Muzyczna podróż po polskiej historii

„Kocham wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen” to książka z płytą CD, która już od 12 grudnia będzie dostępna w sklepach sieci Biedronka. Ten edukacyjno – rozrywkowy pakiet wydany przez Instytut Lecha Wałęsy to podróż przez okres późnego PRL-u i narodzin III RP, przy dźwiękach muzyki buntu z lat 80. i 90. Wydarzenia historyczne i popkulturowe z tamtego okresu komentuje dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Pakiet „Kocham wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen” składa się z bogato ilustrowanej książeczki, która pokazuje najnowszą historię Polski, opowiedzianą przez pryzmat hasła „wolność”. Czytelnicy znajdą w niej również najważniejsze wydarzenia ze świata popkultury i polskiej muzyki rozrywkowej. Całości dopełnia płyta CD z piosenkami z lat przełomu, przeplatanymi historycznymi nagraniami Polskiego Radia. Autorem tekstów w książeczce i komentarzy na płycie jest jeden z czołowych polskich dziennikarzy muzycznych – Piotr Metz.

Projekt powstał w ramach programu „Gen Wolności”, prowadzonego przez Instytut Lecha Wałęsy, którego celem jest budowanie nowoczesnego poczucia patriotyzmu i uświadamianie Polakom, że dzięki pragnieniu wolności udało się nam przetrwać i odbudować niepodległość. Program ma również na celu pokazanie tych momentów w historii, które powinny napawać dumą. Hasło „wolność” i poczucie sukcesu jest spoiwem całej kampanii „Gen Wolności”.

Partnerem projektu jest sieć sklepów Biedronka. Jak tłumaczy Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych: Dzięki muzyce młodzi ludzie mogą poznać klimat czasów, w których dorastali ich rodzice. Dla osób starszych to możliwość powrotu do lat młodości i okazja do przypomnienia sobie ich własnej drogi prowadzącej do wolności. Takie projekty są niezwykłe i utwierdzają nas w przekonaniu, że warto angażować się w kształtowanie naszej historycznej świadomości i patriotycznych postaw.

Poprzednie wydawnictwo Instytutu Lecha Wałęsy przy wsparciu sieci sklepów Biedronka pt. „Kto Ty jesteś?” ukazało się w sierpniu tego roku i zachęcało najmłodszych do samodzielnego poznawania historii Polski i swojej rodziny.

Książeczkę z płytą „Kocham wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen” będzie można kupić w sklepach sieci Biedronka od 12 grudnia 2013 r.