Przeciw białaczce 400 km na rowerze

Grupa kilkudziesięciu pracowników – wolontariuszy KGHM przemierzy ponad 400 km na rowerach propagując transplantację szpiku. W dniach 1- 4 maja rowerzyści z Drużyny Szpiku KGHM przejadą z Lubina do Kołobrzegu w ramach społecznej akcji „Rowerem po szpik dla Justyny ”. Działania realizowane są w ramach programu wolontariackiego w KGHM „Miedziane serce”.

 

W Polsce co godzinę stawiana jest diagnoza: nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Dlatego tak ważne jest, aby zarejestrowanych dawców było jak najwięcej, daje to większe szanse chorym na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Wolontariusze będą rejestrować potencjalnych dawców szpiku od godziny 13 w następujących miejscowościach: 1 maja w Nowym Tomyślu, 2 maja w Choszcznie i przez dwa dni (3, 4 maja) w Kołobrzegu. Podczas rejestracji odbędzie się również kwesta na rzecz chorej na chłoniaka Justyny Husarek.

Akcja spotkała się z dużą akceptacją ze strony samorządów lokalnych. – Cenne i zasługujące na uznanie jest promowanie idei walki z białaczką. Wierzę, że na ziemi nowotomyskiej znajdzie się liczne grono osób kierowanych – tak po prostu – życzliwością i odruchem serca, które przyłączą się do akcji – mówi Henryk Helwing Burmistrz Nowego Tomyśla.

Z chęcią przyłączyliśmy się do tak szczytnej akcji – serdecznie zapraszam do Choszczna – mówi Robert Adamczyk, burmistrz tego miasta.

Jesteśmy otwarci na takie inicjatywy i bardzo cieszy mnie fakt, że finał akcji odbędzie się w Kołobrzegu – mówiPrezydent Miasta Janusz Gromek.

Wolontariusze mogą liczyć na pomoc ze strony firm z Grupy Kapitałowej KGHM: Pol-Miedź Trans oraz Interferie. – Od ponad dwudziestu lat zapewniamy nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale także pobyty rehabilitacyjno-sanatoryjne, dlatego idea wsparcia tej inicjatywy jest nam szczególnie bliska – podkreśla Barbara Płuciennik dyrektor ds. sprzedaży Interferie SA.

– To kolejna prospołeczna akcja naszej klubu. W ramach wolontariatu pracowniczego realizowanych jest wiele działań Tym razem przyłączamy się do Drużyny Szpiku KGHM – mówi koordynator wolontariatu w KGHM, Bogusław Godlewski.

Drużyna Szpiku KGHM jest częścią ogólnopolskiej Fundacji Dar Szpiku im Anny Wierskiej wPoznaniu. Utworzyli ją pracownicy spółki, którzy działają razem od marca 2011 roku. Oprócz propagowania zdrowego trybu życia, organizują akcje rejestracji potencjalnych dawców. Dzięki nim w bazie przybyło ponad 700 zarejestrowanych dawców. Trzy osoby były już wytypowane do przeszczepu szpiku – jeden przeszczep miał miejsce w klinice w Dreźnie, dwa w Polsce.