Walmart wymienia oświetlenie

Walmart ogłosił plany zakupu energooszczędnego oświetlenia sufitowego w technologii LED od GE Lighting. Inwestycja obejmie wszystkie nowe supercentra w USA, sklepy w Azji i Ameryce Łacińskiej oraz sieć ASDA w Wielkiej Brytanii. Dzięki nowej technologii zużycie mocy oświetleniowej spadnie o 40% na sklep w stosunku do wcześniej stosowanych rozwiązań a firma postawi kolejny krok przybliżający ją do osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju – redukcji zużycia energii w budynkach sieci o 20% do 2020 r. Dla firmy Walmart jest to największy w historii zakup oświetlenia LED od GE.

 

Staraliśmy się znaleźć i wykorzystać skalę rozwiązania opartego o technologię LED, które zapewni oszczędność kosztów i wysoką jakość. Współpracując obecnie z GE, przecieramy szlaki, aby technologia ta była standardem w branży detalicznej – powiedział Doug McMillon, Prezes i Dyrektor Generalny sieci Wal-Mart Stores, Inc. LEDy stały się integralnym elementem modelu efektywności energetycznej w naszych sklepach i odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu przez naszą sieć celów zrównoważonego rozwoju. Oszczędności w zużyciu energii przełożą się na utrzymanie niskich cen, których nasi klienci od nas oczekują.

Oświetlenie na głównym poziomie sprzedażowym w sklepie odpowiada za 90% całkowitego zużycia światła w każdym budynku. Tylko w USA, wprowadzenie technologii LED zmniejszy zużycie energii o 5% w każdym punkcie. Nowa technologia ma o wiele dłuższy cykl życia i oferuje znaczne oszczędności w kosztach utrzymania.

Instalacja oświetlenia LED produkcji GE rozpocznie się w kwietniu w lokalizacjach należących do sieci ASDA. Tylko w 2014 r. transakcja między siecią Walmart i GE obejmie na poszczególnych rynkach:

– Brazylia: 34 sklepy (cztery nowe, 30 zmodernizowanych); 41% oszczędności w zużyciu energii za oświetlenie

– Ameryka Centralna: 10 nowych sklepów; 54-59% oszczędności w zużyciu energii za oświetlenie

– Chiny: 40 sklepów (24 nowe, 16 zmodernizowanych); 42% oszczędności w zużyciu energii za oświetlenie

– Meksyk: 37 nowych sklepów; 45% oszczędności w zużyciu energii za oświetlenie

– Wielka Brytania: 10 nowych sklepów; 45-51% oszczędności w zużyciu energii za oświetlenie

– USA: 100-120 nowych sklepów, 15% oszczędności w zużyciu energii za oświetlenie

Mamy za sobą długoletnią i udaną współpracę z Walmart’em ukierunkowaną na rzecz ochrony środowiska, – podkreślił Jeff Immelt, Prezes i Przewodniczący GE. Walmart jest liderem branży detalicznej w poszukiwaniu energooszczędnych rozwiązań. Dzięki temu spółka jest w stanie uzyskać znaczne oszczędności w zużyciu energii. Cenimy nasze partnerstwo i jesteśmy dumni z wspólnej pracy skierowanej na zmniejszenie wpływu działalności na środowisko.

Dzięki przejściu na technologię LED, zużycie energii spadnie w USA o 340 MWh w każdym obiekcie, a koszty z tego tytułu spadną rocznie o ponad 100 000 zł na sklep. W skali 200 nowych sklepów, w których Walmart planuje wprowadzić w ciągu kolejnych dwóch lat oświetlenie sufitowe w technologii LED, oszczędności sięgną 620 milionów kWh na przestrzeni kolejnych 10 lat. Będzie się to równało redukcji emisji 327 360 milionów ton metrycznych dwutlenku węgla do atmosfery lub rocznej redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery przez ponad 68 000 samochodów osobowych.

Decyzja, aby zainstalować oświetlenie LED od GE w sklepach sieci Walmart zapadła po pilotażowym programie, jaki miał miejsce w supercentrum w miejscowości South Euclid w stanie Ohio. Oświetlenie zamontowano w październiku 2013 r. Był to pierwszy sklep sieci całkowicie wyposażony w rozwiązania LED.

Globalna inwestycja w oświetlenie LED w sklepach Walmart wspiera osiągnięcie szerszych celów efektywności energetycznej. Poza sklepami, Walmart wymienia także fluorescencyjnych lampy T5 w centrach dystrybucyjnych na rozwiązania w technologii LED. Dzięki temu zabiegowi połączonemu z instalacją bardziej wydajnych pomp cyrkulacyjnych, zużycie energii spadnie o 30 milionów kWh, a oszczędności wyniosą ponad 6 milionów złotych. Całkowite zakończenie procesu przejścia na technologię LED w centrach dystrybucyjnych planowane jest w 2016 r.