Razem na szczyt Karkonoszy

razemnaszczyty2-300x187Niezwykła wyprawa osób niepełnosprawnych na Śnieżkę. Już po raz siedemnasty grupa osób niepełnosprawnych, przy wsparciu wolontariuszy, rusza na górski szczyt. Celem wyprawy, która odbędzie się 6 lipca, będzie Śnieżka. To jeden z etapów projektu „Razem na szczyty”, objętego patronatem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, który obejmuje zdobycie aż 28 polskich szczytów – Korony Gór Polski. Po raz pierwszy w tego typu wyprawie wezmą udział osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Niepełnosprawni zdobędą szczyt, by pokazać sobie i innym, jak potrafią pokonać własne słabości. W wyprawie na Śnieżkę bierze udział 13 osób niepełnosprawnych. Ponieważ większość z nich porusza się na wózkach inwalidzkich, całe przedsięwzięcie jest wyzwaniem zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym.

„Dzięki wspólnym wysiłkom organizatorów projektu „Razem na szczyty” i wolontariuszy możemy teraz realizować marzenia niepełnosprawnych osób na wózkach. Dla wielu z nich udział w takim wyjeździe jest jedyną i niepowtarzalną okazją na znalezienie się w górach. Ale jest to też okazja, aby nauczyć się czegoś wartościowego od innych i przekonać się, że pomimo wielu trudności można przełamać własne słabości i bariery. Warto więc pomóc innym realizować takie marzenia” – mówi Dariusz Chmaj – jeden z uczestników wyprawy, wolontariusz z NUTRICIA, podopieczny Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

Jedną z uczestniczek wyprawy jest Martynka Karbowska – wesoła dziesięciolatka z Brodnicy koło Torunia, która urodziła się bez obu nóg. Dziewczynka wyrosła już ze starych protez i ma problemy z poruszaniem się, a koszt nowych protez to aż 8 tysięcy euro. Aby pomóc Martynce, pod koniec maja Fundacja Jaśka Meli i Polskie Stowarzyszenie Edukacyjne w Dublinie zorganizowało wyprawę do Wicklow National Park w Irlandii. Wtedy udało się zebrać tylko część potrzebnej kwoty. Pod adresem pozahoryzonty.pl znajduje się numer konta, na który można przekazywać wsparcie dla Martyny.

W wyprawie pomagać będzie kilkudziesięciu wolontariuszy – łącznie szczyt zdobywać będzie 60 osób. Wolontariuszom akcji „Razem na Szczyty”, bliskim osób niepełnosprawnych oraz wolontariuszom HOPE z firmy NUTRICIA przypada szczególna rola podczas wyprawy. Pomogą oni niepełnosprawnym na każdym etapie trasy. Do ich obowiązków będzie należało prowadzenie wózków, transport uczestników wyciągiem krzesełkowym oraz niesienie bagaży. Wolontariusze podkreślają, że zdobywanie szczytów motywuje osoby niepełnosprawne do osiągania innych szczytów, tych, z którymi zmagają się codziennie. Dzięki temu nabierają większej pewności siebie.

Wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy to jeden z 24 wyjazdów realizowanych w ramach projektu „Razem na szczyty” objętego patronatem Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. To niemal trzyletni program, w ramach którego osoby niepełnosprawne ruchowo i sensorycznie zdobywają najwyższe szczyty pasm górskich. Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej razemnaszczyty.pl.

Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty wielopłaszczyznowo pomaga osobom po wypadkach, które czekają na protezy oraz potrzebują wsparcia psychologicznego i prawnego. Zgodnie z maksymą „nie wszystko da się naprawić, ale sztuką jest naprawiać, co się da” pomaga swoim podopiecznym pokonywać bariery i w ten sposób umożliwia im normalne życie. Pokazuje, że niewiele trzeba, żeby wstać z łóżka i odnaleźć sens życia. Założycielem Fundacji jest Jan Mela – pierwszy niepełnosprawny, który zdobył oba Bieguny Polarne.

Wolontariusze HOPE to program zaangażowania społecznego pracowników firmy NUTRICIA na rzecz lokalnych społeczności, realizowany od 2010 roku. HOPE to skrót od angielskich nazw wartości: Humanizm, Otwartość, Bliskość, Entuzjazm. W ramach programu każdy pracownik może zgłosić dowolną organizację ze swojego najbliższego otoczenia, a następnie zaplanować działania na jej rzecz oraz zainspirować do pracy koleżanki i kolegów z firmy. W dotychczasowych dwóch edycjach akcji wolontariusze zrealizowali 42 projekty.