Znamy zwycięzców konkursu ASTRA Talent

Dobiegła końca czwarta edycja konkursu plastycznego dla dzieci Astra Talent, zorganizowanego przez SES (spółkę akcyjną notowaną na giełdzie NYSE, Euronext Paris i Luxembourg Stock Exchange pod nazwą SESG) w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym: w Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Jury, składające się z artystów i wykładowców sztuki, wybrało 12 najlepszych prac, w tym jedną pracę z Polski. Dodatkowo, nagrodzonych zostało także sześcioro dzieci, których prace uzyskały największą liczbę głosów podczas głosowania na stronie internetowej.

Zwycięskie prace można obejrzeć na stronie: http://www.astratalent.eu/pl/nagrody/.

Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci do zaprezentowania swojej kreatywności przez stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej temat związany z satelitami. Konkurs był przeznaczony dla dzieci w wieku 8-15 lat i trwał od 1 października do 30 listopada 2014 roku.

Do konkursu zaproszono ogółem 944 szkół ze wszystkich uczestniczących krajów. Za każdą przesłaną poprzez stronę internetową pracę, ASTRA przekaże 1 euro na rzecz Chorwackiego Czerwonego Krzyża. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na wsparcie edukacyjne dzieci ze szkół podstawowych, które uległy zniszczeniu podczas zeszłorocznej powodzi w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie.

Konkurs Astra Talent został zainicjowany w 2011 roku, aby pomóc wybranym organizacjom non-profit i zachęcić dzieci ze szkół podstawowych do poszerzenia swojej wiedzy na temat najnowszych osiągnięć technologii poprzez sztukę.

“Z biegiem czasu konkurs Astra Talent zdobył uznanie i popularność. Każdego roku liczba otrzymanych przez nas prac wzrasta. Ubiegłoroczna edycja okazała się rekordowa zarówno z uwagi na liczbę nadesłanych prac, jak i ich wysoką wartość artystyczną – co bardzo nas cieszy. Przygotowane przez uczestników konkursu prace przyczyniły się do wsparcia szlachetnych działań Chorwackiego Czerwonego Krzyża”, wyjaśnia Barbara Uzunowa-Drymer, Dyrektor Marketingu SES Astra na region Europy Środkowo-Wschodniej.

“Bardzo cenimy pomoc otrzymaną od SES Astra, a także wsparcie młodych artystów, którym chcielibyśmy serdecznie podziękować za wzięcie udziału w konkursie. Dzięki ich kreatywności będziemy mogli dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących”, mówią przedstawiciele Chorwackiego Czerwonego Krzyża.

W trakcie dwóch miesięcy trwania konkursu, strona www.astratalent.eu została odwiedzona przez rekordową liczbę 82 825 gości, którzy łącznie wyświetlili 3 905 521 stron.

Wśród nagrodzonych znalazła się również praca z Polski, której autorką jest uczennica Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni – Julia Małecka-Nowosielska.