Pożar w oku kamery

Stacja Linii Radiowych (SLR) Myślibórz będzie wykorzystywana przez leśników do instalacji anten służących do przesyłania obrazu z kamer tzw. „dostrzegalni” Lasów Państwowych. Infrastruktura Emitela kolejny raz została zaangażowana się w walkę z pożarami lasów.

 

Spółka Emitel nawiązała już wcześniej współpracę m.in. z Nadleśnictwami w Zwierzyńcu i Kaliszu. W Polsce funkcjonuje dziś 646 „dostrzegalni” przeciwpożarowych z czego 230 z nich jest zaopatrzona w aparaturę telewizyjną. To właśnie z takich punktów wykrywanych jest połowa pożarów w polskich lasach.

– Infrastruktura Emitel pośrednio pomoże nam w wykrywaniu pożarów we wczesnej fazie, co pozwoli na szybką reakcję, dzięki temu sprawniej ograniczymy rozprzestrzenianie się ognia i, co się z tym wiąże, straty przyrodnicze i materialne – mówi Ewelina Rybarska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz.

Pożary to największy problem leśnictwa w Polsce. Niechlubny rekord, to aż 360 pożarów, które wybuchły tylko jednego dnia: 23 kwietnia 2019 r.

– Cieszymy się, że kolejny raz Lasy Państwowe zdecydowały się na współpracę z Emitel. Jednym z filarów działalności naszej spółki jest dbanie o stan środowiska naturalnego. Emitel jest największym w Polsce, niezależnym operatorem infrastruktury wysokościowej. Dysponuje obecnie ponad 400 obiektami i wiele z nich oferujemy klientom właśnie na potrzeby monitoringu wizyjnego. Stale powiększamy bazę obiektów, jestem więc przekonany, że będziemy realizować kolejne tego typu projekty – powiedział Maciej Staszak, wiceprezes zarządu Emitel.

Co roku w Polsce wybucha średnio dziesięć tysięcy pożarów lasów, co sprawia, że pod tym względem Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie. Najgorsza sytuacja jest w Hiszpanii i Portugalii, gdzie pożary lasów występują często i na wielkich powierzchniach.

Dariusz Kotara