Sprawozdawczość Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Polsce staje się standardem globalnym, implementowanym również na lokalnych rynkach i w łańcuchach dostaw. Jednym z ciekawszych raportów, jakie zostaną zaprezentowane w Polsce, ma być grudniowa publikacja Raportu CSR Grupy Ferrero, która staje się liderem efektywności energetycznej w branży spożywczej.
W Polsce Ferrero przeznaczyło już kilka milionów euro na budowę instalacji do produkcji energii skojarzonej. Firma dąży do tego, by zakład produkcyjny w Belsku Dużym był zasilany przez energię ekologiczną w 100 proc.
– Celem poszukiwania alternatywnych źródeł energii jest nie tylko dbałość o środowisko, ale też produkcja energii na własne potrzeby oraz zmniejszanie kosztów. Jednym z ważnych aspektów jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zakładu. Pierwsze próby w tym obszarze podjęto 5 lat temu – mówi Cezary Więcław, dyrektor fabryki Ferrero w Belsku.
Na terenie fabryk Grupy powstały dwie małe instalacje do produkcji energii skojarzonej. Jedna z takich eksperymentalnych instalacji pojawiła się w zakładzie w Niemczech, a druga w Belsku Dużym. Instalacja w belskim zakładzie to silnik gazowy, który produkuje energię elektryczną o mocy około 1 MW, a spaliny z silnika są jednocześnie wykorzystywane do produkcji energii cieplnej na potrzeby zakładu. Początkowo wykorzystywane były tylko spaliny powstające w procesie wytwarzania prądu, z czasem zaczęto wykorzystywać także ciepło odpadowe z chłodzenia bloku silnika. Uruchomienie instalacji zakończyło się pełnym sukcesem. Dlatego, w belskim zakładzie powstała kolejna, znacznie większa inwestycja. Jest to turbina gazowa o mocy około 4,6 MW mocy elektrycznej oraz około 6 MW mocy cieplnej, działająca w podobny sposób.
Na terenie zakładu funkcjonują także trzy turbiny wiatrowe. Choć system energii wiatrowej i odbiór energii funkcjonują zgodnie z założeniami, to Ferrero ma znacznie większe plany związane z inwestycjami w zakresie energii odnawialnej. Zakład chce wybudować dużą elektrownię wiatrową o mocy około 3 MW. Ferrero Polska dysponuje już badaniami wpływu tej inwestycji na środowisko.
Witold Kołodziej