Teraz Kobiety pojadą po zdrowie

Krystyna BackielNie jest sztuką organizacja zbiórki darów i przekazanie ich na wybrany cel. Sztuką jest jednak taka organizacja pomocy, która zmotywuje do współpracy innych i co ważne, szczególnie dla sponsorów, odbije się echem w mediach. Fundacja „Teraz Kobiety”, postanowiła zwrócić uwagę społeczeństwa na konieczność przeprowadzania regularnych badań przez płeć piękną. – Postanowiliśmy zorganizować typowo męskie sportowe wydarzenie – rajd samochodowy, gdzie za kierownicą usiądą …kobiety – mówi Krystyna Backiel, prezes fundacji.

Już za kilka dni na trasie pomiędzy Warszawą a Białymstokiem, zmierzy się w zdrowej rywalizacji kilkanaście zespołów rajdowych podczas pierwszej edycji Polskiego Rajdu Kobiet. Przesłaniem imprezy jest uświadomienie potrzeby przeprowadzania cyklicznych badań m.in. mammografii, USG piersi, badań cytologicznych czy dokonywania szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. To, jak ważne są podobne badania przekonują statystki: w 2008 roku na 100 tysięcy osób aż 850 żyło z nowotworem, a ponad pół tysiąca z nich nawet nie była tego świadoma.

– Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie zostaną wykryte – mówi Backiel – Kobiety powinny znaleźć wreszcie czas, aby w natłoku licznych codziennych obowiązków, pomyśleć o swoim zdrowiu – tłumaczą organizatorzy.

Na trasie rajdu, w Warszawie, Łomży i w Białymstoku pojawią się specjalne ambulanse do poboru i badania krwi, w których kobiety będą mogły przeprowadzić bezpłatne badania w kierunku chorób nowotworowych i mammobusy gdzie bezpłatnie będzie można wykonać badanie piersi.

Patronat nad rajdem objęli m.in. Elżbieta Radziszewska pełnomocnik rządu ds. równego traktowania; Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego; prezydenci miast Warszawy i Białegostoku – Hanna Gronkiewicz-Waltz i Tadeusz Truskolaski; wojewodowie Maciej Żywno (Podlasie) i Jacek Kozłowski (Mazowsze) oraz instytucje m.in.: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, Białostockie Centrum Onkologii, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Twarzami Rajdu zostali Martyna Wojciechowska i Jarosław Kazberuk.