Alioth Foundation wyróżnia młode talenty. W tle narodowe bezpieczeństwo

Zwycięzcy konkursu wraz z gen. dyw. rez. pil. Jackiem Pszczołą oraz gen. dyw. rez. pil. dr inż. Włodzimierzem Usarkiem

Alioth Foundation zorganizowała uroczystość wręczenia nagród dla zwycięzców organizowanego corocznego konkursu na najlepsze prace dyplomowe z zakresu bezpieczeństwa, obronności oraz przemysłu obronnego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Wojska Polskiego

Uroczyste spotkanie, na zakończenie drugiej edycji inicjatywy, odbyło się w wyjątkowym miejscu – niedawno otwartej, nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. W spotkaniu udział wzięli wybitni przedstawiciele polskich sił zbrojnych, w tym Prezes Fundacji – gen. dyw. rez. Włodzimierz Usarek, gen. dyw. rez. pil. Jacek Pszczoła oraz płk rez. pil Krystian Zięć.

Natarcie na nagrody

Konkurs zgromadził 62 nowatorskie prace, nadesłane przez studentów z największych ośrodków akademickich w Polsce. Wszystkie charakteryzowały się wysokim poziomem merytorycznym oraz analitycznym w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Celem konkursu jest nie tylko wyróżnienie najlepszych prac, ale także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa i obronności.

– Dzięki takim inicjatywom jak nasz konkurs, chcemy zwrócić uwagę na młodych, utalentowanych ludzi i zaszczepić w nich ambicję do dalszej pracy w dziedzinach, nawiązujących do kierunków ich studiów – opcjonalnie wykształcenia. Nagrodzone prace są nie tylko odzwierciedleniem wiedzy zdobytej na uczelni, prezentują również innowacyjne i praktyczne jej zastosowanie w kształtowaniu bezpieczeństwa naszego kraju. Ten wysiłek jest godny podziwu – powiedział płk rez. pil Krystian Zięć, ekspert Alioth Foundation.

Nagrodzeni i nagrodzone

Podczas sobotniej ceremonii, główną nagrodę, wynoszącą 7000 zł, otrzymał Adrian Molenda z Wojskowej Akademii Technicznej za pracę magisterską dotyczącą możliwości zobrazowań satelitarnych w analizie potencjału Floty Bałtyckiej („Ocena możliwości zobrazowań satelitarnych pozyskanych w różnych zakresach spektralnych do analizy potencjału Floty Bałtyckiej z wykorzystaniem metod cyfrowego przetwarzania obrazu”).

Drugie miejsce (5000 zł) zajął Jarosław Bober, również z WAT, za pracę poświęconą geopolitycznym aspiracjom Rosji, natomiast trzecie miejsce (3000 zł) przypadło Barbarze Szustkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego za analizę zagrożenia piractwem morskim w XXI wieku.

Patrycja Dobek z Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) oraz Magdalena Wiśniewska, także z LAW, otrzymały wyróżnienia za prace dotyczące współczesnych aspektów obrony powszechnej.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wyróżnienia młodych talentów, ale również platformą do dyskusji i wymiany wiedzy. Po ceremonii wręczenia nagród, goście mieli możliwość zwiedzania, otwartej w ubiegłym roku, nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Misją Alioth Foundation jest budowanie bezpiecznej Polski jutra.

Uroczystość wręczenia nagród, przemawia gen. dyw. rez. pil. Jacek Pszczoła

Obejrzyj także wywiad z Jackiem Janiszewskim „Żyjemy praktycznie w przedwojennym czasie”.