Pszczoły na dachu wedlowskiej fabryki

fot. materiały prasowe

Firma Wedel i Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci, w ramach prowadzenia pasieki zlokalizowanej na dachu wedlowskiej fabryki, uczą młodych ludzi podstaw przedsiębiorczości, uwrażliwiając ich jednocześnie na kwestie środowiskowe.

Pomysł na pszczoły pojawił się przy realizacji poprzedniej edycji projektu „Wsparcie w Starcie!”, realizowanego na rzecz usamodzielniania młodzieży u progu dorosłości i młodych dorosłych z rewitalizowanych dzielnic tj. Pragi-Północ, Pragi-Południe oraz Targówka. Część projektu stanowi nauka przedsiębiorczości w praktyce – młodzież w ramach inicjatywy prowadzi przyczepę gastronomiczną, działania wydarzeniowe oraz miejskie pasieki.

– Jedna z nich zlokalizowana jest właśnie na dachu fabryki Wedla, z którym łączy nas wieloletnia współpraca – mówi Aleksandra Smolińska ze Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci.

Dziesięcioma ulami na dachu wedlowskiej fabryki zajmuje się 12 podopiecznych Stowarzyszenia. Są odpowiedzialni za kompleksową opiekę nad pasieką – od składania ramek stanowiących konstrukcję uli, po wirowanie i pozyskiwanie miodu. W każdym ulu mieszka obecnie ok. 40-60 tys. pszczół, lecz jeden jest wyjątkowy – stanowi dom dla ok. 90 tys. niezwykłych stworzeń. Z jednego ula uzyskuje się średnio 22 do 27 litrów miodu.

– W Warszawie przy dobrych warunkach udaje się podwoić liczbę pozyskiwanego miodu, jednak dużo zależy od pogody. W związku z tym, że nie prowadzimy pasieki towarowej (czyli takiej, z której celem jest pozyskanie miodu do sprzedaży) to nie śrubujemy wyniku ilościowego, chodzi przede wszystkim o dobrostan pszczół, edukację młodzieży i uwrażliwianie jej na kwestie środowiskowe. Młodzi ludzie zyskują możliwość wpływu na otoczenie i odegrania roli w walce o ochronę pszczół, czyli zwierząt, bez których nie moglibyśmy cieszyć się warzywami, owocami czy kwiatami – mówi Aleksandra Smolińska.

Ule na dachu wedlowskiej fabryki to niejedyna wspólna inicjatywa Wedla i Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci dedykowana tym pożytecznym istotom. Z okazji tegorocznego Wielkiego Dnia Pszczół zaplanowano dla pracowników m.in. aukcję miodów pozyskanych z wedlowskiej pasieki.

Wedel wspiera także budowę farmy na Wawrze, która stanowić będzie przyjazną przestrzeń edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym korzystanie z dobrodziejstw przyrody w ramach warsztatów ogrodniczych i gospodarskich. Pasieka, której nie mogło zabraknąć na takim terenie, już stoi.