Miedziowi wolontariusze

Na rejestrację 600. potencjalnego dawcy szpiku pracownicy KGHM, wolontariusze z Miedziowego Towarzystwa Sportowego Drużyny Szpiku KGHM czekali z niecierpliwością. Ten ważny moment nastąpił podczas tegorocznego XXVIII Biegu Barbórkowego.

Gotowość niesienia pomocy to nadrzędny cel powstałej przy KGHM  Drużyny Szpiku. Dla jednych będzie to oddanie szpiku, czy mówienie na czym polega przeszczep, dla innych bieganie i jazda na rowerze. Podczas tegorocznego Biegu o Lampkę Górniczą zarejestrowano 600. potencjalnego dawcę. – Zarejestrowałam się z chęci niesienia pomocy innym. Nie mam nic do stracenia, a mogę podarować innemu człowiekowi życie, jeśli nadarzy się taka szansa. Nie znam osoby chorej na białaczkę, ale ktokolwiek by to nie był chętnie udzieliłabym takiej pomocy – powiedziała tuż po rejestracji Ewelina Kosior. – To nasz wspólny sukces. Jesteśmy z tego dumni. Dziękuję wszystkim, dzięki którym udało nam się zarejestrować tyle osób. To jeszcze bardziej motywuje nas do społecznej pracy – mówi Tomasz Chmielowiec, prezes MTS Drużyna Szpiku KGHM.

Każdego roku u 10 tysięcy osób lekarze diagnozują nowotwór krwi. Połowa
z tych pacjentów umiera, bo nie znajduje dawcy szpiku. Nie znajduje go, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy, w jak prosty sposób można komuś uratować życie. Akcja pracowników KGHM przyniosła pierwszy efekt. W styczniu 2013 roku w Dreźnie szpik oddał Marek Cygańczuk, pracownik ZG „Polkowice-Sieroszowice”. Wcześniej zarejestrował się podczas akcji organizowanej przez Drużynę. Biorcą była 38-letnia Amerykanka.

Wolontariusze przeprowadzili od stycznia tego roku kilkadziesiąt rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Prowadzone były w Oddziałach Spółki, podczas dużych, ogólnopolskich imprez sportowych (Bieg Piastów 2013, Półmaraton Zielonogórski, mecze KGHM Zagłębia Lubin).  Drużyna obecna  była także podczas innych imprez masowych. W trakcie  tych wszystkich wydarzeń nie tylko rejestrowano potencjalnych dawców, ale edukowano na temat białaczki i sposobach walki z tą chorobą.

Pracownicy nie zaprzestają dalszych działań. W planach są organizacje kolejnych rejestracji, a także wprowadzenie w Spółce  programu wolontariackiego skierowanego tym razem do młodzieży. Drużyna Szpiku KGHM jest częścią ogólnopolskiej Drużyny Szpiku, której założycielem jest Fundacja Dar Szpiku z Poznania.