Koleje Mazowieckie świętują w tym roku swój jubileusz – pięciolecie istnienia. W 2005 r. rozpoczynały działalność jako pierwsza w Polsce samorządowa spółka kolejowa. Obecnie Koleje znajdują się w pierwszej trójce polskich firm kolejowych, jeżeli chodzi o liczbę przewożonych pasażerów – w ubiegłym roku przekroczyła ona 50 mln. Co ważne, spółka cały czas angażuje się w ciekawe projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, wspierając inicjatywy kulturalne, edukacyjne i charytatywne. Jak widać, nie tylko prywatny biznes może świecić tu przykładem…
Teatr w pociągu
Już w pierwszym roku istnienia Koleje Mazowieckie ruszyły z projektem “Twoja kolej na…”, którego celem jest wspieranie przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. W ramach tej inicjatywy spółka wsparła spektakl muzyczny “Muza Pomyślności, czyli piosenki Marka Grechuty”, wystawiany na scenach całego kraju. Nie trzeba dodawać, że akcja spektaklu dzieje się w pociągu. Przewoźnik włączył się również w promocję książki “Opowieści wigilijne” – w 2005 r. jej autorzy pojawili się na warszawskim Dworcu Centralnym w towarzystwie kierowników pociągów Kolei Mazowieckich. Fragmenty opowiadań czytała Krystyna Czubówna. Spółka nawiązała również współpracę z fundacją ABCXXI, realizującą akcję “Cała Polska czyta dzieciom”. Uruchomiono specjalny Pociąg do Czytania, w którym zaproszone dzieci mogły wysłuchać wierszy czytanych przez znanych aktorów i prezenterów telewizyjnych
Mówiąc o angażowaniu się Kolei Mazowieckich w sferę kultury, trzeba wspomnieć jeszcze o współpracy z Muzeum Etnograficznym. Jej efektem była wystawa prezentująca polskie i jawajskie tkaniny batikowe.
Dla starszych i młodszych
Przedstawiciele spółki dumni są z trwającej cały czas współpracy z Zespołem Szkół im. S. Wysockiego, kształcącym specjalistów z zakresu transportu kolejowego. Młodzież, która kształci się w klasie o profilu “elektroenergetyk transportu szynowego”, ma szansę na odbycie praktyk zawodowych w Kolejach Mazowieckich. Najlepsi absolwenci mogą liczyć na pracę w KM. Co ciekawe, uczniowie tej klasy noszą krawaty z symbolem Kolei – takie same, w jakich pracują maszyniści i kierownicy pociągów spółki. Utrzymywane są kontakty także z innymi mazowieckimi szkołami, m.in. z Zespołem Szkół Specjalnych Nr 63 w Warszawie i Szkołą Podstawową w Sulejówku.
Z myślą o młodszych miłośnikach kolei w 2007 r. zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci “Moja Kolej”. Na konkurs wpłynęły 74 prace, z czego jedna trzecia była dziełem przedszkolaków. Autorzy zwycięskich prac mogli liczyć na nie byle jaką nagrodę: zostali zaproszeni do lokomotywowni Warszawa Grochów, gdzie kolejarze opowiedzieli im o tym, jak naprawiane są pociągi. Konkurs plastyczny, tym razem pod hasłem “Kolej Moich Marzeń”, odbył się również rok później.
Koleje Mazowieckie chętnie zostają partnerem przedsięwzięć przypominających polską historię. W 2008 r. zaangażowały się w uroczystości z okazji 88. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w II Piknik Historyczny i II edycję Festiwalu “Otwarte Ogrody”. Z kolei w latach 2008 i 2009 spółka objęła patronatem imprezę historyczno-edukacyjną “Oblężenie Malborka”, której scenariusz nawiązuje do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polskie i litewskie oblegały krzyżacką twierdzę.
Ramię w ramię z WOŚP
Jednym z kluczowych partnerów społecznych Kolei Mazowieckich jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od roku 2007 przewoźnik angażuje się w styczniowe finały Orkiestry. Uruchomiono m.in. specjalny pociąg, który kursował na trasie Warszawa Wschodnia-Warszawa Zachodnia. Na jego pasażerów czekało wiele atrakcji. Od ubiegłego roku wolontariusze biorący udział w zbiórce pieniędzy mogą za darmo podróżować pociągami KM.
Jedną z nowszych akcji Kolei Mazowieckich, tym razem skierowanych do pasażerów, jest inicjatywa “Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Jej pomysłodawcą jest firma farmaceutyczna Jelfa SA. W ramach tego projektu wybrane miejsca siedzące w pociągach Kolei Mazowieckich zostały oznaczone specjalnym piktogramem przedstawiającym sylwetkę kobiety w ciąży. Ma to na celu uwrażliwienie podróżnych na zasadę, która niestety nie dla wszystkich jest oczywista – że należy ustępować miejsca przyszłym mamom.
Radosław Konieczny