Zbliża się Parada Parowozów

Parada parowozowW ostatni weekend kwietnia (29-30 kwietnia), juz po raz osiemnasty, odbędzie się niezapomniane parowozowe show – Parada Parowozów w Wolsztynie (woj. Wielkopolskie).

Podczas tegorocznej Parady Parowozów na miłośników kolei, jak zawsze, czeka wiele atrakcji, które umożliwią odbycie podróży w czasie i zapoznanie się z historią europejskiego kolejnictwa. Na pikniku zostaną zaprezentowane maszyny pochodzące z kilku krajów Europy. Uczestnicy wydarzenia będą mogli w tym roku podziwiać parowozy z Polski, Niemiec, Czech i Węgier.

Parowozowy piknik cieszy się dużą popularnością i co roku gromadzi około 30 tys. widzów. Należy również wspomnieć o licznej grupie turystów z tak odległych krajów, jak m.in. Japonia, Australia, Nowa Zelandia. Parada odbywa się w wolsztyńskiej Parowozowni, która istnieje od ponad 100 lat i jako jedyna w Europie prowadzi planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową.

Weekend pełen atrakcji

Pierwszego dnia imprezy, niezapomnianych wrażeń zapewni wieczorne widowisko „Światło, dźwięk i para” – nowoczesna forma spektaklu muzycznego, w której główną rolę grają zabytkowe lokomotywy, światło i buchająca para. Jednak najważniejszym punktem imprezy będzie tytułowa parada, która ruszy w południe 30 kwietnia. W tej wyjątkowej defiladzie zaprezentują się lokomotywy trakcji parowej. Natomiast od wczesnych godzin porannych każdy uczestnik imprezy będzie miał okazję przejechać się pociągiem retro lub drezyną. Zainteresowani będą mieć także możliwość zwiedzania parowozowni.

Pomoc dla zabytków

Parada Parowozów unikalna okazja, aby wspomóc akcję ratowania tych pięknych maszyn. Będzie to możliwe poprzez przekazanie datku w ramach dorocznej zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację Era Parowozów lub poprzez zakup okolicznościowych pamiątek na stoiskach Fundacji.

Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia są PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów, których nasza redakcja nagrodziła w drugiej edycji Raportu CSR za opiekę nad zabytkami dziedzictwa techniki kolejowej i organizację V edycji „Parowozjady” w Chabówce.

wsos