Gatta zaangażowana sportowo

Firmy na całym świecie coraz chętniej wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pracowników. Kultowe stały się już udogodnienia w biurach Google czy Microsoft. Podobnych przykładów nie musimy szukać wyłącznie za oceanem. Polscy pracodawcy także dbają o to, aby zapewnić swoim pracownikom coraz lepsze warunki socjalne, organizują eventy integracyjne czy zajęcia pozwalające na rozwijanie ich pasji. Przykładem jest spółka Ferax, właściciel marki Gatta. Firma, która doceniła sportowe zaangażowanie i pasję swoich pracowników i postanowiła pomóc ją rozwinąć.  Dzięki temu od kilku lat w Zduńskiej Woli działają dwie drużyny sportowe – futsalowa Gatta Active Zduńska Wola oraz klub kolarski Gatta Bike Team, które odnoszą ogólnopolskie sukcesy.

Gatta to polska marka, której właścicielem jest firma Ferax sp. z o.o. – lider w produkcji wyrobów pończoszniczych w Polsce. Swoją działalność rozpoczęła w 1993 roku. Obecnie w ramach sieci, na terenie całego kraju działa ponad 130 salonów firmowych. Produkty Gatta sprzedawane są na całym świecie m.in. w Chinach, we Włoszech, a nawet w krajach takich jak Australia. W Gatta pracuje ponad 1500 osób, z czego zdecydowana większość to mieszkańcy Zduńskiej Woli i okolic. 1/3 pracowników to mężczyźni. Wpadli oni na pomysł stworzenia amatorskiej drużyny futsalowej oraz klubu kolarskiego. Zaangażowanie okazało się tak duże, że dziś obie drużyny mogą pochwalić się ogólnopolskimi sukcesami.

Futsalowa drużyna Gatty wicemistrzem Polski

Historia drużyny Gatta Active sięga początków firmy Ferax. W 2008 rok drużyna awansowała do I Ligi, wygrywając wszystkie mecze i nie dając najmniejszych szans rywalom. Rok później zagrała w międzynarodowym turnieju Christophe Brisset TiFe 2010 we Francji. W kolejnych sezonach udało jej się wywalczyć awans do Ekstraklasy Futsalu i zdobyć Puchar Polski 2013. Ostatni duży sukces Gatta Active Zduńska Wola odniosła w minionym sezonie, kiedy sięgnęła po srebrny medal, stając się w ten sposób wicemistrzem Polski. Niewątpliwie do tego zwycięstwa przyczynił się wieloletni trener drużyny Wojciech Sopur, zawodowo – kierownik działu sprzedaży marki Gatta oraz zawodnicy – piłkarze-amatorzy z regionu, wśród których nie brakuje pracowników firmy Ferax.

„Od 7 lat drużyna gra w ligach centralnych. W tym czasie już dwa razy stanęliśmy na podium, zajmując 3. i 2. miejsce. To ciężka praca naszych zawodników i trenerów sprawiły, że zespół zaczął odnosić sukcesy. Ich zaangażowanie i pasja nie mogła zostać przez nas niezauważona, zwłaszcza, że w zespole grają nasi pracownicy. Dlatego Ferax sp. z o.o. stała się oficjalnym sponsorem drużyny” – wyjaśnia Grzegorz Jezierski, członek zarządu Ferax sp. z o.o.

Marka Gatta jako sponsor wspiera drużynę m.in. w zakresie strojów sportowych, organizacji wyjazdów i zgrupowań. Dzięki wsparciu marki został też zakupiony samochód, którym kadra jeździ na zawody. Firma Ferax podkreśla, że to i tak niewiele w porównaniu do zaangażowania pracowników, którzy grają i zdobywają sukcesy zupełnie bezinteresownie, można powiedzieć, że w ramach wolontariatu pracowniczego.

Urząd Miasta Zduńska Wola również dba o dalszy rozwój drużyny. Od kilku sezonów m.in. włącza się w jej finansowanie. Za zdobyte w minionym sezonie wicemistrzostwo Polski, urząd przyznał kadrze Gatta Active Zduńska Wola nagrodę pieniężną. Cała drużyna została uhonorowana na uroczystej Radzie Miasta.  „Sportowe inicjatywy, które pozwalają na rozwój zainteresowań i pasji mieszkańców naszego miasta i okolic, nie mogą zostać niezauważone. Z dumą wspieramy zespół sportowców, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy i zamiłowaniu do tego co robią po pracy, walczą o sukcesy i je odnoszą” – powiedziała Anna Dyrgoń-Białowąs, Prezes Zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  „RELAKS” w Zduńskiej Woli.

Nie tylko piłka, ale też kolarstwo

Klub Kolarski GATTA BIKE TEAM to w pełni amatorska drużyna, zrzeszająca 32 członków, która powstała w 2010 roku, jako grupa kilkunastu zwolenników aktywnego wypoczynku, połączonego z turystyką rowerową, ale także z aspiracjami do uprawiania kolarstwa na poziomie rywalizacji sportowej. Człon grupy stanowiło ośmiu pracowników firmy Ferax (obecnie w drużynie jest 5 pracowników), która stała się sponsorem drużyny. Między innymi dzięki zaangażowaniu marki Gatta, na potrzeby oficjalnych imprez sportowych, zespół występuje w jednolitych strojach, których styl zmienia się z sezonu na sezon. Na stronie internetowej klubu, można zobaczyć kolekcje na poszczególne sezony (www.gattabiketeam.com).

„Sezon 2012 okazał się dla nas przełomowym. Po doskonale poprowadzonym okresie przygotowań w czasie zimy, nasi zawodnicy zaczęli odnosić pierwsze sukcesy. Oprócz kilkunastu pojedynczych triumfów, podczas zawodów różnej rangi, doskonała współpraca, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i taktycznym, pozwoliła kolarzom z Gatty na zdobycie II miejsca w Mistrzostwach Polski  MTB w Drużynowej Jeździe na Czas w kategorii Masters” – mówi Grzegorz Turkiewicz, zapalony miłośnik wyścigów rowerowych, członek drużyny, pracownik Gatta.

W ten sposób klub stal się rozpoznawalny w świecie kolarstwa amatorskiego. W lipcu 2015 roku GATTA BIKE TEAM już po raz trzeci zorganizowała Mistrzostwa Gatta w Jeździe Indywidualnej Na Czas, które rok wcześniej zostały wprowadzone do największego ogólnopolskiego cyklu wyścigów szosowych ROAD MARATON, co podniosło prestiż wydarzenia. Przez dwa dni w Zduńskiej Woli i powiecie, rywalizowało ze sobą ponad 300 kolarzy z całej Polski. W organizację mistrzostw włączył się także zduńskowolski MOSiR.

Klub od 2014 roku, dzięki sportowym osiągnięciom jest uznawany za jedną z najsilniejszych i najlepiej zorganizowanych drużyn kolarstwa amatorskiego w Polsce. Tylko w tym roku  drużyna wywalczyła 12 medali mistrzostw Polski w różnych konkurencjach kolarskich – w torowej i szosowej odmianie kolarstwa – w tym 6 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy.

W dobie, kiedy aktywny styl życia jest w modzie, ważne by pracodawcy dawali swoim pracownikom możliwość rozwijania sportowych pasji. W końcu zrelaksowany, naładowany pozytywną energią pracownik to prawdziwy skarb. Wie o tym marka Gatta, dlatego chętnie wspiera swoich pracowników do drodze po kolejne sportowe zwycięstwo.