Zajdel po raz 29.

zajdel-polcon-nagroda-statuetakDziś, o godz. 18 w klubokawiarni Grawitacja w Warszawie, przy ul. Browarnej 6, zacznie się uroczystość ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2012. Poznamy tam wybrane głosami czytelników utwory, które będą rywalizować o najważniejszą nagrodę w dziedzinie polskiej fantastyki. Nagrodę szczególną, ponieważ zarówno o nominacjach, jak i wyborze laureatów, decydują sami czytelnicy.

W tym roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla zostanie przyznana po raz 29. Do tej pory uhonorowano nią 44. utwory – powieści i opowiadania. Wśród laureatów rekordzistą jest Jacek Dukaj, który otrzymał 16. nominacji do Nagrody, a statuetkę laureata odbierał już sześciokrotnie.

Wyprzedził tym samym Andrzeja Sapkowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Annę Brzezińską, Marka S. Huberatha, Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza, Rafała Kosika czy prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego.

Laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2012 r. poznamy podczas Polconu, najważniejszego zlotu miłośników fantastyki z całej Polski. Tegoroczna, XXVIII edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 1 września na terenie Kampusu Politechniki Warszawskiej.