Pszczoła to wyjątek – rusza IV edycja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Połowa pszczół dziko żyjących w Polsce jest zagrożona wyginięciem. Odbudowa ich populacji zajęłaby 10 lat globalnych działań – te alarmujące dane towarzyszą kolejnej już edycji proekologicznego programu z zakresu odpowiedzialności społecznej Kujawskiego. Im lepiej poznajemy te wyjątkowe owady i ich obyczaje – tym lepiej możemy rozumieć ich znaczenie dla ekosystemu i starać się stworzyć im jak najlepsze warunki do życia. Zwrócenie uwagi na istotną rolę pszczół dla całego środowiska, zmiana postaw społeczeństwa oraz promowanie proekologicznych zachowań to główne cele kolejnej odsłony organizowanego przez Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A programu.

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Partnerem nadchodzącej edycji jest Fundacja Nasza Ziemia. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stanisław Kalemba objął IV. edycją programu Patronatem Honorowym.

Wszystkie pszczołowate są wyjątkowe

Firma ZT „Kruszwica” S.A., w której misję wpisuje się odpowiedzialność za najbliższe otoczenie, jest świadoma roli jaką pełni środowisko naturalne i jego bogactwa. Między innymi dlatego już od 4 lat mówi o niezastąpionej roli owadów pszczołowatych w kontekście zapylania roślin, produkcji pożywienia i bioróżnorodności. Pszczoły, tak ważne dla ekosystemu, są niezwykłe nie tylko ze względu na swoją rolę, ale także z powodu swoich zachowań w środowisku naturalnym. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie wszystkie pszczołowate to gatunki społeczne, które żyją gromadnie w ulach lub gniazdach. Część gatunków prowadzi życie „przedspołeczne”, np. w  koloniach. Zdecydowana większość to samotnicy. Jednak bez względu na to, jaką formę organizacji pracy i życia wybierają różne pszczołowate, ich rola w przyrodzie jest tak samo ważna – zapylają rośliny – zaznacza Anna Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego. Aby przypomnieć, jak wyjątkowe są pszczoły, organizatorzy akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zwracają uwagę na fascynujący i różnorodny świat owadów oraz na ochronę środowiska naturalnego, a w szczególności środowiska przyjaznego pszczołowatym.

Pozyskaj nawet 8 000 zł dofinansowania!
Nowością tegorocznej edycji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” są działania prowadzone w ramach  filaru edukacyjnego, praktycznego . Wraz z partnerem strategicznym – Fundacją Nasza Ziemia – organizowany jest Program Grantowy. Konkurs skierowany jest do placówek edukacyjnych i ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz poszerzanie wiedzy na temat pszczołowatych i ekosystemów, w jakich występują. Zadaniem konkursowym jest opracowanie ciekawego pomysłu na koncepcję edukacji ekologicznej i konkretnych działań na rzecz przyrody, a zwłaszcza pszczołowatych. Uczestnicy Programu Grantowego mają szansę na zdobycie dofinansowania swoich projektów o wartości nawet 8 000 zł. Konkurs ruszył w styczniu i będzie trwał do 28 lutego. Wypełnione wnioski można wysyłać drogą pocztową na adres Fundacji Nasza Ziemia, a potrzebne dokumenty znajdują się na stronie akcji: www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowy.

Wiosenne Akademie Przyjaciół Pszczół w placówkach edukacyjnych
W marcu br. ruszą Akademie Przyjaciół Pszczół – program dla dzieci w wieku 6-13 lat, do którego mogą przyłączyć się szkoły podstawowe, świetlice i domy kultury z całej Polski. Głównym celem akcji jest nauka przez zabawę i ukazanie najmłodszym wyjątkowej roli pszczół w przyrodzie. W tym roku, w ramach Akademii każda zaangażowana placówka edukacyjna, po zalogowaniu się na stronie programu www.pomagamypszczolom.pl), będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu kreatywnych zajęć i aktywności, poruszających tematykę przyrodniczą. Przygotowane przez ekspertów programu (dr Annę i dr Lecha Krzysztofiaków z Wigierskiego Parku Narodowego) materiały są opracowane w oparciu o obwiązującą podstawę programową z lekcji przyrody. Dodatkowo, placówki będą miały możliwość wzięcia udziału w konkursie i wygrania atrakcyjne nagrody – sprzęt do wyposażenia pracowni przyrodniczej oraz zestawy leksykonów przyrodniczych.

Tegoroczna edycja programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” odbędzie się pod hasłem „Pszczoła to wyjątek”, nie tylko ortograficzny. Angażując się w akcję, chcemy zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczołowatych w życiu każdego człowieka. W nadchodzącej edycji liczymy także na  bliską współpracę z ogrodami botanicznymi  i parkami krajobrazowymi z całej Polski, by wspólnie świętować dzień 8 sierpnia. Mamy nadzieję, że organizowany tego dnia drugi ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół na stałe wpisze się do kalendarza ważnych wydarzeń związanych z ochroną środowiska – mówi Agnieszka Jastrzębska z firmy ZT „Kruszwica” S.A, do której należy marka Kujawski.

Wszystkie informacje o programie są dostępne na stronie www.pomagamypszczolom.pl  oraz na fanpage’u akcji na Facebooku.