SKOK Wołomin sponsoruje Orły 2014

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa w Wołominie została sponsorem głównym jednej z najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Polsce – Polskich Nagród Filmowych Orły.

SKOK Wołomin od lat angażuje się we wspieranie rodzimych inicjatyw kulturalnych. We wrześniu zeszłego roku Kasa sponsorowała premierę filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” będącego hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Kilka lat temu SKOK z Wołomina był partnerem produkcji „Bitwa Warszawska 1920 roku”, wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Czas na Orły 2014.

Polskie Nagrody Filmowe Orły organizowane są od 1999 roku przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej. Laureatów wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej, odpowiednika akademii przyznających amerykańskie Oscary, francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya. „Orły” to wyróżnienie przyznawane za najwyższe osiągnięcia w kategoriach takich jak:  Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski oraz w kategorii Odkrycie Roku. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.

Tegoroczna edycja ruszyła 4 lutego wraz z ogłoszeniem nominacji do „Orłów 2014”. O tytuł najlepszego filmu powalczą “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, “Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz “Imagine” Andrzeja Jakimowskiego.  O statuetkę za “Najlepszą główną rolę kobiecą” walczą: Agata Kulesza (“Ida”), Agnieszka Grochowska (“Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i Jowita Budnik (“Papusza”). Wyróżnienie w kategorii “Najlepsza główna rola męska” mają szansę otrzymać: Dawid Ogrodnik za “Chce się żyć”, Janusz Gajos za “Układ zamknięty” i Robert Więckiewicz za film “Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Laureatów Orłów 2014 poznamy 10 marca.

– Z dumą wspieramy ciekawe inicjatywy na rzecz kultury i zdolnych, polskich artystów. Dotychczas zaangażowaliśmy się w realizację dwóch dużych produkcji filmowych o tematyce historycznej, wspomogliśmy też wydanie książki o zawodniczkach kobiecej piłkarskiej reprezentacji bezdomnych. Polskie Nagrody Filmowe Orły 2014 to prestiżowe wydarzenie.  Chcieliśmy w nim uczestniczyć ponieważ widzimy, że polskie kino ma ogromny potencjał i wiele talentów, które warto uhonorować. Niestety wiele produkowanych w Polsce filmów ma stosunkowo niskie budżety co nie pozwala w pełni wykorzystać naszych możliwości. Dlatego tak ważna jest współpraca biznesu ze sferą kultury i cieszy mnie, że z roku na rok jest coraz bardziej powszechna – mówi Mariusz Gazda, Prezes Zarządu SKOK Wołomin.