Odpady dobrze zorganizowane

fot. Krzysztof Kuczyk / Cukry , www.cukry.com.pl„Segreguję – jestem eko” – to hasło pikniku miejskiego, który odbył się w minioną niedzielę – 30 czerwca br., w parku miejskim, w Ząbkach. Na wydarzeniu poświęconym ekologii nie mogło zabraknąć Steny Recycling, która od 1 lipca jest odpowiedzialna za odbiór odpadów surowcowych na terenie gminyZąbki. Eksperci firmy odpowiadali na pytania mieszkańców, związane z nowym sposobem segregacji oraz zasadami oddawania surowców w pobliskiej STENA EkoStacji. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w konkursie Memorecykling oraz w grze komputerowej Recycle Drop.

Jak właściwie segregować odpady i które z nich powinny trafić do żółtego worka? Gdzie wrzucać kartony po mleku i sokach, a co zrobić z aerozolami? Jak wygląda harmonogram i kiedy będą odbierane poszczególne frakcje odpadów? – to główne pytania, które mieszkańcy zadawali ekspertom Stena Recycling podczas pikniku w Ząbkach, gdzie firma od 1 lipca odpowiada za wywóz odpadów surowcowych przeznaczonych do recyklingu. Podczas wydarzenia rozdawano materiały informacyjne dotyczące poprawnej segregacji wg nowych zasad, a dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje. W konkursie pod nazwą Memorecykling najmłodsi rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania dotyczące ekologii, a w grze komputerowej Recycle Drop mogli wykazać się sprawnością w sortowaniu odpadów na czas. W obu przypadkach byli nagradzani ekogadżetami z surowców wtórnych.

Teren gminy Ząbki został podzielony na kilka rejonów, w których Stena Recycling będzie regularnie, zgodnie z przyjętym harmonogramem odbierała odpady z domów jedno- i wielorodzinnych. Przyjęto system trzech frakcji, w którym worek zielony jest przeznaczony na szkło, żółty na tworzywa sztuczne i metale, a niebieski na papier i tekstylia. Ponadto, firma będzie cyklicznie odbierać odpady wielkogabarytowe, np. meble czy duże AGD.

Na granicy Ząbek i Rembertowa, przy ul. Chełmżyńskiej 180 znajduje się STENA EkoStacja, która już od ponad roku służy mieszkańcom i pełni rolę PSZOK-a, czyli zgodnie z nową ustawą – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można w niej bezpłatnie oddać ponad 40 rodzajów surowców, m.in.: makulaturę, plastik, szkło, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także odpady kłopotliwe, takie jak gruz, styropian czy opony, oraz niebezpieczne – akumulatory, aerozole, farby. STENA EkoStacja jest otwarta we wszystkie robocze dni tygodnia: od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, w sobotę od 9 do 15.

„Podczas pikniku zauważyliśmy ogromne zainteresowanie mieszkańców wchodzącą w życie ustawą i zasadami właściwej segregacji odpadów – nasi eksperci odpowiadali na dziesiątki pytań, co pokazuje potrzebę edukacji i częstszego organizowania podobnych spotkań. Okazuje się, że znakomita większość z nas chce przyczynić się do dbania o środowisko naturalne właśnie poprzez selektywną zbiórkę. Wierzymy, że dzięki staraniom Stena Recycling mieszkańcy Ząbek będą jeszcze lepiej przygotowani do nowych regulacji.” – komentuje Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Stena Recycling przenosi sprawdzone skandynawskie rozwiązania na polski grunt. Połączenie obsługi mieszkańców Ząbek w zakresie odbioru odpadów selektywnych z działalnością STENA EkoStacji i edukacją to przykład kompleksowego działania. Jego celem jest dbanie o środowisko naturalne poprzez dążenie do minimalizacji ilości odpadów, które trafiają na wysypisko i zwiększenie ilości odpadów nadających się do ponownego przetworzenia.