Zrównoważony rozwój na froncie. Nowy numer magazynu “Raport ESG” już w sprzedaży

W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny 7. numer magazynu „Raport ESG”. Oddajemy ten numer do Państwa rąk w czasie, gdy wyjątkowo dużo dzieje się wokół kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ESG, dotyczących zielonej transformacji czy roli kobiet. Mamy nadzieję, że pakiet analiz, debat, rozmów, porad i case study jest tak obfity, iż nikogo nie pozostawi z poczuciem niedosytu.

Na początek parę rekomendacji, choćby wywiad z prof. Marcinem Wiąckiem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Wywiad pełen mocnych, czasem gorzkich opinii. Jego lektura dowodzi, że RPO twardo trzyma się roli, jaka jest mu przypisana. Jak trzeba, zbeszta fasadowość działań firm, a jak trzeba, to domaga się, aby te, które uczciwie realizują ESG, były wynagradzane przez państwo. Uchodźcy nielegalnie przekraczający granicę mają określone prawa, lecz pushbacki mogą być pod pewnymi warunkami stosowane. Państwo ma obowiązek prowadzić odpowiednią politykę mieszkaniową, lecz ten obowiązek nie może być przerzucane na przedsiębiorstwa. Aktywizacja zawodowa, wsparcie dla NGO-sów, ageizm – to kolejne wątki wzbogacające rozmowę.

“Diabeł ubiera się u Prady”

Trudno wyłuskiwać artykuły do rekomendowania, bo wszystkie są w jakimś aspekcie ciekawe, jednak warto z uwagą poznać tekst o okołoświątecznej konsumpcji – której symbolem jest czarny piątek, tzw. black friday – autorstwa Agnieszki Wrońskiej, tekst pełen eksperckich opinii Moniki Lipnickiej.

Lektura pełna porażających danych dotyczących szaleńczej, spełnianej grubo ponad potrzeby ubraniowej i nie tylko ubraniowej konsumpcji przypomina powiedzenie filozofa Michela de Montaigne’a, że najsprawiedliwiej na świecie rozdzielony jest rozum, bo nikt się nie skarży na jego brak. Przywodzi też na myśl film „Diabeł ubiera się u Prady”, bo choć to romans, to mechanizmy kreowania modowych potrzeb pokazuje dobrze.

Eksperci i case study

Mamy w numerze case study, w tym m.in. opisujący trudną sytuację branży budowlanej wywiad z Wojciechem Trojanowskim, prezesem firmy STRABAG.

Pokazujemy obraz branży producentów zielonej żywności w kontekście obowiązku raportowania pozafinansowego, odmalowany przez dyrektor Małgorzatę Pietrzyk-Żarską.

Publikujemy cenne porady dla sektora MŚP, ujęte w dziale „Podręcznik ESG”. Swoją wiedzą dzielą się znakomici eksperci: Jarosław Rot (BNP Paribas), Agata Boroń (DHL eCommerce Poland), Magdalena Nowacka (PGE) i Urszula Jóźwiak (Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego).

Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Prezentujemy też część dorobku z XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu: Moderowaną przez prezes Urszulę Jóźwiak debatę „ESG – standard w nowoczesnym biznesie?” oraz wywiady z prof. Fabrizio Zuccą z Uniwersytetu Bocconi i Ireną Picholą (Deolitte). Aksjologiczne kwestie raportowania są też poruszone w wywiadzie z prof. Piotrem Wachowiakiem, rektorem SGH.

ESG w debatach

Przedstawiamy też cały zestaw eksperckich opinii ujętych w relacjach z debat.

„ESG: mówmy językiem korzyści i konkretów” – to wymowny tytuł debaty przeprowadzonej podczas konferencji programowej III Kongresu ESG – „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa” (na który już zapraszamy – szczegóły w numerze).

„Czy jesteśmy gotowi na work-life balance?” – to z kolei debata XIII edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”, którego laureatów szeroko opisujemy.

Podobnie jak szeroko opisujemy laureatów wręczonych po raz pierwszy nagród KOD ESG – podczas tego wydarzenia zaprezentowano program III Kongresu ESG. Przez pryzmat takich wydarzeń ukazujemy wzorce działań mających wzmocnić rynkową konkurencyjność firm, także w aspekcie ich atrakcyjności dla pracobiorców.

Łukasz Warzecha vs. Damian Kuraś – dwugłos o ESG

Aby nie wszystko było na tzw. jedno kopyto, przedstawiamy też dwugłos o ESG. Jeden głos należy do Łukasza Warzechy, dziennikarza i komentatora, który uważa ESG za – mówiąc krótko – ideologiczny wymysł.

Drugi należy do Damiana Kurasia, dyrektora Instytutu ESG, który apeluje, aby nie straszyć ESG, gdyż wdrażanie tej idei w życie stanowi motor wszechstronnego postępu. Czyj głos mocniej wybrzmiewa, zostawiamy do Państwa oceny.

Więcej o ESG w wydaniu papierowym i elektronicznym.

Magazyn jest dostępny w sieci sprzedaży salonów Empik oraz w księgarniach internetowych:

Prenumeratę magazynu Raport ESG można zamówić pod adresem: raportesg@fundacjaxbw.pl

Wydawcą „Raportu ESG” jest Instytut ESG – zespół doradczo-analityczny – działający w ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizator I Kongresu ESG – Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG. Instytut jest też wydawcą portalu RaportCSR.pl, jednego z największych i najstarszych źródeł informacji na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce, oraz oESG.pl – nowej platformy wiedzy dla przedsiębiorców i ekspertów, ale też przedstawicieli administracji państwowej, samorządowców, dziennikarzy i studentów.

Przypominamy, że już 31 stycznia 2024 r. odbędzie się III Kongres ESG.