Rusza druga edycja Programu z Pandą

W nowym roku szkolnym, 2021/22, zapraszamy do dołączenia do drugiej odsłony przygody edukacyjnej przygotowanej przez Fundację WWF Polska. Przewodnikami po świecie przyrody są … trzy niedźwiedzie! Realizacja Programu z Pandą jest możliwa także w trakcie obowiązywania nauczania zdalnego, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne! 

Program z Pandą to idealna propozycja zachęcająca i inspirująca dzieci i młodzież do odkrywania i ochrony świata przyrody. Doświadczenia pierwszej edycji potwierdzają, że nasz projekt odpowiada na potrzeby nauczycieli i nauczycielek, edukatorów i edukatorek oraz wszystkich tych, którym kwestie ochrony przyrody i klimatu nie są obojętne.

Dzięki trzem niedźwiedziom, przewodnikom po trzech niezależnych ścieżkach tematycznych, można zindywidualizować sposób edukacji w zależności od wieku i zainteresowań uczestników i uczestniczek zajęć.

Do kogo skierowany jest program?

Program z Pandą jest w szczególności skierowany do szkół podstawowych, z podziałem treści odpowiednio dla klas: 1–3, 4–6 i 7–8. Jedną z trzech ścieżek, czyli ścieżkę pandy wielkiej (inaczej transformacji), rozszerzyliśmy o najstarszą grupę wiekową. Tę ścieżkę kierujemy przede wszystkim do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

- Wiemy, jak wiele instytucji prowadzi obecnie edukację ekologiczną, a my udostępniamy świetne materiały! Oprócz szkół, dla których przede wszystkim zaprojektowaliśmy Program z Pandą, do udziału zapraszamy także inne placówki oświatowo-wychowawcze, które chcą dołączyć!  W przypadku transformacyjnej ścieżki pandy wielkiej oznacza to po prostu wprowadzenie tych zmian z  Checklisty do audytu, które są aktualne dla danej instytucji. Osiągnięcia w ramach naszej najbardziej ambitnej ścieżki uhonorujemy odpowiednim tytułem, np. Szkoła z Pandą, Biblioteka z Pandą, Placówka z Pandą, Dom Kultury z Pandą  – mówi Irka Jazukiewicz, specjalistka ds. programów edukacyjnych w WWF.
Jak działa Program z Pandą?

Przewodnik w tym programie, czyli nauczycielka bądź nauczyciel, zgłasza się do Programu z grupą uczestników i personalizuje swoją przygodę. Wybiera jedną z trzech ścieżek edukacyjnych przygotowanych przez WWF Polska. W zależności od obranej ścieżki, przewodnikiem grupy jeden z niedźwiedzi:

  • niedźwiedź polarny – pomoże zgłębić zagadnienia związane z klimatem i jego ochroną,
  • niedźwiedź brunatny – przybliży tematykę różnorodności biologicznej,
  • panda wielka –  przedstawi ponad 60 pomysłów i rozwiązań na to, jak krok po kroku zamienić szkołę w miejsce przyjazne nie tylko ludziom, ale i środowisku (ścieżka transformacji).

Kiedy Przewodnik zostanie przyjęta/y do Programu, dołącza również do online’owej społeczności. Tam będzie mieć stały kontakt z koordynatorkami programu oraz innymi przewodnikami z placówek w całej Polsce. Dzięki społeczności można nie tylko podzielić się swoimi pomysłami czy osiągnięciami w realizacji Programu z grupą, ale też pochwalić się i wspólnie świętować sukcesy. Można też zasięgnąć porady i sprawdzić, jak inne klasy radzą sobie z jego wyzwaniami.

 2. edycja Programu z Pandą to:

  • wyzwania dla uczniów w każdym wieku (klasy 1-3, 4-6, 7-8 i szkoły ponadpodstawowe),
  • 55 atrakcyjnych scenariuszy edukacyjnych WWF z pięknymi załącznikami!
  • kreatywna realizacja podstawy programowej w ramach swojego przedmiotu,
  • możliwość pracy w pojedynkę lub tandemie edukacyjnym,
  • społeczność online’owa dla nauczycielek/nauczycieli i edukatorek/edukatorów do konsultacji i wymiany doświadczeń,
  • certyfikaty oraz tytuły Szkoły/ Świetlicy czy innej Placówki z Pandą dla najbardziej zaangażowanych.

Na zgłoszenia do drugiej edycji WWF czeka do 30 września. Start już w październiku!

Więcej: https://www.wwf.pl/program-z-panda-2