Biedronka sponsorem filmu „Mundial. Gra o wszystko”

W najbliższy czwartek, 15 maja o godz. 19:00, w warszawskim klubie Palladium, odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Mundial. Gra o wszystko”, pokazującego chwile triumfu polskiej drużyny piłkarskiej podczas Mundialu rozgrywanego w 1982 r. w Hiszpanii. Wyłącznym sponsorem filmu i jego premiery jest sieć sklepów Biedronka.
mundial_gra o wszystkoDokument w reżyserii Michała Bielawskiego opowiada o wielkim sukcesie polskiej reprezentacji piłkarskiej. Przedstawia chwile triumfu drużyny piłkarskiej pod wodzą Antoniego Piechniczka podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Hiszpanii na tle stanu wojennego. Podczas España’82 polska drużyna, niejako na przekór trudnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, zdobyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata. Polacy, oglądając spektakularne bramki Bońka i Smolarka, popisy umiejętności Laty czy parady Młynarczyka, nazwane później „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”, mogli choć na chwilę zapomnieć o trudnościach, cenzurze, wojsku na ulicach i więzieniach zapełnionych opozycjonistami.

W uroczystej premierze filmu, którą poprowadzi Krzysztof Materna, wezmą udział twórcy i bohaterowie filmu, byli i obecni piłkarze oraz wybitni przedstawiciele różnych środowisk – sportu, mediów, kultury, filmu, polityki oraz osób internowanych. Projekcję filmu poprzedzi krótka dyskusja o wydarzeniach sportowych i politycznych 1982 roku z udziałem trenera Stefana Majewskiego oraz dziennikarzy sportowych, znawców piłki nożnej – Tomasza Wołka i Stefana Szczepłka.

Obraz powstał w wyniku połączenia unikalnych materiałów archiwalnych Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA foto, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce. Producentem filmu jest Unlimited Film Operations, zaś dystrybutorem Against Gravity. Premiera kinowa filmu odbędzie się 23 maja br.

Sieć sklepów Biedronka od lat wspiera inicjatywy, których zadaniem jest przybliżenie bogatej historii naszego kraju, wzbudzenie w odbiorcach dumy narodowej oraz refleksji nad siłą własnych działań, możliwości i pragnień, nad postawą obywatelską. Od czerwca 2010 roku jako Oficjalny Sponsor Reprezentacji Polski w piłce nożnej wspiera Drużynę Narodową oraz integruje różne grupy społeczne wokół pozytywnego zjawiska społecznego, jakim jest kibicowanie reprezentacji oraz wspólne przeżywanie radości i dumy. W ramach upowszechniania postaw obywatelskich sieć wspiera m.in. kampanię „Mam Gen Wolności”, prowadzoną przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy, której Ideą przewodnią jest promowanie, w nawiązaniu do bogatej historii Polski, aktywnych postaw Polaków, a także budowanie poczucia współczesnego patriotyzmu.