Wydawnictwa edukacyjne wypełnią tornister uśmiechem

Ponad 50 tysięcy podręczników szkolnych przekazały dotąd wydawnictwa zrzeszone w Sekcji Wydawnictw Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, w ramach akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”. Sekcja Wydawców Edukacyjnych bierze udział w akcji już po raz piąty. Inicjatywa Caritas ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych.

 

Tegoroczną akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” wspiera aż osiem wydawnictw: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson, Macmillan, PWN, Nowela i LektorKlett. Dzięki zaangażowaniu tak licznego grona wydawców możliwe będzie skompletowanie wyprawek, które trafią do najbardziej potrzebujących uczniów. Dla rodzin wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej skompletowanie wyprawki szkolnej może być dużym wydatkiem. Zakup podręczników, plecaków i przyborów szkolnych to koszt często przekraczający 1200 zł. Takie wydatki zmuszają niekiedy rodziców do zaciągania kredytów, a na pewno bardzo nadwyrężają rodzinne budżety.

– Chcemy, aby rozpoczęcie nowego roku szkolnego było dla dzieci radosnym, pełnym oczekiwania na edukacyjną przygodę wydarzeniem. Tymczasem koszty związane z przygotowaniem wyprawki szkolnej często przesłaniają radość z pójścia do szkoły. Dlatego staramy się aktywnie wspierać akcję Caritas dostarczając potrzebne podręczniki szkolne i ćwiczenia – mówi Jarosław Matuszewski przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK.

W tym roku Caritas po raz ósmy przygotuje wyprawki szkolne. Głównym celem akcji jest zwiększenie  szans edukacyjnych uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie kilkudziesięciu tysięcy wyprawek dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce. W parafiach w całym kraju tornistry zakupione przez Caritas są wypełniane według potrzeb przez osoby chcące wspomóc dzieci z ubogich rodzin. Poza tym do specjalnych koszy wystawionych w parafiach będzie można wkładać podstawowe artykuły szkolne, które znajdą się później w wyprawkach przygotowywanych przez wolontariuszy Caritas. W ciągu siedmiu lat Caritas udało się rozdać ponad 100 tys. wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci w Polsce.

Akcja wspomagana jest również poprzez ogólnopolską zbiórkę SMS-ową. Aby wziąć w niej udział wystarczy zasięgnąć informacji ze strony www.tornisterpelenusmiechow.com

Wydawnictwa edukacyjne aktywnie angażują się w liczne projekty społeczne jako odpowiedzialny pracodawca, członek społeczności oraz partner edukacyjny. Wsparły m.in. rządową inicjatywę Karty Dużych Rodzin.

Działania prospołeczne wydawnictw były wielokrotnie doceniane i nagradzane – m.in. w konkursie Dobroczyńca Roku. Caritas Polska oraz wydawcy edukacyjni zostali także wyróżnieni w 2013 r. za akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” w „Raporcie Społeczna Odpowiedzialność Biznesu” Gazety Finansowej i Super Biznesu, dodatku ekonomicznego do Super Expressu. Kilka dni temu przewodniczący SWE PIK odebrał wyróżnienie – Finansista roku 2015 – za udział w akcji „Tornister pełen uśmiechów”.

Emilian Kotowski