Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego realizuje dwa cykle podcastów promujących dobre praktyki w biznesie: Podcast Pracodawca Godny Zaufania oraz Podcast Społecznie Odpowiedzialny. Już teraz można posłuchać o tym, na co się skarżą pracownicy do Rzecznika Praw Obywatelskich, w jaki sposób ESG wpływa na stosowanie sztucznej inteligencji, czy jak skutecznie namówić ludzi do dbania o planetę?
W ramach cyklu Podcast Społecznie Odpowiedzialny powstało osiem nowych odcinków – wszystkie do odsłuchania pod linkiem https://raportcsr.pl/podcast-spolecznie-odpowiedzialny/:
-
Gość: Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich
Tematyka: Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób. Są to również skargi związane z funkcjonowaniem przedsiębiorców i pracodawców – mówi podczas wywiadu prof. Marcin Wiącek. Podkreśla, że wiele skarg dotyczy choćby problemów osób z niepełnosprawnościami czy uchodźców. Lecz nie tylko ich. Jak wyjaśnił, walczy z przeróżnymi stereotypami, które mamy w głowach.
-
Gość: Maciej Chojnowski, współtwórca i dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites
Tematyka: W jaki sposób ESG wpływa na stosowanie sztucznej inteligencji, jaki jest jej potencjał i jak można go wykorzystać?
Link: https://raportcsr.pl/maciej-chojnowski-esg-to-element-wplywu-na-rozwoj-ai/
-
Gość: Michał Purol, Chef sustainability Officer, UNEP Grid
Tematyka: W jaki sposób UNEP Grid dba o planetę, co się sprawca i co jest najskuteczniejsze? W jaki sposób firmy mogą działać na rzecz środowiska? Jak skutecznie namówić ludzi do dbania o planetę?
Link https://raportcsr.pl/michal-purol-najwazniejsze-jest-lacznie-roznych-srodowisk/
-
Gość: Michał Olszański, Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska, dziennikarz
Tematyka: Jak postrzegana jest w Polsce sytuacja osób w niepełnosprawnościami? Jak wychodzimy na tle innych krajów i jakie wartości mogą zaoferować osoby z niepełnosprawnościami firmom, jak i również społeczności? Czy zmieniło się coś na lepsze na przestrzeni lat?
Link https://raportcsr.pl/michal-olszanski-musimy-sie-nawzajem-zrozumiec/
-
Gość: Martyna Zastawna, założycielka i właścicielka WoshWosh
Tematyka: Jak wytłumaczyć ludziom, że lepiej buty wyczyścić i naprawić niż wyrzucać i kupować nowe? Czy firma WoshWosh jest zagrożeniem dla lokalnych rzemieślników oraz wielkich korporacji? Jak zadbać o planetę i zacząć od siebie zmieniać świat?
Link https://raportcsr.pl/martyna-zastawna-nie-wyrzucajmy-naprawiajmy/
-
Gość: Piotr Wachowiak, rektor SGH w Warszawie
Tematyka: Co dla profesora i rektora Szkoły Głównej Handlowej oznacza definicja pracodawca godny zaufania? Co mówią książki, a co realia rynku? Jak dawniej postrzegano pracodawców i jak ta opinia zmieniała się w ostatnich latach?
Link https://raportcsr.pl/piotr-wachowiak-pracodawca-musi-zaspokoic-potrzeb-pracownika/
-
Gość: David Evangelista Prezydent i Dyrektor Zarządzający, Special Olympics Europe Eurasia
Tematyka: Badania i nasze doświadczenie wykazały, że firmy, które są bardziej włączające w swoich praktykach zatrudniania, doświadczają większego morale pracowników i retencji pracowników, a co za tym idzie, nieuchronnie większych zysków.
-
Gość: prof. Piotr Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu, Współzałożyciel Światowego Forum Słuchu przy WHO i Ekspert WHO
Tematyka: Jak wygląda temat społecznej odpowiedzialności w ochronie zdrowia? Czym jest koncepcja “One Health” i na jakie problemy społeczno-środowiskowe odpowiada? Jak można zapewnić dobre warunki dla pacjenta i przeciwdziałać złemu traktowaniu pacjentów?
Link: https://raportcsr.pl/piotr-skarzynski-wlasciwy-lancuch-leczenia-to-podstawa/
Zapraszamy do słuchania i śledzenia kolejnych podcastów. Podcasty powstały w ramach zadania publicznego pt. „Rozwój misyjny i instytucjonalny Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego”, które sfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.