„Pracodawca Godny Zaufania” przed nami VI edycja

Trwa etap przyjmowania zgłoszeń do udziału w szóstej edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Ankiety mogą składać największe firmy z sektora kolejowego, spółdzielczych instytucji finansowych i co ciekawe – branża mediów. W październiku Kapituła Konkursu oceni politykę pracowniczą stosowaną przez te przedsiębiorstwa.
– W tym roku postanowiliśmy sprawdzić jak dbają o swoich pracowników dość nietypowe sektory, jak np. branża medialna. Kryzys odbił się mocno na wszystkich – także na mediach, mamy jednak nadzieję, że te trudności nie sprawiły, że zapomniano o odpowiedniej trosce o pracowników – mówi Tomasz Brzozowski z Biura Promocji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do końca września.

Ideą Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania” jest promowanie prawidłowych i godnych naśladowania wzorców zachowania pracodawcy. Konkurs organizowany jest od 2008 roku. – Wyróżniamy duże przedsiębiorstwa działające w Polsce, które dbają o swoich pracowników i sięgają po ciekawe, i skuteczne rozwiązania w obszarze polityki pracowniczej – tłumaczy Brzozowski.

Formuła konkursu jest prosta. Nadesłane ankiety, w których firmy szczegółowo opisują poszczególne elementy polityki pracowniczej są oceniane przez jury złożone z przedstawicieli znanych i cenionych instytucji pozarządowych. W skład Kapituły Konkursu wchodzą m.in.: Krajowa Izba Gospodarcza, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut Globalizacji, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, Centrum Monitorowania Wolności Prasy przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tytuł Pracodawca Godny Zaufania jest dla firm nie tylko wyróżnieniem, ale również motywacją do utrzymania wysokiego poziomu świadczeń socjalnych, nawet w sytuacji spowolnienia gospodarczego. – Dobry przykład idzie z góry. Mamy nadzieję, że wyróżnienie najbardziej interesujących programów realizowanych przez największe firmy, będzie inspiracją również dla innych przedsiębiorców – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, członek Kapituły Konkursu.

Dotychczas laureatami Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” zostały takie firmy jak: Pelion (dawniej PGF), Mostostal Warszawa, Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci sklepów Biedronka), Polkomtel, Eurobank, PKN Orlen, PKP Cargo, Żywiec Zdrój, Henkel Polska, Skanska, Danone czy Compensa TU.

W Konkursie przyznawana jest również nagroda specjalna dla dziennikarzy przyczyniających się do promocji pozytywnych rozwiązań z zakresu polityki pracowniczej. W ubiegłych edycjach wyróżniono m.in. Tadeusza Mosza (TVP), Marcina Piaseckiego (wówczas Dziennik Gazeta Prawna), Łukasza Guzę (Dziennika Gazeta Prawna), Jacka Zalewskiego (Puls Biznesu), Jakuba Kurasza (wówczas Rzeczpospolita), Wojciecha Szeląga (Polsat News), Macieja Pawlaka (Gazeta Polska), Tomasza Pietrygę (Rzeczpospolita).

Witold Kołodziej