ŚMIGŁOWIEC DLA POLSKIEGO WOJSKA

Wkrótce polska armia może dysponować światowej klasy śmigłowcami wielozadaniowymi, które są od lat użytkowane w wielu krajach świata zarówno w warunkach wojny, jak i pokoju.

Leonardo Helicopters razem z PZL-Świdnik przystąpiły do przetargu na zakup nowych śmigłowców dla naszego wojska i zaoferowały AW101.

Jest to maszyny doskonale sprawdzoną. Dotychczas na świecie zamówiono 220 tych maszyn, mają one 17 użytkowników w 13 państwach. Śmigłowiec sprawdza się nawet w najtrudniejszych misjach. Pełnił służbę m. in. w Bośni, Iraku, Afganistanie i w Somalii.

Wyjątkowość AW101 polega na tym, że jest uniwersalny, zarówno pod względem rodzajów akcji, w jakich potrafi z powodzeniem uczestniczyć, jak i zmiennych warunków atmosferycznych.

Maszynę można szybko zmodyfikować tak, by dostosować ją do wykonania różnych zadań. Wśród nich mogą znaleźć się choćby transport sprzętu i ludzi, ewakuacja rannych, zwalczanie okrętów podwodnych, misje poszukiwawczo-ratownicze w warunkach bojowych, a także przewożenie najważniejszych osób w państwie.

Dla śmigłowca AW101 trudne akcje na morzu nie są żadnym problemem, zarówno w boju, jak i podczas działań ratunkowych.

Śmigłowiec jest zarówno skuteczny jak i bezpieczny. Wyposażono go w trzy silniki, które w mogą zastępować się wzajemnie w razie awarii którego z nich. AW101 jest wyposażony w systemy przeciwdziałające oblodzeniu, co zapewnia mu sprawność nawet w warunkach polarnych. Niepodważalna zaleta śmigłowca to także posiadanie największej kabiny w swojej klasie. Śmigłowiec może pomieścić 26 w pełni wyposażonych żołnierzy lub też 53 ewakuowanych osób.

źródło: Kurier365