Stypendia dla dzieci poszkodowanych i poległych strażaków

W dniu 14 kwietnia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie odbyła się gala kończąca projekt stypendialny Misja: Semper Fi w hołdzie polskim strażakom zorganizowany przez Fundację Dorastaj z Nami. W ramach projektu zebrano 25 tys. zł dla dzieci poszkodowanych i poległych strażaków.

 

Julia miała dwa lata, kiedy jej tata zginął wynosząc człowieka z płonącego budynku. Cały czas pytała o tatę i czekała na jego powrót. Była zbyt mała, żeby zrozumieć, że tata już nigdy nie wróci.

Tata Karoliny i Aleksandra prowadził wóz strażacki. Przeżył zderzenie czołowe
z samochodem ciężarowym, ale w wypadku stracił obie nogi. Nie poddał się. Ma 160-procentowy uszczerbek na zdrowiu i trzecie protezy.

Justyna i Kamil lubią wspominać, jak razem z tatą majsterkowali w garażu. Ich tata zginął w trakcie gaszenia pożaru – zsunęły się na niego płonące elementy budynku.

Fundacja Dorastaj z Nami pomaga swoim podopiecznym wyjść z cienia rodzinnej tragedii, jaką jest śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu jednego z rodziców. Została powołana po to, by dzieci Bohaterów mogły zdobyć wykształcenie i bezpiecznie podążać ku dorosłości. W chwili obecnej ma pod swoją opieką czternaścioro dzieci ze strażackich rodzin. To właśnie do nich trafią stypendia ufundowane w ramach Misji: Semper Fi.

Fundacja Dorastaj z Nami obejmuje dzieci opieką w sytuacji, kiedy tata lub mama nie wracają ze służby lub wracają poważnie okaleczeni. Chcemy okazać swoją wdzięczność za poświęcenie tych ludzi w szczególny sposób. Poprzez wspieranie rozwoju ich dzieci – mówi Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. – Wiemy, jak często praca strażaków jest niedoceniana. Wiemy, że za rzadko mówi się o niebezpieczeństwie, jakiemu codziennie stawiają czoła. Misja: Semper Fi to nie tylko bezpośrednia pomoc dla dzieci, ale także akcja społeczna pokazująca, jak ciężko pracują strażacy i jakie ryzyko ponoszą – dodaje.

Misja: Semper Fi to nie tylko akcja stypendialna, ale również projekt integrujący środowisko pożarnicze. Przedstawiciele Straży Pożarnej i Fundacji wzięli udział w Biegu Konstytucji w Warszawie, Biegu Powstania Warszawskiego oraz Biegu Niepodległości. Latem ubiegłego roku grupa strażaków, która wspierała projekt, wzięła udział w World Police & Fire Games 2015 – Międzynarodowych Zawodach Strażaków i Policjantów. Drużyna zdobyła na zawodach 4 medale. Fundacja pojawiła się również na zawodach Firefighter Combat Challenge w Szczecinie. “W trakcie trwania akcji wsparło nas wielu wolontariuszy oraz innych ludzi dobrej woli, również ze środowiska strażackiego. Wszystkim zaangażowanym bardzo serdecznie dziękujemy” – mówi koordynator projektu kpt. Albert Sitarek. “Nigdy nie zastąpimy osieroconemu dziecku taty czy mamy, ale przez pomoc w edukacji, rozwijanie talentów, zapewnimy podopiecznym Fundacji lepszy start w dorosłe życie. Dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy stało się to możliwe”.

Akcja została objęta honorowym patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Przegląd Pożarniczy oraz Ochrona Mienia i Informacji. Stypendia ufundowały cztery firmy: Promat, Mentor, MSA Safety oraz PZL Świdnik S.A., firma z grupy Finmeccanica Helicopter Division.