100 000 zł od Fundacji Aviva dla inicjatyw społecznych na rzecz pogodnego dzieciństwa

Pomoc rodzicom w wychowaniu małych dzieci – to temat pierwszej edycji konkursu grantowego „To dla mnie ważne”, zorganizowanego przez Fundację Aviva. Zgłaszanie inicjatyw i głosowanie internetowe trwa do 28 marca br.
Celem konkursu jest wspieranie pożytecznych, oddolnych inicjatyw społecznych. W 2014 roku są to działania pomagające rodzicom w wychowaniu małych dzieci.

Konkurs przeznaczony jest dla ludzi aktywnych społecznie – przede wszystkim rodziców – których zapraszamy do zgłaszania pomysłów i zdobywania dla nich poparcia w środowisku lokalnym oraz w społecznościach internetowych. Zapraszamy też przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz samorządy. Chcemy docenić pomysły, które integrują i mobilizują do działania na rzecz dobra wspólnego. Wykorzystujemy do tego celu potencjał internetu i mediów społecznościowych – mówi Elżbieta Wójcik, prezes Fundacji Aviva.

Konkurs wyróżnia innowacyjny mechanizm zgłaszania wniosków i zdobywania dla nich poparcia w głosowaniu internetowym. Do 28 marca na stronie www.todlamniewazne.pl można zgłaszać wnioski, poddając je jednocześnie pod głosowanie internautów. Inicjatywy z największym poparciem społecznym zostaną przedstawione jury, które rozdzieli pulę grantów w kwocie 100 000 zł. Lista laureatów zostanie ogłoszona w kwietniu br.

Inicjatywę do konkursu może zgłosić każda dorosła osoba, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządów działających na rzecz dzieci, rodziców i wychowania. Wystarczy wypełnić prosty formularz online. Każda propozycja powinna służyć szerszej społeczności. Inicjatywy mogą mieć charakter inwestycji lub programów społecznych – kilka przykładów:

•    utworzenie lub odnowienie placu zabaw dla dzieci
•    zakup sprzętu dla dzieci do świetlicy, sali zabaw
•    utworzenie miejsca przyjaznego dzieciom i rodzicom na podwórku, osiedlu
•    program zajęć artystycznych, sportowych, rozwojowych dla dzieci i rodziców
•    działania zachęcające ojców do aktywnego spędzania czasu z dziećmi
•    działania wspierające rodziców dzieci chorych i niepełnosprawnych
•    inicjatywy w przestrzeni wirtualnej (portal poradnikowy dla rodziców, mapa miejsc przyjaznych dzieciom, aplikacje mobilne).

Ważnym elementem jest zdobycie poparcia dla inicjatywy w głosowaniu internetowym. Fundacja Aviva przygotowała w tym celu specjalny zestaw narzędzi. Korzystając z nich można łatwo przygotować i wydrukować kolorowy plakat lub ulotkę promujące inicjatywę. Można stworzyć różne materiały do internetu, m.in. na Facebooka. Można też skorzystać z innych porad, dostępnych na stronie www.todlamniewazne.pl, jak promować swoją inicjatywę, żeby zdobywać głosy.

Wnioskodawca wskazuje, kto będzie beneficjentem grantu, czyli kto zrealizuje inicjatywę w razie otrzymania grantu. Może to być organizacja pozarządowa (fundacja, stowarzyszenie), jednostka samorządowa (zwykle gmina lub podległa jej placówka – np. szkoła, przedszkole, dom kultury). Może to być również osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub spółka, ale tylko wówczas, gdy pieniądze z grantu zostaną przeznaczone na wyodrębnione działania o charakterze społecznym i nie będą nastawione na osiąganie zysku.

Do udziału w jury Fundacja Aviva zaprosiła osoby, które są autorytetami w sprawach ważnych dla rodziców i dzieci:

•    Iga Głodzik-Młynarczyk, blogerka angażującą się w akcje społeczne na rzecz dzieci – www.kurlandia.blog.onet.pl
•    dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, autorka wielu publikacji dla rodziców i nauczycieli, znana też z wypowiedzi telewizyjnych
•    prof. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
•    Jacek Olszewski, członek zarządu Fundacji Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej, swojej zmarłej żony, znanej siatkarki – www.kroplazycia.pl
•    Paweł Woliński, prezes Fundacji Mamy i Taty, prężnie działającej organizacji zrzeszającej rodziców – www.mamaitata.org.pl

Fundacja Aviva została założona w 2009 roku przez grupę ubezpieczeniową Aviva, aby wspierać ważne cele społeczne. W pierwszym etapie działania Fundacji z jej wsparcia korzystali polscy sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012. Fundacja przeznaczyła ponad 2 miliony zł na program stypendialny, który objął 50 sportowców i 18 ich trenerów w latach 2009-2012. Działania Fundacji przysłużyły się też propagowaniu idei sportu paraolimpijskiego i przybliżyły społeczeństwu dokonania zawodników, którzy wrócili z Londynu z 36 medalami. W 2014 roku Fundacja rozpoczęła nowy program działania – konkurs grantowy „To dla mnie ważne”.