Światowy Dzień Głosu

W dniu 16 kwietnia przypada Światowy Dzień Głosu. Z tej okazji na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbywać się będzie cykl wykładów i warsztatów organizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Katedrę Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Centrum Głosu dla Profesjonalistów „Medincus”.
Głos jest istotnym narzędziem komunikacyjnym współczesnego społeczeństwa, a jego zaburzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na wiele obszarów aktywności człowieka obniżając jakość życia. Ma na to wpływ wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. Można wśród nich wymienić stres, siedzący tryb życia czy też przekrzykiwanie hałasu, który towarzyszy nam od rana do wieczora. Problem ten dotyczy w szczególności osób, dla których głos jest narzędziem pracy. Na szczęście dostępnych jest wiele terapii, które przywracają właściwe napięcie w obrębie traktu głosowego. Powodzenie każdej z nich jest uzależnione od kilku czynników.

– Podczas terapii bardzo ważne jest wypracowanie z pacjentem właściwej terapii, a także zbudowanie z nim porozumienia i zaufania. Istotna jest również kontrola słuchowa. To właśnie dzięki połączeniu tych wszystkich elementów terapia będzie skuteczna – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, kierownik Katedry Audiologii i Foniatrii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Podczas wykładów zorganizowanych z okazji Światowego Dnia Głosu omawiana będzie diagnostyka zaburzeń głosu u profesjonalistów, a także zalecenia terapeutyczno-rehabilitacyjne. Przedstawiony zostanie również interdyscyplinarny projekt współpracy lekarza i terapeuty głosu śpiewaczego.

– Wiele osób, które na co dzień pracują głosem nie zdaje sobie sprawy, że należy w odpowiedni sposób zadbać o głos. Profesjonaliści wymagają terapii, która pomoże im korzystać z głosu we właściwy sposób – mówi dr hab. med. Agata Szkiełkowska, kierownik Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, wykładowca Katedry Audiologii i Foniatrii UMFC. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Henryk Skarżyński, natomiast tematy związane z diagnostyką i terapią głosu przybliży dr hab. Agata Szkiełkowska.

Wykłady odbywać się będą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w godzinach 09.00-15.00. W tym samym czasie w Centrum Głosu dla Profesjonalistów MEDINCUS przeprowadzone zostaną bezpłatne konsultacje foniatryczne dla osób pracujących głosem.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:
http://whc.ifps.org.pl/2016/04/program-swiatowego-dnia-glosu-16-04-2016-na-uniwersytecie-muzycznym-fryderyka-chopina/