzień Długu Ekologicznego w tym roku dla Polski wypada 28 kwietnia. W ostatnich dekadach zdominowaliśmy naszą planetę i wszystkie jej ekosystemy w bezprecedensowym stopniu. 2020 był rokiem, w którym masa dzieł wytworzonych przez ludzi po raz pierwszy przeważyła nad masą biosfery.

Dobrowolne ESRS dla MŚP nienotowanych na GPW

Firmy sektora MŚP, które chcą wdrażać ESG, mogą już teraz zapoznać się z polską wersją językową projektu dokumentu „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie” przygotowanego przez unijną agencję ‒ EFRAG.
Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła dokument na język polski. Polscy przedsiębiorcy znajdą tu wskaźniki, które UE wstępnie bierze pod uwagę jako przydatne w zbieraniu danych ESG. Na ostateczny kształt dokumentu trzeba jeszcze poczekać. Projekt dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie do pobrania ze strony KIG.

Czym są ESRS, czyli European Sustainability Reporting Standards?

To inaczej standardy raportowania zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowym, społecznym, zarządzania. Do 21 maja 2024 r. trwają konsultacje publiczne projektu dokumentu Dobrowolne ESRS dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Nienotowanych na Giełdzie ‒ czyli Voluntary SME ESRS. To dokument przygotowany z myślą o firmach, które ze względu na specyfikę swojego działania formalnie nie będą zobligowane przez UE do raportowania ESG. Może się jednak zdarzyć, że zostaną one poproszone przez swoich kontrahentów lub instytucje finansowe o przedstawienie danych z obszaru zrównoważonego rozwoju. Warto przygotować się do takich zapytań zawczasu i wiedzieć, jak UE podchodzi do kwestii ESG w kontekście firm MŚP.

Wsparcie dla MŚP w ustrukturyzowaniu danych z obszaru ESG

Jak mówi Karolina Opielewicz, Członkini Zarządu KIG: ‒ Docelowo EFRAG chce stworzyć Standard, który firmy MŚP nienotowane na giełdzie będą mogły zastosować dobrowolnie, a zatem nie będzie on obowiązkowy. Ma on wesprzeć MŚP w ustrukturyzowaniu danych z obszaru ESG posiadanych przez firmę, a także w ujawnianiu ich zainteresowanym partnerom. Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła projekt dokumentu Dobrowolne ESRS dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Nienotowanych na Giełdzie na język polski jeszcze na etapie konsultacji publicznych, tak aby polscy przedsiębiorcy już teraz mogli być na bieżąco i bez przeszkód zapoznać się z treścią dokumentu.

Polskie tłumaczenie

Polskie tłumaczenie zostało zweryfikowane przez ekspertów ESG z firmy Altemis oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Warto podkreślić, że jest to unijny projekt dokumentu. Jego ostatecznego kształtu eksperci spodziewają się raczej po wakacjach 2024 r.
Więcej w linku poniżej:

Pięć dobrych praktyk Grupy Ferrero wyróżnionych w Raporcie FOB

Programy Ferrero zostały docenione w 22. raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

Aż pięć dobrych praktyk Ferrero, zostało umieszczone w tegorocznej edycji raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. To najważniejsza cykliczna publikacja FOB, wydawana nieprzerwanie od 2002 roku.

Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w Polsce. Dobre praktyki zostały tradycyjnie podzielone na 7 obszarów, zgodnie z normą ISO 26000.

W 22. edycji raportu zaprezentowano 1046 działań podjętych przez 266 firm. Najwięcej działań zaprezentowanych w raporcie dotyczy zaangażowania społecznego, praktyk z zakresu pracy (i środowiska. Do mniej licznych należą obszary dotyczące praw człowieka, zagadnień konsumenckich, uczciwych praktyk operacyjnych i ładu organizacyjnego. Nowością w 22. raportu była możliwość przypisania praktyki do poszczególnych ESRS.

Grupa Ferrero już po raz 5. znalazła się w raporcie FOB „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W raporcie eksperci docenili 5 programów realizowanych przez Ferrero: System Compliance Ferrero, warsztaty „Współpraca z osobami z niepełnosprawnościami”, Punkt Medyczny w Zakładzie Produkcyjnym, system segregacji odpadów materiałowych w obszarach produkcyjnych oraz w magazynach, a także (jak co roku) program KINDER Joy of moving.

Programy Ferrero docenione w 22. raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”:

System Compliance Ferrero – obszar compliance rozszerzony został o nowe funkcjonalności dla pracowników m.in.: Legal Compliance Platform (stanowi repozytorium szkoleń, dokumentów i procedur, umożliwia łatwy dostęp do kluczowych informacji); Lawbot Sophia (asystentka AI odpowiadająca na pytania prawne, działa 24/7 i bazuje na wiedzy o procedurach wewnętrznych) czy System Contract Lifecycle Management (automatyzuje procesy związane z umowami, zaangażowaniem kluczowych osób i ich zarządzaniem).

Dodatkowo, firma dostosowuje się do regulacji dotyczących podpisywania umów, ochrony danych osobowych, weryfikacji kontrahentów, przeciwdziałaniu korupcji, a także implementuje elektroniczne systemy do zgłaszania nieprawidłowości, zarządzania danymi osobowymi oraz opakowaniami produktów.

Warsztaty „Współpraca z osobami z niepełnosprawnościami” – Partnerem warsztatów” została agencja marketingowa Leżę i Pracuję, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Warsztaty były prowadzone w grupach do 20 osób, gdzie prowadzący z niepełnosprawnościami ruchowymi łączyli się online, natomiast uczestnicy byli obecni osobiście na sali szkoleniowej.

Obowiązkowym szkoleniem zostało objętych 100 kierowników pierwszoplanowych oraz członkowie zarządów wszystkich trzech spółek Ferrero w Polsce. Dzięki warsztatom firma jest otwarta na podjęcie się współpracy z osobami z niepełnosprawnościami jako pełnowartościowymi pracownikami, a jej pracownicy zrozumieli, w jaki sposób współpracować w różnorodnym środowisku.

Bezpieczeństwo w Ferrero – Punkt Medyczny w Zakładzie Produkcyjnym – Ferrero na terenie swojego zakładu produkcyjnego utworzyło Punkt Medyczny, który zapewnia całodobową opiekę medyczną pod nadzorem ratowników. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników poprzez szybką i profesjonalną reakcję na ewentualne zdarzenia medyczne.

Pracownicy regularnie uczestniczą w szkoleniach z pierwszej pomocy, co zwiększa ich gotowość do reagowania w nagłych sytuacjach. Działalność Punktu Medycznego przyczyniła się do zmniejszenia liczby interwencji Zespołów Ratownictwa Medycznego i skróciła czas reakcji od wystąpienia zdarzenia do udzielenia pomocy medycznej.

System segregacji odpadów materiałowych w obszarach produkcyjnych oraz w magazynach –  firma wdrożyła usprawnienie systemu segregacji odpadów materiałowych w obszarach produkcyjnych oraz w magazynach wewnętrznych zakładu Ferrero Polska w Belsku Dużym. Pozwoliło to na zmniejszenie generowanego odpadu zmieszanego/wielomateriałowego oraz zwiększenie wskaźnika segregowanej folii bezbarwnej i folii aluminiowej.

Było to możliwe dzięki stworzeniu instrukcji segregacji odpadów surowcowych, szkoleniom dla 300 pracowników, doposażeniu obszarów produkcyjnych w maszyny belujące do segregacji odpadów oraz wózki do transportu odpadów do maszyn belujących, stworzeniu systemu identyfikacji belowanych odpadów oraz opracowaniu systemu nagradzania obszarów o najlepszej skuteczności segregacji.

Program KINDER Joy of moving – Od 2007 r. Ferrero realizuje ogólnopolski program KINDER Joy of moving. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na niski poziom aktywności fizycznej młodego pokolenia i koncentrację na biernej rozrywce. Celem była promocja aktywnego stylu życia wśród dzieci i ich rodzin oraz pokazanie, że sport jest fantastyczną formą rozwoju.

W 2023 r. program składał się z 8 różnych projektów sportowo-edukacyjnych, realizowanych w partnerstwie z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, Polskim Związkiem Tenisowym, Polskim Związkiem Żeglarskim, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Fundacją Moniki Pyrek. Uczestniczyło w nich blisko 300 tys. osób. Udział w projektach był bezpłatny, a uczestnicy otrzymywali dodatkowo pakiety KINDER Joy of moving zawierające m.in. materiały edukacyjne stworzone z PKOl i sprzęt sportowy. Inicjatywa została zrealizowana w 16 regionach Polski.

Webinar: Social Washing, Green Washing, Pink Washing i inne odmiany fałszywego ESG

Artykuł, webinar oraz podcast postały w ramach cyklu SooCulture™Talks: ESG Social Navi

Temat tak zwanych „zielonych oszustw”, czy też „eko ściemy” nie jest tematem nowym. Niedawno ponownie przykuł naszą uwagę za sprawą dyrektywy Parlamentu Europejskiego (2024/825), która, w dużym skrócie, chronić ma konsumentów przed nieuczciwymi eko praktykami. Czasem jednak pewne dyskusje trwają na tyle długo, że zaczynają kręcić się wokół tych samych zagadnień, zarzutów, propozycji rozwiązań.

Michał Kot (IRCenter) razem z Bartoszem Furtakiem (SooCulture™) postanowili podczas swojej debaty w ramach nowego projektu „ESG Social Navi” rzucić na temat nieco inne światło. Cała debata odbyła się podczas webinaru Live na Linkedin, a jej zapis jest dostępny na platformach streamingowych w formie podcastu (linki na dole artykułu). Michał i Bartosz postawili, a następnie dyskutowali 6 hipotez.

  1. Wprowadzanie konsumentów w błąd, nieuczciwa komunikacja, to tylko wierzchołek góry lodowej green washingu. Problemem jest strategiczne podejście do zrównoważonego rozwoju.

Komunikacja marketingowa zawsze, przynajmniej w teorii, powinna być pochodną strategii biznesowej, produktowej, rozwoju marki. Decyzje o tym, aby podjąć działania w kierunku komunikacji zielonej (dotyczącej zrównoważonego rozwoju), powinny być naturalną konsekwencją strategii zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.

Gorzej jednak kiedy takiej strategii nie ma, kiedy marki podejmują taką komunikację w odseparowaniu od „prawdziwego” biznesu. Wcześniej CSR, teraz coraz częściej ESG przez lata był stawiany obok biznesu, jak tak zwana „piąta noga do stołu”. W konsekwencji biznes rozwijał się w swoją stronę, nadal produkował tak samo, w ten sam sposób zarządzał odpadami, zużyciem energii, wody, tworzył miejsce pracy tak samo, w ten sam sposób dbał mniej lub bardziej o społeczności lokalne, relacje z dostawcami czy ład korporacyjny. A zupełnie obok tego działy marketingu, PR, komunikacja, procesy relacji zewnętrznych.

W głównej mierze opierało się to na  tym, że CSR w firmie skupiał się na tym, aby uzyskać przewagę wizerunkową, korzystając z przychylności konsumentów do marek prezentujących się jako odpowiedzialne.

  1. Green washing ma miejsce, bo działa.

I w ten sposób CSR i zielona komunikacja kwitły przez lata. Kwitły, bo tematyka prawdziwego zrównoważonego rozwoju jest niezwykle złożona. Do tego stopnia, że czasem same firmy nie potrafiły tego w wiarygodny sposób policzyć i przedstawić. Pytanie zatem, jak konsument ma świadomie się w tym otoczeniu poruszać i oceniać działania firm?

Przez lata niektóre firmy zrzucały z siebie odpowiedzialność za rzetelne informowanie i działanie, a bardziej  używały i czasem używają do dziś kolorów kojarzących się z naturą (zieleń), niewiele znaczących certyfikatów, przesycają swoją komunikację słowami „odpowiedzialny”, „zrównoważony”, „ekologiczny”, „naturalny”.

Tyle, że ta taktyka już przestaje działać, a dziś, według badania IRCenter z 2023 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków, 54% badanych – uważa, Firmy patrzą tylko na swój zysk; działania marek na rzecz ekologii, mniejszości, czy inne akcje społeczne to jedna wielka ściema. 

  1. CSR, po latach słusznej idei, stał się wrogiem zrównoważonego rozwoju.

Wypaczony CSR – tak. Przez lata niedopatrzeń to pojęcie zostało dopuszczone do swobodnej interpretacji, co wykształciło podstawy do green i innych odmian washingu. Pierwotny CSR miał cechę „stańmy po stronie dobra”, był koncepcją ideową, u podstaw nie było jednoznacznych, sztywnych ram.

Część firm dostrzegła, że CSR zamienił się w nogę biznesową. W momencie, gdy przestawało się to opłacać biznesowi, mógł się łatwo ze swojego CSR’u wycofać. Pandemia była „sprawdzam” gdy biznes stanął, zaburzone zostały łańcuchy dostaw, gdy prowadzenie biznesu stało się trudniejsze, łatwiej było zrezygnować z komunikacji CSR’u.

Właśnie ten brak „sklejenia” odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju ze strategią biznesową, brak rzetelnych i jednolitych danych mówiących o istotności danych zrównoważonych zagadnień doprowadził do tego, że funkcjonująca od kilkudziesięciu lat koncepcji CSR, wciąż wpływa na to, że wiele firm nie zmienia swojego biznesu na poziomie strategicznym, nie buduje się w zrównoważony sposób, a jedynie próbuje o tym sprawnie opowiadać.

  1. Słowo „green” odwraca uwagę od szerokiego spektrum wybielania się przez firmy.

Faktycznie, przez wiele lat chodziło w głównej mierze o ekologię, o środowisko, bo wydawała się ona najbardziej zrozumiała przez konsumentów. Jednak z biegiem lat społeczeństwo, a szczególnie konsumenci i pracownicy, zaczęli dostrzegać wiele nieprawidłowości występujących w biznesie, a tym samym rozkwitły kolejne określenia i nowa terminologia z tym związana:

  • White washing – tuszowanie, ukrywanie działań, przestępstw, skandali lub oczyszczenie z zarzutów za pomocą pobieżnego dochodzenia, lub stronniczej prezentacji danych z zamiarem poprawy czyjejś reputacji.
  • Blue washing – wyolbrzymienie zaangażowania firmy w odpowiedzialne praktyki społeczne.
  • Pink washing – odwracanie uwagi od innych działań i/lub ich tuszowanie poprzez promowanie ochrony praw osób LGBT/LGBTQ.
  • Woke washing – odwracanie uwagi od innych działań i/lub ich tuszowanie poprzez promowanie wartości postępowych wartości, głównie w kwestiach społecznych i politycznych, takich jak mniejszości, dyskryminacja, niesprawiedliwość.
  • Purple washing – analogicznie do poprzednich, z tym że poprzez kwestie praw i dyskryminacji kobiet.
  • Social washing – pojęcie parasolowe, obejmuje wszelkiego rodzaju działania etyczne, a raczej ich brak, wykraczające poza kwestie ekologiczne, obejmując prawa pracownicze i prawa człowieka, równość płci, współczesne niewolnictwo i wiele innych.

I tych określeń z pewnością znaleźć można znacznie więcej. Dyskusja nad tym, czy potrzebujemy aż tylu pojęć, wydaje się wtórna? Istotniejsze jest to, że społecznie i konsumencko dostrzegamy, że nieuczciwe praktyki, w tym nieuczciwa komunikacja wykracza znacząco poza same kwestie środowiskowe, ekologiczne.

  1. Nadmierne wymazywanie (cancel culture) ze względu na green washing może wyrządzić tyle samo pożytku, co szkód.

Na koniec weźmy jednak green washing w obronę i spójrzmy na przykład marki Patagonia (jednej z najbardziej uznanych marek outdoorowych). Marka przez lata stawiała wysoko poprzeczkę odnośnie standardów jak tworzyć odpowiedzialnie modę, zdecydowanie poza skalą znaną na rynku. W pewnym momencie jednak ta bańka zaczęła pękać, a kolejne doniesienia potwierdziły między innymi, że część produkcji odbywa się dokładnie w tych samych zakładach i w ten sam sposób co fast fashion.

Równolegle dochodziły słuchy o zadłużeniach wobec pracowników, kontrahentów, nieodpowiednie warunki pracy, a marka Patagonia przez lata „wybielała” swoje uchybienia poprzez promocję innych działań. Pytanie jednak, czy jeżeli wymażemy („scancelujemy”) markę z całym jej dorobkiem, nie wylewamy dziecka z kąpielą?

„Cancel culture” – jest niebezpiecznym zjawiskiem jako czarno-biała walka dobra ze złem. A przecież zawsze w tym wszystkim jest cała paleta odcieni szarości. Idąc dalej za podanym przykładem – ryzyko jest takie, że kiedy powiemy „ta marka jest zła”, skreślamy tym samym wszystkie jej dokonania również te pozytywne, tym samym z powrotem opuszczamy poprzeczkę na zasadzie „ok, czyli jednak nie da się w ten sposób rozwijać firmy, wracamy do poprzedniego stanu rzeczy”.

A nawet, jeśli droga jednej firmy nie była odpowiednia, nie oznacza to, że nie powinniśmy szukać innych, żeby kolejny i kolejny raz próbować, tylko w bardziej zrównoważony i odpowiedzialny sposób.

W trakcie spotkania odnieśliśmy się również do pytania:

Czy zjawisko „washingu” (niezależnie jakiej kategorii) nie jest rezultatem mało konkretnych kryteriów? Jak mówię „duże drzwi”, to każdy z nas pomyśli o innych drzwiach. W moim odczuciu pryncypia ESG (w uproszczeniu) są opisane tak ogólnie, że dają po prostu duże pole to tego, aby każdy włożył tam, co chce lub jest wygodne

Tu należy przywołać ESRS, a wcześniej GRI, które dają ujednoliconą drogę do ujawniania wskaźników do informacji publicznej. Wskaźniki S i G są nieidealne, mają się nijak do tego, czy jesteśmy zrównoważonym pracodawcą. Bo, dla przykładu, a czym mówi wskaźnik, ilu zatrudniamy pracowników?

Dyrektywy CSRD, NFRD nie możemy rozpatrywać w oderwaniu od otoczenia zawierającego inne elementy – materia zrównoważonego rozwoju jest zwyczajnie zbyt złożona, żeby mógł wszystkie jej odcienie objąć jeden akt prawny. Dyrektywa dotycząca green washingu na przykład ogranicza stosowanie oznaczeń, które nie zostały uznane w systemie certyfikacji przez systemy państwowe itd.

Inna kwestia – łańcuch dostaw w kwestiach pracowniczych ma takie zastosowanie jak w kwestiach ekologicznych. Można mieć wysokie standardy przestrzegania procesów w centrali i zatrudniać specjalistów na UoP, podczas gdy proces produkcji odbywa się na Dalekim Wschodzie, jednak nie trzeba ujawniać, na jakich zasadach. Na ten moment nie ma obowiązku raportowania wszystkiego dotyczącego kwestii społecznych, co prowadzi do nieujawniania kwestii niewygodnych.

Są pewne oczekiwania kierunków rozwoju – np. kwestie Zielonego Ładu, przy czym konieczne koszty do poniesienia są trudne do uzgodnienia pomiędzy stronami regulator vs. biznes. Różne perspektywy i potrzeby biznesowe będą się ścierały, stąd wymogi powinny być wprowadzane roztropnie w czasie, na co potrzeba czasu.

Problematyka jest niezwykle złożona, dotyka tak naprawdę zasad, na których do tej pory rozwijaliśmy biznes, przemysł, gospodarkę, skupiając się na tym co w kapitalizmie jest kluczowe, czyli maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów. A zmiany, jakich dzisiaj oczekujmy od firm, przedsiębiorstw, dostawców są kosztowne, więc działają w pewien sposób przeciwko biznesowi.

Nie możemy tego postawić na głowie w jeden dzień, ale z pewnością powinniśmy podejmować starania – nie tylko ze względu na rosnące oczekiwania społeczne, ale też ze względu na to, że w dużej mierze nie jesteśmy jeszcze dziś gotowi na zmiany, jakie zachodzić będą w gospodarce, środowisku, społeczeństwie. A zrównoważony rozwój ma być właśnie odpowiedzią i elementem tej transformacji.

***

Artykuł, webinar oraz podcast postały w ramach cyklu SooCulture™Talks: ESG Social Navi. Jego kolejne odsłony możecie śledzić na:

Platformach streamingowych – Spotify (SooCulture™Talks | Podcast on Spotify)

Społeczności na LinkedIn „ESG Social Navi”, do której zapraszamy osoby zainteresowane tematyką ESG, HR i kwestii społecznych. Tam na bieżąco, poza merytorycznymi dyskusjami, również informacje o kolejnych materiałach https://lnkd.in/exbGXrA2

oesg.pl – gdzie będą publikowane kolejne artykuły dot. relacji z odcinków wydarzenia. Patronat nad wydarzeniami objęła Fundacja XBW im. Ignacego Krasickiego.

Autorzy: Bartosz Furtak (SooCulture), Agnieszka Matłoka (IRCenter), Michał Kot (IRCenter)

Piotr Maciążek: W polskich TFI optyka ESG dopiero raczkuje, ale rynek wymusi zmiany

Na razie inwestorzy nie są mocno zainteresowani ESG.

Rozważając inwestycje zgodne z trendem ESG i zielonej transformacji warto przeanalizować sytuację na lokalnym podwórku. Na razie zrównoważony rozwój ma marginalne znaczenie dla inwestorów, ale to szybko będzie się zmieniać – pisze Piotr Maciążek, ekspert rynku paliwowo-energetycznego.

WIG – ESG do zmiany

GPW Benchmark ogłosiła niedawno decyzję o zaprzestaniu publikacji indeksu WIG-ESG. Powodem decyzji ma być „niewielkie zainteresowanie i ogólny brak entuzjazmu inwestorów indywidualnych w Polsce wobec kwestii zrównoważonego rozwoju”.

Dotąd indeks spółek WIG – ESG publikowany od 3 września 2019 roku był tworzony na podstawie wartości portfela akcji spółek przestrzegających zasad biznesu odpowiedzialnego społecznie, w szczególności w zakresie kwestii środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i ładu korporacyjnego. Wartość bazowa indeksu ustalona została na dzień 28 grudnia 2018 r. i wynosiła 10 000,00 pkt. Obecnie jest to 12296,5. Wzrost jest więc mizerny, a uwzględniając choćby wzrost inflacji w ostatnich latach, po prostu żaden.

Wynika to prawdopodobnie z dotychczasowej praktyki raportowania odpowiedzialności społecznej przez firmy. Była ona pozbawiona czynnika niezależnego zewnętrznego audytora, a w efekcie w tworzonych sprawozdaniach można było umieścić niemal wszystko. To właśnie się zmienia i z tej perspektywy WIG – ESG powinien zostać zastąpiony czymś bardziej sensownym.

Pierwsze badanie TFI pod kątem ESG

Wnioski płynące z likwidacji indeksu WIG-ESG są także mocno skorelowane z  badaniem przeprowadzonym przez Komitet ESG CFA Society Poland (zaprezentowano je w kwietniu 2024 r. wspólnie z Bloombergiem).

Zgodnie z nimi w istotnym stopniu tylko 6 proc. klientów polskich TFI wymaga od nich uwzględniania zasad ESG w procesie inwestycyjnym. Z drugiej strony 44 proc. wymaga w niewielkim stopniu, co sugeruje jakiś szczątkowy poziom zainteresowania.

Tylko 26 proc. TFI dostrzega wysokie ryzyko reputacyjne związane z nieuwzględnianiem czynników ESG w swoich strategiach inwestycyjnych.

 

Gdy natomiast tworzą strategie inwestycyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju to dominuje tu strategia (83 proc. wskazań) selekcji negatywnej. Nie szuka się szans, ale odrzuca się z listy spółki np. z branży węglowej. Szczerze mówiąc to odwrotność wszelkich rekomendacji jakie udziela się początkowym inwestorom zainteresowanym giełdą…

 

Co z tego wynika?

Na razie inwestorzy nie są mocno zainteresowani ESG. To zacznie się zmieniać z powodu obowiązków raportowania ESG i niezależnego audytu takich opracowań. Firmom będzie grozić wypadnięcie z europejskich łańcuchów dostaw jeśli nie podejmą zmian, a to prosta droga do załamania ich pozycji rynkowych. Inwestorzy nie będą w tej nowej rzeczywistości bierni.

Niestety dziś widać, że zarówno w ujęciu narzędzi oferowanych przez GPW jak i ofert kluczowych TFI, tematyka ESG dopiero raczkuje. Dobór spółek do kluczowego indeksu, czy rekomendacje oferowane inwestorom odbywają się jak na razie za pomocą selekcji negatywnej a nie pozytywnej. Zamiast wyszukiwać szans i takich podmiotów, które posiadają technologie zgodne z nowymi realiami transformacji energetycznej, do „koszyka ESG” trafiają raczej podmioty zaledwie nie obciążone paliwami kopalnymi. To będzie musiało się zmienić.

Piotr Maciążek, ekspert rynku paliwowo-energetycznego

Źródło: Strefainwestorow.pl

 

Adamed Pharma ponownie liderem wśród najlepszych pracodawców

Źródło: Adamed

Adamed Pharma po raz kolejny został liderem wśród najlepszych pracodawców według prestiżowych rankingów Forbes Polska oraz tygodnika Wprost.

Adamed Pharma ponownie zajął 1. miejsce wśród pracodawców branży farmaceutyczno-biotechnologicznej oraz 15. w zestawieniu ogólnym rankingu Poland’s Top Employers, przygotowanym przez magazyn Forbes Polska we współpracy z międzynarodowym instytutem badawczym Statista. Z kolei w najnowszej edycji niezależnego rankingu 50 Najlepszych Polskich Pracodawców tygodnika Wprost, Adamed zajął wysokie 7. miejsce, będąc jedyną firmą farmaceutyczną wymienioną w zestawieniu.

Dziś Adamed zatrudnia ponad 2700 Współpracowników, zapewniających bezpieczeństwo lekowe milionom pacjentów w kraju i na kilkudziesięciu rynkach międzynarodowych. Z myślą o zróżnicowanym i wielokulturowym zespole Adamed tworzy angażujące i stabilne miejsce pracy oraz warunki, które pozwalają na osobisty rozwój Współpracowników i sukces organizacji.

Poland’s Top Employers Forbes Polska – 1. miejsce w branży, 15. w zestawieniu ogólnym

Ranking Najlepszych Pracodawców w Polsce – Poland’s Best Employers 2024 – już po raz czwarty sporządzono według autorskiej metody firmy Statista i Forbes, zakładającej ocenę podmiotów na zasadzie rekomendacji wzajemnych peer-to-peer.

Firma badawcza o ocenę pracodawców i dostarczenie danych do analizy poprosiła samych pracowników. Ocenili oni swoich pracodawców w anonimowej ankiecie, dzięki czemu zbadana została rzeczywista jakość oferowanych miejsc pracy. Ranking powstał w oparciu o wyniki kwestionariuszy zebranych w okresie od 24 października do 30 listopada ubiegłego roku. Badanie zajmowało 10 minut. Uczestnicy mogli ocenić w nim swojego pracodawcę, a także inne firmy z sektora, w którym pracują.

Raport z badania Poland’s Best Employers 2024 objął kilkuset najlepszych pracodawców z około 25 branż, zatrudniających co najmniej 250 osób. Tegoroczne zestawienie Poland’s Top Employers ukazało się w majowym wydaniu magazynu Forbes Polska.

Utrzymanie pozycji lidera wśród najlepszych pracodawców w branży to dowód, że marka Adamed jest rozpoznawalna i ceniona nie tylko jako producent leków, ale również jako wiarygodny i budzący zaufanie pracodawca.

– To kolejna edycja rankingu Forbes, w której Adamed Pharma jest liderem w swojej branży, zajmując tym samym wysoką pozycję w zestawieniu wszystkich badanych podmiotów. Przyjmuję te wyniki z radością – świadczą one bowiem o tym, iż jako organizacja jesteśmy konsekwentni, tworzymy rodzinne, bezpieczne i angażujące środowisko pracy oraz wzmacniamy naszą kulturę organizacyjną, silnie skorelowaną z DNA Adamed – Founder’s Mentality – mówi Tomasz Krzak, Członek Zarządu Adamed Pharma S.A., Dyrektor Rozwoju Ludzi, Kultury i Organizacji.

Ranking 50 Najlepszych Pracodawców WPROST – 7. miejsce

22 kwietnia br., swoją publikację miała także 5. edycja Rankingu 50 Najlepszych Polskich Pracodawców tygodnika WPROST. Finałowe zestawienie objęło 50 firm działających na terenie naszego kraju. Podstawą metodologii rankingu jest autorska ankieta rozsyłana do największych polskich przedsiębiorstw. Adamed Pharma na tle kilkuset badanych organizacji zajął wysokie 7. miejsce.

Czynnikiem sukcesu były m.in. stabilne cywilno-prawne warunki zatrudnienia, zapewnienie konkurencyjnego wynagrodzenia i premii, a także utrzymanie stałego poziomu zatrudnienia. Ważne w ocenie okazało się także społeczne zaangażowanie Adamed Pharma i – nieprzerwana od wybuchu wojny – pomoc w zakupie leków i środków pomocy medycznej dla Ukrainy, której wartość obecnie wynosi 17 mln zł.

Odważnie. Rodzinnie. Ambitnie. Dla Ciebie. Dla innych

Adamed tworzą ludzie, którzy dzięki swojej pasji i zaangażowaniu skutecznie wpływają na rozwój firmy, a jednocześnie sami rozwijają się wraz z jej dynamicznym wzrostem. Zapewnienie Współpracownikom poczucia bezpieczeństwa i stabilności jest kluczowym elementem kultury organizacji.

To przekłada się na przyjazną i angażującą atmosferę w pracy, co potwierdzają wyniki Badania Zaangażowania Puls 2023 – wśród 10 najwyżej ocenionych kategorii znalazły się współpraca (aż 79% Współpracowników docenia relacje i jakość współpracy Zespołu w kontekście realizacji wspólnych celów) i akceptacja różnorodności (76% Współpracowników deklaruje, że mogą być sobą w pracy niezależnie od poglądów politycznych, religii, płci etc.).

Adamed wierzy w potencjał swoich Współpracowników, dlatego dba, aby mogli oni rozwijać się i wzmacniać przy wsparciu doświadczonych menedżerów, a zgodnie z polityką personalną – w pierwszej kolejności stawia na rekrutację wewnętrzną. Każdy współpracownik może wziąć w niej udział i rozwijać się w ramach nowej roli.

Adamed inwestuje także w rozwój menedżerów, oferując im programy oparte o metodologię K. Blancharda (Przywództwo Sytuacyjne), jak również daje im szansę budowania kompetencji na prestiżowych międzynarodowych programach liderskich. Stałym elementem, który wzmacnia kulturę przywództwa w firmie, jest coaching. Menedżerowie dzięki pracy z coachem wzmacniają z sukcesem swoją efektywność, budują swój autorytet oraz skuteczniej realizują cele.

Misją Adamed jest odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. Wszyscy Współpracownicy, niezależnie od obszaru organizacji, działają w poczuciu jej realizacji.

Źródło: Adamed Pharma S.A.

Francuskie firmy inwestują w Polsce. Również w zielone projekty

Źródło: CCIFP

Francuskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 108 mld złotych, a co czwarta na stałe współpracuje z ponad 500 lokalnymi przedsiębiorstwami. Duży nacisk kładą przy tym na zrównoważony rozwój.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK z okazji 30-lecia istnienia Izby wydała raport pt. „Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w polską gospodarkę”, który stanowi obszerną, bogato ilustrowaną analizę relacji biznesowych między Polską a Francją.

Z raportu wynika, że inwestorzy znad Sekwany przywiązują dużą wagę do sustainability.

Dbałość o zrównoważony rozwój jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania firm francuskich na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce czego przejawem jest ich aktywność inwestycyjna w obszarze szeroko pojętej ekologii.

Efektywność energetyczna i OZE

Na pytanie o realizację inwestycji związanych z ochroną klimatu na przestrzeni poprzednich 3 lat negatywnie odpowiedziało jedynie 22% ankietowanych podmiotów z kapitałem francuskim. Najczęstszym typem „zielonych” projektów, realizowanych przez te przedsiębiorstwa w ostatnim czasie, były inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, na które wskazało aż 57% badanych firm. Około 1/3 z nich zainwestowała w trzech ostatnich latach w rozwój własnych odnawialnych źródeł energii, co jest z jednej strony pożądanym działaniem transformacyjnym, z drugiej zaś w warunkach rosnących cen energii elektrycznej zapewniało firmom optymalizację kosztów działalności.

GOZ i obniżanie emisji

Kolejnym ważnym obszarem inwestycji proekologicznych firm francuskich działających w Polsce był zakup technologii obniżających emisyjność działalności, na który wskazywało 30% ankietowanych przedsiębiorstw. Jest to działanie szczególnie ważne w sektorach, w których emisje ze względu na specyfikę procesu produkcyjnego – są często nie do uniknięcia, ale możliwe jest ograniczanie ich intensywności. Co piąta badana firma z kapitałem francuskim wskazała także jako obszar inwestycji gospodarkę obiegu zamkniętego, której rola będzie w najbliższych latach szybko wzrastać (liczne obowiązki regulacyjne firm).

Część obecnych w naszym kraju koncernów francuskich stawia również m.in. na zrównoważony transport, inwestując np. w wynajem samochodów elektrycznych (wraz z infrastrukturą do ładowania) lub innych bezemisyjnych pojazdów.

„CSR w Praktyce – Barometr CCIFP”

Francusko-Polska Izba Gospodarcza od kilku lat realizuje badanie „CSR w Praktyce – Barometr CCIFP”, w którym firmy działające w Polsce pytane są o ich aktywność w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Z badania tego wyłaniają się dwa ważne wnioski.

Rosnąca rola CSR i ESG

Po pierwsze, firmy – niezależnie od kapitału właścicielskiego – przywiązują do działań CSR rosnącą wagę i coraz częściej poddają takie działania cyklicznej ocenie w ramach ESG. Po drugie, firmy francuskie częściej niż ich partnerzy stosują w tym zakresie podejście systemowe, często oparte na osobnej strategii. Spośród badanych w listopadzie 2023 roku firm z kapitałem francuskim, w aż 70% podmiotów istnieje dedykowana strategia CSR / ESG, a dalsze 22% z nich opiera swoją działalność w tym obszarze na rocznych lub dwuletnich planach.

Dla porównania, wśród pozostałych firm biorących udział w sondażu jedynie co trzecia wskazywała na posiadanie strategii CSR/ESG, a kolejne 13% firm realizowało plany krótkookresowe. Ponad 50% badanych firm nie-francuskich podejmowała zatem w tym obszarze jedynie działania o charakterze doraźnym.

Francuskie inwestycje a polska gospodarka

1200 firm z udziałem kapitału francuskiego działających w kraju odpowiada za 4% całkowitego zatrudnienia i przychodów podmiotów posiadających 10 i więcej pracowników. Jednocześnie odpowiadają one za około 5% łącznych nakładów inwestycyjnych i wartości dodanej generowanej przez przedsiębiorstwa działające w Polsce. Wartość wymiany handlowej między Francją, a Polską osiągnęła w 2023 roku poziom 35 mld EUR, z nadwyżką handlową Polski w wysokości aż 8,4 mld EUR.

Od ponad trzech dekad firmy francuskie aktywnie uczestniczą w polskim życiu gospodarczym, odgrywając istotną rolę w transformacji krajowej gospodarki. Ich obecność jest zauważalna w innowacyjnych, jak i kluczowych dla infrastruktury i efektywności gospodarczej sektorach.

– Skala połączeń i więzi gospodarczych, które przez te wszystkie lata zostały wypracowane między francuskim i polskim biznesem, potwierdza długofalowy charakter prowadzonych inwestycji. Ta silna współpraca nie tylko umacnia stabilność i zrównoważony rozwój gospodarczy Polski, ale również stymuluje innowacje, tworząc dogodne warunki dla wzrostu nowych gałęzi przemysłu i sektorów usług. Strategiczne partnerstwo polsko-francuskie może stać się nową siłą napędową całej europejskiej gospodarki oraz istotnym filarem stabilności i rozwoju w regionie – mówi Tareck Ouaibi, Prezes Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP).

Rekordowy poziom a będzie więcej

Skumulowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne firm z kapitałem francuskim osiągnęły na koniec 2022 roku rekordowy poziom około 108 mld PLN, po wzroście na przestrzeni 5 lat o około 1/3. W rankingu największych inwestorów zagranicznych wg kraju siedziby podmiotu dominującego udział Francji przekroczył 9 proc., co uplasowało ją na pozycji wicelidera za Niemcami, a bezpośrednio przed Holandią i USA.

Polska jest kluczowym partnerem gospodarczym Francji w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie w naszym kraju firmy francuskie ulokowały blisko połowę wszystkich inwestycji w regionie[1].

Największym obszarem, w którym koncentrują się inwestycje znad Sekwany jest przetwórstwo przemysłowe (27%), po nim informacja i komunikacja, transport i logistyka (24%), dalej handel (18%), usługi profesjonalne (10%), finanse i bankowość (10%), obsługa rynku nieruchomości (8%) i budownictwo (3%).

Telekomunikacja, IT – i nie tylko

W wielu sektorach francuskie firmy odgrywają szczególnie ważną rolę na tle innych zagranicznych inwestorów. Obszarem ich największej aktywności (blisko 70% udział w 2022 roku) jest sekcja informacji i komunikacji, obejmująca branżę telekomunikacyjną, mediową oraz IT. Wiodącą rolę odgrywają one także w sektorze usług biznesowych dla firm, szczególnie w obszarze administracji i działalności wspierającej, gdzie reprezentują około 1/3 całkowitego kapitału zagranicznego firm działających w Polsce oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (3. miejsce wśród inwestorów zagranicznych).

Ważnym aspektem działalności firm francuskich w Polsce z punktu widzenia wzrostu innowacyjności gospodarki jest fakt, iż często działają one w branżach wiedzochłonnych, charakteryzujących się najwyższym poziomem zaawansowania technologicznego, takich jak: produkcja farmaceutyczna i chemiczna, sprzętu transportowego, urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. Są one również silnie obecne w wiedzochłonnych usługach – zwłaszcza w sektorze informacji i komunikacji, ale też np. reklamy i marketingu.

Francuskie barwy w polskiej gospodarce

Dziś w Polsce działa około 1200 firm z udziałem kapitału francuskiego. W krajowym sektorze przedsiębiorstw stanowią około 4% całkowitego zatrudnienia i przychodów podmiotów zatrudniających 10 i więcej osób. Jednocześnie odpowiadają one za około 5% łącznych nakładów inwestycyjnych i wartości dodanej generowanej przez małe, średnie i duże firmy działające w Polsce.

Spółki zależne od kapitału francuskiego nie są najliczniejszą grupą firm zagranicznych w naszym kraju, ale zaliczają się do podmiotów o największej przeciętnej skali działalności. Średnie zatrudnienie wynosi blisko 500 osób, wobec niecałych 300 pracowników wśród ogółu firm zagranicznych w Polsce. W sumie firmy francuskie stworzyły 227 000 bezpośrednich miejsc pracy i co najmniej drugie tyle pośrednich, u swoich dostawców i partnerów.

Pod względem skali działalności, efektywności biznesowej oraz aktywności inwestycyjnej firmy francuskie pozytywnie wyróżniają się nie tylko na tle średniej, ale też podmiotów kontrolowanych przez kapitał z krajów ze ścisłej czołówki inwestorów obecnych w Polsce (Niemcy, USA, Wielka Brytania, Holandia). Cechują je najwyższe w tej grupie przeciętne przychody, zatrudnienie oraz relacja nakładów inwestycyjnych do przychodów.

Polskie firmy w globalnym łańcuchu dostaw

– Duża skala działalności wielu firm z kapitałem francuskim sprawia, iż otaczają się one szczególnie szerokim gronem lokalnych dostawców. Blisko 2/3 firm francuskich stale współpracuje w Polsce z ponad 100 lokalnymi firmami, a co piąta spółka szacowała łączną liczbę polskich partnerów na ponad 1000 podmiotów. Ponadto firmy te włączane są w globalne łańcuchy dostaw, dzięki czemu mogą rozwijać się we Francji, ale też w innych oddziałach francuskich koncernów na całym świeciemówi Joanna Jaroch-Pszeniczna, Dyrektorka Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Cyfryzacja, automatyzacja, ochrona środowiska – i też nie tylko

W badaniu przeprowadzonym przez CCIFP aż 48% firm zwiększyło w roku 2023 nakłady na inwestycje. W ostatnich trzech latach najwięcej firm inwestowało w takie obszary jak: cyfryzacja (45%), ochrona środowiska (33%), automatyzacja produkcji (27%), rozbudowa zakładu produkcyjnego (21%) oraz działalność badawczo rozwojowa (18%).

Ten ostatni obszar jest zresztą niezwykle istotny dla firm francuskich, z których aż 41% prowadzi w Polsce działania w obszarze R&D, a co piąta firma przeznacza na nie ponad 2% swoich rocznych przychodów. Ponadto 4 na 5 badanych firm wdrożyło w ostatnich trzech latach nowy produkt lub usługę, a 43% innowacyjnych rozwiązań firm francuskich wdrożonych w Polsce zostało powielonych w innych oddziałach grupy na świecie.

Rekordowa wymiana wsparciem dla polskiej obecności nad Sekwaną

Wartość wymiany handlowej między Francją a Polską osiągnęła w 2023 roku imponujący poziom 35 mld EUR, z nadwyżką handlową Polski w wysokości aż 8,4 mld EUR. Polski eksport do Francji dynamicznie rośnie, notując rekordowy poziom 21,5 mld EUR w 2023 roku, co stanowi ponad 7-krotny wzrost w ciągu ostatnich 20 lat. Dzięki tej dynamice Francja jest dziś trzecim najważniejszym rynkiem dla polskiego eksportu.

W ostatnich latach widać też intensyfikację działalności polskich firm na francuskim rynku. Skumulowana wartość akcji i innych form udziałów kapitałowych w podmiotach francuskich będących w posiadaniu polskich spółek wzrosła pomiędzy 2017 a 2022 rokiem o około 80%, a łączny stan należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich we Francji wyniósł w 2022 roku ponad 4 mld PLN. Plasowało to Francję na 11. miejscu wśród najważniejszych destynacji polskich inwestycji za granicą.

Współpraca a zielona transformacja

– Brexit oraz wojna w Ukrainie spowodowały, że jak nigdy dotąd przyszłość Unii Europejskiej zależy od wzmocnienia relacji politycznych i gospodarczych pomiędzy państwami scalającymi dziś Europę, wśród których szczególną rolę pełnią Francja i Polska. Dotychczasowa, bogata historia współpracy może stać się fundamentem dla strategicznych sektorów obu krajów, takich jak przemysł, energetyka, cyfryzacja i obronność – ważnych szczególnie w kontekście wyzwań związanych z zieloną transformacją Polski, jej bezpieczeństwem i rozbudową infrastruktury  – mówi dr Stanisław Kluza, Prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK, współautor raportu.

Raport „Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w rozwój krajowej gospodarki” jest dostępny do pobrania na stronie Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: www.ccifp.pl.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza jest jedną z najstarszych i najbardziej dynamicznych Izb bilateralnych w Polsce, skupiającą blisko 400 firm francuskich i polskich. Należy do CCI France International, organizacji zrzeszającej 118 izb francuskich w 94 krajach świata. CCIFP wspiera swoich członków w rozwoju ułatwiając kontakty pomiędzy firmami i stanowi platformę dialogu z administracją publiczną. Pomaga również firmom polskim zainteresowanym wejściem na rynek francuski, a także inwestorom z Francji, którzy chcą rozwinąć się w Polsce.

[1] W krajach należących do Unii Europejskiej.

25 kwietnia Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem

Zanieczyszczenie hałasem jest coraz większym problemem dla środowiska, w tym ludzi

Hałas to druga, po zanieczyszczeniu powietrza, przyczyna środowiskowa problemów zdrowotnych Europejczyków.

W wielu miastach w Europie ponad połowa mieszkańców narażona jest na hałas przekraczający wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ta zaleca, aby hałas w ciągu dnia nie przewyższał 55 dB. Tymczasem, nawet głośne rozmowy w restauracji generują ok. 70 dB. Z badań Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie hałasem odpowiada rocznie za 16,6 tys. przedwczesnych zgonów w krajach UE.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem obchodzony jest 25 kwietnia, a pierwsze obchody odbyły się w 1995 r. z inicjatywy Ligii Niedosłyszących. W Polsce dzień ten wpisany został do kalendarza jako święto w 2000 r. w celu propagowania wiedzy na temat powszechnej obecności hałasu w środowisku człowieka i jego szkodliwego wpływu na zdrowie oraz sposobów jego zmniejszania.

Hałas groźny dla zdrowia i życia

Zanieczyszczenie hałasem jest coraz większym problemem dla środowiska, w tym ludzi. Hałas zakłóca sen i utrudnia naukę w szkole, może też powodować lub nasilać wiele problemów zdrowotnych. W Europie największym źródłem hałasu w środowisku jest ruch drogowy. Według WHO hałas jest drugą, po smogu, najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia Europejczyków. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pt. „Hałas w Europie 2020” wynika, że odpowiada on rocznie za 16,6 tys. przedwczesnych zgonów w krajach UE.

– Raport zawiera też bardziej szczegółowe dane. Warto je przypomnieć – hałas może być przyczyną rozwoju 48 tys. nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca. Powoduje też przewlekłą drażliwość (22 mln osób), poważne zakłócenia snu (6,5 mln osób), a jedynie z powodu hałasu emitowanego przez samoloty 12,5 tys. dzieci w wieku szkolnym ma problem z czytaniem – wymienia prof. Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog, foniatra, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Hałas to ryzyko chorób: zawału, udaru czy nadciśnienia tętniczego

Natężenie dźwięku mierzone jest w jednostkach zwanych decybelami. Zakres percepcji hałasu wynosi od 0 do 140 decybeli; 0 jest dla nas niesłyszalna, a dźwięki o sile 140 decybeli prowadzą do utraty słuchu. Przy ok. 150 dB (np. hałas generowany przy starcie rakiety) następuje pęknięcie błony bębenkowej w uszach, z kolei przy 200 dB może dojść do uszkodzenia płuc.

Poziom 80 decybeli traktować jako próg alarmowy, oznaczający konieczność podjęcia kroków ograniczających dalsze narastanie hałasu, jednak granica bywa często przekraczana, szczególnie w większych miastach. Rozmowy w restauracji to już ok. 70 dB, dźwięk motocykla 90 dB, a muzyka w słuchawkach, którą słyszą również osoby dookoła nas, to aż 100 dB. Nieszkodliwy dla zdrowia jest poziom hałasu poniżej 35 dB. Dla przykładu szelest liści generuje natężenie dźwięku ok. 10 dB, szept – 30 dB, a normalna rozmowa około 50-60 dB.

– Długotrwałe narażenie na hałas powyżej 75 dB to wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, wrzodów żołądka, cukrzycy, to także większe ryzyko zawału czy udaru. Wzrasta wówczas stężenie wydzielanej adrenaliny – tłumaczy prof. Henryk Skarżyński. Dodaje, że zagrożenie hałasem nie jest związane jedynie z decybelami. Mamy też tzw. smog akustyczny, czyli dźwięki o mniejszym natężeniu, ale występujące długotrwale, o zbyt wysokich lub niskich częstotliwościach, które także mogą wpływać negatywnie na psychikę oraz problemy zdrowotne, w tym stopniowo pogarszać słuch.

Zgodnie z polskim prawem najwyższe dopuszczalne natężenie hałasu odniesione do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy wynosi 85 dB. Praca w ciągłym hałasie w granicach 95-100 dB nie może trwać dziennie dłużej niż 40-100 minut, zaś praca w hałasie do 110 dB nie dłużej niż 10 minut dziennie.

Prof. Henryk Skarżyński: musimy osiągnąć równowagę między światem ciszy, a światem dźwięków

Prof. Henryk Skarżyński, tłumacząc, w jaki sposób można dbać o swój słuch, podkreślił, że powinniśmy szanować ciszę. – Cisza daje możliwość odpoczynku komórkom zmysłowym w obrębie ucha wewnętrznego, ale także układowi krążenia, nerwowemu oddechowemu czy pokarmowemu – mówi i dodaje – Jednak jak w każdym aspekcie życia, tak i tutaj powinniśmy znaleźć równowagę. Rodzice nastoletnich pacjentów często pytają mnie, czy ich dzieci mogą słuchać muzyki i jak długo. Niektórzy myślą, że powiem – nie wolno! Tak nie jest. Muzyka jest nam potrzebna do życia jak słońce. Trzeba tylko korzystać z tego przywileju i daru jej odbioru rozsądnie.

A jakie działania możemy podjąć, aby zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu hałasu na nasze zdrowie? Warto unikać hałaśliwych miejsc lub ograniczać czas przebywania w nich, w razie potrzeby zakładać nauszniki chroniące przed hałasem lub używać zatyczek do uszu, w miarę możliwości zmniejszać głośność sprzętów czy urządzeń, przyzwyczajać się do dźwięków o mniejszym natężeniu. Należy też badać słuch.

Podstawowe badania słuchu nie są skomplikowane, a wcześnie wykryte wady i zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala uzyskać trwałe efekty w 92 proc. przypadków oraz blisko czterokrotnie obniżyć koszty późniejszego leczenia – podsumowuje prof. Henryk Skarżyński.

Przeczytaj też: https://raportcsr.pl/prof-henryk-skarzynski-herkules-polskiej-i-swiatowej-medycyny/

Maria Krawczyńska-Kaczmarek: Potrzebna jest edukacja o CSRD

Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu

W jakim stopniu duże firmy są przygotowane do CSRD? Czy małe i średnie firmy są świadome, że również mogą być pośrednio objęte obowiązkami CSRD? Czy wątpliwości wokół Zielonego Ładu są słuszne?

Między innymi te pytania RaportCSR.pl odpowiadała Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Z Panią Marią Krawczyńską-Kaczmarek rozmawialiśmy podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Przeczytaj też https://raportcsr.pl/europejski-kongres-samorzadow-z-ekspertami-fundacji-xbw/

Juliusz Bolek: Jedno zdrowie

„Ślachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz.” Słowa fraszki Jana Kochanowskiego, które choć powstały prawie 500 lat temu, wciąż są aktualne. Na zdrowie ludzi wpływa wiele czynników – zarówno dieta czy ruch oraz jedzenie i otoczenie. Zmiany klimatyczne, powszechna dewastacja środowiska sprawiają, że temat zdrowia ludzi i przyszłych pokoleń staje się tematem coraz ważniejszym i palącym.

Juliusz Bolek, autor tekstu

W marcu, w Senacie RP w Warszawie odbyła się konferencja One Health – Jedno Zdrowie, organizowana przez Komisję Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Radę Programową Kongresu „Zdrowie Polaków”, podczas której zaprezentowany został raport z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023.

Wdrożenie zasad One Health w Polsce, nowe podejście do tematu zdrowia publicznego czy powołanie w systemie ochrony zdrowia zawodu farmaceuty klinicznego – to tylko wybrane rekomendacje zawarte w podsumowaniu ubiegłorocznej edycji jednego z kluczowych wydarzeń w środowisku medycznym.

Historia kongresów „Zdrowie Polaków” pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy sięga 2019 r., a każda jej edycja porusza kwestie najważniejszych, z punktu widzenia branży medycznej, problemów, jak i osiągnięć w obszarze ochrony zdrowia.

Kongres jest wspólną inicjatywą Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, zespołów uniwersyteckich, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz licznych ekspertów nauki i medycyny, zarządzania, ekonomii i gospodarki. Na czele Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” stoi prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista otochirurgii, otolaryngologii dzieci i dorosłych, audiologii oraz foniatrii.

Podczas tego kongresu znamienici eksperci wypracowują rekomendacje mające na celu polepszenie stanu naszego zdrowia. Poruszane są tematy, które nie tylko są aktualne, ale dotyczą całych grup, populacji, a nawet całej planety. W ostatniej edycji eksperci skoncentrowali się na idei One Health – czyli Jedno Zdrowie. Idea One Health to nie tylko to, co jemy, pijemy, jak się uczymy, pracujemy i odpoczywamy, ale również to, co nas otacza – świat roślinny i zwierzęcy.

Wdrożenie zasad One Health w Polsce to jedna z najważniejszych rekomendacji, które znalazły się w raporcie z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Ale były też inne. Obok zintegrowanego podejścia do ochrony zdrowia, eksperci uwzględnili także postulat o przyjęciu aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego, a także pochylili się nad problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, proponując szereg działań, w tym prowadzenia populacyjnego monitoringu częstości występowania tego zjawiska wśród najmłodszych oraz programy edukacyjne skierowane do całych rodzin.

Podczas konferencji One Health – Jedno Zdrowie odbyła się również uroczysta gala i wręczenie nagród oraz wyróżnień w konkursie „Perspektywy Medycyny” 2023. Inicjatywa ma na celu promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych.

Juliusz Bolek
Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytut Biznesu

Zbigniew Nowicki, Bluerank: Dla kandydatów do pracy jesteśmy maksymalnie transparentni

Zbigniew Nowicki, Partner Bluerank

Pozytywne opinie kształtują dobry wizerunek i pozwalają sięgać po najlepszych kandydatów, zaś negatywne nie tylko nie pomagają, to jeszcze znacznie szybciej się rozprzestrzeniają – tak Zbigniew Nowicki, Partner Bluerank, ocenił znaczenie posiadania opinii dobrego pracodawcy.

Podczas naszej rozmowy Zbigniew Nowicki wyjaśnił też zasady propracowniczej polityki Bluerank, w tym na przykład stosowania rozsądnego balansu w polityce work-life balance, czy też różnic między małą firmą rodzinną a firmą, która już urosła. Podzielił się również innymi spostrzeżeniami, przydatnymi dla wszystkich zainteresowanych zastosowaniem prakseologicznych zasad w polityce pracowniczej. Wywiad przeprowadziliśmy podczas Gali XIII edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, która odbyła się 8 listopada 2023 roku w Warszawie.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Escape Room poświęcony strategii zrównoważonego rozwoju firmy już w Warszawie

fot. PepsiCo

Warszawa stała się kolejnym przystankiem mobilnego Escape Room PepsiCo Positive. To  pokój zagadek w całości poświęcony strategii zrównoważonego rozwoju firmy. Choć pierwotnie projekt adresowany był wyłącznie do pracowników, teraz po raz pierwszy skorzystać mogą z niego także mieszkańcy stolicy.

Piotr Świeżewski, STERNIK: Zdobycie opinii dobrego pracodawcy u młodych ludzi jest trudnym zadaniem

Piotr Świeżewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia STERNIK.

Dla uczniów bardzo dobrymi ambasadorami pracodawców są jego pracownicy – mówi Piotr Świeżewski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia STERNIK.

– Robimy bardzo dużo projektów które łączą licealistów, świat nauki i świat biznesu – podkreślał nasz rozmówca, dodając, że zachęca wszystkich pracodawców do podejmowania takich inicjatyw. W czasie rozmowy odpowiadał też m.in. na pytania: Co firmy realizujące politykę propracowniczą mogą uczynić dla szkolnictwa? I co można zrobić w kwestii upowszechnienia wśród pracodawców dobrych praktyk?

Prezes Świeżewski ocenił, że uczniowie już w liceum zaczynają budować sobie wizję firmy, w której chcieliby pracować. Tu dodajmy, że jego słowa powinny dać do myślenia przedsiębiorcom zabiegającym o wzmocnienie swej pozycji na rynku pracy. Wywiad przeprowadziliśmy podczas Gali XIII edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, która odbyła się 8 listopada 2023 roku w Warszawie.

Relację z Gali XIII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” można przeczytać TUTAJ.

Dobre Praktyki PGE w Raporcie FOB

Oto cztery, wyróżnione w raporcie, dobre praktyki PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Cztery dobre praktyki PGE Polskiej Grupy Energetycznej zostały opublikowane w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. W tym roku odbyła się 22. edycja publikacji i po raz 9 z udziałem PGE. Raport to największy w Polsce coroczny przegląd inicjatyw z obszaru zrównoważonego rozwoju i ESG.

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największa cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu wydawana od 2002 roku. W tegorocznej edycji zaprezentowanych zostało 1046 dobrych praktyk, realizowanych przez 266 firm w całej Polsce.

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy wyznaczyli limit wyłącznie pięciu dobrych praktyk zgłaszanych przez firmę. Nowością jest również to, że każdą ze zgłoszonych praktyk można było przyporządkować do poszczególnych ESRS (European Sustainability Reporting Standards) tj. standardów raportowania wprowadzonych, zgodnie z dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

W opublikowanym raporcie znalazły się cztery dobre praktyki realizowane przez Grupę PGE w 2023 roku. Do inicjatyw PGE, które zostały wyróżnione w publikacji należą: proekologiczne inicjatywy pracownicze, prosty język, projekt Energia Rytmu Natury, a także przywracanie wartości użytkowych terenom zdegradowanym.

Dobre praktyki PGE:

1. Proekologiczne inicjatywy pracownicze

Kategoria: Środowisko; Cele Zrównoważonego Rozwoju: Cel 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

Projekt realizowany był w PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, z Grupy PGE.  Jego celem było wdrożenie rozwiązania ograniczającego pylenie z obszaru nawęglania, które występowało w elektrociepłowni podczas wysokich temperatur i długotrwałych braków opadów. Niesprzyjające warunki pogodowe zakłócały pracę ładowarek, a podmuchy wiatru powodowały coraz większe zapylenie i stwarzały zagrożenie przeciwpożarowe, co w rezultacie szkodziło pracownikom i niosło ryzyko dla mieszkańców.

W celu ograniczenia pylenia zastosowano rozwiązania umożliwiające zraszanie najbardziej narażonych obszarów podczas pracy ładowarki. Takie rozwiązanie jest elementem profilaktyki przeciwpożarowej, ułatwia gaszenie lub chłodzenie obszarów nawęglania, a także nie naraża zdrowia pracowników.

2. Prosty język

Kategoria: Zagadnienia konsumenckie; Cele Zrównoważonego Rozwoju: Cel 10 –  Mniej nierówności.

PGE Obrót, spółka z Grupy PGE wdrożyła zasady prostego języka w dokumentacji przeznaczonej dla klientów spółki. Działania polegały na uproszczeniu części dokumentacji umownej, a także zastosowania w niej prostego języka, tak aby informacje przekazywane do klientów był przejrzyste, czytelne i łatwe do zrozumienia.

Spółka w 2023 roku we współpracy z Pracownią Prostego Języka Uniwersytetu Wrocławskiego szkoliła swoich pracowników, aby docelowo stworzyć ambasadorów, którzy będą czuwać nad tym, aby wszystkie materiały przeznaczone dla klienta były napisane w sposób prosty i zrozumiały.

3. Energia Rytmu Natury

Kategoria: Środowisko; Cele Zrównoważonego Rozwoju: Cel 13 – Działania w dziedzinie klimatu, Cel 15 – Życie na lądzie.

W 2023 roku w ramach autorskiego programu PGE „Energia Rytmu Natury” realizowane były działania z zakresu czynnej ochrony gatunków zagrożonych, a także bioróżnorodności, ochrony terenów bagiennych i różnorodności krajobrazu w 9 parkach narodowych.

Od początku istnienia programu tj. od 2020 roku  zrealizowano ponad 80 projektów edukacyjnych, 8 badań naukowych, blisko 30 projektów z zakresu czynnej ochrony przyrody, 8 projektów infrastrukturalnych, a także 4 instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo, została przygotowana i wydana publikacja „Spacerownika” tj. specjalnego przewodnika po parkach narodowych wspieranych przez PGE.

4. Przywracanie wartości użytkowych terenom zdegradowanym

Kategoria: Środowisko; Cele Zrównoważonego Rozwoju: Cel 12– Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.

W procesie rekultywacji terenów zdegradowanych przetwarzane są materiały powydobywcze, co przyczynia się m.in. do eliminacji ryzyka samozapłonu takiego obszaru, odzyskania surowców, a także przywrócenia wartości użytkowej takiego terenu dla lokalnej społeczności. Praktyka ta pozwala również na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, związanej z wydobyciem i zastosowaniem surowców naturalnych.

Pełna treść raportu dostępna jest pod adresem: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2023/
Rekultywacja terenów zdegradowanych

Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji

Wprowadzenie do raportu „Przemysł 4.0 wobec wyzwania śladu węglowego w produkcji” skupia się na trzech megatrendach obecnych w dzisiejszej rzeczywistości: czwartej rewolucji przemysłowej, transformacji energetycznej oraz polityce przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Te zjawiska, choć autonomiczne, wzajemnie na siebie wpływają, co wymaga ich równoczesnego rozważenia.

Bińczyk: Szlak ważnych wydarzeń gospodarczych został przetarty

Źródło: Welconomy

Początek wiosny to zmiany. Po kilku miesiącach letargu przyroda wraca do życia, to co wcześniej uśpione, dziś rozkwita. Zmiany, to także część hasła, które towarzyszyło ostatniej edycji Welconomy Forum in Toruń. Czy to przypadek, że forum odbywa się właśnie w pierwszych dniach wiosny? Być może, pewne zaś jest to, że Toruń po raz kolejny zaznaczył swoją silną pozycję na mapie miast gospodarzy największych wydarzeń gospodarczych w Polsce – pisze Arkadiusz Bińczyk.

Jacek Janiszewski człowiek integrujący

Kongres w Toruniu odbył się 25 i 26 marca, trzy dni po rozpoczęciu astronomicznej wiosny. To już XXXI edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”. Na czele stowarzyszanie stoi niestrudzony Jacek Janiszewski. Ten przymiotnik, to nie przypadek. Stowarzyszenie, które oficjalnie powstało w 2000 r., kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych jeszcze przez Stowarzyszenie Forum Polska – Zachód, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Era zmian, nowe wyzwania

W tym roku podczas Welconomy Forum in Toruń padł rekord frekwencji. W wydarzeniu wzięło udział blisko dwa tysiące gości, obecni byli przedstawiciele najwyższych władz, a także posłowie i senatorowie. Oczywiście największą grupę stanowili reprezentanci biznesu, zarówno z tych dużych korporacji jak też średnich przedsiębiorstw.

Wspomnianym już wcześniej hasłem przewodnim wydarzenia było „Polska, Europa, Świat – Era zmian”. To także tytuł sesji inaugurującej forum. Jednym z ciekawszych głosów podczas dyskusji była wypowiedź prof. Piotra Skarżyńskiego na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w medycynie. Przekonywał, że dzięki AI wiele wniosków można wyciągać szybciej i łatwiej. Jeśli ktoś jest dobrze przygotowany do interpretowania danych, to takie rozwiązania znacząco skracają proces podjęcia decyzji do minimum. Wiadomo, że w takich przypadkach, to czas jest najważniejszy.

Ambasadorki Welconomy

Ważnym głosem, wśród wielu tegorocznych spotkań, była debata pt. „Kultura pracy – od strategii do praktyki”. Eksperci oceniali najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, obejmującymi różnorodne zagadnienia dotyczące współczesnego rynku pracy oraz zmian technologicznych i pokoleniowych.

Ten ciekawy panel zorganizowała Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego w ramach XIV edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Tu warto dodać, że prezes fundacji, Urszula Jóźwiak, znalazła się w gronie tegorocznych laureatek nagród Welconomy. Ambasadorkami Welconomy, bo tak brzmi pełna nazwa wyróżnień, zostały też: minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – podsekretarz stanu ds. europejskich w KPRM, Agnieszka Odachowska-Piosik, menadżerka ds. innowacji technologii i działań społecznych oraz Edyta Zakrzewska, dyrektor bydgoskiego Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dla porządku dodam, że firmy, które w najbliższej edycji pretendują do tytułu „Pracodawcy Godnego Zaufania” mogą zgłaszać się do konkursu już teraz. Mają na to czas do września bieżącego roku.

Przed nami Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach i poznański Impact, te dwie imprezy odbędą się w maju. W czerwcu czeka nas Europejski Kongres Finansowy w Sopocie i oczywiście we wrześniu Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Welconomy w Toruniu udanie przetarło im szlaki.

Arkadiusz Bińczyk, ekspert medialny i popularyzator historii, współautor książek „Poczet Przedsiębiorców Polskich. Od Piastów do 1939 roku”, „Świat Szlachty Polskiej. Dzieje ludzi i rodzin” i „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”.

Ewa Małecka, Alior Bank: Rola banków w zielonej transformacji

Alior Bank rozwija różnorodne instrumenty wspierania działań z zakresu ESG

Zielona transformacja to szerokie pojęcie. Dotyczy nie tylko spółek energetycznych, ale całej gospodarki, w tym zwiększenia wykorzystania energii, która pochodzi ze źródeł odnawialnych (OZE), czy zmniejszenia zużycia surowców i emisji CO2 – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Cały ten proces wymaga ogromnych nakładów finansowych. W obliczu tego wyzwania, banki mają nie tylko możliwość, ale i obowiązek wspierania inwestycji proekologicznych – pisze Ewa Małecka, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Biznesowego w Alior Banku.

Z analizy firmy EY wynika, że nakłady konieczne na transformację energetyczną w Polsce do 2030 roku sięgną aż 600 mld zł. Fundusze unijne nie pokryją w całości tego zapotrzebowania, a niezbędna modernizacja krajowej energetyki przekroczy możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw. Szacuje się, że brakująca kwota to ok. 8 mld euro. To właśnie w tym miejscu sektor finansowy może mieć znaczący wpływ, oferując produkty i usługi, które pomogą wypełnić tę lukę.

Rosnące wsparcie dla zielonej transformacji

Banki mogą być też pośrednikami w dostarczaniu różnego rodzaju instrumentów pomocowych wspierających zieloną transformację. Bardzo istotne jest, aby pokazać potencjalnie zainteresowanym szeroką pulę dostępnych rozwiązań związanych nie tylko z OZE, ale również na przykład z termomodernizacją budynków. W Alior Banku systematycznie rozwijamy ofertę o produkty i usługi, które wspierają politykę ESG. Przedsiębiorstwa natomiast coraz chętniej realizują proekologiczne inwestycje, które mają na celu wzrost efektywności energetycznej i ograniczanie negatywnego wpływu ich biznesu na środowisko. Zauważamy również, że coraz więcej spółek decyduje się na realizację inwestycji w odnawialne źródła energii przeznaczone na własne potrzeby.

Biznesmax Plus i Ekomax

Należy w tym miejscu wspomnieć o dwóch programach dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które są już dostępne i dystrybuowane m.in. przez Alior Bank. We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wprowadziliśmy gwarancje Biznesmax Plus i Ekomax, udzielane dzięki środkom z Funduszu Gwarancyjnego FENG. Oferują one gwarancję spłaty kredytu i możliwość uzyskania dotacji, które są kluczowe dla firm podczas realizowania ich zielonych inicjatyw.

Ekomax obejmuje kredyty inwestycyjne przeznaczane na finansowanie projektów, które poprawiają efektywność energetyczną, np. termomodernizację budynków. Z kolei gwarancja Biznesmax Plus dotyczy kredytów inwestycyjnych i obrotowych. Obejmuje finansowanie inwestycji innowacyjnych, ekoinnowacyjnych oraz projektów związanych z transformacją cyfrową przedsiębiorstw.

Zielone oferty nie tylko dla firm

Warto jednak pamiętać, że nie tylko biznes jest adresatem takich programów. Są one kierowane też m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Podmioty te mogą pozyskać środki na realizację ekologicznych inwestycji, które docelowo przyniosą długofalowe oszczędności i jednocześnie wpisują się w działania ukierunkowane na ochronę klimatu.

W Alior Banku rozumiemy, że zielona transformacja to proces obejmujący całą gospodarkę. Dlatego współpracujemy z firmami takimi jak SADEKO, które opracowują innowacyjne technologie oczyszczania ścieków, czy CS Kompozyty, tworzące łodzie zasilane ogniwem wodorowym. Te przykłady pokazują, jak innowacyjne w skali globalnej, a jednocześnie proekologiczne potrafią być polskie firmy.

ESG to również społeczeństwo i zarządzanie

Zrównoważony rozwój to nie tylko kwestia środowiskowa, ale również społeczna i zarządcza. Aktywnie wspieramy przedsiębiorstwa, które dążą do ekologicznych innowacji, ale także dbają o relacje z lokalną społecznością i stosują dobre praktyki korporacyjne. Dla nas dane finansowe to nie wszystko. Szczegółowo analizujemy profile poszczególnych podmiotów starających się o kredyt i dużo chętniej podejmujemy współpracę z biznesami, które na pierwszym miejscu stawiają ekologię i zrównoważony rozwój.

Przykładem w tym zakresie może być firma Handlopex, która prowadzi biznes od ponad trzech dekad i jest jednym z liderów sprzedaży opon w Polsce. Ponadto aktywnie działa społecznie, wspierając zawodników Resovii Rzeszów czy fundując Szkołę Mistrzostwa Sportowego, która kształci kilkuset przyszłych sportowców.

Wierzę, że sektor finansowy ma kluczową rolę do odegrania w promowaniu zrównoważonego rozwoju. Poprzez integrację czynników ESG w naszych działaniach, możemy nie tylko wspierać klientów biznesowych, ale także przyczyniać się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich.

Materiał partnera III Kongresu ESG- Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa

Śmiałkowski: Zielona przyszłość energetyki

Przemysław Śmiałkowski, wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Wprowadzenie taryf dynamicznych w połączeniu z inteligentnymi licznikami energetycznymi to nie rewolucja, ale ważny krok naprzód w transformacji sektora energetycznego w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości. Ta innowacyjna technologia nie tylko przynosi korzyści dla użytkowników poprzez optymalizację kosztów energii, ale także staje się istotnym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi, które stają się coraz bardziej palącym problemem.

Kluczowym aspektem taryf dynamicznych jest ich zdolność do elastycznego dostosowania cen energii do bieżącego popytu i podaży. W przeciwieństwie do tradycyjnych taryf, które mają stałą cenę za jednostkę zużytej energii, taryfy dynamiczne zmieniają się w zależności od pory dnia, sezonu, czy nawet aktualnej sytuacji na rynku energetycznym. Dzięki temu użytkownicy mogą podejmować świadome decyzje dotyczące zużycia energii, wybierając godziny o niższym zapotrzebowaniu, co nie tylko przynosi korzyści finansowe, ale także przyczynia się do redukcji obciążenia sieci w godzinach szczytu.

W kontekście ekologii, taryfy dynamiczne mają znaczący potencjał w promowaniu oszczędności energii i efektywności energetycznej. Informacje o aktualnych cenach energii umożliwiają użytkownikom świadome zarządzanie zużyciem energii, co może prowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją energii elektrycznej. Ponadto, taryfy dynamiczne mogą również stymulować inwestycje w energooszczędne technologie oraz zwiększyć świadomość społeczną na temat konieczności zmniejszenia naszego śladu węglowego.

Nie można także pomijać roli inteligentnych liczników energetycznych w procesie wprowadzania taryf dynamicznych. Inteligentne liczniki wyposażone w zaawansowane technologie komunikacyjne umożliwiają zbieranie danych o zużyciu energii w czasie rzeczywistym i przekazywanie tych informacji użytkownikom. To pozwala na jeszcze większą kontrolę nad zużyciem energii oraz lepsze dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych.

Warto również zauważyć, że taryfy dynamiczne mogą wspierać integrację odnawialnych źródeł energii do sieci energetycznych. Poprzez zachęcanie do wykorzystania energii wtedy, gdy jest ona najbardziej dostępna, np. w przypadku dużej ilości nasłonecznienia lub silnego wiatru, taryfy dynamiczne mogą przyczynić się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Wprowadzenie taryf dynamicznych i inteligentnych liczników to także szansa na rozwój nowych usług i możliwości, takich jak rozwiązania dostosowujące energii do indywidualnych preferencji użytkowników czy rozwój systemów zarządzania energią opartych na sztucznej inteligencji.

Podsumowując, taryfy dynamiczne w połączeniu z inteligentnymi licznikami energetycznymi stanowią kluczową innowację, która może przyspieszyć transformację sektora energetycznego w kierunku bardziej zrównoważonej i efektywnej przyszłości. Ich wprowadzenie przynosi korzyści nie tylko dla użytkowników, ale także dla środowiska naturalnego, co sprawia, że są one niezwykle ważnym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi i budowie bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej dla kolejnych pokoleń.

Przemysław Śmiałkowski
wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego

Widmo zwolnień w polskich firmach

Michelin Polska, zakład w Olsztynie – 430 osób. Levi Strauss, zakład w Płocku – 650 osób. Nokia – 800 osób. Poczta Polska – setki. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Mimo wyhamowania inflacji, mimo niezłych wskaźników gospodarczych w Polsce w najbliższych miesiącach szykują się masowe zwolnienia w różnych gałęziach gospodarki. Czy to znaczy, że hossę mamy już za sobą? – zastanawia się Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Polska traci energię ze źródeł odnawialnych. W 2024 r. przepadło ponad 120 GWh

Zgodnie z danymi Copernicus Climate Change Service, tegoroczny marzec był najcieplejszy w historii pomiarów. Globalna temperatura powietrza w ubiegłym miesiącu wyniosła 14,14 stopni Celsjusza.

Trwający kwiecień również momentami rozpieszczał nas mocno słoneczną aurą. Dobra pogoda miała wpływ na produkcję energii, a konkretnie na jej nadprodukcję. W konsekwencji operator sieci elektroenergetycznej wprowadził wyłączenia wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł OZE nazywane nierynkowym redysponowaniem jednostek wytwórczych. Niedawno, po raz pierwszy, oprócz instalacji fotowoltaicznych zatrzymano także wiatraki.

Tylko od początku 2024 roku “przepadło” ponad 120 GWh energii. Wniosek jest tylko jeden – niestety na ten moment nie wykorzystujemy istniejącego już potencjału zielonej energii.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w komunikacie prasowym C3S, marzec tylko kontynuował sekwencję rekordów klimatycznych, które obserwowaliśmy zarówno pod względem temperatury powietrza, jak i powierzchni oceanu. Okazał się tym samym dziesiątym z rzędu miesiącem, który przekroczył historyczne rekordy. Średnia globalna temperatura nigdy nie była tak wysoka – w ciągu ostatnich dwunastych miesięcy zanotowano wzrost stopnia Celsjusza o 1,58 powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

I choć wyzwań związanych ze zmianą klimatu jest całe mnóstwo, to pojawia się także szansa – inwestycje w OZE, dzięki którym możemy jednocześnie redukować emisje gazów cieplarnianych i zabezpieczyć się energetycznie na trudniejsze momenty.

Anomalie, które obserwujemy zarówno w pomiarach temperatury powietrza, jak i powierzchni wody morskiej, wyraźnie wskazują na zmianę klimatu, która postępuje bardzo szybko. Rok 2023 był najgorętszym rokiem od 173 lat! Patrząc na sytuację i wyniki pogodowe, wniosek nasuwa się sam i jest jednoznaczny – musimy czym prędzej zredukować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery – wskazuje dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy. Ponadto notując tak wysokie temperatury i duże nasłonecznienie powinniśmy wykorzystywać ten potencjał i gromadzić zapasy energii powstałej z OZE – dodaje.

Mimo wielu zapowiedzi zmian – Polska w dalszym ciągu nie jest gotowa na nadprodukcje zielonej energii. Tylko w okresie wielkanocnym z powodu wysokiej generacji energii elektrycznej pochodzącej z OZE przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu (w związku z dniami wolnymi) oraz niewystarczalności innych środków do zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE), w szczególności ograniczenia generacji źródeł konwencjonalnych zarządzone zostało wyłączenie instalacji fotowoltaicznych. Tylko od początku 2024 roku “przepadło” ponad 120 GWh, a lato przed nami. Co za tym idzie, nadmiar energii wygenerowanej przez OZE, który przekraczał aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną, został zmarnowany, a mógł przecież zostać zmagazynowany.

Zwiększenie elastyczności sieci elektroenergetycznej to absolutna podstawa. To dzięki magazynom energii możemy odbierać nadmiar energii produkowanej w szczytach pogodowych i przechowywać ją do momentu, gdy ta będzie potrzebna, np. Po zachodzie słońca, w pochmurne, chłodne dni lub w okresie zimowym. Co więcej, możemy to robić nie tylko poprzez rozwój infrastruktury magazynowania energii elektrycznej, ale również ciepła i chłodu, które są najtańszą formą magazynowania energii, a odpowiednio wykorzystane pozwalają doskonale uelastycznić system.

Kluczowe w działaniu będzie również zagęszczenie mikroinstalacji prosumenckich. Obecna ilość źródeł odnawialnych podpiętych do lokalnej sieci dystrybucyjnej staje się dużym wyzwaniem dla jej prawidłowego funkcjonowania. Napięcie przekracza często dopuszczalne wartości, a to w efekcie może powodować brak korzyści z generowanej energii. Ważną rolę odegrają tu także innowacyjne pomysły pozwalające osiągnąć analogiczny efekt, magazynując ciepło zamiast energii elektrycznej.

W Polsce takie rozwiązanie zostało już wdrożone i świetnie spełnia swoją funkcję. Przykładem jest Ciepłownia Przyszłości, która dostarczać będzie jednemu z polskich osiedli ciepło w 100% pochodzące z OZE. W projekcie wykorzystywana jest m.in. technologia magazynu ciepła (PTES), czyli magazynu wodnego, wysokotemperaturowego. To unikatowe i wzorcowe rozwiązanie, dzięki któremu mamy możliwość niemal całkowitej dekarbonizacji i osiągnięcia neutralności klimatycznej – tłumaczy dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy.

Dzięki inwestycjom w sektor OZE mamy niepowtarzalną szansę na usunięcie barier utrudniających przyłączanie nowych instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii do sieci. Zmniejszenie ilości odmów i rozwój sektora magazynów energii to szansa na tanie, ekologiczne źródło ciepła w zimne dni lub w momentach kryzysu. Nie możemy także zapomnieć o nowych regulacjach wynikających z Dyrektywy Budynkowej, według której do 2050 roku wszystkie budynki mają stać się neutralne dla klimatu, co jeszcze bardziej powinno motywować nas do działania.

Źródło: Euros Energy Polska

22 kwietnia. Earth Day. Dzień Ziemi. Twój dzień

Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi – święto ustanowione w 1970 roku, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i uświadamianie problemów ochrony środowiska. W tym roku obchody skupiają się na haśle “Planeta kontra tworzywa sztuczne”, podkreślając wagę walki z wszechobecnym plastikiem i zjawiskiem fast fashion.

Historia Dnia Ziemi

IlustracjaPierwszy Dzień Ziemi zorganizowano w 1970 roku z inicjatywy Gaylorda Nelsona, senatora USA. Wówczas w Stanach Zjednoczonych na ulice wyszło 20 milionów ludzi, manifestując swoje zaangażowanie w ochronę środowiska. Już 20 lat później święto zostało oficjalnie ustanowione przez ONZ i zyskało globalny charakter. Obecnie Dzień Ziemi jest obchodzony w 193 krajach, jednocząc ludzi wokół wspólnego celu – ochrony naszej planety.

W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 roku. W 2023 roku święto odbyło się pod hasłem „Zainwestujmy w naszą planetę”. Na całym świecie w okolicy 22 kwietnia organizowane są różnorodne wydarzenia, a w naszym kraju również możemy wziąć udział w licznych akcjach i inicjatywach.

Cel Dnia Ziemi

Głównym celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych i inspirowanie do działań na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak: sprzątanie świata, koncerty, wystawy, konferencje. To doskonała okazja do:

  • Uświadomienia sobie problemów ochrony środowiska
  • Podniesienia świadomości społecznej na temat zagrożeń dla naszej planety
  • Zainspirowania do działań na rzecz ochrony środowiska
  • Wymiany informacji i doświadczeń w zakresie ochrony środowiska
  • Wspólnego świętowania piękna i różnorodności Ziemi

Dzień Ziemi 2024

W 2024 roku Dzień Ziemi obchodzimy pod hasłem „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Tegoroczne obchody skupiają się na trzech głównych wyzwaniach: ograniczeniu fast fashion, zebraniu poparcia dla Paktu Plastikowego ONZ oraz promocji Sprzątania Ziemi.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony naszej planety. Istnieje wiele sposobów na to, by uczcić Dzień Ziemi i włączyć się w działania proekologiczne:

  • Ogranicz zakupy
  • Używaj ubrań i innych przedmiotów jak najdłużej
  • Oddawaj niepotrzebne rzeczy innym, a gdy nie nadają się do użycia – przekazuj je do recyklingu
  • Segreguj odpady
  • Oszczędzaj wodę i energię
  • Wybieraj komunikację miejską lub rower
  • Sadź drzewa, siej łąki kwietne
  • Wspieraj organizacje ekologiczne
  • Ucz się o ochronie środowiska i edukuj innych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnym korzystaniu z mody, gospodarce opartej na obiegu zamkniętym oraz o tym, w jaki sposób możesz przyczynić się do jej budowy, zachęcamy do pobrania darmowego e-booka.

Niech Twoje potrzeby kształtują politykę marek modowych, a nie odwrotnie! Tu możesz pobrać nowy, darmowy ebook – glosariusz „ABC obiegu wtórnego w modzie”.

EBOOK DO POBRANIA

Budowa gospodarki opartej na obiegu zamkniętym jest możliwa tylko pod warunkiem współdziałania konsumentów, prawodawców oraz biznesu. Przemysł mody, to branża skierowana głównie do indywidualnego konsumenta, czyli do każdego z nas. Dlatego to właśnie nasze jednostkowe wybory mają na nią ogromny wpływ.

Więcej informacji: www.ecotextil.pl

Przeczytaj też https://raportcsr.pl/paliwo-alternatywne-ma-przyszlosc-ale-jak-powstaje/

Źródło: Fundacja Eco Textil

Dzień Ziemi 22 kwietnia. Czego warto nauczyć dzieci? 6 nawyków

Dzień Ziemi został zapoczątkowany w 1970 r. w USA dzięki inicjatywie senatora Gaylorda Nelsona. Pierwsze obchody święta miały zwrócić uwagę społeczeństwa na pilną potrzebę ochrony planety. Dzięki zaangażowaniu milionów osób z całego świata, Dzień Ziemi stał się globalnym wydarzeniem. Obchodzimy go 22 kwietnia jako wyraz troski o naszą planetę i jej przyszłość, szczególnie w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska i promocji zrównoważonego rozwoju.

– Dzień Ziemi wpływa na zwiększenie społecznej ekoempatii. Ekoempatia odnosi się do naszej zdolności odczuwania i rozumienia środowiska naturalnego oraz wszystkich istot, które je zamieszkują. Dzięki niej nie tylko rozumiemy, jak nasze działania wpływają na planetę – dostrzegamy także jej prawdziwe piękno i różnorodność. Przekłada się to na zwiększenie motywacji do podejmowania działań na rzecz ochrony Ziemi. Szczególnie ważne jest, by ekoempatię rozwijać już od najmłodszych lat. Poprzez praktyczne działania na rzecz środowiska, dzieci uczą się doceniać i szanować przyrodę oraz rozwijać empatyczną więź z jej różnorodnością – mówi Irena Ranosz-Talarek, Educational Specialist z Czepczyński Family Foundation.

Dzień Ziemi w Polsce 

Obchody Dnia Ziemi angażują coraz szersze grono osób – także w Polsce. Promocję ekologicznych postaw wspierają różnorodne wydarzenia i akcje społeczne. W te inicjatywy włączają się również szkoły i przedszkola, np. poprzez uczestnictwo w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który realizowany jest już od 16 lat.

W ramach programu nauczyciele otrzymują darmowe materiały edukacyjne, które zostały podzielone na 6 misji (scenariuszy lekcji). Jakie tematy podejmuje każda z nich?

  • misja „Szkoła” – zmiany klimatyczne i rola każdego z nas w dbaniu o klimat,
  • misja „Dom” – ślad węglowy, oszczędzanie prądu i wody oraz segregacja śmieci,
  • misja „Sklep” –  dieta – owoce i warzywa, ruch i mądre zakupy,
  • misja „Las” – ekosystem, rola człowieka w dbaniu o zwierzęta i rośliny,
  • misja „Zielona energia” – odnawialne źródła energii i korzyści płynące z zielonej energii,
  • misja „Łąki i pola” – bioróżnorodność i rola zapylaczy.

Realizując kolejne misje, dzieci uczą się poprzez zabawę i podejmują działania na rzecz natury. W rezultacie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nie tylko promują ekologiczne postawy i zachowania, ale również przyczyniają się do budowania świadomego społeczeństwa, które aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. Wspomniane kwestie są omówione w specjalnych scenariuszach zajęć dostępnych do pobrania na stronie www.przyjacielenatury.pl.

W tegorocznej edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury” liczby mówią same za siebie – w programie łącznie bierze udział ponad 1,2 mln dzieci (510 tys. uczniów klas I-III, 720 tys. przedszkolaków) z ponad 5,5 tys. szkół i prawie 9 tys. przedszkoli. W działaniu na rzecz ochrony przyrody dzieci są wspierane przez nauczycieli – w akcję zaangażowało się ponad 52 tys. nauczycieli przedszkolnych oraz ponad 28 tys. nauczycieli szkół podstawowych. 

Troska o planetę nie tylko od święta

Świętowanie Dnia Ziemi nie musi ograniczać się tylko do 22 kwietnia. Jak promować ekologiczne postawy wśród dzieci przez cały rok? Przede wszystkim dzięki wyrabianiu codziennych nawyków, takich jak:

  1. gaszenie światła, gdy nie jest potrzebne
  2. oszczędzanie wody i energii
  3. naprawianie zepsutych rzeczy
  4. wybieranie jazdy na rowerze zamiast samochodu
  5. robienie przemyślanych zakupów
  6. segregacja odpadów

Warto włączyć się również w regularne akcje sprzątania lasów czy sadzenia różnorodnych roślin i  drzew, a także skupić się na edukacji ekologicznej od najmłodszych lat.

– Klimat Ziemi zmienia się na naszych oczach, doświadczamy rekordów temperatury, tracimy kolejne gatunki zwierząt i roślin, mamy do czynienia z coraz większą liczbą odpadów – musimy więc działać, by chronić naszą planetę. Jednak żeby nasze działania miały sens, potrzebujemy edukacji – bez odpowiedniej wiedzy ciężko podejmować właściwe, korzystne dla środowiska decyzje. Najlepiej jest edukować w odniesieniu do znanych nam rzeczy, do naszego otoczenia. W ten sposób łatwiej zrozumieć zależności i skutki naszego wpływu na planetę – mówi Janusz Mizerny, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, autor bloga Green Projects oraz Eko-scytującego newslettera.

Partnerem programu są Czepczyński Family Foundation oraz UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska. Więcej informacji o programie i scenariusze lekcji znaleźć można  na stronie www.przyjacielenatury.pl.

O programie

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o ekologii skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Organizowany jest przez należącą do Grupy Maspex markę Kubuś we współpracy z ekspertami. W ciągu 16 lat wzięło w nim udział ponad 10 milionów dzieci.

KPMG – Nowy wymiar compliance

Organy regulacyjne, konsumenci, inwestorzy, pracownicy, media i opinia publiczna wymagają od firm coraz wyższego poziomu rzetelności w zarządzaniu ryzykiem w zakresie nadużyć. W globalnym raporcie KPMG przedstawione zostały wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród dyrektorów ds. compliance. 

Paweł Świętochowski, Fundacja Castorama: Razem budujemy nadzieję

Wolontariat stanowi ważny element strategii Diversity & Inclusion. Zarówno w Castorama Polska, jak i w całej Grupie Kingfisher, przykładamy dużą wagę do budowania wrażliwości na potrzeby i różnorodność drugiego człowieka – mówi Paweł Świętochowski, Dyrektor Ds. Relacji Biznesowych i Programów Społecznych w Castorama Polska, Prezes Fundacji Castorama.

Paweł Świętochowski, Dyrektor ds. Relacji Biznesowych i Programów Społecznych Castorama Polska, Prezes Fundacji Castorama
Zacznijmy od podstaw. Jakie są misja i podstawowe cele Fundacji Castorama? Ile Fundacja zrealizowała projektów pomocowych?

Pomagamy osobom w trudnych sytuacjach w poprawie ich warunków mieszkaniowych – niezależnie od tego, czy ich problemy wynikają z kwestii finansowych, chorób, niepełnosprawności czy ryzyka bezdomności. Wspieramy nie tylko dorosłych, lecz także dzieci i młodzież z rodzin ubogich, wielodzietnych lub znajdujących się w innych, trudnych okolicznościach. Naszym priorytetem jest inicjowanie zmian, które są trwałe i które otwierają przed naszymi beneficjentami nowe, lepsze możliwości na przyszłość.

W tym roku obchodzimy wyjątkowy moment w naszej historii – pięciolecie istnienia Fundacji Castorama. Przez ten czas pomogliśmy niemal 6300 osobom z różnych miejsc w Polsce, realizując blisko 250 projektów pomocowych, na które przekazaliśmy prawie 8 milionów złotych. Aby zapewnić im lepsze, bardziej komfortowe domy, przeprowadziliśmy liczne remonty, modernizacje oraz dostarczyliśmy szereg produktów i rozwiązań, które ułatwiają i poprawiają codzienne funkcjonowanie. To, co robimy, to nie tylko kwestia liczb. Co dzień widzimy, jak zmieniamy życie ludzi.

Czy Fundacja działa w miastach, w których są sklepy Castoramy, czy też również w innych miejscowościach?

Fundacja Castorama działa na szeroką skalę wspierając społeczności lokalne na terenie całej Polski, docierając do małych miejscowości, nie tylko tych, gdzie znajdują się nasze sklepy. W mniejszych miejscowościach, widzimy, że ta pomoc jest szczególnie potrzebna. W ciągu pięciu lat współpracowaliśmy z blisko 150 organizacjami, dzięki czemu zwiększamy dodatkowo zasięg naszej pomocy.

Czy może Pan podać dwa, trzy przykłady które zilustrują działania Fundacji?

Ostatni rok był dla nas wyjątkowo udany – wspólnie z naszymi partnerami zrealizowaliśmy rekordową liczbę aż 104 projektów, z których każdy jest dla nas ważny i wyjątkowy, bo wyjątkowi są nasi beneficjenci.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Skarżysko-Kamienna. Wolontariusze podczas remontu

Jednak aby zobrazować działania naszej Fundacji mogę przypomnieć projekt polegający na  wyremontowaniu 10 łazienek w domach dziecka w Skarżysku Kamiennej, gdzie odnowiliśmy mieszkania dla dorosłych wychowanków domów dziecka w powiecie strzelińskim we współpracy z Fundacją PODAJ DALEJ oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie.

Zaangażowaliśmy się również w remont domu po pożarze w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Można Inaczej oraz wspólnie z MOPR Herby Kielce pomogliśmy samotnej matce z dwójką dzieci, w tym jednym z niepełnosprawnością ruchową, w dostosowaniu mieszkania do potrzeb domowników. Każdy z tych projektów miał na celu nie tylko poprawę warunków mieszkaniowych, ale także dał poczucie bezpieczeństwa i stabilności tym, którzy tego najbardziej potrzebowali.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Pierwsi do pomocy – kielecka drużyna wolontariuszy

Jestem dumny z tego, co udało nam się do tej pory osiągnąć. Każdy projekt, każda inwestycja, każda pomocna dłoń, zmieniają świat na lepsze. Razem nie tylko budujemy i remontujemy domy – razem budujemy nadzieję.

Dużą rolę w działalności Fundacji odgrywa wolontariat pracowniczy. Jakie korzyści przynosi, jeśli chodzi o realizację strategii kultury pracy?

Dzięki wolontariatowi praca w Castoramie zyskuje inny wymiar, bo nie jest tylko obowiązkiem „od-do”. Możemy liczyć na siebie nawzajem, łatwiej integrujemy się ze środowiskiem pracy i sąsiadami, poznajemy inne niż zawodowe oblicze koleżanek i kolegów, stajemy się sobie bliżsi.

Jako pracownicy Castoramy, aktywnie włączamy się w życie społeczności lokalnych, niosąc pomoc tam, gdzie mieszkamy i pracujemy. W ramach naszego programu wolontariackiego, możemy działać na rzecz różnych organizacji, samodzielnie wybierając projekty, w których chcemy uczestniczyć. Każdy z nas ma możliwość skorzystania z 24 godzin płatnego wolontariatu rocznie. Ten czas możemy przeznaczyć nie tylko na inicjatywy związane z zapewnieniem dobrych warunków mieszkaniowych, ale też te na rzecz ochrony środowiska, dobrostanu zwierząt czy pomocy migrantom.

W ciągu ostatnich pięciu lat ponad 2300 pracowników Castoramy zaangażowało się w wolontariat. Tylko w ubiegłym roku poświęcili oni łącznie ponad 25 000 godzin na działania charytatywne, a udział naszego zespołu w akcjach dobroczynnych stale rośnie. Z radością obserwujemy też, że większość naszych pracowników realizuje się wolontariacko właśnie w ramach naszej Fundacji. Szeroki zasięg działania, ogromna różnorodność projektów i form niesienia pomocy sprawiają, że każdy znajduje tu coś dla siebie. To nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju.

Wolontariat to też emocje. Jakie odczucia towarzyszą pracownikom podczas wolontariatu? W końcu czasem podczas wolontariackiej pracy wchodzą w bardzo trudne sytuacje życiowe.

Nasi wolontariusze działają z ogromnym zaangażowaniem, mając na sercu dobro innych, co niewątpliwie przekłada się na ich osobiste poczucie spełnienia. Często też mówią, jak udział w projektach społecznych wzbogaca ich życie, oferując nowe perspektywy i pogłębiając wartości, takie jak empatia czy solidarność. Możliwość dzielenia się swoim czasem i umiejętnościami, a także widoczna różnica, jaką mogą wprowadzić w życiu osób potrzebujących, to dla nich źródło ogromnej satysfakcji i radości.

My ze swojej strony dokładamy natomiast wszelkich starań, aby zapewnić naszym wolontariuszom odpowiednie wsparcie i zrozumienie, które są niezbędne w ich działaniach charytatywnych, często związanych z wchodzeniem właśnie w bardzo trudne sytuacje życiowe beneficjentów. Jednocześnie, dbamy o to, aby czuli się oni komfortowo i bezpiecznie, niezależnie od trudności, z jakimi się spotykają.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Wolontariusze z Bielska-Białej z sercem na dłoni
Czy wolontariat jest wprzęgnięty w strategię Diversity & Inclusion?

Nasz wolontariat stanowi ważny element strategii Diversity & Inclusion. Zarówno w Castorama Polska, jak i w całej Grupie Kingfisher, przykładamy dużą wagę do budowania wrażliwości na potrzeby i różnorodność drugiego człowieka. Dzięki wolontariatowi, każdy pracownik, niezależnie od swojego pochodzenia czy roli, ma możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnych społeczności i angażowania się w sprawy, które mają znaczenie dla nas wszystkich. W ten sposób nie tylko wspieramy rozwój społeczności, ale również umacniamy naszą kulturę organizacyjną, tworząc silniejsze, bardziej zintegrowane miejsce pracy.

Ponadto, zależy nam, by każdy pracownik mógł wybrać formę zaangażowania odpowiadającą jego indywidualnym preferencjom. Dzięki temu każdy może czuć się ważną częścią naszego wspólnego celu społecznego, a realizowane inicjatywy odzwierciedlają różnorodność społeczną, kulturową i etniczną naszego zespołu.

Wolontariat to oczywiście jedna z wielu form aktywności, które wpisują się w założenia strategii Diversity & Inclusion. Podejmujemy liczne inicjatywy promujące te wartości wśród naszych zespołów w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Dobrym przykładem jest nasza kampania pod hasłem „Razem. Silniejsi”, w ramach której  mówimy i rozmawiamy na temat różnorodności, inkluzywności oraz sojusznictwa w naszej firmie, a wszystko to aby, wzmocnić naszą wrażliwość na drugiego człowieka: kolegę, koleżankę, klientów.

Dobrze pojęta realizacja strategii społecznej odpowiedzialności opiera się na mechanizmie win-win. Jakie korzyści przynosi działalność Fundacji Castorama Polska? Bo korzyści, które uzyskują osoby korzystające z pomocy wydają się oczywiste.

To prawda. Nasze działania z zakresu odpowiedzialności społecznej nie tylko wspierają rozwój lokalny, ale również stanowią wartość dla naszej firmy, tworząc idealne połączenie interesów społecznych i biznesowych.

Poprzez nasze działania pragniemy powiedzieć, że Castorama to nie tylko sklep budowlany, ale zaangażowany partner, który troszczy się o dobro swoich sąsiadów. Co więcej, udział naszych pracowników w wolontariacie i projektach społecznych wzmacnia więzi w zespole, inicjując poczucie dumy z przynależności do organizacji, która nie ogranicza się do roli komercyjnej, ale odgrywa kluczową rolę w życiu społecznym.

Wolontariat ma również ogromną wartość dla nas samych, utwierdzając nas w przekonaniu, że możemy tworzyć pozytywne zmiany i mamy realny wpływ na kształtowanie lepszego świata. Korzyści z wolontariatu może zauważyć także pracodawca, gdyż działalność charytatywna sprzyja rozwojowi osobistemu, czyniąc nas lepszymi ludźmi.

Na koniec warto podkreślić, że nasze inicjatywy społeczne zdobywają uznanie wśród klientów. Coraz więcej z nich docenia nasze silne zaangażowanie społeczne, co przekłada się na decyzje zakupowe. Powszechnie dostępne badania potwierdzają, że klientów przyciągają nie tylko produkty, ale również wartości, które reprezentuje firma.

Na ile działalność Fundacji jest zbieżna z polityką społecznej odpowiedzialności Grupy Kingfisher? Czy są jakieś różnice wynikające z regionalnych uwarunkowań?

Działania Fundacji Castorama w pełni odzwierciedlają politykę społecznej odpowiedzialności, którą wyznacza Grupa Kingfisher. Razem skupiamy się na wsparciu społeczności lokalnych i poprawie jakości ich życia poprzez polepszanie warunków mieszkaniowych. Mimo, że nasze cele są zbieżne, realizacja inicjatyw może różnić się w zależności od regionalnych potrzeb. Dlatego też, podejmowane przez Fundację działania są dostosowywane do okoliczności i specyficznych wymagań każdego regionu.

Taka elastyczność pozwala nam efektywnie odpowiadać na lokalne wyzwania, jednocześnie zachowując spójność z globalnymi założeniami. To co nas zdecydowanie wyróżnia na tle całej Grupy to świetnie funkcjonujący wolontariat, z czego jesteśmy bardzo dumni. Naszym doświadczeniem i dobrymi praktykami często dzielimy się również z naszymi kolegami i koleżankami działającymi na pozostałych rynkach.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Chełmska grupa wolontariuszy
Czasy mamy bardzo niestabilne, lecz może tym bardziej warto planować przyszłość? Jakie plany ma Fundacja?

Przyszłość Fundacji to bez wątpienia kontynuacja aktualnych inicjatyw i dalszy rozwój zgodnie z naszą misją. Zawsze działamy w odpowiedzi na bieżące potrzeby i sytuacje, gdyż w naszym DNA jest udzielanie pomocy tu i teraz, zwłaszcza tam, gdzie jest ogromna potrzeba poprawy jakości warunków mieszkaniowych. Jesteśmy otwarci też na nowe wyzwania i aktywnie uczestniczymy w projektach, które wykraczają poza nasze dotychczasowe obszary. Pragniemy też umacniać program wolontariatu pracowniczego w ramach Fundacji, gdyż widzimy w nim wielką wartość, dla nas jako pracowników i naszych lokalnych społeczności.

Wciąż widzimy, że miliony Polaków żyją w pokojach, mieszkaniach czy domach, które są zbyt małe, za ciemne, zimne i wilgotne. Dla zbyt wielu z nich jest to nie tylko wizja surowej rzeczywistości życia codziennego, ale też jedyna perspektywa przyszłości. My wiemy, że dom to nie tylko schronienie, przestrzeń, czy miejsce, które pomaga nam przetrwać ale poczucie bezpieczeństwa i niezbędny element ludzkiego życia, godności, zdrowia i szczęścia, podstawa do budowania szczęśliwych relacji i wzmacniania więzi w lokalnych społecznościach. Dlatego przyszłość Fundacji Castorama widzę jako perspektywę szczęśliwych ludzi, dobrych domów i lepszego życia dla nas wszystkich.

Rozmawiał Bogusław Mazur

Alioth Foundation wyróżnia młode talenty. W tle narodowe bezpieczeństwo

Zwycięzcy konkursu wraz z gen. dyw. rez. pil. Jackiem Pszczołą oraz gen. dyw. rez. pil. dr inż. Włodzimierzem Usarkiem

Alioth Foundation zorganizowała uroczystość wręczenia nagród dla zwycięzców organizowanego corocznego konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu bezpieczeństwa, obronności oraz przemysłu obronnego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Wojska Polskiego

Uroczyste spotkanie, na zakończenie drugiej edycji inicjatywy, odbyło się w wyjątkowym miejscu – niedawno otwartej, nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. W spotkaniu udział wzięli wybitni przedstawiciele polskich sił zbrojnych, w tym Prezes Fundacji – gen. dyw. rez. Włodzimierz Usarek, gen. dyw. rez. pil. Jacek Pszczoła oraz płk rez. pil Krystian Zięć.

Natarcie na nagrody

Konkurs zgromadził 62 nowatorskie prace, nadesłane przez studentów z największych ośrodków akademickich w Polsce. Wszystkie charakteryzowały się wysokim poziomem merytorycznym oraz analitycznym w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Celem konkursu jest nie tylko wyróżnienie najlepszych prac, ale także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa i obronności.

– Dzięki takim inicjatywom jak nasz konkurs, chcemy zwrócić uwagę na młodych, utalentowanych ludzi i zaszczepić w nich ambicję do dalszej pracy w dziedzinach, nawiązujących do kierunków ich studiów – opcjonalnie wykształcenia. Nagrodzone prace są nie tylko odzwierciedleniem wiedzy zdobytej na uczelni, prezentują również innowacyjne i praktyczne jej zastosowanie w kształtowaniu bezpieczeństwa naszego kraju. Ten wysiłek jest godny podziwu – powiedział płk rez. pil Krystian Zięć, ekspert Alioth Foundation.

Nagrodzeni i nagrodzone

Podczas sobotniej ceremonii, główną nagrodę, wynoszącą 7000 zł, otrzymał Adrian Molenda z Wojskowej Akademii Technicznej za pracę magisterską dotyczącą możliwości zobrazowań satelitarnych w analizie potencjału Floty Bałtyckiej („Ocena możliwości zobrazowań satelitarnych pozyskanych w różnych zakresach spektralnych do analizy potencjału Floty Bałtyckiej z wykorzystaniem metod cyfrowego przetwarzania obrazu”).

Drugie miejsce (5000 zł) zajął Jarosław Bober, również z WAT, za pracę poświęconą geopolitycznym aspiracjom Rosji, natomiast trzecie miejsce (3000 zł) przypadło Barbarze Szustkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego za analizę zagrożenia piractwem morskim w XXI wieku.

Patrycja Dobek z Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) oraz Magdalena Wiśniewska, także z LAW, otrzymały wyróżnienia za prace dotyczące współczesnych aspektów obrony powszechnej.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wyróżnienia młodych talentów, ale również platformą do dyskusji i wymiany wiedzy. Po ceremonii wręczenia nagród, goście mieli możliwość zwiedzania, otwartej w ubiegłym roku, nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Misją Alioth Foundation jest budowanie bezpiecznej Polski jutra.

Uroczystość wręczenia nagród, przemawia gen. dyw. rez. pil. Jacek Pszczoła

Obejrzyj także wywiad z Jackiem Janiszewskim „Żyjemy praktycznie w przedwojennym czasie”.

FOB publikuje 22. edycję Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”

16 kwietnia br. podczas konferencji “Targi Idei ESG” odbyła się premiera 22. edycji corocznego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W publikacji zaprezentowano 1046 praktyk realizowanych przez 266 firm. Raport jest największym w Polsce przeglądem dobrych praktyk rynkowych z obszaru zrównoważonego rozwoju. Partnerem 22. edycji publikacji FOB jest mLeasing.

Światowy Dzień Głosu. Prof. Henryk Skarżyński: na zaburzenia emisji głosu mogą wpływać stres oraz siedzący tryb życia

Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności człowieka, powodując określone konsekwencje psychiczne, społeczne, zawodowe i znacząco oddziaływają na jakość życia.

– Głos to nie tylko fenomen mechaniczno-akustyczny, ale także przekaźnik nastroju i emocji. Zasady jego emisji są przedmiotem badań naukowych z zakresu laryngologii, foniatrii i audiologii, a także fizyki, akustyki, fonetyki, lingwistyki, psychologii. Głos – podobnie jak słuch – ma kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnego społeczeństwa opartego na wymianie informacji – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otorynolaryngologii.

Światowy Dzień Głosu, obchodzony corocznie 16 kwietnia, to międzynarodowe święto mające ma na celu promowanie wiedzy o właściwej higienie narządu głosu – kluczowe dla nauczycieli, aktorów, śpiewaków oraz wszystkich, którzy zawodowo używają tego narządu. W tym roku hasło przewodnie World Voice Day 2024 brzmi: „RESONATE. EDUCATE. CELEBRATE!”. Włączmy się aktywnie w obchody tego święta.

Jak dbać o zdrowie swojego głosu

Narząd głosotwórczy jest jak instrument dęty. Proces powstawania głosu zaczyna się w układzie oddechowym, gdzie wytwarza się strumień powietrza wydechowego o odpowiednim ciśnieniu. Trafia on do krtani, gdzie powstaje ton krtaniowy. Ostatecznie w przestrzeniach artykulacyjo-rezonansowych formuje się barwa głosu i tworzą głoski mowy. Wydobywanie głosu zgodne z prawami fizjologii oraz wymogami estetycznymi to sztuka niełatwa, aczkolwiek praktykowana przez osoby mogące pochwalić się zawodem śpiewaka, polityka, aktora, spikera czy nauczyciela.

Głos to jedno z najważniejszych narzędzi komunikacyjnych, a jego zaburzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na wiele obszarów aktywności człowieka, obniżając jakość życia, nie tylko tego zawodowego. – Głos to narzędzie pracy, ale również istotny element osobowości każdego z nas i sposób na wyrażanie emocji. Zaburzenia głosu mogą pogarszać jakość życia, zdolność komunikacji oraz negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

Aby przez lata cieszyć się zdrowym głosem należy przestrzegać kilka prostych zasad: utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia, unikać nadmiernego hałasu, stosować prawidłową technikę mówienia i śpiewania oraz zdrową dietę unikając jedzenia, które może podrażniać gardło, jak bardzo kwaśne, pikantne czy gorące potrawy.

Symptomy, które powinny zaniepokoić

Problemy z głosem, takie jak chrypka czy przewlekłe zmęczenie głosowe, mogą być pierwszym sygnałem poważniejszych schorzeń. – Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. Są to m.in. stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, który towarzyszy nam od rana do wieczora. Bardzo często mówimy, nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób wydobywa się głos. Tymczasem narząd głosotwórczy to wyjątkowo czuły instrument w ludzkim organizmie. Wiele osób, w szczególności profesjonalistów pracujących głosem na co dzień wymaga terapii, która wspiera ich, aby mogli w odpowiedni sposób zadbać o głos i korzystać z niego we właściwy sposób – wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński.

Dlatego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na następujące objawy: chroniczna chrypka, trudności w połykaniu, zmiana tonu głosu niezwiązana z przeziębieniem, zmęczenie głosu podczas mówienia lub śpiewania oraz ból gardła lub krtani.

Obecnie mamy dostęp do wielu terapii, które przywracają właściwe napięcie w obrębie traktu głosowego. Bardzo ważne jest jednak uświadomienie tego pacjentowi, a także zbudowanie z nim porozumienia i zaufania. O wynikach terapii decyduje jeszcze jeden ważny element – kontrola słuchowa. Bez tych wszystkich czynników terapia nie będzie skuteczna – podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

Światowy Dzień Głosu – co roku od 25 lat

Światowy Dzień Głosu obchodzimy 16 kwietnia, a jego głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia głosu i zachowania czujności na problemy głosowe.

Obchody rozpoczęły się w Brazylii w 1999 roku jako Narodowy Dzień Głosu Brazylii. Był to wynik mieszanej inicjatywy lekarzy, logopedów i nauczycieli śpiewu, którzy należeli do dawnego stowarzyszenia „Sociedade Brasileira de Laringologia e Voz – SBLV” (Brazylijskie Towarzystwo Laryngologii i Głosu), pod przewodnictwem dr Nedio Steffena. W ślad za tą inicjatywą poszły inne kraje, takie jak Argentyna i Portugalia, a Narodowy Dzień Głosu Brazylii stał się Międzynarodowym Dniem Głosu. W Stanach Zjednoczonych Amerykańska Akademia Otolaryngologii – Chirurgii Głowy i Szyi oficjalnie uznała to święto w 2002 roku i w tym samym roku wydarzenie otrzymało nazwę „Światowego Dnia Głosu”.

Krajewski: Trzeba zrewidować zapisy Zielonego Ładu

Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Rolnicy zobaczyli, że wiele zapisów Europejskiego Zielonego Ładu jest nie do spełnienia – ocenił Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tłumacząc przyczyny protestów rolników które przetoczyły się przez Europę.

Zdaniem ministra Krajewskiego, protesty wykazały potrzebę dialogu unijnych decydentów z środowiskami rolniczymi i wspólnych uzgodnień. Czego najwyraźniej zabrakło. Teraz zapisy Europejskiego Zielonego Ładu należy zrewidować tak, aby był akceptowany przez europejskich rolników. Ministra Krajewskiego zapytaliśmy też o znaczenie odnawialnych źródeł energii dla branży rolno spożywczej. Jak się okazuje, mają one niebagatelne znaczenie.

Z ministrem Stefanem Krajewskim rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Obejrzyj też: https://raportcsr.pl/stefan-krajewski-mrirw-cele-klimatyczne-powinny-umozliwiac-rozwoj-rolnictwa/

Oraz: https://raportcsr.pl/welconomy-forum-platforma-debaty-o-najwiekszych-wyzwaniach-wspolczesnosci/

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

„Kultura pracy – od strategii do praktyki” – konkluzje

„Kultura pracy – od strategii do praktyki” to tytuł debaty jaka odbyła się podczas XXXI kongresu społeczno-gospodarczego Welconomy Forum in Torun. Uczestnicy dyskusji oceniali najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Konkluzje wydarzenia opracowała Agencja Informacyjna.

Międzywyborcze refleksje

Wybory samorządowe za nami, a przed nami głosowanie na europarlamentarzystów. Dobry moment, by pokusić się o garść wniosków z kwietniowych wyborów i zastanowić się, mówiąc Rafałem Trzaskowskim, „o czym będą” te czerwcowe – przypomina Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Piotr H. Skarżyński: W medycynie korzystajmy z AI, ale rozsądnie

Prof. Piotr H. Skarżyński z Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, ekspert WHO.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji może pomóc pacjentom w ocenie, do którego specjalisty powinni się zgłosić – ocenił prof. Piotr H. Skarżyński z Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach i eksperta WHO.

W czasie wywiadu prof. Piotr H. Skarżyński rozwinął i skonkretyzował zarówno wątek wykorzystywania AI przed medyków – także podczas wykonywania operacji – jak i przez pacjentów. Z światowej klasy ekspertem dyskutowaliśmy również o znaczeniu unijnej ustawy AI Act dla świata medycyny.

Z prof. Piotrem H. Skarżyńskim rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Przeczytaj też: Prof. Piotr H. Skarżyński ze statuetką Wektora 2023.

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

21 inicjatyw NGO’s otrzyma Dotację Fundacji DKMS

Blisko milion czterysta tysięcy złotych zostanie przeznaczone na wsparcie psychologiczne dla chorych zmagających się z nowotworami krwi w ramach Dotacji Fundacji DKMS. To już trzecia edycja programu, który ma na celu wsparcie finansowe organizacji ubiegających się o środki finansowe na projekty skupiające się na pomocy psychologicznej dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich. Do tegorocznej edycji wpłynęło aż 49 wniosków, spośród których Jury wybrało 21 do realizacji.

Stena Recycling i Fundacja Zaczytani.org przygotowali bajkę dla najmłodszych nt. GOZ

Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.

Jacek Janiszewski: Żyjemy praktycznie w przedwojennym czasie

Dr Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa, twórca i patron Welconomy Forum of Toruń

Żyjemy praktycznie w czasie przedwojennym, co oznacza, że rolą odpowiedzialnego biznesu jest wpieranie sektora zbrojeniowego, edukacji, produkcji żywności i polskiej oraz europejskiej energetyki – stwierdził dr Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy Forum in Toruń.

Do trzech wyjątkowych wyzwań przed którymi stanęła w ostatnich latach ludzkość, dr Jacek Janiszewski zaliczył Covid, wojnę między światem niedemokratycznym a światem demokratycznym, oraz sztuczną inteligencję. Co tłumaczy przewodnie hasło tegorocznego Welconomy: „Polska, Europa, Świat – Era zmian”.

– Jest to szczególny czas w historii świata, w którym prawdopodobnie naszych kilka pokoleń funkcjonuje w przestrzeni której dotychczas nie było i buduje przestrzeń, która będzie funkcjonowała przez następne setki lat – stwierdził dr Janiszewski.

Pytany o przyczyny protestów rolników dr Jacek Janiszewski ocenił, że Unia Europejska skostniała i zaczęła popełniać błędy. Wyjaśnił również, co wpłynęło na rekordową liczbę uczestników tegorocznego Welconomy.

Rozmowę przeprowadziliśmy, co oczywiste, podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Zobacz też informację o uhonorowaniu nagrodą Ambasadora Welconomy, która przypadła Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego podczas Welconomy Forum in Toruń.

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi były: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Michał Zembala: Koncepcja One Health jest drogą a nie celem

Prof. Michał Zembala, który udzielił wywiadu RaportCSR.pl podczas Welconomy Forum in Toruń

Czy One Health jest celem, czy drogą? Prof. dr hab. Michał Zembala – europejski specjalista w zakresie kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej (FETCS) oraz transplantologii klinicznej, nie ma wątpliwości. Koncepcja One Health jest drogą, którą musimy podążać.

Koncepcja One Health, czyli Jedno Zdrowie, zakłada holistyczne łączenie środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi z ogólną równowagą zdrowotną. W czasie wywiadu pojawiły się również inne wątki. Pytany o ograniczenie wpływu medycyny na środowisko, prof. Michał Zembala operował – to akurat wyjątkowo adekwatne słowo – konkretnym przykładem pracy polskich przedsiębiorców z Łodzi i z Torunia nad nowym, przyjaznym środowisku i medycznym wymaganiom, bawełnianego materiału. Światowej sławy specjalistę dopytywaliśmy też m.in. o znaczenie działalności firm na profilaktykę zdrowotną.

Z prof. Michałem Zembalą rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Przeczytaj też podsumowanie One Health – V Kongresu Zdrowie Polaków.

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie. 

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Paweł Zalewski: Wzmacnianie obronności to część społecznej odpowiedzialności biznesu

Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Zalewski

Każde działanie na rzecz wzmacniania Obrony Cywilnej, ludności, obiektów o znaczeniu krytycznym dla polskiej gospodarki, powinno wchodzić w zakres społecznej odpowiedzialności biznesu – uważa Paweł Zalewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Minister Zalewski ocenił kwestię odpowiedzialności społecznej sektora obronnego. Uznał, że każde wsparcie firm dla walczącej Ukrainy jest powinnością nie tylko ze względu na wspólne wartości, lecz także z powodu polskich interesów narodowych. A wsparcia potrzebują ochotnicy i ochotniczki z całego świata, w tym z Polski, walczący na froncie jako żołnierze, sanitariusze, czy wolontariusze którzy dostarczają walczącym potrzebne wyposażenie. Pomoc firm byłaby tym cenniejsza, że zbiórki publiczne nie pokrywają najważniejszych potrzeb.

Z ministrem Pawłem Zalewskim rozmawialiśmy podczas XXXI Welconomy Forum in Toruń.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

O dyskusji, czy inwestowanie w przemysł obronny jest zgodne z zasadami ESG, możesz przeczytać TUTAJ:

ESG a wojna. Szwedzki SEB zmienia swe zasady i dopuszcza inwestowanie w przemysł obronny

***

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

10. edycja programu ADAMED SmartUP zakończona, jest 50 finalistów!

W tym roku w grze rekrutacyjnej Fundacji ADAMED wzięło udział 9550 chętnych

Zakończyła się rekrutacja do jubileuszowej 10. edycji programu ADAMED SmartUP. W tym roku w grze rekrutacyjnej wzięło udział 9550 chętnych. W letnim obozie naukowym ADAMED SmartUP, który odbędzie się w drugiej połowie lipca br., będzie uczestniczyć 50 uczniów i uczennic, którzy ukończyli grę z najwyższym wynikiem i najlepiej umotywowali chęć udziału w programie.

Po wieloetapowym naborze – spośród ponad 9,5 tys. uczestników pierwszego etapu gry online, kilkuset aplikacji i półfinałowej setki zakwalifikowanych do rozmów z komisją rekrutacyjną – wyłoniliśmy 50 młodych talentów, które latem wezmą udział w dwutygodniowym obozie naukowym.

– Rekrutacja do 10. edycji programu była dla nas doskonałą okazją do poznania wielu młodych, utalentowanych osób, które na etapie szkoły średniej nie tylko mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale także mają już jasno sprecyzowane cele, że to droga ich zawodowej kariery. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie udziałem w programie rośnie z roku na rok. Tegoroczna finałowa pięćdziesiątka to grupa niezwykle otwartych na naukę i ciekawych świata młodych ludzi. Dlatego z prawdziwą ciekawością czekamy na nasze spotkanie i bliższe poznanie się podczas letniego obozu naukowego, który odbędzie się już za 3 miesiące mówi Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka Fundacji Adamed.

Pierwszy etap rekrutacji trwał od 1 września 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. i miał formę gry online. Celem aktywności było sprawdzenie umiejętności niezbędnych naukowcom, szczególnie analitycznego myślenia i znajdowania nieszablonowych rozwiązań. W drugim etapie rekrutacji najlepsi jej uczestnicy zostali zaproszeni do wypełnienia aplikacji, w której mogli pochwalić się swoimi pasjami i osiągnięciami. W liście motywacyjnym musieli natomiast uzasadnić, dlaczego to właśnie oni powinni zostać przyjęci na obóz naukowy ADAMED SmartUP.

Wyłoniona w ten sposób 100 kandydatów zakwalifikowała się do ostatniego etapu, w którym komisje rekrutacyjne sprawdziły ich wiedzę i motywację do rozwoju podczas rozmów. Przeprowadzono je w czterech zespołach, odpowiadających obozowym grupom tematycznym, tj.:

  • biologia molekularna i chemia fizyczna,
  • mikrobiologia i wstęp do medycyny,
  • inżynieria lotnicza i robotyka,
  • fizyka kwantowa i astronomia.

W komisji oceniającej zasiedli przedstawiciele Fundacji Adamed, wykładowcy obozu naukowego oraz absolwenci wcześniejszych edycji programu: Szymon Czajkowski, Róża Okoń, Władysław Sowul, Wojciech Szumlański i Patryk Wekwejt.

– Jednym z najważniejszych, najbardziej cenionych i inspirujących elementów programu ADAMED SmartUP jest społeczność tworzona przez uczestników i absolwentów. Do organizacji programu obchodzącego w tym roku swój jubileusz 10-lecia zaprosiliśmy naszych absolwentów, którzy nie tak dawno sami byli na miejscu dzisiejszych kandydatek i kandydatów. Zaangażowanie tych młodych, wyjątkowych ludzi wnosi nieocenioną wartość i pozwala spojrzeć na program, proces rekrutacji i założenia całego projektu z różnych perspektyw. Na przestrzeni już 10 lat społeczność ADAMED SmartUP rozwija się i angażuje w kolejne edycje programu oraz konsekwentne buduje ścieżkę naukowej drogi na wielu najlepszych uczelniach w kraju i za granicą – mówi Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji ADAMED.

O bezpłatnych warsztatach ADAMED SmartUP Academy, które poprzedziły wyłonienie finałowej 50-tki uczestników obozów letnich, przeczytaj TUTAJ.

Fundacja ADAMED

Fundacja Adamed należąca do Adamed Pharma od lat prowadzi aktywności na rzecz wspierania nauki oraz współpracy ze środowiskiem naukowym. Celem jej stworzenia była potrzeba wspierania rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzowania nauk ścisłych i przyrodniczych. Fundacja szerzy ideę współpracy oraz integruje środowisko naukowe, przemysł farmaceutyczny, medyczny i biotechnologiczny, jak również wzmacnia współpracę z podmiotami o zbliżonych zadaniach.

Głównym programem realizowanym przez Fundację Adamed jest program stypendialny ADAMED SmartUP, którego celem jest wsparcie najzdolniejszych młodych osób w ich rozwoju naukowym. Najnowszym projektem Fundacji jest Wspierająca Szkoła. To pierwszy w Polsce kompleksowy program dotyczący zapobiegania zachowaniom samobójczym wśród dzieci i młodzieży skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jego ramach nauczyciele, pedagodzy, rodzice oraz uczniowie nabywają stosowną wiedzę i umiejętności, otrzymują odpowiednie narzędzia tak, by dbać o dobrostan psychiczny najmłodszych.

Forum Mieszkaniowe 2024. Godne i dostępne mieszkalnictwo bez granic

W tym roku Forum Mieszkaniowe nosi tytuł „Godne i dostępne mieszkalnictwo bez granic”.

W dniach 16-17 kwietnia odbędzie się prestiżowe Forum Mieszkaniowe, które w tym roku nosi tytuł „Godne i dostępne mieszkalnictwo bez granic”. Partnerami tego wydarzenia są renomowane instytucje: UNHCR, Agenda ONZ ds. Uchodźców oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). RaportCSR.pl jest wśród patronów medialnych wydarzenia.

„Problemy mieszkaniowe stają się coraz bardziej palącym wyzwaniem w Polsce. Kryzys mieszkaniowy towarzyszy nam od lat, a w ostatnim czasie stał się powszechnie odczuwalny – wzrost czynszów, ograniczone dostępności kredytów hipotecznych, rosnące stopy procentowe, oraz wysokie koszty energii i ogrzewania dotykają coraz większej liczby osób. Forum Mieszkaniowe od lat stanowi doskonałą platformę do dyskusji nad tymi kwestiami oraz poszukiwania skutecznych rozwiązań” – podkreśla Magdalena Dul-Komosińska, National Director Habitat for Humanity Poland.

Tegoroczni uczestnicy Forum będą mieli okazję poruszyć szereg istotnych kwestii, włączając w to Społeczne Agencje Najmu, poprawę efektywności energetycznej, innowacyjne strategie i narzędzia finansowania, a także tematykę odbudowy po konflikcie w Ukrainie. Zaplanowane jest także skoncentrowanie się na potrzebach mieszkaniowych konkretnych grup społecznych.

„Fundacja Habitat for Humanity Poland od lat nie tylko aktywnie wspiera osoby zmagające się z trudnościami mieszkaniowymi, ale także aktywnie pracuje nad rozwojem rozwiązań systemowych mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej. Ostatnie wydarzenia, takie jak wojna w Ukrainie oraz kryzys energetyczny, wyraźnie pokazały skalę wyzwań związanych z mieszkalnictwem” – zauważa Aleksandra Krugły, p.o. dyrektorki ds. rzecznictwa fundacji Habitat for Humanity Poland.

Forum Mieszkaniowe stanowi platformę wymiany doświadczeń i dyskusji pomiędzy władzami publicznymi, przedsiębiorcami, ekspertami oraz organizacjami pozarządowymi dążącą do znalezienia rozwiązań na najbardziej palące problemy mieszkaniowe. W tym roku Forum Mieszkaniowe jest częścią Europejskiego Forum Mieszkaniowego (europehousingforum.eu).

O Fundacji Habitat for Humanity Poland

Fundacja Habitat for Humanity Poland działa na rzecz ograniczenia ubóstwa mieszkaniowego w Polsce od ponad 30 lat. Fundacja zajmuje się zwiększaniem świadomości społecznej na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce oraz działaniami na rzecz poprawy polityki mieszkaniowej. Promuje rozwiązania systemowe, tak aby skala działań fundacji była jak największa. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 5 lat z inicjatyw rzecznictwa publicznego oraz zgłaszanych przez Fundację poprawek do przygotowywanych przepisów dotyczących mieszkalnictwa skorzystało aż 690 tysięcy osób.

Zwolnieni z teorii uczą innych nauki

Jak urozmaicić naukę i czy dieta może mieć wpływ na to, że nauka stanie się prostsza? Grupa uczniów z warszawskiego liceum postanowiła znaleźć odpowiedź na te i podobne pytania, a ich celem jest wsparcie swoich rówieśników w trudnym procesie nauczania.

David Evangelista: Inclusion brings global benefits – for companies and communities together

Research and our experience has shown, that companies, that are more inclusive in their hiring practices experience greater employee morale and staff retention and inevitably greater profit – says David Evangelista President and Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia, who was guest of Socially Responsible Podcast.

Companies that employ people with intellectual disabilities and who support and engage that community through social programs and sports activities, they innovate, they diversify, they have stronger governance practices – he adds.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Janusz Komurkiewicz, Fakro: Od poziomu kapitału społecznego zależy dobrobyt Polaków

Janusz Komurkiewicz, Fakro

Jaką wartość dla spółki Fakro ma posiadanie opinii dobrego pracodawcy? Które z pracowniczych benefitów są szczególnie istotne? Jak dużo jest do zrobienia w kwestii upowszechnienia wśród pracodawców dobrych praktyk? – na te m.in. odpowiadał Janusz Komurkiewicz, Członek Zarządu ds. Marketingu Fakro.

Nasz rozmówca podkreślał znaczenie opinii dobrego pracodawcy dla wizerunku marki i zwiększania poziomu konkurencyjności, jak też opisał narzędzia sprawnego zarządzania polityką propracowniczą. W tym kontekście wymienił takie inspirujące programy spółki, jak „Zielone punkty” czy „Ambasador marki FAKRO” które zachęcają pracowników do aktywności. Zaznaczył też wartość kapitału społecznego jako czynnika rozwojowego i zapobiegającego dystopijnej wizji rzeczywistości.

Wywiad przeprowadziliśmy podczas Gali XIII edycji Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”, która odbyła się 8 listopada 2023 roku w Warszawie.

Wszystkich laureatów XIII edycji Konkursu o Tytuł “Pracodawca Godny Zaufania” poznasz TUTAJ.

Prof. Piotr H. Skarżyński: Silna marka budzi zaufanie pacjentów

Prof. Piotr H. Skarżyński

Budowanie silnej marki w medycynie wymaga uwzględnienia wymogów jakie stawia przez nami koncepcja zrównoważonego rozwoju. Należy połączyć ze sobą nowoczesne technologie z działaniami, które będą bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i środowiska.

Jak działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu wpływają na budowanie silnej marki? Jak przyciągnąć najlepszych specjalistów z branży medycznej? Między innymi o tym rozmawialiśmy z prof. Piotrem H. Skarżyńskim z Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, członka zarządu Centrum Słuchu i Mowy Medincus podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Poznaj też opinię Prof. Piotra H. Skarżyńskiego o relacji między edukacją dotyczącą profilaktyki zdrowotnej a globalnymi działaniami na rzecz środowiska:
https://raportcsr.pl/prof-piotr-h-skarzynski-w-globalnej-skali-dzialania-prosrodowiskowe-to-rowniez-edukowanie-spoleczenstw-o-profilaktyce-zdrowotnej-wideo/

Ruszyła wiosenna zbiórka “Przekaż Wiosnę”

Od 8 do 22 kwietnia firma woshwosh, zajmująca się cyrkularnością obuwia, prowadzi akcję zbiórki obuwia i odzieży dla osób potrzebujących w całej Polsce: “Przekaż Wiosnę”. Używane buty i ubrania, po selekcji i przygotowaniu, zostaną przekazane najbardziej potrzebującym – przede wszystkim kobietom i dzieciom.

Fundacja UNIQA z nowymi projektami przeciwko hejtowi

Fundacja UNIQA rozpoczyna współpracę z Fundacją „Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa” oraz Uniwersytetem SWPS i RESQL, by razem stawić czoła zjawisku hejtu. Zaangażowanie Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i Uniwersytetu SWPS stwarza jeszcze większe możliwości dostarczenia placówkom narzędzi odpowiadającym na ich potrzeby, by jak najskuteczniej docierać do dzieci i młodzieży z problematyką hejtu i przemocy rówieśniczej.

Czym zajmuje się umierający człowiek?

„Czym zajmuje się umierający człowiek?” to hasło kampanii społecznej, której celem jest pozyskanie finansowania dla organizacji z 1,5% podatku, a także przełamywanie tabu związanego z codziennością pacjentów hospicjum. Kampania jest efektem współpracy pro bono Grey Group Poland z Fundacją Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa (FHO).

Krzysztof Przybył – Wzmacniać nie tylko armię, ale i gospodarkę

Jeśli są sprawy, w których politycy od lewa do prawa mówią jednym głosem i w których podobne zdanie ma większość ekspertów, to jest tym potrzeba przygotowania się na ewentualność konfliktu zbrojnego. Łacińska paremia si vis pacem, para bellum ma w dzisiejszej dobie dosłowne znaczenie. Trzeba nie tylko się zbroić, ale przygotować się mentalnie i gospodarczo nie do katastrofy, a do odparcia potencjalnego zagrożenia. I z tego punktu widzenia oceniać szanse i zagrożenia również dla polskiej gospodarki – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Kampania „Zbadaj się, nie odkładaj!”

Fundacja Avalon zainicjowała kampanię „Zbadaj się, nie odkładaj!” Jej celem jest zachęcenie osób z niepełnosprawnościami do dbania o zdrowie intymne i psychiczne, korzystania z regularnych badań profilaktycznych w tym zakresie, a także przeciwdziałanie wykluczeniu w dostępie do usług medycznych.

Studenci wspierają swoich rówieśników w nauce

Jak urozmaicić naukę i czy dieta może mieć wpływ na to, że nauka stanie się prostsza? Grupa uczniów z warszawskiego liceum postanowiła znaleźć odpowiedź na te i podobne pytania, a ich celem jest wsparcie swoich rówieśników w trudnym procesie nauczania.

– Jesteśmy grupą licealistów i pragniemy pomagać młodym osobom odciążając je od trudów, jakie sprawiać może nauka. Na naszym profilu na Instagramie i Tik-Toku znajdują się różne wskazówki dotyczące tego tematu. Uważamy, że kwestia efektywnej nauki jest istotnym aspektem, który nie jest wystarczająco poruszany w szkołach – tłumaczy Natalia Chojnacka.

Licealiści realizują swój społeczny projekt pod nazwą Ucz Się Uczyć, który jest organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii.

Nawet częściowa rezygnacja z mięsa i nabiału poprawi zdrowie oraz zredukuje ślad węglowy

O jedną czwartą może się zmniejszyć ślad węglowy związany z żywieniem, jeśli częściowo zrezygnujemy z czerwonego mięsa i żywności przetworzonej. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Montrealu i Londynu, analizując dane żywieniowe mieszkańców Kanady. Zmiana diety pozwala także zwiększyć oczekiwaną długość życia. Co ciekawe, korzyści zdrowotne są u mężczyzn dwukrotnie większe niż u kobiet. Ciemną stroną takiego podejścia może być jednak zwiększenie problemu niedoborów wapnia.

Grzegorz Wysocki: Samorządy muszą zatrzymać Zielony Ład. To mrzonki

Czy Warszawa jest miastem dobrze zarządzanym jeśli chodzi o zrównoważony rozwój? Czy preferowanie przez władze miasta komunikacji publicznej nie oznacza w praktyce dyskryminacji prywatnego transportu? Czy koronny argument władz, czyli smog, jest wystarczającym powodem, aby ograniczać ruch samochodowy? To pytania, które zadaliśmy wiceburmistrzowi warszawskiej dzielnicy Ochota, Grzegorzowi Wysockiemu, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Jakub Kulik: Dostępność mocy przyłączeniowej największym wyzwaniem OZE

Dostępność mocy przyłączeniowej jest największym wyzwaniem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Widzimy to po statystykach odmów przyłączenia. To są gigawaty energii, która nie mogła zostać zrealizowana. Ograniczenia linii przesyłowych powodują z kolei, że ogromną przyszłość ma w Polsce temat magazynowania energii – podkreśla Jakub Kulik, kierownik projektu w RWE Renewables Poland. Poniżej cała rozmowa przeprowadzona podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Welconomy Forum 2024 – AI uzupełni lukę pokoleniową?

Źródło: Welconomy

W dniach 25-26 marca 2024 roku w Toruniu po raz kolejny odbył się kongres społeczno-gospodarczy XXXI Welconomy. Wśród tegorocznych tematów znalazła się debata pt. „Kultura pracy – od strategii do praktyki”.

David Evangelista: Akceptacja osób z niepełnosprawnością intelektualną daje światu ogromną korzyść

III Kongres ESG był okazją do spotkania z wieloma autorytetami. Wśród gości był David Evangelista, szef Olimpiad Specjalnych na Europę i Azję. 

– Zrównoważony rozwój to jedno z najistotniejszych zagadnień współczesnego świata. Do jego osiągnięcia konieczne jest jednak wzmacnianie więzi międzyludzkich, budowanie porozumienia pomiędzy ludźmi posiadającymi różne umiejętności, czy doświadczenia. Umiejętność akceptacji różnorodności, inkluzja i budowa współpracy – czyli działania, które mocno pokazuje ruch Special Olympics leżą u podstaw rozwiązania takich kwestii, jak zmiany klimatyczne, migracja czy geopolityka – podkreślił podczas III Kongresu ESG David Evangelista, President and Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia.

Ciekawy głos w dyskusji o ESG Tomasza Wróblewskiego, szefa Warsaw Enterprise Institute

Rozmowa  Davidem Evangelistą odbyła się w trakcie III Kongresu ESG w Warszawie, który odbył się 31 stycznia 2024 r. Pytania zadawał red. nacz. portalu raportcsr.pl Tomasz Dereszyński.

Zobacz koniecznie cały wywiad:

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Michał Nieznański: Transformacja energetyczna Polski powinna być zgodna z możliwościami gospodarki

Zdrowy rozsądek czy krytyka? Jaki jest stanowisko Konfederacji w sprawie zielonego ładu czy wartości, za którymi stoi CSR czy ESG. Czy Polska jest gotowa na trendy, które płyną z zachodu Europy? To pytania, które zadaliśmy Michałowi Nieznańskiemu, asystentowi wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Bosaka, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Eksperci biją na alarm. Co się staje z naszymi mózgami?

Z roku na rok nasza zdolność koncentracji spada – grzmią eksperci od psychologii i kognitywistyki. W ciągu ostatniej dekady średni czas skupienia przeciętnego człowieka obniżył się o 28 sekund. Winny jest internet, a zwłaszcza social media. Da się to jednak odwrócić – zauważają specjaliści z platformy Preply.

Już nie 150, a 47 sekund maksymalnej koncentracji

Media społecznościowe nie są dobrym środowiskiem dla naszych mózgów. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, w 2004 roku średni czas skupienia uwagi na dowolnym ekranie wynosił średnio 150 sekund. W 2012 roku było to już 75 sekund, a w 2023 roku jedynie 47 sekund. Liczba „rozpraszaczy”, które bombardują nas w sieci, i nieustannie rosnący poziom stresu sprawiają, że nasze mózgi się zmieniają.

Eksperci z platformy edukacyjnej Preply zauważają jednak, że jest sposób, by ten proces nie tylko zatrzymać, ale nawet odwrócić. Chodzi o naukę języków obcych. Jak podkreślają, uczenie się nowego języka wyraźnie poprawia naszą zdolność koncentracji. Z badań wynika, że osoby znające więcej niż jeden język lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi dużej uwagi.

„Coraz częściej słyszę od osób dorosłych, że nie są w stanie skupić się na zadaniach tak dobrze, jak kiedyś. Czasem problemem staje się nawet oglądanie filmu lub czytanie książki bez nieustannego sięgania po telefon. Zawsze sugeruję im wówczas naukę języka obcego. Jak miałaby im ona pomóc? Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda rozmowa z kimś, kto posługuje się językiem, który rozumiemy jedynie częściowo. Kiedy próbujemy wychwycić znajome słowa, wyrażenia czy zwroty, zaczynamy się skupiać. Nasz mózg pracuje na wysokich obrotach i ćwiczy swoją zdolność koncentracji. Długofalowo daje to fantastyczne rezultaty” – zauważa Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Nauka języków obcych zapobiega demencji

To jednak nie koniec zalet nauki języków obcych. Specjaliści z Preply w swoim zestawieniu wymieniają więcej korzyści dla pracy mózgu, zwłaszcza w kontekście procesów poznawczych, do których zaliczamy myślenie, przyswajanie wiedzy, zapamiętywanie, osądzanie i rozwiązywanie problemów.

Okazuje się, że nauka języków poprawia nie tylko koncentrację, ale i pamięć. Im częściej zapamiętujemy nowe słówka, tym lepsza jest nasza ogólna zdolność do zapamiętywania. Skutki są zauważalne nawet po latach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Centre for Addiction and Mental Health oraz York University w Kanadzie, nauka dodatkowego języka może opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzheimera.

Pozytywne dla mózgu rezultaty płynące z nauki języków będą też odczuwalne u młodych osób. Jak informują eksperci z Preply, regularne uczenie się dodatkowego języka może poprawić zdolność przyswajania wiedzy również w dyscyplinach pozajęzykowych, na przykład naukach ścisłych. Zauważa się też poprawę w zarządzaniu energią mentalną u osób z ADHD i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych.

Najlepsza metoda nauki? Dopasowana i atrakcyjna

Kluczem do skutecznej nauki języków jest dobranie odpowiednich metod i narzędzi edukacyjnych. Według badań przeprowadzonych w Massachusetts Institute of Technology do około dziesiątego roku życia nasz mózg może opanować język na poziomie zbliżonym do poziomu native. Do osiemnastych urodzin zdolność nauki języka obcego wciąż jest na wysokim poziomie. Kiedy jesteśmy starsi, te możliwości spadają. Nie oznacza to jednak, że nauka języka nie jest możliwa u dorosłych.

„Często mówi się, że najskuteczniejszym sposobem na przyswojenie języka jest immersja, czyli „zanurzenie się” w nim, np. poprzez oglądanie filmów i seriali w oryginalnych wersjach językowych. Jednak osoby dorosłe uczące się języków obcych miewają tendencję do tłumaczenia w myślach tego, co chcą powiedzieć. W ten sposób powstaje mnóstwo kalek językowych, których samemu nie da się wyplenić. Dlatego w przypadku dorosłych lepiej sprawdzają się kursy językowe lub korepetycje indywidualne, na których nauczyciel może na bieżąco poprawiać takie zakorzenione w nas błędy” – podkreśla Sylvia Johnson.

Jak zauważają specjaliści z Preply, czerpanie z popkultury czy korzystanie z aplikacji do nauki języków to atrakcyjny dodatek do całego procesu nauki. Sprawdzą się zwłaszcza wśród osób młodych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez właściciela TikToka na chińskich studentkach w wieku 19-30 lat, spersonalizowane filmy pojawiające się na platformie silnie pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Wykorzystywanie podobnego mechanizmu w celu nauki to klasyczny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Grzegorz Boguta: Widzimy odwrót elektroniki na rzecz papieru

Czy wydawcy książek i prasy powinni obawiać się ruchów proekologicznych, tego, że zostaną oskarżeni o niszczenie lasów? Kiedy książka trafi do muzeum i zostanie zastąpione przez młodszą, elektroniczną siostrę? To pytania, które zadaliśmy Grzegorzowi Bogucie, wydawcy wydawnictwa „Nieoczywiste” podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Wszystkim czytelnikom RaportCSR.pl, z okazji świąt Wielkanocnych, składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkiego, co najlepsze – rodzinnej i pogodnej atmosfery, odpoczynku oraz radości!

Alicja Bieszyńska: Allegro chętnie dzieli się informacjami o działaniach ESG

Alicja Bieszyńska, Menadżerka ds. Zrównoważonych Dostaw w Allegro

Jaka jest rola ESG i sustainability w e-handlu? Jak radzą sobie z tym zagadnieniem firmy? Jak podkreśla Alicja Bieszyńska, Menadżerka ds. Zrównoważonych Dostaw w Allegro, już od kilku lat jej firma chętnie dzieli się informacjami z obszaru zrównoważonego rozwoju w publikowanym każdego roku raporcie.

Także w związku ze zbliżającą się dyrektywą CSRD coraz więcej szczególnie dużych podmiotów wydaje raporty niefinansowe, jednak wśród mniejszych firm obszar ten wymaga jeszcze edukacji i rozwoju. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu zrealizowanego podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Jak nie zmarnować jedzenia w święta? Raport „Talerz przyszłości”

Raport Talerz przyszłości DANONE

Jak wynika z  opracowanego przez Banki Żywności raportu ,,Nie Marnuj Jedzenia 2023”[1] w Polsce marnuje się 4,8 miliona ton żywności rocznie, a ponad połowa uczestników badania (56%) przyznała, że marnuje jedzenie w domu. W koszach najczęściej lądują pieczywo (52%), owoce (38%), warzywa (36%) oraz wędliny (32%)[2]. Jak wskazują eksperci Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy „Żywność dla Przyszłości” problem marnowania żywności szczególnie nasila się w okresach świąt, w tym zbliżającej się Wielkanocy. Wdrożenie rozwiązań takich jak planowanie zakupów czy oddawanie nadmiaru żywności do jadłodzielni może przyczynić się do zmniejszenia skali tego zjawiska.  

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie „Talerz przyszłości”, który został opracowany przez ekspertów zainicjowanego przez grupę spółek DANONE think tank „Żywność dla Przyszłości”, 50% Polaków zadeklarowało, że wybierając produkty spożywcze, zwraca uwagę na aspekt marnowania i wyrzucania jedzenia[3]. Jest to, obok wykorzystywania resztek, na które wskazało 33% respondentów, jedno z najczęściej deklarowanych zachowań proekologicznych[4].

Dr hab. Zbigniew Karaczun, fot. Robert Jeszke

Wyniki zaprezentowane w raporcie wskazują na potrzebę edukowania i promowania  rozwiązań pozwalających na efektywniejsze zarządzanie wyprodukowaną lub zakupioną już żywnością. W tym procesie znaczenie mają działania podejmowane na co dzień przez każdego z nas. Te małe wielkie kroki przyczyniają się do ograniczenia marnowania żywności, co jest niezwykle istotne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego obecnemu i przyszłym pokoleniom. Warto podkreślić, że efektywne planowanie i gospodarowanie zakupioną już żywością jest korzystne także dla naszego portfela – mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, członek platformy badawczo – eksperckiej „Żywność dla Przyszłości”, specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, klimatu, sozologii, polityki ekologicznej.

Planowanie to podstawa

Jak zatem wydajnie gospodarować zarówno budżetem przeznaczonym na jedzenie, jak i nabytą już żywnością? Budowanie jadłospisu  warto rozpocząć od planowania, zarówno pod względem listy zakupów, jak i częstotliwości ich robienia.

Musimy pamiętać, że niektórych artykułów spożywczych nie można przechowywać zbyt długo, dlatego warto od razu założyć, że musimy kupować je na bieżąco i uwzględniać to w tygodniowym harmonogramie. Pamiętajmy też, aby na zakupy chodzić wtedy, kiedy jesteśmy najedzeni, to prosty sposób, który przyczyni się do tego, że będziemy kupować to, czego naprawdę potrzebujemy, a nie to, na co mamy ochotę w danej chwili. Nie tylko w kontekście zbliżających się Świąt warto pamiętać, aby nie kupować na zapas. Jeśli nawet jakiś produkt skończy się szybciej, niż zakładaliśmy, przekujmy to w okazję do kulinarnych eksperymentów i odkrycia nowych smaków – dodaje dr hab. Zbigniew Karaczun. Wykorzystanie tego, co mamy w lodówce wpisuje się też w zyskującą na popularności ideę „zero waste”, czyli gotowania z resztek.

Często dobre dłużej

Warto też zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach . Obecnie, wiele firm zmienia oznaczenia z „należy spożyć do” na ,,najlepiej spożyć przed”. To drugie świadczy o tym, że artykuł może być zdatny do spożycia również po upływie wskazanego terminu.

Prof. Ewelina Hallmann

Oceniając, czy dany produkt wciąż nadaje się do zjedzenia, zwracajmy uwagę nie tylko na wskazaną przez producenta datę. Angażujmy do tego nasze zmysły: wzroku, zapachu, a nawet smaku. Jeśli coś jest zepsute, to zazwyczaj jest gorzkie, a nasz język jest wyposażony w receptory smaku gorzkiego. Pojawia się także smak i zapach niespecyficzny dla danego produktu. Ponadto warto pamiętać, że mamy wiele grup produktów, np. produkty suche, takie jak kasze, mąki, makarony, które można spożywać znacznie dłużej niż wskazuje data, oczywiście, jeśli nie ma żadnych uchybień na strukturze. Warto sprawdzać też produkty nabiałowe, np. jogurty, jeśli były odpowiednio przechowywane. Nawet po upływie terminu wskazanego przez producenta, warto taki produkt otworzyć, zobaczyć, czy nie pojawiły się np. wykwity, a jeśli nie, to wykonać kolejny krok – powąchać, a następie spróbować, bo istnieje prawdopodobieństwo, że jest on wciąż zdatny do spożycia – mówi prof. Ewelina Hallmann, członkini think tanku Żywność dla Przyszłości, ekspertka w zakresie jakości żywności.

Nie wyrzucaj!

A co, jeśli okaże się, że przeceniliśmy możliwości konsumpcyjne nasze i naszych najbliższych? Większość produktów, nawet po przetworzeniu, można na przykład zamrozić. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej długości przechowywania. – Jeśli jakiś produkt zbyt długo będzie leżał w zamrażalce, to może stracić swoje właściwości. Alternatywnym rozwiązaniem są funkcjonujące w wielu miastach jadłodzielnie. Zostawiając tam żywność nie tylko ograniczamy jej marnowanie, ale też pomagamy tym, którzy tej pomocy potrzebują. Warto pamiętać o tym rozwiązaniu również w okresie świat – dodaje prof. Ewelina Hallmann.

Trend na niemarnowanie

Monika Borycka, fot. Joanna Gałuszka

Optymizmem napawa fakt, że ograniczenie marnowania żywności jest jednym z przewidywanych przez ekspertów trendów. – W obecnych czasach testowane są już różnorodne rozwiązania z zakresu ,,smart zero waste”, jak np. dedykowane kosze na odpadki w restauracjach, które przy pomocy AI analizują parametry związane z najczęściej wyrzucanymi posiłkami, optymalizują proces zakupów i planowania. Trwają też eksperymenty w związku z oznaczaniem dat przydatności spożycia. Jednym z pomysłów jest rezygnacja z tych danych i wykorzystanie specjalnych bakterii czy też odczynników, które w przypadku realnego zepsucia produktu pokażą odpowiednie oznaczenie np. na wieczku komentuje Monika Borycka, badaczka trendów i ekspertka platformy „Żywność dla Przyszłości”.

Pojęcie ,,smart” w kontekście przewidywanych trendów, nie tylko będzie wiązało się z ograniczeniem marnowania żywności, ale też lepszym planowaniem posiłków i zakupów. Pomocny będzie w tym indywidualny system AI, który sprawdzi stan naszej lodówki czy złoży zamówienie, by uzupełnić brakujące produkty pod wcześniej skomponowaną dietę. W codziennym przygotowywaniu jedzenia będą pomagać nam coraz bardziej zaawansowane roboty, a w restauracjach oraz sklepach znajdą się rozwiązania łączące przestrzeń rzeczywistą i wirtualną.

Warto pamiętać, że marnowanie żywności to wyzwanie globalne. Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, na całym świecie marnowanych jest około 1,3 miliarda ton jedzenia, a w samej Unii Europejskiej około 170 milionów ton[5]. Z drugiej strony duży odsetek ludności, w tym dzieci, cierpi z powodu głodu i niedożywienia.

Żywność dla Przyszłości to pionierska platforma badawczo-ekspercka, która łączy tematy zdrowia i odpowiedniego żywienia z troską o środowisko i bezpieczeństwo żywnościowe. Wśród założycieli think tanku, są: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczun, specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska, klimatu, sozologii, polityki ekologicznej, prof. dr hab. Ewelina Hallmann, zajmująca się naukami rolniczymi, szczególnie w zakresie technologii żywności i żywienia, przede wszystkim żywności ekologicznej oraz Monika Borycka, ceniona badaczka trendów, analityczka innowacji i specjalistka w zakresie studiów nad przyszłością. Konsultantką merytoryczną jest dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka w zakresie żywności i żywienia. Eksperci prowadzą interdyscyplinarne badania w obszarze przyszłości żywienia i jego wpływu na zdrowie Polaków i środowisko naturalne

Inicjatorem powołania think tanku jest grupa spółek DANONE, która dostarcza wiedzę w zakresie żywieniowych zachowań konsumenckich. Zaangażowanie w rozwój tej inicjatywy, to kolejny etap realizacji przez spółki DANONE podwójnego zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego, w tym pozytywnego wpływu na zdrowie ludzi i kondycję planety, a także strategii One Planet. One Health, w ramach której firma zachęca konsumentów do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych – dobrych zarówno dla zdrowia, jak i środowiska.

Raport można pobrać tu: https://www.bit.ly/3MXe38S

Autorzy raportu

Prof. Ewelina Hallmann jest profesorem nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia, specjalizuje się w tematyce żywności ekologicznej. Jako pracownik Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW, Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej drobiazgowo bada różnice pomiędzy żywnością ekologiczną oraz tą pochodzącą z produkcji konwencjonalnej. Szczególną uwagę poświęca także wpływowi żywności ekologicznej na zdrowie ludzi i zwierząt, rozwojowi rolnictwa ekologicznego oraz promowaniu wiedzy na temat żywności ekologicznej. Pomysłodawczyni nowoczesnych metod analizy żywności. W pracy dydaktycznej stara się pokazywać studentom, że dobór odpowiednich narzędzi, technik i metod badawczych jest kluczowy dla otrzymania rzetelnych informacji o analizowanym surowcu czy produkcie. Profesor Ewelina Hallmann jest współrealizatorką krajowych i międzynarodowych projektów badawczych oraz autorką ponad 240 naukowych i popularnonaukowych publikacji.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun jest profesorem w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie. Prowadzi badania w zakresie polityki klimatycznej i ekologicznej, integracji ich celów do polityki rolnej i strategii rozwoju gospodarczego, a także dotyczące procesu europeizacji polskiej polityki ochrony środowiska oraz zarządzania ochroną środowiska. Jest współzałożycielem Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE) i Koalicji Klimatycznej. Był m.in. doradcą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Środowiska oraz kierownikiem merytorycznym w zespole przygotowującym Program Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy. Współpracuje m.in. z FAO, US AID, Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Autor i współautor ponad 350 publikacji.

Dr Katarzyna Wolnicka jest specjalistką dietetyki, autorką krajowych zaleceń żywieniowych w postaci „Talerza zdrowego żywienia” i materiału „W 3 krokach do zdrowia”. Współtworzyła wiele publikacji i poradników dotyczących roli żywienia w profilaktyce i terapii chorób dietozależnych. Wieloletnia ekspertka Instytutu Żywności i Żywienia włączonego do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB i koordynatorka Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej; kierowniczka Zakładu Edukacji Żywieniowej. Zajmuje się m.in. opracowywaniem i upowszechnianiem zaleceń żywieniowych, koordynacją projektów z zakresu edukacji żywieniowej, oceną stanu odżywienia i sposobu żywienia.

Monika Borycka jest badaczką trendów, analityczką innowacji, założycielką i CEO TrendRadar, pod szyldem którego przybliża wiedzę o przyszłości i trendwatchingu. Pomaga firmom i organizacjom zrozumieć przyszłość i przygotować się na nadchodzące zmiany. Wykładowczyni, opiekunka merytoryczna studiów Trendwatching & Future Studies na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez ponad 13 lat pracowała w zespołach digitalowych największych ogólnopolskich stacji telewizyjnych, gdzie zajmowała się m.in. trendwatchingiem, a także analizą i wdrażaniem innowacji.

Przeczytaj też o podsumowaniu przez DANONE pierwszego roku realizacji nowej strategii zrównoważonego rozwoju „Droga Pozytywnego Wpływu”

O grupie spółek DANONE:

DANONE to światowy lider na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 3 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywienie specjalistyczne, obejmujące żywność dla niemowląt i małych dzieci oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (Nutricia). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz misja niesienia zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe. Poprzez oferowane produkty oraz realizowane projekty i programy – w myśl wspólnej wizji One Planet. One Health – spółki DANONE zachęcają do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień, a także przyczyniają się do zdrowia kolejnych pokoleń i lepszego stanu naszej planety. W 10 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.

[1] Raport ,,Nie Marnuj Jedzenia 2023”: https://bankizywnosci.pl/swiatowy-dzien-zywnosci-2023/

[2] Tamże.

[3] Raport „Talerz Przyszłości”: https://danone.pl/assets/interdyscyplinarne/Raport_Talerz_Przyszlosci_2023.pdf.

[4] Tamże.

[5] Raport „Talerz Przyszłości”: https://danone.pl/assets/interdyscyplinarne/Raport_Talerz_Przyszlosci_2023.pdf.

One Health w Polsce. Mamy listę rekomendacji

25 marca 2024 r. w Senacie RP w Warszawie odbyła się konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE organizowana przez komisję zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz radę programową Kongresu „Zdrowie Polaków”, podczas której wyłonieni zostali laureaci 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. W tym dniu zaprezentowany został także raport z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Wdrożenie zasad One Health w Polsce, nowe podejście do tematu zdrowia publicznego czy powołanie w systemie ochrony zdrowia zawodu farmaceuty klinicznego – to tylko niektóre z rekomendacji zawartych w podsumowaniu ubiegłorocznej edycji jednego z kluczowych wydarzeń w środowisku medycznym, organizowanym przy współpracy Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz Fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”.

Historia kongresów „Zdrowie Polaków” pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy sięga 2019 roku, a każda jej edycja porusza kwestie, najważniejszych z punktu widzenia branży medycznej problemów, jak i osiągnięć w obszarze ochrony zdrowia. Kongres jest wspólną inicjatywą Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, zespołów uniwersyteckich, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz licznych ekspertów nauki i medycyny, zarządzania, ekonomii i gospodarki. Na czele Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków” stoi prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista otochirurgii, otolaryngologii dzieci i dorosłych, audiologii oraz foniatrii.

– Raport i rekomendacje pokongresowe to bardzo ważne podsumowanie. Cieszę się, że podczas ubiegłorocznej odsłony tego kluczowego dla świata polskiej medycyny wydarzenia poruszaliśmy tematy, które nie tylko są aktualne, ale dotyczą całych grup, populacji, a nawet całej planety. Ochrona zdrowia nie może opierać się na strategiach i sposobie myślenia z przeszłości. Należy przyjąć zintegrowane, holistyczne podejście, z uwzględnieniem faktu, że populacja ludzka jest tylko częścią większego systemu. Kongres nie zastąpi dialogu społecznego na każdym szczeblu – centralnym, regionalnym, w szpitalu lub rodzinie, ale jeśli nie uświadomimy sobie już dzisiaj, że idea One Health to nie tylko to, co jemy, pijemy, jak się uczymy, pracujemy i odpoczywamy, ale również to, co nas otacza – świat roślinny i zwierzęcy – nie możemy mówić o dobrostanie na naszej planecie. Właśnie dlatego potrzeba popularyzacji koncepcji jednego zdrowia, znalazła się na pierwszym miejscu wśród piętnastu najnowszych rekomendacji – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Wdrożenie zasad One Health w Polsce to tylko jedna z rekomendacji, które znalazły się w raporcie z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023. Obok zintegrowanego podejścia do ochrony zdrowia, eksperci uwzględnili także postulat o przyjęciu aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego, a także pochylili się nad problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, proponując szereg działań, w tym prowadzenia populacyjnego monitoringu częstości występowania tego zjawiska wśród najmłodszych oraz programy edukacyjne skierowane do całych rodzin.

Najnowsze rekomendacje uwzględnione w raporcie z 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” 2023 wygłosili m.in.: prof. Romuald Zabielski, członek korespondent PAN, Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW w Warszawie; prof. Janusz Heitzman, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej; prof. Katarzyna Neubauer, kierownik Zakładu Dietetyki, Katedra Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu; prof. Anna Wiela-Hojeńska, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Magdalena B. Skarżyńska, Katedra i Zakład Opieki Farmaceutycznej i Farmakoterapii, Wydział Farmaceutyczny, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytut Narządów Zmysłów.

Pełna lista rekomendacji:

  • Wdrożenie zasad One Health w Polsce,
  • Przyjęcie aksjomatu podkreślającego zależność zdrowia publicznego od zdrowia psychicznego,
  • Przeciwdziałanie otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,
  • Podjęcie przez władze centralne inicjatywy opracowania i wdrożenia narodowej kompleksowej, wielosektorowej strategii ochrony zdrowia komunikacyjnego,
  • Zahamowanie narastającej oporności drobnoustrojów, w tym wdrożenie i bezwzględne przestrzeganie procedur kontroli zakażeń szpitalnych,
  • Wdrożenie w systemie ochrony zdrowia zawodu farmaceuty klinicznego,
  • Stworzenie sprawnego systemu opieki nad osobami starszymi i seniorami wymagającymi opieki długoterminowej,
  • Bliższa współpraca pomiędzy lekarzami medycyny, stomatologii i lekarzami weterynarii w myśl koncepcji Jednego Zdrowia,
  • Opracowanie awaryjnych rozwiązań organizacyjnych w ratownictwie medycznym możliwych do zastosowania w sytuacjach ekstremalnych,
  • Podjęcie działań będących odpowiedzią na występujące i przewidywane w przyszłości skutki zmian klimatycznych oraz mające na celu zbudowanie zrównoważonego systemu żywnościowego,
  • Wprowadzenie planów aktywności profilaktycznych uwzględniających kontakt z naturą jako czynnik wspierający kondycję fizyczną, jak i psychiczną,
  • Współdziałanie jednostek medycyny pracy z pracodawcami,
  • Podjęcie działań mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia przyszłych lekarzy.

Podczas konferencji ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE odbyła się również uroczysta gala i wręczenie nagród oraz wyróżnień w konkursie „Perspektywy Medycyny” 2023. Inicjatywa ma na celu promowanie ekspertów, liderów i zespołów, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu polskiej medycyny, wspierania pozytywnych zmian w ochronie zdrowia w Polsce, poprawiających jakość opieki medycznej oraz popularyzacji postaw prozdrowotnych. Laureaci odebrali statuetki i gratulacje z rąk prof. Henryka Skarżyńskiego.

– Jestem dumny, że kolejny rok z rzędy możemy nagrodzić osoby, które w swojej codziennej pracy przyczyniają się do wdrażania nowatorskich pomysłów, nowych metod diagnostycznych i leczenia podnoszących poziom ochrony zdrowia w Polsce. Doceniamy nie tylko ludzi, ale także sukcesy placówek zarządzanych przez ekspertów czy innowacyjne strategie organizacji oraz metody terapeutyczne służące poprawie zdrowia i jakości życia pacjentów. Jeszcze raz serdecznie gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom – podsumował prof. Henryk Skarżyński.

Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w sześciu kategoriach: profilaktyka zdrowotna; nowoczesna edukacja medyczna; innowacje i wdrożenia; telemedycyna i usługi e-zdrowia; organizacja – ochrona zdrowia; promocja zdrowia w mediach. W tym roku kapituła przyznała także trzy nagrody specjalne będące wyrazem szczególnego uznania środowiska naukowego i pacjentów.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu z prof. Piotrem H. Skarżynskim:

Raport CSR wśród nagrodzonych na Welconomy Forum

Podczas Welconomy Forum in Toruń Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego została uhonorowana nagrodą Ambasadora Welconomy.

Fundacja została wyróżniona za prowadzone przez siebie projekty, w tym za RaportCSR – jedno z najstarszych na rynku mediów, poruszających kwestie odpowiedzialnego biznesu, a także m.inKongres ESG – Europa oraz magazyn Raport ESG.

Prezes Fundacji Urszula Jóźwiak (she/her) znalazła się w znakomitym towarzystwie! Nagrodą Ambasadorkami Welconomy zostały również uhonorowane minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – podsekretarz stanu ds europejskich w KPRM, Agnieszka Odachowska-Piosik, menadżerka ds innowacji technologii i działań społecznych oraz Edyta Zakrzewska, dyrektor bydgoskiego Oddziału Terenowego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – wszystkim nagrodzonym Paniom gratulujemy!

Leżę i Pracuję z SEGRO

Firma SEGRO, wiodący właściciel i zarządca nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych, we współpracy z Fundacją Leżę i Pracuję stworzyła projekt edukacyjny Leżę i Pracuję z SEGRO. Jest on przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami i składa się z platformy e-learningowej oraz spotkań mentoringowych dla 50 uczestników. Bezpłatny kurs jest dostępny od 25 marca do końca czerwca 2024 r.

Kampania Weather Kids wzywa do pilnych działań na rzecz klimatu

Globalna publiczność telewizyjna mogła zobaczyć specjalną prognozę z roku 2050. Choć format jest znajomy, prognozy prowadzone przez dzieci już takie nie są. Młodzi prezenterzy dołączyli do Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w nowej kampanii Weather Kids, stworzonej we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel. Inicjatywa wspierana jest przez światowe gwiazdy i Ambasadorów Dobrej Woli UNDP, w tym zdobywczynię Oscara, malezyjską aktorkę Michelle Yeoh, amerykańską aktorkę Connie Britton i duńskiego aktora Nikolaja Coster-Waldau. Inicjatywa jest częścią wysiłków UNDP, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków zmian klimatu oraz mobilizację ludzi na całym świecie do podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu dla przyszłych pokoleń.

Welconomy Forum – platforma debaty o największych wyzwaniach współczesności

Spektrum tematów wydarzenia obejmuje praktycznie wszystkie wyzwania stojące przed Polską, a w dużej mierze przed Europą i światem.

W dniach 25-26 marca 2024 roku w Toruniu po raz kolejny odbywa się kongres społeczno-gospodarczy XXXI Welconomy Forum in Toruń. Spektrum tematów obejmuje praktycznie wszystkie wyzwania stojące przed Polską, a w dużej mierze przed Europą i światem. Wśród tegorocznych ekspertów znajdą się m.in. Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także Magdalena Sobkowiak-Czarnecka,  podsekretarz stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, którzy wezmą udział w sesji inauguracyjnej pn. „Polska, Europa, Świat – Era zmian”.

RaportCSR.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, oESG.pl i magazyn „Raport ESG” są wśród partnerów medialnych wydarzenia.

Dr Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”, które jest organizatorem Welconomy podkreśla, że od 30 lat wydarzenie jest platformą spotkań dla polityków, biznesmenów, ludzi kultury i nauki oraz miejscem do wzajemnej wymiany poglądów. – To jest nasz, czyli Welconomy, cel absolutnie podstawowy. Nie przymilamy się władzy, nie stajemy po stronie opozycji, tylko staramy się wszystkich zaprosić do stołu, by w ramach wzajemnej wymiany poglądów szukać rozwiązań najlepszych dla naszego kraju, regionu, miasta. Dla naszej wspólnej przyszłości – mówi dr Janiszewski.

„Polska, Europa, Świat – Era zmian” – to hasło przewodnie tegorocznego Welconomy, któremu poświęcona będzie sesja inauguracyjna. W otwierającym panelu wezmą udział:

  • Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – Podsekretarz Stanu ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  • Paweł Borys – Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
  • Marek Zagórski – Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
  • prof. dr hab. n. med. i o zdr. Piotr Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach
  • Agnieszka Wachnicka – Wiceprezes Związku Banków Polskich
  • Krzysztof Kwiatkowski – Przewodniczący Senackiej Komisji Ustawodawczej, Prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013-2019, Minister Sprawiedliwości w latach 2009-2011
  • Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Welconomy to nie tylko sprawy gospodarcze, ale również społeczne. – Stosunki społeczne są bardzo ważną dziedziną życia. Dzięki Welconomy okazuje się, że te tematy cieszą się nawet czasem większym zainteresowaniem niż polityka i gospodarka – zaznacza dr Jacek Janiszewski.

Przykładem społecznej debaty jest panel, który odbędzie się 25 marca, pt. „Kultura pracy – od strategii do praktyki”. W panelu, który poprowadzi Filip Lamański – redaktor naczelny Obserwatora Gospodarczego, wezmą udział:

  • Krzysztof Przybył – Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
  • dr hab. n. med. i o zdr. Piotr H. Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, ekspert WHO
  • Agnieszka Żyro – Prezes Zarządu ANWIL S.A.
  • Szymon Poliński – Prezes Fabryki Cukierniczej Kopernik
  • Przemysław Worek – Starszy Inspektor Pracy
  • Joanna Chorwacka – Psycholog, coach

Uczestnicy będą dyskutować o rewolucji – a być może ewolucji – jaką w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym przechodzi rynek pracy. Nowe technologie, zmieniające się oczekiwania pracowników oraz rosnące znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym kształtują nowe trendy i wyzwania w polityce pracowniczej.

Eksperci ocenią najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, obejmującymi takie zagadnienia jak: praca zdalna, elastyczne godziny pracy, równość płacowa, zdrowie psychiczne w miejscu pracy, innowacyjne modele zatrudnienia oraz rozwój zawodowy w erze cyfrowej.

Innym przykładem zróżnicowania tematyki Welconomy może być debata pt.: „One Health – jak zadbać o zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska?”, która odbędzie się pierwszego dnia Welconomy.

W debacie wezmą udział:

  • Miłosz Motyka – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • dr hab. n. med. i o zdr. Piotr H. Skarżyński – Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, ekspert WHO
  • dr hab. Roman Kołacz – Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt, Instytut Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Anna Walkowiak – Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacja „Africa Help”
  • Tomasz Wojtkiewicz – Prezes Zarządu Nextbike Sp. z o.o.
  • Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia

Idea One Health, czyli Jedno Zdrowie, zakłada holistyczne podejście do tematu, uwzględniając również wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi na ogólną równowagę zdrowotną. Trzeba myśleć szeroko i przyszłościowo, tak by przyszłe pokolenia miały szansę na dobre życie.

– Mimo ogromnego postępu w medycynie najmłodsze pokolenia mogą być pierwszymi, które doświadczą pogorszenia ogólnego stanu zdrowia i skrócenia średniej długości życia. Jest wiele przyczyn tego zjawiska, ale jedną z nich jest pogarszający się stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Działania wpisujące się w koncepcję One Health i holistyczne podejście do ludzkiego zdrowia mogą sprawić, że nie spełni się ten pesymistyczny scenariusz. Musimy położyć szczególny nacisk na działania profilaktyczne – mówi prof. Piotr H. Skarżyński, uczestnik debaty.

Dlatego na Welconomy Forum w Toruniu, każdy znajdzie szczególnie interesującą dla siebie debatę. Trendy w rozwiązaniach cyfrowych – w tym sztuczna inteligencja – budowanie skutecznego zespołu w obecnym otoczeniu gospodarczym, rola instytucji finansowych, modele motywacji w biznesie, podatkowe aspekty prowadzenia działalności czy przykłady krajów z dużym potencjałem inwestycyjnym to tylko niektóre z tematów, które zostaną poruszone podczas eksperckich dyskusji.

Ważne miejsce w debatach zajmie też ochrona środowiska – odnawialne źródła energii czy gospodarowanie odpadami. Uczestnicy wymienią się wiedzą i doświadczeniami w zakresie relacji pracownik-pracodawca. Wzorem poprzednich lat w programie znajdzie się również panel poświęcony współczesnemu rolnictwu – problemom i wyzwaniom w tym obszarze.

Każdego roku w społeczno-gospodarczym kongresie Welconomy w ciągu dwóch dni bierze udział ponad 1000 gości z Polski i zagranicy, w tym ponad 300 prelegentów i około 100 dziennikarzy. Ponadto wiele osób obserwuje wydarzenie online.

Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu – organizator Welconomy Forum in Toruń – to organizacja założona w roku 2000. Kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych przez Stowarzyszenie FORUM POLSKA – ZACHÓD, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.

Ze szczegółowym programem Welconomy można się zapoznać na stronie https://welconomy.pl/program

Partner Strategiczny Welconomy: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – oto najważniejsze punkty

W piątek 22 marca 2024 r. minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zaprezentowali założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe regulacje usuwają lukę prawną w zakresie funkcjonowania obrony cywilnej, którą spowodowało wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

– Państwo ma obowiązek bronić swoich mieszkańców. Ma otaczać ludność cywilną ochroną, tworzyć procedury i rozwiązania, które w sytuacjach zagrożenia zadziałają tak, aby każdy Polak mógł czuć się bezpiecznie – podkreślił minister Marcin Kierwiński. Szef MSWiA przypomniał również, że ochrona ludności i obrona cywilna dotyczą wszystkich poziomów funkcjonowania kraju. Obejmuje zadania na poziomie gminy, powiatu, województwa i całego kraju.

POLECAMY: “Praca w organizacjach pozarządowych daje ogromną satysfakcję”

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo to jeden z priorytetów rządu. – Aby pokazać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze dla rządu i całej Rzeczpospolitej – na czele obrony cywilnej RP staje minister spraw wewnętrznych i administracji – powiedział.

Jaka będzie nowa ustawa?

Nowa ustawa będzie kompleksowo regulować kwestie związane z ochroną ludności i obroną cywilną. Uwzględni przy tym współczesne wyzwania i zagrożenia dla ludności. Nowe regulacje zostaną przygotowane w oparciu o dobre praktyki, doświadczenia służb ratowniczych, wnioski z kontroli NIK, analizy rozwiązań systemowych w krajach europejskich oraz wnioski z prac naukowych i badawczych w obszarze ochrony ludności.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński podczas konferencji przedstawił główne filary tworzące założenia do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Główne filary założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

System ostrzegania i alarmowania

Bardzo ważnym elementem nowych przepisów będzie system ostrzegania i alarmowania ludności w przypadku zagrożenia. Za utrzymanie systemu będą odpowiedzialne poszczególne szczeble administracji.

POLECAMY: Krzysztof Gawkowski: Naukowcy to ważniejsza grupa niż Big Techy

– Wszelkie instytucje państwa, posiadające zdolność docierania do pojedynczego człowieka, muszą być w stanie przekazać informacje o nadchodzącym zagrożeniu – w sposób szybki tak, aby każdy wiedział, że zagrożenie się zbliża i co ma w takiej sytuacji zrobić – powiedział minister Marcin Kierwiński.

Ewakuacja i przyjęcie ludności

Przygotowane przepisy unormują również kwestie, które dotyczą planów ewakuacji ludności na wypadek zagrożenia dla gmin, powiatów, województw i całego kraju. Będą one uzgadniane m.in. z właściwymi organami wojskowymi. – Państwo musi być w stanie przetransportować zagrożoną ludność cywilną w określone i zdefiniowane miejsca. Musi użyć całej swojej infrastruktury – drogowej czy kolejowej – zaznaczył szef MSWiA.

Schrony i ukrycia dla ludności

Przygotowywane rozwiązania uregulują także kwestię schronów i ukryć doraźnych na potrzeby ludności. Powstanie system ich ewidencji, utrzymywania i budowania. Zapewnione zostanie też wsparcie finansowe realizacji tych przedsięwzięć. Projekt ustawy określi także odpowiedzialność za utrzymanie systemu na poszczególnych szczeblach administracji. – Wprowadzimy jasne i bezpieczne kryteria do prawa budowlanego. W jaki sposób mają być budowane nowe obiekty – żeby te miejsca spełniały kryteria, by te miejsca mogły być tymczasowym miejscem ochrony ludności – podkreślił minister Marcin Kierwiński.

Wzmacnianie społecznej odporności

Istotnym elementem regulacji jest przygotowanie społeczeństwa do właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Wiązać się to będzie m.in. z organizowaniem szkoleń i ćwiczeń. W działaniach tych zostanie uwzględniona rola obywateli, organizacji pozarządowych oraz zawodowych służb ratowniczych. – Każdy obywatel, Polak musi być świadomy tego, z jakimi zagrożeniami przyjdzie nam się zmierzyć i jak reagować na poszczególne zagrożenia – mówił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

POLECAMY: Prof. Marcin Wiącek: Nie wszystko da się załatwić zmianą przepisów

Budowanie zasobów i struktur ochrony ludności i obrony cywilnej

Zdefiniowana zostanie struktura i rola organów ochrony ludności na różnych szczeblach administracyjnych, takich jak gmina, powiat, województwo i kraj. Określone zostaną ich zadania, kompetencje oraz zasady współpracy. Rozwiązania będą zawierać również regulacje dotyczące tworzenia i utrzymywania zasobów ochrony ludności. – To jest ten zestaw procedur, ale także wskazania bardzo konkretnych odpowiedzialności poszczególnych służb państwowych – przekazał minister Marcin Kierwiński.

Funkcjonowanie ochrony ludności w czasie wojny

Nowe przepisy zaproponują także sposób funkcjonowania systemu ochrony ludności w czasie pokoju, w stanie wojennym oraz w czasie wojny. Podmioty ochrony ludności, które realizują zadania ratownicze i ochronne w czasie pokoju, zostaną, w czasie wojny, przekształcone w struktury obrony cywilnej. – Zbudujemy korpus obrony cywilnej, czyli ludzi, którzy mają odpowiadać za konkretne zadania, gdy przyjdzie czas godziny „W” – zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Finansowanie

Wśród kluczowych elementów nowych rozwiązań znalazło się także finansowanie zadań ochrony ludności. Utworzony zostanie Państwowy Fundusz Ochrony Ludności przeznaczony na finansowanie zadań ochrony ludności. Fundusz będzie składał się z funduszu centralnego (jego dysponentem będzie minister właściwy do spraw wewnętrznych) i funduszy wojewódzkich (jego dysponentami będą wojewodowie). – Chcemy maksymalnie mocno uruchomić takie narzędzia, które pozwolą partycypować państwu, w wydatkach, które ponosić będzie władza samorządowa na różnych poziomach – wyjaśnił minister Marcin Kierwiński.

ZOBACZ wywiad z Krzysztofem Gawkowskim, wiceprezesem rady ministrów i szefem resortu cyfryzacji:

7 mln ludzi zagrożonych głodem w Sudanie Południowym

Źródło: UNICEF

Ponad 70 proc. mieszkańców Sudanu Południowego, czyli ok. 9 mln ludzi, będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2024 roku – wynika z szacunków Komisji Europejskiej. W okresie od kwietnia do lipca 2024 roku 7,1 mln ludzi doświadczy poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a niemal 1,4 mln dzieci cierpi na krytyczne niedożywienie. Wojna w sąsiednim Sudanie pogorszyła i tak złą już sytuację – brakuje żywności i wody, wskaźniki stanu zdrowia należą do najgorszych na świecie, a 6,3 mln osób ma ograniczony dostęp do podstawowych usług opieki zdrowotnej.

ADAMED SmartUP Academy – zapisy na wiosenną edycję

Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach. Fot. Anna Liminowicz

15 marca rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej edycji, spotkania będą odbywać się  na trzech uczelniach wyższych: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Pierwsze warsztaty startują na początku kwietnia.

ADAMED SmartUP Academy to cykl bezpłatnych i otwartych warsztatów weekendowych dla pasjonatów nauki, uczniów liceów ogólnokształcących i techników w wieku 14-19 lat. Organizatorem spotkań jest Fundacja ADAMED, obchodząca w bieżącym roku jubileusz 10-lecia działalności, której celem jest wsparcie rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku, w zajęciach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczestników z kilku miast Polski.  Łącznie do tej pory było to już ponad 700 godzin dydaktycznych.

Czego dowiedzą się młodzi naukowcy

Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach, wykonywać eksperymenty i zdobywać wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii pod okiem doświadczonych praktyków.

Młodzi naukowcy poznają świat optyki, dowiedzą się jakie drobnoustroje żyją wewnątrz człowieka, zobaczą krwinki pod mikroskopem, zrobią swoje własne hologramy, a także dowiedzą się o nowoczesnych metodach badań śladowych ilości substancji wybuchowych za pomocą urządzeń stosowanych powszechnie do kontroli pasażerów i bagaży na lotniskach oraz w laboratoriach kryminalistycznych.

Zobacz też wyniki badania Fundacji Adamed o nauce przedmiotów ścisłych

Szczegółowy harmonogram, opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie programu ADAMED SmartUP w zakładce Warsztaty. Zapisy startują już 15 marca. Chętni mogą zgłosić się na kilka spotkań, liczba miejsc na każde z nich jest ograniczona.

Fot. Anna Liminowicz

Martyna Zastawna: Nie wyrzucajmy – naprawiajmy!

Rozmawiamy z Martyną Zastawną, założycielką i właścicielką WoshWosh.

Jak wytłumaczyć ludziom, że lepiej buty wyczyścić i naprawić niż wyrzucać i kupować nowe? Czy firma WoshWosh jest zagrożeniem dla lokalnych rzemieślników oraz wielkich korporacji? Jak zadbać o planetę i zacząć od siebie zmieniać świat? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi udziela nasza gościni.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Michał Olszański: Musimy się nawzajem zrozumieć!

Rozmawiamy z Michałem Olszańskim, Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska, dziennikarzem.

Jak postrzegana jest w Polsce sytuacja osób w niepełnosprawnościami? Jak wychodzimy na tle innych krajów i jakie wartości mogą zaoferować osoby z niepełnosprawnościami firmom, jak i również społeczności? Czy zmieniło się coś na lepsze na przestrzeni lat? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi udziela nasz gość.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Michał Purol: Najważniejsze jest łącznie rożnych środowisk

Rozmawiamy z Michałem Purolem, Chef sustainability Officer, UNEP Grid.

W jaki sposób UNEP Grid dba o planetę, co się sprawca i co jest najskuteczniejsze? W jaki sposób firmy mogą działać na rzecz środowiska? Jak skutecznie namówić ludzi do dbania o planetę? To niektóre z pytań, na które odpowiedzi udziela nasz gość.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Piotr Skarżynski: Właściwy łańcuch leczenia to podstawa

Rozmawiamy z prof. Piotrem Skarżyńskim ze Światowego Centrum Słuchu, Współzałożycielem Światowego Forum Słuchu przy WHO i Ekspertem WHO.

Jak wygląda temat społecznej odpowiedzialności w ochronie zdrowia? Czym jest koncepcja “One Health” i na jakie problemy społeczno-środowiskowe odpowiada? Jak można zapewnić dobre warunki dla pacjenta i przeciwdziałać złemu traktowaniu pacjentów? To niektóre z pytań, jakie zadaliśmy prof. Piotrowi Skarżyńskiemu.

Podcast powstał w ramach zadania publicznego „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”. Zadanie sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Stadler Polska – zakład stał się „pełnoletni”, w tym roku kończy 18 lat

Opisywałem już dwa nasze ważne zakłady produkujące tabor kolejowy, PESA Bydgoszcz i NEWAG Nowy Sącz. To w pełni polskie firmy, ale w Polsce, w Siedlcach, działa też bardzo ważny oddział Stadler Polska szwajcarskiej firmy Stadler Rail.

Jak tylko Polska weszła do Unii Europejskiej i stała się krajem godnym zaufania, jako że w europejskiej rodzinie dba się o praworządność i demokratyczne zasady, naszym krajem zainteresowało się wiele firm. Co prawda Szwajcaria nie należy do EU, ale ma jednocześnie wielkie doświadczenie w prowadzeniu interesów na terenie Unii Europejskiej, zna obowiązujące tu przepisy i unijne regulacje. Kiedy Polska weszła do tej rodziny, już w 2004 r. firma Stadler Rail ogłosił chęć budowy nowego zakładu w Polsce. Postanowiono wykorzystać fakt, że w Polsce dostępna jest stosunkowo tania siła robocza, w tym także o wysokich kwalifikacjach, czyli kadra inżynierska i średni personel techniczny.

Stadler Rail – szwajcarska spółka akcyjna z siedzibą w Bussnang zajmująca się produkcją pojazdów szynowych. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1942 w Zurychu przez Ernsta Stadlera, w 1945 r. rozpoczęło wytwarzanie pierwszych lokomotyw, a w 1962 uruchomiono zakład, przy którym mieści się jego obecna siedziba w mieście w Bussnang, 20 km na południowy-zachód od Konstancji, we wschodniej Szwajcarii.

W Polsce na siedziby wybrano Siedlce, miasto o sporych tradycjach kolejowych, gdzie mieści się tu ważny węzeł kolejowy. Na stacji Siedlce Wschodnie (wcześniej Siedlce Baza) znajdowała się baza montażowa w której montowano odcinki torowe na potrzeby firm budujących lub remontujących torowiska. To właśnie tę bazę, która w tym czasie pracowała „na pół gwizdka”, wybrał na swoją lokalizację Stadler. Rejon wschodniego Mazowsza to obszar gdzie było nieco trudniej o pracę niż w innych częściach Polski, stąd znaleźć pracowników nie było trudno. Zakład zaczął powstawać w czerwcu 2006 r. jako Stadler Polska, mający swoją siedzibę (biura oddziału) w Warszawie, zaś wytwórnia taboru kolejowego powstała w oparciu o istniejącą tu halę dawnej montowni torowej, która została wyremontowana, zmodernizowana oraz odpowiednio wyposażona. Tak powstał bardzo nowoczesny zakład, gdzie do chwili obecnej zbudowano 560 pojazdów trakcyjnych, na zamówienie polskich przewoźników: Koleje Mazowieckie, PKP Intercity, Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Koleje Śląskie. Produkuje się tu też elektryczne jednostki trakcyjne na eksport do Republiki Czeskiej, dla przewoźnika Leo Express. W 2017 r. firma zatrudniała już 700 pracowników, będąc istotnym pracodawcą w tym rejonie. Kiedy zrealizowano pierwsze polskie zamówienie na 10 jednostek Stadler FLIRT dla Kolei Mazowieckich (ER75) oraz czterech podobnych dla Kolei Śląskich (EN75), zakład nie miał chwilowo zamówień z naszego kraju, więc macierzysta firma przesunęła tu część realizacji zamówień eksportowych. W ten sposób zaczęto sprzedawać pojazdy trakcyjne do Niemiec, Austrii i do Holandii. A później znów nadeszły zamówienia z Polski, najpierw na 20 dwuczłonowych, najmniejszych pojazdów dla nowo powstałych Łódzkich Kolei Aglomeracyjnych, a później na 20 największych, bo aż ośmioczłonowych dalekobieżnych jednostek ED160 dla PKP Intercity. Później poszło jeszcze lepiej – Koleje Mazowieckie zamówiły aż 61 pięcioczłonowych FLIRTów (ER160), a PKP Intercity dokupiły 12 jednostek dalekobieżnych.

We wrześniu 2016 roku Stadler Polska Sp. z o.o. i Solaris Bus & Coach S.A. ogłosiły nawiązanie współpracy w dziedzinie dostaw pojazdów kolei miejskiej i tramwajów. Oba przedsiębiorstwa występują na rynku jako konsorcjum. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było złożenie oferty w przetargu na dostawę tramwajów dla Krakowa. Stadler i Solaris wspólnie uczestniczą w przetargach na dostawę tramwajów w Polsce i innych rynkach europejskich.

Dodatkowo należy wspomnieć, że Stadler ma w Polsce własny serwis. Dwa oddziały obsługowo-remontowe funkcjonują w Sochaczewie – dla Kolei Mazowieckich i w Łodzi – dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Oczywiście oddziały te w razie potrzeby wspierają też i innych użytkowników FLIRT w Polsce.

Firma Stadler Polska na stałe osadziła się na rynku polskim, choć produkuje się tu (w Siedlcach) wyłącznie jednostki elektryczne rodziny FLIRT dla Polski i innych odbiorców oraz GW dla Holandii. Miejmy nadzieję, że będzie się dalej rozwijać i będą tu powstawać nowe konstrukcje, tak na nasz własny rynek, jak i na eksport.

Michał Fiszer

Kampania #OtwarciNaBiznes łączy pokolenia [WYWIAD]

Podczas inauguracji kampanii debatowano o korzyściach z solidarności międzypokoleniowej. Fot. Our Future Foundation

Spodziewam się, że zgłoszenia związane z ESG oraz zrównoważonym rozwojem pojawią się w konkursie na najlepszy pomysł biznesowy – mówi w wywiadzie dla RaportCSR.pl Kamil Tomkowicz, Członek Zarządu Our Future Foundation.

Jakie są idea i główne założenia edukacyjnej kampanii #OtwarciNaBiznes?
Kamil Tomkowicz

Nasza kampania odpowiada na wyzwania, które napotykają zarówno młode osoby jak i te powyżej 50. roku życia na ścieżce swojej kariery zawodowej. Na początku dostrzegliśmy na rynku dwa pozornie ze sobą niepołączone problemy, które jak się później okazało – mogą mieć wspólne rozwiązanie.

Z jednej strony, studenci chętnie decydują się na zakładanie własnych firm. Nasze badanie potwierdza, że myśli o tym aż 2/3 z nich. Niestety, firmy prowadzone przez osoby z pokolenia Z bardzo szybko upadają – prawie połowa w ciągu dwóch lat od zarejestrowania. Często spowodowane jest to luką kompetencji fachowych, będących domeną osób bardziej doświadczonych.

Z kolei drugim zjawiskiem, jakie zaobserwowaliśmy, jest relatywnie niski poziom umiejętności cyfrowych wśród osób z pokolenia Silver, czyli po 50 roku życia w porównaniu z młodszymi generacjami. Przekłada się on niestety na przedwczesne przechodzenie na emeryturę wśród tych, którzy mogliby pozostać aktywni zawodowo czy też nieumiejętność wykorzystania rozwiązań technologicznych przy prowadzeniu własnej firmy. Potwierdzają to m.in. badania projektu WeLaR.

Połączyliśmy więc dwa zjawiska, czyli to, że osoby powyżej 50. roku życia potrzebują umiejętności technologicznych, żeby odnaleźć się w dzisiejszych realiach rynku pracy, z tym, że młodym ludziom brakuje praktycznego doświadczenia biznesowego. Stwierdziliśmy, że stworzymy międzypokoleniową kampanię, gdzie obie te grupy będą mogły uczyć się przede wszystkim od siebie nawzajem, współpracując przy tworzeniu pomysłów biznesowych.

Dodatkowo stworzyliśmy dla nich ogólnodostępne materiały edukacyjne, które pozwolą im podnieść poziom wiedzy, uświadomią im jak skutecznie założyć i prowadzić biznes – wykorzystując do tego nowe technologie. Tak właśnie powstała idea #OtwarciNaBiznes.

Szczegóły Kampanii #OtwarciNaBiznes poznasz TUTAJ

Jakie najważniejsze wnioski wypływają z badania Fundacji i Akademii Leona Koźmińskiego?

Nasze badanie przeprowadzone wraz z Akademią Leona Koźmińskiego dało dwa kluczowe wnioski. Po pierwsze, edukacja przedsiębiorcza w Polsce nadal nie jest powszechna, o czym świadczy między innymi fakt, że tylko co piąta młoda osoba planująca założenie własnej firmy wie, jak przeprowadzić analizę rynku i stworzyć biznesplan. Podobne braki kompetencyjne występują również wśród osób powyżej 50.

Ponadto, młodzi ludzie zwracają uwagę na trzy główne bariery, które utrudniają im zakładanie i prowadzenie firmy: kwestie księgowe, prawne oraz administracyjne. Większość badanych nie wiedziało, w jaki sposób przebiega proces zarejestrowania firmy ani jakie formalności się z nim wiążą. Stąd też nasza kampania, która ma na celu promocję praktycznej wiedzy dotyczącej zakładania i prowadzenia biznesu. Wierzę, że doskonale wpisze się ona w te potrzeby.

Z drugiej strony, wyniki badania wykazują bardzo dużą otwartość obu grup wiekowych na współpracę w środowisku zawodowym. Zarówno studenci, jak i osoby powyżej 50. roku życia, wykazują pozytywne nastawienie do zatrudniania się wzajemnie. Ponad 80% osób w wieku powyżej 50 lat pozytywnie patrzy na możliwość pracy w międzypokoleniowych zespołach, podobnie jak większość studentów, którzy nie widzą przeciwwskazań, by zatrudniać osoby w wieku „Silver”.

Cieszymy się, że nasz projekt będzie jedną z pionierskich inicjatyw w Polsce, umożliwiającą wykorzystanie tego potencjału i otwartości obu grup na tworzenie projektów biznesowych oraz wzajemną naukę.

Wykluczenie cyfrowe starszych ludzi i ich obawy przed działalnością biznesową można zrozumieć, jednak trudniej pojąć, dlaczego dotyka ono część studentów. Co jest tego przyczyną?

W przypadku studentów raczej nie mówimy o wykluczeniu cyfrowym, ponieważ niemal wszyscy korzystają ze smartfonów, laptopów i mają dostęp do Internetu. Problem jaki adresujemy to niski poziom kompetencji cyfrowych i umiejętność wykorzystywania tych narzędzi w kontekście pracy oraz prowadzenia własnego biznesu. To znaczy, samo posiadanie umiejętności korzystania z telefonu dla rozrywki czy wyszukiwania informacji nie jest równoznaczne z umiejętnością wykorzystywania programów czy narzędzi, które pozwalają na dotarcie do nowych odbiorców, tworzenie treści, zarządzanie projektami itp.

Dlatego celem w przypadku studentów nie jest eliminowanie wykluczenia cyfrowego, ale podniesienie ich praktycznej wiedzy na temat efektywnego wykorzystania innowacyjnych narzędzi.

Mówiąc symbolicznie – czy operująca w cyfrowym świecie firma założona przez ojca lub mamę i syna lub córkę może być bardziej efektywna niż firmy założone osobno przez każdego – każdą z nich? Efekt synergii może dać lepszy rezultat?

Zdecydowanie takie połączenie może przynieść wymierne rezultaty, czego przykładem jest chociażby jedna z ambasadorek naszej kampanii – Aleksandra Żelazowska, która w wieku kilkunastu lat prowadzi swój biznes wspólnie z tatą. Ola skupia się głównie na kreowaniu treści cyfrowych i wykorzystuje media społecznościowe m.in. TikToka, aby dotrzeć do klientów, natomiast jej tata zajmuje się kwestiami administracyjnymi i technicznymi prowadzenia biznesu. Istnieje oczywiście wiele podobnych przykładów i „success stories” międzypokoleniowych firm. Ta synergia ma sens i dlatego chcemy ją promować.

A jaką rolę w cyfrowym i biznesowym edukowaniu odgrywają atmosfera na uczelniach i kadra naukowa? Na przykład prof. Grzegorz Mazurek, rektor ALK i prof. ALK, Aleksandra Przegalińska, prorektor uczelni, są wybitnymi znawcami świata cyfrowego oraz AI, jego roli dla świata biznesu, w tym dla zrównoważonego rozwoju i ESG. Na co powinny w tym zakresie zwracać uwagę uczelnie?

Atmosfera i podejście kadry odgrywa kluczową rolę, ponieważ to właśnie nauczyciele i wykładowcy są katalizatorem rewolucji technologicznej. To oni przekazują nam wiedzę i pokazują, w jaki sposób korzystać z nowych narzędzi. Akademia Leona Koźmińskiego jest szczególnym przypadkiem, ponieważ jako pierwsza w Polsce wprowadziła wytyczne pokazujące studentom, jak efektywnie i w uczciwy sposób korzystać z generatywnej AI. To świetny przykład innowacyjnego podejścia do edukacji, z którego przykład powinny brać inne uniwersytety. Uczelnie muszą starać się nadążyć za tym, co przynosi rynek.

Nowatorskie podejście Akademii widać również przy implementacji nowoczesnych narzędzi w procesach nauczania oraz w przygotowaniu kadry do dzielenia się tą wiedzą Mówię tutaj o praktycznych programach w tym laboratorium Bloomberga, grach symulacyjnych.

Pana zdaniem, czy mogą się pojawić prace konkursowe związane z ESG i sustainability, czy też jest to jeszcze pieśń przyszłości?

Jestem optymistą w tej kwestii i spodziewam się, że zgłoszenia związane z ESG oraz zrównoważonym rozwojem pojawią się w konkursie. Chociażby dlatego, że w naszych kryteriach oceny pomysłów biznesowych priorytetowo traktujemy autentyczność, współpracę z lokalną społecznością oraz właśnie zrównoważony rozwój. Wierzę, że zgłoszone pomysły będą propozycją na implementację rozwiązań wspierających różnorodność i ekologię w naszym codziennym życiu i gospodarce.

Przeczytaj też lub obejrzyj relację z debaty panelowej pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu w czasach AI” która odbyła się podczas III Kongresu ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa”.

Rozmawiał Bogusław Mazur

Grzegorz Tomasik: Zielona energia jest opłacalna

Twarde dane, które w najbliższych miesiącach i latach trzeba będzie wykazywać w raportach ESG powodują, że kto już dziś sięga po zieloną energię, ten w biznesowym maratonie, wygrywa na starcie.

O znaczeniu zielonej energii dla biznesu, zawirowaniach wokół Zielonego Ładu, walce ze zmianami klimatycznymi, barierami w rozwoju OZE i innych wyzwaniach rozmawiamy z Grzegorzem Tomasikiem, ekspertem rynku energii, wiceprezesem zarządu Reo.pl

Biznes coraz śmielej zwraca się ku zielonej energii. Jakie kluczowe korzyści płynące z energii z OZE dla przedsiębiorców zauważa Pan ze swojej perspektywy, a co stanowi największą przewagę dla samych zainteresowanych?
Grzegorz Tomasik

Pozwolę sobie zacząć od potrzeb przedsiębiorców. Otwarcie na zieloną energię wynika z kilku kwestii. Kluczowa jest konkurencyjność cenowa, osiągnięcie stabilizacji i niezależności, o które tak trudno na rynku paliw kopalnych. Przedsiębiorcy aktywnie poszukują oszczędności i znajdują je m.in. długoterminowo korzystając z OZE.

Na decyzję o wyborze zielonej energii mają również wpływ zmiany legislacyjne i gorąca dyskusja, która toczy się wokół raportowania niefinansowego i wdrażania standardów ESG. Impakt firmy na środowisko to już nie tylko hasła na billboardach największych brandów – to realne działania także sektora MŚP. Przedsiębiorcy nabierają coraz większej świadomości, że kwestie proekologiczne, temat efektywności energetycznej i tworzenia gospodarki niskoemisyjnej to coś, co dotyczy również ich. Z tych wszystkich elementów buduje się wzmożone zainteresowanie zieloną energią.

Z naszej perspektywy, Platformy Reo.pl skierowanej do biznesu, która umożliwia zakup i sprzedaż w 100% zielonej energii, przedsiębiorcy dzięki energii ze źródeł odnawialnych osiągają liczne korzyści. Zarówno w wymiarze finansowym, optymalizując wydatki w firmie, jak i wizerunkowym. Przedsiębiorcy inwestujący w OZE – jako odbiorcy zielonej energii, oraz jako wytwórcy – pozycjonują się w oczach kontrahentów i klientów jako nowocześni, myślący strategicznie i wrażliwi społecznie partnerzy biznesowi. To dziś marki, po których produkty bądź usługi warto sięgnąć.

Niebagatelne znaczenie mają również twarde dane, które w najbliższych miesiącach i latach trzeba będzie wykazywać w raportach ESG. Kto już dziś sięga po zieloną energię, ten w biznesowym maratonie wygrywa na starcie.

Jak ocenia Pan obecny stan i poziom rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce? Czy możliwości odpowiadają potrzebom tych, którzy w OZE chcą inwestować? Jakie są największe bariery rozwoju? Stan linii przesyłowych, a może przepisy prawne?

Rynek energii odnawialnej w Polsce cały czas się rozwija, jednak rozwój ten nie jest tak dynamiczny jak mógłby być w wersji optimum. Jedną z większych barier rozwojowych są kwestie legislacyjne, a więc ograniczenia, które wprowadzają dla realizacji nowych inwestycji w przypadku elektrowni wiatrowych na lądzie, czy też brak usuwania licznych barier dla innych OZE, np. skracanie terminów procedur administracyjnych, a także brak stabilności przepisów prawnych.

Kolejną są możliwości przyłączeniowe sieci elektroenergetycznych, których dzisiaj coraz bardziej brakuje, a także czas oczekiwania na ich uzyskanie, jeżeli już są dostępne. Tutaj również konieczne są istotne zmiany w podejściu do procedowania wydawania warunków przyłączenia, w szczególności w sieciach dystrybucyjnych oraz zmiany w podejściu do planowania rozwoju tych sieci, np. większy priorytet dla realizacji inwestycji wprowadzających automatyczny nadzór nad pracą sieci i inteligentne sterowanie.

To jednak nie oznacza, że maleje znaczenie działań edukacyjnych i świadomościowych – wręcz przeciwnie! Nadal mamy bardzo dużo do zrobienia w kwestii popularyzowania odnawialnych źródeł energii, informowania o ich zaletach i możliwościach. Nadal też rozprawiamy się z wieloma mitami na temat bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego bazującego na OZE, braku stabilności pracy OZE czy przerw w ciągłości dostaw energii z OZE. Ważne jest również to, że działania we wszystkich ww. obszarach, powinny wynikać ze spójnej, zrównoważonej polityki energetycznej państwa.

Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy kwestiach związanych z legislacją. Wokół ESG i Europejskiego Zielonego Ładu, toczy się bardzo żywa dyskusja. Czy według Pana protesty różnych grup społecznych czy outsourcowanie produkcji poza Europę w ramach szukania oszczędności, mogą zahamować procesy transformacyjne? Czy legislatorzy mogą zmienić kierunek i odejść od zapowiadanego celu osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej?

Dyskusje, jeśli toczą się na poziomie argumentów merytorycznych, potrzebne są w każdym procesie. Transformacja zaś trwa, jest faktem. Proces dzieje się na naszych oczach, proces niezwykle istotny i ważny dla nas i przyszłych pokoleń. Oczywiście niektóre elementy tej transformacji mogą się opóźniać lub przyjmować mniejsze od zakładanego tempo.

Czy jest możliwa zmiana kursu o 180 stopni? W mojej opinii – nie. Jeśli pojawiają się jakieś czynniki bądź okoliczności wymagające weryfikacji wcześniej przyjętych założeń, warto to robić, ale włączenie komponentu ekologicznego jako stałego, ważnego elementu do funkcjonowania społeczeństwa, do prowadzenie biznesu, do zasad demokracji, to droga od której nie ma odwrotu, i to jest dobra droga.

Wszyscy chcemy mieć wysoką jakość życia, ale czy jego elementem musi być bagatelizowanie, lekceważenie środowiska i ekosystemu, w którym funkcjonujemy, pomijanie go? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”, przy czym jest to niewątpliwie temat do szerszej dyskusji.

Niemniej jednak, na pewno potrzebna jest nadal cierpliwa i szeroka edukacja w bardzo różnych aspektach, które należy zrozumieć w stopniu przynajmniej podstawowym, aby wiedzieć, jak ważnymi dla nas wszystkich są kroki w kierunku neutralności klimatycznej, jak złożony jest to proces i dlaczego wymaga pełnego zaangażowania od społeczeństwa i wszystkich sektorów gospodarki.

Czy wizje nieuchronnych zmian klimatycznych są uzasadnione? Pojawiają się głosy, że dziś możemy walczyć jedynie ze skutkami, a samych zmian nie da się powstrzymać.

Uważam, że walka jedynie ze skutkami jakiegokolwiek zjawiska nie jest właściwym rozwiązaniem. Poza gaszeniem pożaru należy zawsze poszukać jego przyczyny, głównie z uwagi na to aby zapobiec kolejnemu. Odnoszę to również do kwestii zmian klimatycznych – tylko identyfikacja i likwidacja, ograniczenie przyczyn niekorzystnych zjawisk może mieć sens i być skuteczne długoterminowo.

Żadna, nawet najlepsza technologia przetwarzania odpadów nigdy nie będzie lepsza od redukcji ilości powstających odpadów, tak jak żadna technologia utylizacji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery, nie będzie lepsza od ograniczenia ilości emisji tych zanieczyszczeń.

Zatem konieczne jest skupienie się na eliminacji, ograniczaniu, przyczyn negatywnych zjawisk niezależnie od tego, jak bardzo czarna jest wizja przyszłości. Redukcja emisji i zużycia plastiku tu i teraz. Świadomy wybór dóbr FMCG – włącznie z premiowaniem marek działających zgodnie z najwyższymi standardami ESG. Decyzje o zmianie sprzedawcy energii i wybór energii z OZE – to są przykłady działań, które zarówno konsumenci indywidualni, jak i przedsiębiorcy mogą podejmować dziś.

I każde takie działanie naprawdę ma znaczenie i sens, zaś suma tych działań może spowodować, że nasza planeta – mimo iż te „czarne wizje” mają silne podstawy naukowe – zaskoczy nas bardziej pozytywną odpowiedzią, niż można tego dzisiaj oczekiwać. Dostrzegają to m.in. Klienci Reo.pl, którzy otwierają się na możliwości, które daje im w 100% zielona energia.

Przeczytaj też o wynikach czwartej edycji Carbon Footprint Summit w Krakowie

Rozmawiał Bogusław Mazur

Ernest Bryll – wspomnienie. „A śmierć – proszę pana, to jest rozbieranie…”

Ernest Bryll odszedł 17 marca 2024 roku

Zmarł Ernest Bryll – poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy i dyplomata. Miał 89 lat. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów ostatnich czasów. Mieliśmy zaszczyt poznać Mistrza osobiście, gościć Go i realizować z Nim wywiady.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. Jego ojciec Stanisław był przedwojennym wojskowym. W czasie okupacji Ernest Bryll był członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów – Zawiszakiem. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym harcerstwie. Maturę zdał w wieku 16 lat. Był krótko robotnikiem w gdyńskiej elektrowni portowej, po czym dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem. A w latach 1991-1995 ambasadorem RP w Irlandii.

Jako poeta zadebiutował w 1958 r. utworem „Wigilie wariata”. Opublikował prawie 40 tomów wierszy. Był również autorem często wystawianych dramatów: „Rzecz listopadowa”, „Kurdesz” i „Wieczernik”. Napisał znane libretto do albumu „Kolęda-Nocka” oraz teksty do widowisk „Po górach, po chmurach” i „Na szkle malowane”.

Stał się autorem tekstów kilku popularnych piosenek, w tym „Psalmu stojących w kolejce”. Wykonany przez Krystynę Prońko utwór stał się jednym z nieformalnych hymnów „Solidarności” przed wprowadzeniem stanu wojennego.

Jego utwory wykonywali m.in. Michał Bajor, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stan Borys, Jerzy Grunwald, Jerzy Połomski, Bernard Ładysz, Daniel Olbrychski, Łucja Prus, Maryla Rodowicz, Urszula Sipińska, Andrzej Rybiński, Danuta Rinn a także Skaldowie, 2 plus 1 i zespół Myslovitz. Tekst jednego z największych przebojów tej grupy, „Peggy Brown”, jest dokonaną przez Brylla adaptacją utworu z XVIII-wiecznej Irlandii.

W Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego odebraliśmy odejście Ernesta Brylla niezwykle osobiście. Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Ernesta w Galerii Delfiny. Poznaliśmy Go jako człowieka bardzo pogodnego, bezpośredniego, skromnego, niezwykle subtelnego, a zarazem wypełnionego ogromem refleksji o życiu, świecie i twórczości.

Zrealizowaliśmy też z Mistrzem dwa wywiady. Podczas rozmowy utrwalonej w kamerze dwa lata temu dzielił się m.in. opowieściami o swoim życiu, jak też o twórczości. Te uwagi powinny być bezcenne dla środowisk twórczych, szczególnie dla poetów, jak też dla środowisk krytyków.

Przykładowe cytaty: „Pisanie wierszy to nie jest zawód, to jest przypadłość. Taka à la choroba – przypadło i trzeba to wyrzucić z siebie. Ale nie, nic więcej.” „Poezji nie można się nauczyć, bo ona wtedy jest interesująca, kiedy się pisze inaczej, niż inni”. „Jak się ma czas na pisanie wierszy, to wtedy się siedzi i myśli – co ja tu napiszę? A dlaczego ja nie piszę? A czemu we mnie się nie budzi ten talent? A co ja mam do powiedzenia? A jak nie ma czasu, a najlepiej, jak jest inna robota, wtedy się ucieka na wagary. I tu już dzwonią, czekają na tę inną robotę, a my na wagarach bezsensownie walimy jakieś wiersze. Wtedy jest poezja”.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy:

 

Opublikowaliśmy w dwóch częściach wywiad z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem, pieśniarzem, kompozytorem, autorem tekstów, bliskim współpracownikiem Mistrza. Wywiad został przeprowadzony w styczniu 2014 r. podczas koncertu promującego książkę Ernesta Brylla i Marcina Stycznia zatytułowaną „Duchy poetów”. Osią wywiadu było wspieranie przez świat biznesu świata twórców. Stąd tytuł pierwszej części: „Duch poezji a duch korporacji”.

Przy czym z ust obydwu twórców nie padały tylko pochwały. „Najlepszymi koncertami są te pozornie ubogie, choć często wspomagane przez biznes. Wtedy jednak ta pomoc polega na wspomaganiu ludzi organizujących koncert. Kiedy biznes sam organizuje, to przedsięwzięcie czasami wychodzi tak jakoś… biurokratycznie” – mówił Ernest Bryll.

Zauważył też nieco gorzko: „Jak człowiek już wejdzie w poezję, to się liczy z tym, że na ogół potrzebują jej ludzie, którzy nie mają tak za dobrze w życiu. Bo ci, którzy mają dobrze w życiu, raczej zajmują się kupowaniem nowych gadżetów”.

Zapraszamy do przeczytania pierwszej części wywiadu, która znajduje się TUTAJ

Równie interesująca jest kolejna część wywiadu pod znamiennym tytułem „Popierajcie twórczość po irlandzku”. Rozmawialiśmy m.in. o wydawaniu, dystrybucji i popularności poezji. „Kiedyś przyjechali specjalnie z walizkami z Suwałk, żeby kupić z magazynu moje tomiki i zdobyć na nich mój podpis. I podpisałem ponad czterysta tomików. To oczywiście był szczególny wyjątek, jednak jest interesujące, że tamtejsze księgarnie nie były tomikami zainteresowane, mimo chętnych do kupowania. Dystrybucja sztuki – tu jest miejsce do działania dla biznesu” – mówił Ernest Bryll.

Opowiedział też, jak umiejętnie propagują swoją kulturę na całym świecie Irlandczycy. Oraz że ich pomysły można wykorzystać do propagowania polskiej kultury.

Zapraszamy do przeczytania drugiej części wywiadu, znajdziecie ją Państwo TUTAJ

Cóż… O Erneście Bryllu można pisać książki. My zamieszczamy o Panu Erneście własne wspomnienia. Lecz oprócz czytania o Nim, warto czytać Jego samego:

Ernest Bryll

Narodziny

Narodziny – mój panie
To jest ubieranie
Ubieranie
W umieranie

 

Zapinanie
Rozpinanie
Cerowanie
Pranie
Prasowanie
Łatanie
Szukanie…

 

A śmierć – proszę pana
To jest rozbieranie
Rozbieranie
Z umierania

Zielony Ład, czyli jak ważny jest dialog

Parlament Europejski zdecydował, że do 2040 r. mają zniknąć piece gazowe. Wielu Polaków łapie się za głowę, bowiem całkiem niedawno rząd i samorządy zachęcały do wymiany „kopciuchów” na piece gazowe, argumentując to troską o środowisko. Teraz okazuje się, że te przyjazne środowisku piece gazowe wcale takie przyjazne, przynajmniej w oczach urzędników z Brukseli, nie są. I w tym przykładzie zawiera się najlepsza odpowiedź na pytanie, dlaczego ponad trzy czwarte Polaków popiera argumentację środowisk protestujących przeciwko Zielonemu Ładowi – przypomina Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Konieczność wprowadzenia pracowników z innych kręgów kulturowych do branży finansowej w Polsce

Jednym z wyzwań związanych z budowaniem inkluzywnych zespołów wewnątrz organizacji będzie zatrudnianie pracowników innych narodowości, w tym z krajów poza europejskich. Branża finansowa staje przed tym wyzwaniem już dziś – pisze dla RaportCSR.pl Izabela Walczewska-Schneyder, członkini ACCA, Współzałożycielka Grupy Oryx.

Izabela Walczewska-Schneyder

W kontekście polskiej branży finansowej mówi się o zapotrzebowaniu na pracowników
z innych kręgów kulturowych. Łączy się to między innymi z konkurencją ze strony międzynarodowych firm. W Wielkiej Brytanii[1] coraz poważniejszy jest problem braku wyszkolonych ekspertów finansowych. Firmy z Wielkiej Czwórki, ale nie tylko, coraz częściej zatrudniają certyfikowanych ekspertów finansowych z innych krajów, między innymi z Polski.

Jeżeli nasze firmy chcą nadążyć za zachodnimi trendami to również muszą otworzyć się na utalentowanych pracowników z innych krajów. Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym[2] krajem dla firm i pracowników z nie tylko z Europy wschodniej, ale także Afryki. Większa różnorodność kulturowa może wzmocnić nie tylko polskie firmy działające w sektorze finansowym, ale również branże finansową ogólnie.

Otwarcie się na pracowników z innych kręgów kulturowych – korzyści

Pracownicy z różnych kręgów kulturowych mogą pomóc w zrozumieniu różnic w podejściu
do pracy, komunikacji czy zarządzania. Zdywersyfikowane zespoły, po zapewnieniu odpowiedniego wdrożenia, są bardziej efektywne i kreatywne. Doświadczenia pracy i życia
w innych krajach i kulturach może pomóc firmom w rozwoju międzynarodowym jak również poszerzyć kompetencje kulturowe wśród pracowników. Wymiana wiedzy
wśród pracowników pozwala na rozszerzenie kompetencji zespołów oraz poszerzanie perspektywy, co wpłynie pozytywnie na budowanie zrównoważonych modeli biznesowych
w organizacjach.

Specjaliści chcą zmieniać pracę

Równocześnie obserwujemy wzmożoną chęć specjalistów do zmiany pracy. Według raportu[3] ACCA Global Talent Trends 2024, przeprowadzonego wśród prawie 10 tys. specjalistów z 157 krajów, aż 44 proc. jest zainteresowanych zmianą. U osób poniżej 26 roku życia ten wskaźnik wynosi ponad połowę. Największą chęć do relokacji z obecnego miejsca  zamieszkania wraz z rozwojem kariery wykazują wykształceni specjaliści z krajów takich jak Pakistan (85 proc.), Indie (76 proc.), oraz z krajów afrykańskich, takich jak Zimbabwe (76 proc.) czy Nigeria (71 proc.).

Branża finansowa ma jednolite standardy

Warto wspomnieć, że współczesna branża finansowa opiera się na jednolitych standardach certyfikacji, takich jak ACCA, które uznawane są na całym świecie. Oznacza to, że osoby z innych kultur, nawet z tak wydawałoby się odległych państw, posiadają kompetencje zbieżne z europejskimi i mogą skutecznie pracować w innych krajach.

Demografia, czyli konkurencyjność

Kolejnym aspektem wpływającym na pracowników z innych kręgów kulturowych jest demografia. Starzejące się społeczeństwo i brak talentów w Polsce sprawiają, że firmy muszą szukać pracowników poza granicami. Według raportu Pracodawcy RP z polskiego rynku pracy do 2050 roku będzie średnio co roku ubywać nawet 250 tys. osób w wieku produkcyjnym. To duży cios dla polskiej gospodarki a szczególnie branży finansowej, która konkuruje z globalnymi firmami.

Z tego powodu proces przyjmowania pracowników z innych kręgów kulturowych jest nieunikniony, jeśli chcemy pozostać konkurencyjni. Z powodu podobnych kompetencji pracowników finansowych z innych krajów, ten problem może potencjalnie być mniej odczuwalny właśnie w branży finansowej.

Firmy mogą również korzystać  z międzynarodowej współpracy w obszarze finansów w ramach certyfikacji ACCA i podobnych inicjatyw. Osoby z innych regionów świata mogą stanowić cenny zasób dla sektora finansowego. Korzystając z ich wiedzy i doświadczenia w obszarze finansów może pomóc rozwijać ten obszar w naszym regionie.

Różnorodność kluczem do sukcesu

Z powodów globalizacji i zwiększonej konkurencji międzynarodowej wprowadzanie na rynek pracy obcokrajowców to realne zjawisko. Firmy coraz częściej działają na globalnym rynku, w tym rynku pracy. Konkurencja wymusza poszukiwanie najlepszych talentów nie tylko w kraju, ale także za granicą. Pracownicy z różnych kręgów kulturowych przynoszą ze sobą różnorodne doświadczenia i perspektywy.

Firmy powinny otworzyć się na innowacyjne możliwości związane z większą otwartością. Od dawna branża finansowa promuje współpracę międzynarodową i modele angażowania pracowników w tej dziedzinie będą wartościowe zarówno dla firm jak i dla pracowników. Wprowadzenie pracowników z innych kręgów kulturowych do branży finansowej może przynieść wiele korzyści. Otwartość na różnorodność może być kluczem do sukcesu w dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym.

Izabela Walczewska-Schneyder, członkini ACCA, Współzałożycielka Grupy Oryx

Obejrzyj też wywiad z Joanną Wiewiórą, BGK, o znaczeniu różnorodności dla efektywności zespołów pracowniczych.

[1] https://www.ft.com/content/4f881a21-a3c2-46ed-a038-fbf4a797e823

[2] https://www.rp.pl/rynek-pracy/art39788961-polska-stala-sie-atrakcyjna-do-pracy-i-nauki

[3] https://stories.accaglobal.com/GTT-2024/index.html

“Praca w organizacjach pozarządowych daje ogromną satysfakcję”

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Czy młodzi ludzie mają słuszne przekonanie, że w organizacjach trzeciego sektora zarobki są mniejsze? Czy osoby z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym i biznesowym chcą działać w NGOs?

Zdaniem Renaty Bem, Dyrektor Generalnej UNICEF Polska, coraz więcej ludzi chce pracować w organizacjach pozarządowych. Rozumieją, że taka praca daje niezwykłą satysfakcję i możliwość realizacji ważnych społecznie zadań. Nawet jeśli praca w trzecim sektorze oznacza nieco mniej konkurencyjne zarobki niż w biznesie.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, która odbyła się podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Jaka jest przyszłość platform takich jak Uber?

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Czysty transport, autonomiczne samochody, sztuczna inteligencja – jaka jest przyszłość platform, takich jak Uber? Co oznacza dla nich ESG i sustainability? Jakie wyzwania stoją przed branżą, która bardzo dynamicznie się rozwija?

Między innymi o tym opowiedział nam Marcin Moczyróg, General Manager CEE Uber, podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Kiedy możemy spodziewać się autonomicznych samochodów na polskich drogach? 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, która odbyła się podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

We współpracy między biznesem, samorządami a III sektorem, najważniejsi są ludzie

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, akcja dożywiania dzieci „Pajacyk” oraz kwestia wsparcia psychicznego dzieci i młodzieży – to trzy obszary wyzwań społecznych, na których obecnie koncentruje swoje działania Polska Akcja Humanitarna.

W jaki sposób organizacje pozarządowe mogą skutecznie realizować swoje działania? Jak budować współpracę pomiędzy biznesem, samorządami a trzecim sektorem? Między innymi o tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Grucą, wiceprezesem PAH podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Rekord pociągu wodorowego

Wizja amerykańskiej jednostki Stalder FLIRT H2 napędzanej wodorem. Fot. Stadler

Napędzana wodorem trójczłonowa jednostka Stadler Flirt H2 25 marca 2024 r. pobiła rekord zasięgu na jednym zatankowaniu – na torze w Pueblo w Kolorado w Stanach Zjednoczonych pociąg ten przejechał 2804 r., co zostało zapisane w Księdze Guinessa.

Szwajcarski Stadler FLIRT H2 dla San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA) to pierwszy napędzany wodorem pociąg osobowy dla USA. W wyniku podpisanej umowy, jeden taki pociąg został dostarczony w ramach szerszej umowy, w ramach której SBCTA kupiło cztery klasyczne elektryczne jednostki trakcyjne firmy Stadler.

Jednostka wodorowa FLIRT H2 składa się z dwóch wagonów i części środkowej zwanej „PowerPack”, w której znajdują się ogniwa paliwowe i zbiorniki z wodorem. W wodorowym ogniwie paliwowym generowany jest prąd elektryczny, który jest magazynowany w akumulatorach trakcyjnych. Akumulatory zasilają układ napędowy pojazdu w postaci silników elektrycznych na dwóch wózkach środkowego członu oraz urządzenia związane z komfortem pasażerów, m.in. system klimatyzacji, oświetlenia, informacji pasażerskiej, itp. W konfiguracji dla USA pociąg może odzyskiwać energię hamowania, która potem jest ponownie wykorzystywana do jego napędzania. Pociąg posiada 108 miejsc siedzących w dwóch zewnętrznych członach oraz dużą przestrzeń z miejscami stojącymi. Jego prędkość maksymalna wynosi 130 km/h. Konstrukcja wagonów została wykonana z aluminium, dzięki czemu są one stosunkowo lekkie.

Redlands Passenger Rail Project to 14-kilometrowy odcinek łączący Redlands ze stacją Metrolink w San Bernardino, linię tą obsługuje przedsiębiorstwo San Bernardino County Transportation Authority (SBCTA). Dziennie jednostki potrafią na tej linii przejechać 480 – 600 kilometrów. Warto dodać, że pociąg wodorowy nie wszedł jeszcze do regularnej eksploatacji, ma dołączyć do pozostałych jednostek w tym roku.

Rekord, który został pobity na specjalnym torze doświadczalnym w Pueblo w Kolorado pozwolił na pokazanie możliwości i potencjału napędu wodorowego, jako perspektywicznego, bezemisyjnego napędu pociągów pasażerskich i towarowych w przyszłości.

„Poprzez użycie wodoru i ogniw elektrycznych jako czyste źródło energii my już wnosimy aktywny wkład w ochronę środowiska naturalnego i kształtujemy perspektywiczne, pociągi przyszłości napędzane przy pomocy energii bezemisyjnej i odnawialnej” – powiedział prezes amerykańskiego oddziału Stadlera, Martin Ritter.

Jednostki wodorowe Stadler FLIRT H2 po raz pierwszy pokazano publicznie w trakcie targów InnoTrans 2022. Po zakupie pierwszej jednostki, amerykański zarząd kolejowy Kalifornii, Transport Authority for the State of California CALTRANS zamówił w 2023 r. cztery jednostki Stadler FLIRT H2, natomiast w 2024 r. dokupił jeszcze sześć kolejnych, więc kiedy zostanie zrealizowana ich dostawa, w Kalifornii będzie jeździć już jedenaście szwajcarskich jednostek napędzanych wodorem. Natomiast wspomniany przewoźnik San Bernadino County Transportation Authority (SBCTA) w 2024 r. zamówił cztery kolejne FLIRTy H2, z opcją na zakup aż 25 kolejnych. Zapewne będą one jeździć na innych jeszcze kolejowych liniach podmiejskich San Bernardino.

W Polsce doświadczalne lokomotywy o napędzie wodorowym zbudowała bydgoska PESA na zamówienie PKN Orlen w Płocku, gdzie pierwsza lokomotywa tego typu, SM42-6Dn 001, wykonuje manewry w rafinerii, formując pociągi z paliwami. Powstała ona przez gruntowną przebudowę popularnej lokomotywy spalinowej SM42, a konkretnie SM42-1129, wyprodukowanej w 1990 r.

Warto w tym miejscu dodać, że w Polsce również istnieje zakład firmy Stadler, w którym właśnie wytwarza się (częściowo z dostarczonych ze Szwajcarii części, a częściowo z elementów wykonanych w naszym kraju) jednostki rodziny FLIRT w różnych odmianach, dwu-, trój- i czteroczłonowych. Warto by więc zainteresować naszych przewoźników wodorową odmianą FLIRT H2, które mogłyby zostać wdrożone do eksploatacji także i u nas.

Należy co prawda przeanalizować koszty budowy odpowiedniej infrastruktury, ale wydaje się, że warto w nią zainstalować, bowiem właśnie to jest przypuszczalnie przyszłością kolejowych przewozów na liniach niezelektryfikowanych zamiast smrodzących jednostek spalinowych napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Michał Fiszer

Raport zintegrowany ING za 2023 rok

Siedziba ING Bank Śląski w Katowicach.

ING Bank Śląski opublikował Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.. Raport prezentuje najważniejsze informacje na temat strategii, zarządzania, wyników finansowych i perspektyw banku, które zostały zaprezentowane przy uwzględnieniu kontekstu ekonomicznego, społecznego oraz środowiskowego.

Model biznesowy ING Banku Śląskiego osadzony jest mocno w koncepcji myślenia zintegrowanego (ang. Integrated thinking), co oznacza, że jako bank wnosimy do społeczeństwa coś więcej niż tylko wartość finansową.

Jaka jest rola instytucji finansowej?

Rolą instytucji finansowej jest wspieranie i promowanie postępu gospodarczego, społecznego i środowiskowego prowadzącego do lepszej jakości życia ludzi w społeczeństwie, przy jednoczesnym generowaniu odpowiednich zysków i wzrostu wartości przedsiębiorstwa. To podejście pomaga ING podejmować decyzje i działania, które uwzględniają tworzenie i zachowanie wartości dla interesariuszy Banku w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej.

Dalsza część tekstu pod filmem

Co zawiera Raport?

W poszczególnych rozdziałach Raportu zostały opisane działania ING w każdym istotnym obszarze działalności: zaczynając od klientów, poprzez klimat i środowisko, przechodząc następnie do społeczności oraz pracowników.

ING przedstawia również podejście do zarządzania bezpieczeństwem banku i klientów, opisując zarządzanie kapitałem i poszczególnymi rodzajami ryzyka – zarówno finansowymi, jak i niefinansowymi. Finansowe efekty tych działań są opisane w rozdziale poświęconym wynikom.

ING i jeden z jego priorytetów ESG

W strategii biznesowej ING Banku Śląskiego jednym z priorytetów ESG jest wspieranie klientów w ich transformacji środowiskowej. Jej kierunek wyznaczają cele środowiskowe Taksonomii UE. Raportowanie w 2024 roku (za 2023 rok) jest pierwszym okresem kiedy Bank będzie mógł wykazać, że część finansowania udzielonego klientom w pełni spełnia wymagania w zakresie zgodności z Taksonomią.

Zintegrowany Raport Roczny został przygotowany w oparciu o ramy dotyczące raportowania zintegrowanego zaktualizowane w 2021 roku i zgodnie z GRI Standards. Ponownie uwzględniliśmy oznaczenie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG).

Link do Zintegrowanego Raportu Rocznego dostępny jest tutaj: https://www.ing.pl/relacje-inwestorskie/wyniki-finansowe#tab=1&wyniki_finansowe=1&wyniki=1

Przeczytaj też: ING Bank Śląski z prestiżowym tytułem Top Employer 2023

Bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy!

Anna Liminiowicz

15 marca 2024 r. rozpoczęły się zapisy na bezpłatne warsztaty w ramach wiosennej edycji ADAMED SmartUP Academy, dedykowane pasjonatom nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 14-19 lat. W tegorocznej edycji spotkania będą odbywać się na trzech uczelniach: Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 

ADAMED SmartUP Academy to cykl bezpłatnych i otwartych warsztatów weekendowych dla pasjonatów nauki, uczniów liceów ogólnokształcących i techników w wieku 14-19 lat.

Fundacja ADAMED działa już 10 lat

Organizatorem spotkań jest Fundacja ADAMED, obchodząca w bieżącym roku jubileusz 10-lecia działalności, której celem jest wsparcie rozwoju utalentowanej młodzieży oraz popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2015 roku, w zajęciach ADAMED SmartUP Academy wzięło udział już ponad 1600 uczestników z kilku miast Polski. Łącznie do tej pory było to już ponad 700 godzin dydaktycznych.

Uczestnicy wiosennej edycji tegorocznych warsztatów będą pracować w profesjonalnych laboratoriach, wykonywać eksperymenty i zdobywać wiedzę z zakresu fizyki, chemii i biologii pod okiem doświadczonych praktyków.

Podczas warsztatów młodzi naukowcy:

  • poznają świat optyki,
  • dowiedzą się jakie drobnoustroje żyją wewnątrz człowieka,
  • zobaczą krwinki pod mikroskopem,
  • zrobią swoje własne hologramy,
  • dowiedzą się o nowoczesnych metodach badań śladowych ilości substancji wybuchowych za pomocą urządzeń stosowanych powszechnie do kontroli pasażerów i bagaży na lotniskach oraz w laboratoriach kryminalistycznych.

Szczegółowy harmonogram, opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie programu ADAMED SmartUP w zakładce Warsztaty. Zapisy startują już 15 marca 2024 r. Chętni mogą zgłosić się na kilka spotkań, liczba miejsc na każde z nich jest ograniczona.

* Fundacja Adamed należąca do Adamed Pharma od lat prowadzi aktywności na rzecz wspierania nauki oraz współpracy ze środowiskiem naukowym.

Pierwsze osiedle, które ma swoje muzeum

Muzeum poświęcone historii osiedla Praga II powstało przy pl. Hallera na Pradze-Północ. To społeczna inicjatywa, której celem jest zachowanie pamięci o początkach osiedla i codzienności mieszkańców. W muzeum zobaczymy zdjęcia, historyczne plany i dokumenty. Twórcy zgromadzili też wiele eksponatów z czasów budowy osiedla. Jutro wielkie otwarcie.

Urządzenia mobilne a środowisko. Raport Digital Care

Na razie inwestorzy nie są mocno zainteresowani ESG.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Care, w polskich firmach znajduje się blisko dwa razy więcej laptopów i komputerów stacjonarnych niż w gospodarstwach domowych[1]. Stanowią one ogromne obciążenie dla środowiska, bowiem wraz ze służbowymi smartfonami, zużywają w skali roku ponad 2 tWH prądu, czyli 10% tego, co polskie gospodarstwa domowe łącznie*. Dodatkowo, generują niemały ślad węglowy. W jaki sposób firmy mogą ograniczyć negatywny wpływ sprzętu IT na środowisko?  

Z badania „Polskie floty sprzętu IT” przeprowadzonego przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie Digital Care, dostawcy kompleksowych rozwiązań dla firmowych urządzeń mobilnych, wynika, iż łącznie w polskich firmach wykorzystywanych jest 6,2 mln laptopów, 9,2 mln smartfonów i prawie 8 mln komputerów stacjonarnych[2]. Co by było, gdybyśmy tego sprzętu używali zaledwie rok dłużej? „Zaoszczędzilibyśmy” 198 390 t eq dwutlenku węgla jest to równoznaczne z okrążeniem Ziemi samochodem aż 29 tysięcy razy!

Z jakiego sprzętu korzystają polskie firmy?

Przeciętnie w każdej polskiej firmie znajdują się 3 laptopy, 4 komputery stacjonarne oraz 3 smartfony, przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników jest to 21 laptopów, 25 komputerów stacjonarnych i 31 smartfonów. Wymienianych co dwa lata lub częściej jest aż 61% smartfonów, podczas gdy 80% laptopów i aż 90% komputerów stacjonarnych jest wykorzystywanych średnio od 3 do 10 lat.

Co dzieje się ze zużytym sprzętem? 40 proc. firm utylizuje go po zakończeniu użytkowania, przy czym najczęściej są to duże przedsiębiorstwa (61 proc.) i co druga średnia firma. Odsprzedawanie nieużywanych urządzeń pracownikom jest natomiast najpopularniejszą formą postępowania ze sprzętem elektronicznym w firmach innych niż jednoosobowe działalności gospodarcze (ponad 60 proc. firm z więcej niż 1 pracownikiem).

– Jedynie co piąte przedsiębiorstwo odnawia i ponownie używa sprzętu. Najchętniej decydują się na to jednoosobowe działalności gospodarcze oraz duże firmy – po 24 proc. A to właśnie droga, którą powinniśmy zmierzać, jeśli chcemy wdrażać zasady cyrkularności w zarządzaniu firmową flotą urządzeń mobilnych. Na rynku dostępnych jest już wiele usług, dzięki którym można wydłużyć cykl życia sprzętu i minimalizować jego wpływ na środowiskomówi Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director w Digital Care.

Redukcja śladu węglowego a bieżące regulacje

Z początkiem 2024 roku unijna dyrektywa CSRD nałożyła na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania kwestii związanych z wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz ładem korporacyjnym. W perspektywie kolejnych dwóch lat te same zasady dotyczyć będą także mniejszych organizacji. Jednym z najważniejszych wyzwań polityki ESG jest redukcja śladu węglowego, ściśle powiązana z odpowiednim zarządzaniem sprzętem IT/mobilnym w firmie.

Tymczasem, jak wynika z badania Digital Care, jedynie 20 proc. polskich firm stara się niwelować swój ślad węglowy. Taką odpowiedź deklarują przede wszystkim przedsiębiorstwa średniej wielkości (36 proc.) oraz duże (29 proc.). Najgorzej wypadają JDG (17 proc.) oraz mikro i małe przedsiębiorstwa (odpowiednio 22 i 23 proc.).

Policz swój ślad

Firma Digital Care, wspólnie z platformą Envirly, postanowiła stworzyć narzędzie ułatwiające firmom liczenie śladu węglowego sprzętu IT w firmie (smartfony, laptopy, tablety – od producentów udostępniających takie dane) oraz szukanie alternatywnych sposobów na jego redukowanie. Tak powstał bezpłatny kalkulator śladu węglowego, który po wykonaniu kilku prostych kroków wyliczy aktualną emisję CO2, wytwarzaną przez sprzęt IT/mobilny przedsiębiorstwa.

Sama wiedza o generowanym śladzie węglowym jednak nie wystarczy. Dlatego też, w zależności od wyniku, proponujemy profesjonalne porady, dzięki którym firmy będą w stanie zredukować swój negatywny wpływ na środowisko i rozpocząć pracę nad raportowaniem w zakresie ochrony środowiska. Warto pamiętać, że zrównoważony rozwój to nie tylko trend, ale także oczekiwanie partnerów biznesowych i spełnienie wymogów regulacyjnych – mówi Weronika Czaplewska, współzałożycielka i wiceprezeska, Envirly.

Premiera kalkulatora będzie miała miejsce podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego (20 marca 2024 roku).

Usługi dla biznesu, które pomogą wdrożyć cyrkularny model w zarządzaniu sprzętem

Odpowiedzią na wyzwania związane ze śladem węglowym urządzeń mobilnych mogą być także usługi, które oferuje m.in. Digital Care. Jedną z nich jest najem, który pozwala na korzystanie z urządzeń w zależności od bieżących potrzeb w ramach stałej opłaty miesięcznej. Jak najem wspiera gospodarkę obiegu zamkniętego? Jego podstawowym założeniem jest, aby każde zwracane urządzenie ponownie trafiło do obiegu – jako urządzenie używane lub odnowione w profesjonalnym serwisie, co skutecznie wydłuża jego cykl życia.

Jeżeli ktoś poszukuje ekologicznej alternatywy dla nowego sprzętu powinien także rozważyć zakup lub najem urządzeń odnowionych (tzw. refurb). To pochodzące ze sprawdzonego źródła urządzenia mobilne, odnowione w profesjonalnym serwisie, które przeszły szczegółową kontrolę jakości. Ich ślad węglowy jest jednocześnie znacząco niższy niż w przypadku produkcji nowego sprzętu[3], a cena bardziej konkurencyjna. Warto także pamiętać, że aktualnie używane urządzenia należy regularnie serwisować, a na koniec użytkowania najlepiej odsprzedać je firmie, która fachowo je wyceni, profesjonalnie wyczyści znajdujące się na nich dane, a następnie odnowi urządzenia i przekaże je w nowe ręce –  dodaje Renata Filipek-Baryłowska.

 Cały raport jest dostępny TUTAJ: RAPORT_Firmowe floty urzadzen mobilnych w Polsce_Digital Care

Digital Care to jeden z największych dostawców usług dla urządzeń mobilnych na rynku polskim, działający od 2012 roku. Współpracuje z operatorami telefonii komórkowej, producentami urządzeń mobilnych oraz ich dystrybutorami, zapewniając klientom lepsze wybory w zakresie technologii oraz kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Digital Care oferuje swoje usługi na 3 kontynentach – w Europie, Azji oraz Afryce. Do tej pory z usług firmy skorzystało już blisko 8 milionów klientów.

Zobacz też wizualizację “spirali klimatycznej” autorstwa NASA:

https://raportcsr.pl/nasa-opublikowalo-wizualizacje-spirali-klimatycznej-pokazujacej-zmiany-klimatu-na-przestrzeni-141-lat-wideo/

* Dotyczy zużycia energii w kategorii oświetlenie i sprzęty elektryczne.

[1] Badanie przeprowadzone przez Krajowy Instytut Mediów, n=8 474 gospodarstw domowych i 19 611 osób w wieku 4 lata i więcej, 2022, https://kim.gov.pl/2022/12/09/159-proc-gospodarstw-domowych-w-polsce-korzysta-z-komputerow-stacjonarnych/

[2] Badanie Zymetrii dla Digital Care, zrealizowane na próbie 400 firm w Polsce metodą CATI.

[3] https://www.backmarket.com/en-us/c/news/impact-of-refurbished-on-environment

 

Światowy Dzień Nerek

Nerki są jednym z najbardziej niedocenianych organów. To błąd, bo zdrowe, w pełni sprawne nerki są niezwykle ważne dla naszego organizmu, a coraz większa rzesza Polaków ma z nimi problem. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi ponad 4,5 miliona osób, jest to jedno z najczęstszych schorzeń przewlekłych – występuje częściej niż cukrzyca typu pierwszego i drugiego razem, a jej następstwa są drugą po nadciśnieniu tętniczym przyczyną przedwczesnych zgonów.

Nowy numer magazynu “Raport ESG” już dostępny!

W najnowszym numerze kwartalnika Raport ESG znajdziecie Państwo wszystko o III Kongresie ESG. Na deser wiele ciekawych tekstów. Zapraszamy do lektury. Co w numerze?

Pojęcie ESG na stałe wkroczyło do naszych domów. Wiele jest jeszcze do zrobienia. Najnowszy magazyn ukazał się pod znamiennym i mówiącym wiele hasłem “Nasz drogi Zielony Ład”.

Jak zawsze oddaliśmy swoje łamy znamienitym gościom. Są więc obszerne teksty poświęcone kongresowi, analizy naszych dziennikarzy oraz gości specjalnych.

Cieszy fakt, o czym piszemy w numerze, że lawinowo wzrasta liczba publikacji poświęconych problemowi ESG.

Jedną z ważniejszych kwestii, które nurtują Polaków i nie tylko, jest Zielony Ład. W numerze zastanawiamy się, czy trafi on do kosza. Protesty rolników trwające od jakiegoś czasu potwierdzają ważkość tematu, którym się zajęliśmy.

Dla Państwa wygody udostępniliśmy wersję elektroniczną magazynu “Raport ESG”. Oczywiście nasz magazyn można kupić także w wersji papierowej w salonach empik w całym kraju.

KLIKNIJ. Tu kupisz najnowszy numer magazynu Raport ESG

Wiele kontrowersji wzbudziła wypowiedź szefa Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego. Poniżej argumenty przeciw ESG:

Europejski Kongres Samorządów z ekspertami Fundacji XBW

Panel, moderowany przez prezeskę Fundacji XBW Urszulę Jóźwiak, również cieszył się popularnością

W Mikołajkach odbył się IX Europejski Kongres Samorządów. Na największej i najważniejszej w tej części Europy konferencji samorządowców nie zabrakło przedstawicieli Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Eksperci Fundacji XBW prowadzili panele dyskusyjne, jak też zbierali materiały do kolejnych publikacji. Są lub będą dostępne na stronach portali RaportCSR.pl oraz oESG.pl, a także w kwartalniku: Raport ESG.

Panele dyskusyjne moderowane przez ekspertów Fundacji XBW

Wyzwania, które stawia współczesny świat przed NGO, były tematem panelu: Najbliżej potrzebujących i ich problemów. Aktywność organizacji pozarządowych – wczoraj, dziś, jutro.

Moderatorką panelu była prezes Fundacji XBW im. Ignacego Krasickiego, Urszula Jóźwiak. Jej rozmówcami były i byli:

  • Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska;
  • Marek Borowski, prezes zarządu Banku Żywności w Olsztynie;
  • Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego);
  • Agnieszka Ścigaj, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Tetiana Volochai, przewodnicząca ukraińskiej Fundacji MHP-Gromadi.
Co w Mikołajkach o naukowcach i Big Techach mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, możesz zobaczyć TUTAJ

Prezes Fundacji, podczas kolejnego panelu, starała się też odpowiedzieć na lokalne dylematy energetyczne; jak w trudnych czasach zapewnić bezpieczeństwo, odporność i zrównoważony rozwój?

W tym panelu wzięli udział:

  • Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice;
  • Tomasz Gackowski, prezes zarządu ARP Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.;
  • Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna;
  • Tim Patterson, prezes Economy Solution Group Limited (Wielka Brytania)
  • Jakub Sokołowski, ekonomista Instytutu Badań Strukturalnych.

Brakujące miejsca parkingowe w miastach – jak rozwiązać ten problem? Tym tematem zajął się Kamil Ciepieńko, ekspert Fundacji XBW ds. lokalnego samorządu i zrównoważonego rozwoju.

W panelu uczestniczyli:

  • Michał Nieznański, asystent wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Bosaka;
  • Grzegorz Wysocki, zastępca burmistrza warszawskiej Ochoty;
  • Andrzej Grygiel, prezes zarządu Grupa GRAND;
  • Łuczak dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Sprzedaży firmy Indigo Polska.

Temat samorządu, tym razem w kontekście zagrożeń związanych z aspektami środowiskowymi, społecznymi i zarządczymi, czyli ryzyko związane z ESG, pojawił się w kolejnej rozmowie, którą moderował Kamil Ciepieńko.

Jego rozmówcami byli:

  • Przemysław Łysak, wójt Gminy Górno;
  • Łukasz Żuchowski, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Skarżysku-Kamiennej;
  • Sławomir Bownik, dyrektor handlowy firmy Górzny Group.

O tym jak należy pomagać potrzebującym mieszkańcom pytał swoich rozmówców Przemysław Śmiałkowski, wiceprezes Fundacji, podczas panelu: Polityka społeczna – gminy a obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym?

W dyskusji wzięli udział:

  • Krzysztof Baranowski, starosta Lipna;
  • Grzegorz Gruca, wiceprezes zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej;
  • Andżelika Misiura, członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum;
  • Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany oraz Krzysztof Szulborski, burmistrz Miłakowa.

IX edycja Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się w dniach 4-5 marca 2024 r. w Mikołajkach. Wydarzenie jest spotkaniem liderów samorządów, przedstawicieli elit regionalnych, biznesu, członków administracji państwowej oraz organizacji pozarządowych i mediów. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział przeszło 2100 uczestników z Polski i 35 krajów całej Europy, w tym blisko 400 polskich samorządowców. Organizatorem Kongresu jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Posłuchaj jeszcze interesujących przemyśleń Urszuli Barbary Krawczyk, z którą rozmawialiśmy w Mikołajkach

Leszek Miller: Zielony Ład? Do poprawki

Oto opinia jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków o Zielonym Ładzie.

Czy Polska jest gotowa na Europejski Zielony Ład, a jeśli nie, to czy powinniśmy się z niego wycofać? Między innymi o to pytaliśmy Leszka Millera, byłego premiera a dziś posła do Parlamentu Europejskiego.

Czy fala protestów rolników, która przetacza się przez Europę, to początek większych niepokojów społecznych? W zapisach Europejskiego Zielonego Ładu jest też ograniczenie liczby aut spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Czy to może być zarzewiem kolejnych protestów?

Pytania, które zadaliśmy Leszkowi Millerowi podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, należy uznać za ważne. Podobnie, jak jego opinię o premierze Donaldzie Tusku i o już bliskich wyborach do europarlamentu.

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Co z Zielonym Ładem? Wiceszef MR Michał Kołodziejczak zapowiada renegocjacje.

Jak poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wkrótce pojawi się projekt Komisji Europejskiej ws. zmian we Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Chodzi m.in. o  ugorowanie, które miałoby być dobrowolne i płatne.

Najnowszy numer magazynu Raport ESG pod tym linkiem

Krzysztof Gawkowski: Naukowcy to ważniejsza grupa niż Big Techy

Wicepremier odpowiedział też na pytanie, czy ważniejsza jest dla niego współpraca z środowiskiem naukowców, czy z Big-Techami.

Bez cyfryzacji nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju – przekonuje Krzysztof Gawkowski, wiceprezes rady ministrów i szef resortu cyfryzacji, z którym rozmawialiśmy podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów.

Pytamy też o przyszłość elektronicznej administracji i bezpieczeństwo danych mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.

Ponad pół miliona drzew do końca roku z posadzimy.pl

Jesienią zeszłego roku polskie lasy zyskały ponad 100 tys. drzew – tylko dzięki działalności Posadzimy.pl oraz firm, które zdecydowały się na nasadzenia lasów w ramach swojej polityki CSR i ESG. Trwa wiosenna edycja akcji. Do końca marca zbierane są zgłoszenia od firm, które chcą zalesić kolejne przygotowane już do tego miejsca. Cel? Przekroczyć 600 tys. zasadzonych drzew licząc od początku działalności Posadzimy.pl.

Warto przeczytać