Karta Dużej Rodziny

O rozwiązaniach, które sprzyjają godzeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym rozmawiamy z Władysławem Kosiniak-Kamyszem, ministrem pracy i polityki społecznej.


Skąd pomysł na wprowadzenie Karty Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to pierwszy ogólnopolski program wspierania dużych rodzin łączący firmy z każdej branży. Rodzina wielodzietna to ogromne szczęście, ale także obowiązki – większe zakupy, a co za tym idzie wyższe rachunki. Celem Karty Dużej Rodziny jest realna pomoc rodzinom wielodzietnym w codziennym życiu. Dzięki zniżkom oferowanym przez firmy i instytucje partnerskie rodziny mają szansę skorzystać z usług i kupić produkty po niższych cenach. To także szansa dla firm. Dzięki włączeniu się do programu udowadniają, że los dużych rodzin w Polsce nie jest im obojętny.

4-Duza_oszczedna_rodzinaCzy projekt okazał się sukcesem?
Ogromnym sukcesem jest połączenie idei pomocy rodzinom wielodzietnym ze światem biznesu. Karta Dużej Rodziny została uruchomiona 16 czerwca br., za wcześnie więc na podsumowania. Cały czas prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami, tak, aby oferta zniżek była jak najatrakcyjniejsza. Właśnie do programu dołączyła sieć Play, banki PKO BP i BOŚ oraz księgarnie Świat Książki i Bonito. Wkrótce przedstawimy kolejnych partnerów.

Ile Kart Dużej Rodziny wydano do tej pory?
Gminy wydały już ponad 100 tys. kart. Kolejne są już do odebrania. W sumie złożono blisko 300 tys. wniosków. Liczymy na to, że do końca roku liczba ta może wzrosnąć do miliona.

Co umożliwia taka karta?
Karta Dużej Rodziny umożliwia skorzystanie ze zniżek i ulg. Partnerzy Karty to m.in. muzea, koleje, ale także banki, sieci handlowe, sieć komórkowa, a nawet księgarnie. Udział tych ostatnich cieszy mnie szczególnie. Już niebawem rozpoczyna się rok szkolny, zniżki na podręczniki odciążą budżety domowe rodzin wielodzietnych.

Wykaz wszystkich zniżek można znaleźć na stronie: rodzina.gov.pl. Staramy się, aby oferta była jak najszersza i obejmowała wiele branż, dlatego stale prowadzimy rozmowy z różnymi podmiotami. Liczymy też na to, że firmy, które odpowiedzialnie podchodzą do swojej działalności same będą się zgłaszać do programu.

Czy planowane są dodatkowe udogodnienia dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci?
Ułatwienie powrotu do pracy mamom jest dla nas priorytetem już od dawna. Wprowadziliśmy nowe formy wsparcia, które są dostępne od końca maja. Mówię tutaj o pomocy finansowej przy zakładaniu własnej działalności, czy wsparcia pracodawców, którzy zatrudnią właśnie powracające do pracy mamy. Nowością jest także tzw. grant na telepracę, którym zachęcamy firmy do zatrudniania mam do pracy zdalnej. Ale w powrocie do pracy pomagają też programy rozwijania żłobków, klubów dziecięcych, czy dziennych opiekunów, z których korzysta coraz więcej rodziców.

Jakie są dalsze pomysły na promowanie rodzicielstwa i dużych rodzin?
Obecna sytuacja demograficzna jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Malejąca liczba dzieci będzie miała ogromne znaczenia dla systemu emerytalnego, ale także służby zdrowia, działalności ośrodków edukacyjnych, czy dostępności pracowników. Prowadzona przez nas polityka rodzinna ma przede wszystkim odmienić poczucie, że życie rodzinne jest przeszkodą w działalności zawodowej. Przykłady innych krajów pokazują, że rozwiązania, które sprzyjają godzeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym przynoszą zyski dla wszystkich: dla rodziców, pracodawców, ostatecznie też dla całego społeczeństwa.