Najbogatsza i najbardziej różnorodna kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce w zupełnie nowej i wyjątkowej oprawie. 11 grudnia Muzeum Narodowe w Warszawie otworzy dla zwiedzających przebudowaną Galerię Sztuki Średniowiecznej. Mecenasem Galerii jest PKO Bank Polski, który kontynuuje wieloletnie zaangażowanie sponsorskie w działalność Muzeum Narodowego.
W Galerii Sztuki Średniowiecznej będzie można oglądać głównie obiekty z okresu późnego średniowiecza, pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski, a także eksponaty z zachodu Europy. Ekspozycja została zaprojektowana tak, aby widzowie mogli lepiej zrozumieć rolę sztuki w życiu religijnym czasów średniowiecza – epoce, w której nie istniało pojęcie sztuki we współczesnym znaczeniu. W galerii eksponowane będą między innymi imponujące ołtarze skrzydłowe, sprzęty liturgiczne oraz obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy. Prezentacja dzieł pozwoli poznać niemal pełne spektrum wielu dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby drewnianej, kamiennej i alabastrowej oraz rzemiosła artystycznego.
– W PKO Banku Polskim nie mamy wątpliwości, że finansowanie kultury to jedna z najlepszych inwestycji. Mecenat nad Galerią Sztuki Średniowiecznej jest kolejnym – po konserwacji „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki i wystawie „Europa Jagellonica 1386–1572” – udanym projektem służącym utrwalaniu i upowszechnianiu dziedzictwa narodowego, wspieranym przez Bank. To także istotny etap współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie – podkreślił Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
Mecenat kultury i sztuki pozostaje jednym z wiodących obszarów działalności sponsoringowej PKO Banku Polskiego. Oprócz Muzeum Narodowego w Warszawie, Bank wspiera działalność scen operowych i filharmonii (m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Opery Narodowej we Wrocławiu i Filharmonii Narodowej w Warszawie) oraz teatrów (m.in. Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru IMKA w Warszawie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Angażuje się także w festiwale filmowe i muzyczne (m.in. Gdynia Film Festiwal, XX Bydgoski Festiwal Operowy). Od dwóch lat PKO Bank Polski wspiera także projekt cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskiej kinematografii. Bank za działalność sponsoringową został uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury.