Tornister Pełen Uśmiechów

DSC_1810Około dwudziestu tysięcy podręczników szkolnych przekazały bezpłatnie wydawnictwa z Porozumienia Nowoczesna Edukacja w ramach akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”. Inicjatywa Caritas ma na celu zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych.

Tegoroczną akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” wsparło aż dziewięć wydawnictw skupionych w Porozumieniu Nowoczesna Edukacja: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson, Macmillan, Żak, Zamkor, Cambridge University Press i LektorKlett.

– Dzięki zaangażowaniu tak licznego grona wydawców będzie można skompletować pełne wyprawki, które trafią do najbardziej potrzebujących uczniów. Zdajemy sobie sprawę, że dla rodzin wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej zakup podręczników może być dużym wydatkiem. Współpraca z Caritas daje nam szansę na dotarcie z pomocą tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – mówi Witold Szczęsny, reprezentujący Porozumienie Nowoczesna Edukacja. Wydawcy podkreślają, że poprzez zaangażowanie w akcję Caritas chcą trafić przede wszystkim do rodzin, do których nie dociera pomoc państwa realizowana  m.in. w ramach programu „Wyprawka szkolna”.

Kluczowym elementem akcji Caritas była ogólnopolska zbiórka SMS-ów, dzięki którym zakupiono tornistry na szkolne wyprawki. Równolegle w parafiach w całej Polsce tornistry były wypełniane według potrzeb przez osoby chcące wspomóc dzieci z ubogich rodzin. Jest to już piąta edycja kampanii. Dotychczas w jej ramach udało się zebrać i przekazać dzieciom 37 tys. wyposażonych wyprawek szkolnych.

Zwieńczeniem akcji był wielki finał w Przemyślu, w trakcie którego 4500 tysiąca dzieci otrzymało „Tornistry pełne uśmiechów”. Wydawnictwa edukacyjne wspierające akcję  przygotowały z okazji finału wspólne stanowisko dla dzieci. – Chcemy pokazać dzieciom i rodzicom bogactwo świata podręczników. – mówi Witold Szczęsny. Porozumienie Nowoczesna Edukacja planuje wziąć udział w kolejnej edycji akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”.