„PREMIO DEI PREMI” DLA GRUPY LEONARDO

Leonardo Helicopters zdobyło Krajową Nagrodę za Innowacyjność przyznaną za elektryczny wirnik ogonowy do śmigłowców mający na celu zmniejszenie wpływu na środowisko. Zwycięski projekt został opracowany w ramach europejskiego programu „Clean Sky”, który ma na celu rozwijanie zrównoważonych środowiskowo rozwiązań dla przyszłego transportu powietrznego.

Grupa Leonardo otrzymała Krajową Nagrodę za Innowacyjność – „Premio dei Premi”. To najcenniejsza nagroda w tej kategorii gospodarczej została przyznana Grupie Leonardo podczas ceremonii odbywającej się w Izbie Deputowanych w obecności przewodniczącej Izby Laury Boldrini. Nagrodę ustanowił rząd włoski w ramach Krajowej Fundacji na rzecz Innowacji Technologicznych (COTEC), ma na celu umocnienie oraz wspieranie najlepszych przykładów innowacyjności w wielu branżach, w tym w przemyśle, projektowaniu, edukacji oraz pracach badawczych.

„Innowacje technologiczne są niezbędnym warunkiem wzrostu oraz czynnikiem decydującym dla zrównoważonego i trwałego rozwoju – powiedział Alessandro Profumo, CEO Grupy Leonardo – i dlatego Leonardo inwestuje każdego roku 1,4 miliarda euro, czyli 11% swoich przychodów, w badania i rozwój i prowadzi politykę opartą o otwartą innowacyjność, posługując się narzędziami oraz umiejętnościami technologicznymi pochodzącymi spoza spółki”.

Grupa Leonardo otrzymała nagrodę za badania oraz opracowanie napędzanego silnikiem elektrycznym wirnika ogonowego do śmigłowców.
To rozwiązanie zapewnia szereg korzyści w zakresie niezawodności, bezpieczeństwa, obsług technicznych, wykorzystania operacyjnego oraz zużycia paliwa, tym samym znacznie zmniejszając negatywny wpływ na środowisko. Projekt został opracowany w ramach europejskiego programu „Clean Sky” utworzonego w celu zwiększenia udziału najnowocześniejszych technologii zdolnych doprowadzić do znacznego zmniejszenia oddziaływania akustycznego oraz środowiskowego samolotów i śmigłowców oraz ogólnie transportu lotniczego.

Ponadto, w ramach Krajowej Nagrody za Innowacyjność, firma Thales Alenia Space będąca spółką typu joint venture Grupy Leonardo (33%) oraz Thales (67%), również zdobyła nagrodę plasującą ją wśród najbardziej nowatorskich spółek w kategorii Przemysł i Usługi.