Sanofi z programem KiDS wspiera najmłodszych pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy

2 grudnia w trakcie jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych światowych kongresów diabetologicznych, World Diabetes Congress w Vancouver, firma Sanofi zaprezentowała m.in. pierwsze wyniki programu realizowanego na rzecz dzieci cierpiących z powodu cukrzycy – Kids & Diabetes in Schools (KiDS).

 

Ta nowa inicjatywa, dedykowana najmłodszym pacjentom zmagającym się z chorobą, wykorzystuje wieloletnie
doświadczenie firmy w zakresie opracowywania innowacyjnych leków przeciwcukrzycowych takich, jak Lantus, Lyxumia czy Toujeo, a także ekspercką wiedzę i know-how, by skutecznie budować świadomość wśród dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli na temat cukrzycy i wspierać codzienne funkcjonowanie w środowisku szkolnym uczniów już dotkniętych chorobą.

„W ostatnich latach odnotowano zauważalny wzrost liczby nowych zachorowań zarówno na cukrzycę typu 1 jak i 2 wśród młodzieży. Co 10 minut jedno dziecko na świecie dowiaduje się o tym, że jest chore. Zjawisko to obserwuje się głównie w krajach uprzemysłowionych, gdzie prawdziwą plagą staje się nadwaga, otyłość wśród dzieci i młodzieży oraz wśród specyficznych grup etnicznych. Mając to na uwadze i chcąc trafić do środowiska najmłodszych pacjentów, Sanofi opracowała program KiDS, aby pokazać im czym jest cukrzyca, jak z nią walczyć, jak jej przeciwdziałać, a także jak wspierać chore koleżanki i kolegów w ich codziennym życiu w szkole. Pierwszy pilotażowy projekt uruchomiliśmy w
Indiach i Brazylii, gdzie zachorowalność wśród dzieci na cukrzycę jest jedną z najwyższych na świecie” – powiedział Albert Syta, Medical Team Manager, Sanofi Polska.

Liczba zachorowań wśród dzieci i młodzieży na cukrzycę typu 1- insulinozależną rośnie każdego dnia, jednak coraz więcej młodych pacjentów zapada na cukrzycę typu 2, która zwykle pojawia się w następstwie otyłości, niezdrowego sposobu odżywania się oraz stylu życia. Celem realizowanego przez firmę Sanofi programu KiDS jest edukowanie środowiska szkolnego, w tym nauczycieli i dzieci na temat choroby, by zapewnić dzieciom cukrzykom jak najlepsze warunki do codziennego i często
niełatwego funkcjonowania, a także zapobiegać dyskryminacji ze strony pozostałych uczniów, którzy nie rozumieją mechanizmów choroby. Dodatkowo, projekt KiDS ma za zadanie budowanie świadomości wokół problemu wśród pozostałych uczniów, i tym samym przeciwdziałania cukrzycy.

Nowatorski program KiDS jest realizowany przez Sanofi we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (IDF), International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) oraz lokalnymi partnerami w Indiach i Brazylii, gdzie jest obecnie realizowany. W ramach pierwszego projektu pilotażowego powołano ciało doradcze złożone ze specjalistów w dziedzinie z całego świata oraz opracowano specjalny pakiet informacyjny dla nauczycieli, dzieci i rodziców, dostosowany do lokalnych potrzeb danego kraju. Dodatkowo, w ramach inicjatywy uruchomiono serwis internetowy www.idf.org/education/kids dostępny w kilku wersjach językowych, min. po angielsku, arabsku, rosyjsku, francusku, podzielony na dwie sekcje: cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2, a te z kolei na działy adresowane do nauczycieli, rodziców i dzieci. Materiały dydaktyczne publikowane na stronie są szeroko dostępne dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat programu, po wcześniejszej subskrypcji.