Jak sortować, żeby nie zwariować

Śmieci z niego nie będzie – żartują autorzy i pomysłodawcy ekologicznego e-booka „Jak sortować, żeby nie zwariować” i życzą sobie, żeby trafił do rąk jak największej liczby odbiorców. Eksperci partnerskich zespołów: magazynu Cztery Kąty i czterykaty.pl, STENA EkoStacji oraz IKEA, w prosty i ciekawy sposób odpowiadają na pytania i rozjaśniają wątpliwości, które w pół roku od wprowadzenia nowej ustawy śmieciowej, wciąż utrudniają Polakom skuteczne segregowanie odpadów. Dość marudzenia! – nadchodzi zmiana – wraz z e-bookiem do pobrania na stronie www.czterykaty.pl/ebookorecyklingu

Jak sortować, żeby nie zwariować? – to tytuł e-booka, który powstał dzięki współpracy zespołów magazynu Cztery Kąty i czterykaty.pl, STENA EkoStacji oraz IKEA. Na 44 stronach umieszczono inspirujące ciekawostki, zagadki, ilustracje, fragmenty ustaw oraz wyniki badań. Każdy z partnerów wnosi do akcji wiedzę ze swojego wyspecjalizowanego zakresu i co najważniejsze: treści publikacji znacząco korespondują z rosnącą potrzebą społeczną oraz mnożącymi się wątpliwościami: Jak segregować? Jak zorganizować przestrzeń kuchni, żeby sortowanie stało się łatwiejsze? oraz: Czy recykling naprawdę jest taki ważny? Odpowiedzi udziela m.in. Paweł Herman, ekspert STENA EkoStacji, pierwszej w Warszawie stacji recyklingu dla mieszkańców.

Przyjazny środowisku e-book ma szansę stać się remedium na niewiedzę – jego forma ułatwia szybkie dotarcie do informacji na temat ustawy śmieciowej oraz sposobów segregacji odpadów. Recyklingowy słowniczek oraz podział odpadów na kategorie pomogą rozwiać wątpliwości nazewnictwa i klasyfikacji, lista 5 najczęstszych wymówek zmobilizuje do walki z wewnętrznym leniem, a pomysły na to, jak twórczo wykorzystać plastikową butelkę, przydadzą się podczas zabaw z dziećmi i… znajomymi – wylicza Paweł Herman, ekspert Stena Recycling.

Kto przez niewiedzę segreguje źle, w efekcie nie segreguje wcale. Klasyfikacja niektórych odpadów stanowi zagadkę: gdzie wyrzucić tłusty papierek po maśle albo butelkę po oleju? Lepiej dzielić odpady na suche i mokre, a może najważniejsze jest tworzywo? Ze względów bezpieczeństwa rozbite na szczęście kieliszki i filiżanki umieszczamy w kontenerze komunalnym, nie zaś w tym przeznaczonym na szkło. Pamiętamy też o oszczędności surowców naturalnych – butelki i słoiki nie wymagają mycia (hura!). Warto wiedzieć więcej, żeby nie dokładać sobie pracy i nie tracić czasu – kto pyta e-booka, na pewno nie pobłądzi w stercie nieposortowanych informacji.

Przeglądając strony twórców e-booka oraz motta, które przyświecają ich działaniu, można zaobserwować liczne podobieństwa między partnerami. Za klucz do tego, co ich połączyło, można uznać zdanie zaczerpnięte z działań IKEA: Sukces metody drobnych kroków tkwi w tym, że razem robią wielką różnicę. To jeden z powodów, dla których pracownicy STENA EkoStacji – pierwszej i jedynej w Warszawie stacji recyklingu dla mieszkańców oraz IKEA, są organizatorami społecznych inicjatyw i akcji ekologicznych. Do showroomu, na ul. Chełmżyńską 180 w Warszawie, zapraszają zarówno ekologicznych weteranów, jak i segregujących debiutantów, którzy mogą zobaczyć, jak w duchu „zrób to sam”, wykorzystywać odpady, by otrzymały drugie życie.

IKEA nieustannie stara się inspirować swoich klientów do bardziej zrównoważonego stylu życia, a sortowanie odpadów to jeden z naszych ulubionych tematów. Każdy z nas, dla idei czy dla zysku, może tutaj wykazać się kreatywnością i efektywnym działaniem. Wystarczy tak zorganizować przestrzeń wokół siebie, by sortowanie odpadów było przyjemne, szybkie i w konsekwencji opłacalne, a z biegiem czasu by odpadów było coraz mniej – powiedziała Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska Sp. z o.o.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że rozsądne gospodarowanie odpadami jest trendy i że warto dopisać je do listy: must do! Prezentowany e-book idealnie wpisuje się w kategorię: must have! Możesz go mieć za darmo – do pobrania na specjalnej stronie www.czterykaty.pl/ebookorecyklingu