Poradnik ESG – praktyczne wskazówki dla MŚP oraz nowe możliwości dla NGO

Podczas podsumowania Warsztatów CSR i ESG zaprezentowano publikację, która pozwoli MŚP zrozumieć, jak ESG wpłynie na ich funkcjonowanie i dotychczasowe relacje z interesariuszami oraz pomoże wykorzystać potencjał jakim dysponują organizacje pozarządowe.

5 lipca w Centrum Pro NGO w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie Warsztatów CSR i ESG. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego przedstawiciele różnych sektorów mogli spotkać się i wymienić doświadczeniami. Uczestnicy warsztatów odebrali certyfikaty ukończenia cyklu edukacyjno-rozwojowego, który pozwolił im zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu ESG, istotne z punktu widzenia firmy oraz jej otoczenia.

Podczas spotkania swoją premierę miał Poradnik CSR i ESG®, który współtworzyło kilkudziesięciu autorów i autorek. Publikacja ta pomoże MŚP zrozumieć, jak ESG wpłynie na ich funkcjonowanie, jakie będą oczekiwania ich interesariuszy oraz jak sektor pozarządowy może pomóc w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Poradnik zawiera ponad 50 stron aktualnych informacji i praktycznych porad dla firm, które chcą być gotowe na współpracę z podmiotami, które już raportują kwestie zrównoważonego rozwoju lub planują rozpocząć ten proces w najbliższym czasie. W Poradniku znajduje się 19 artykułów eksperckich oraz 8 wypowiedzi uczestników warsztatów, którzy podzielili się swoją perspektywą i przemyśleniami na temat ESG i zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo można znaleźć 5 praktycznych scenariuszy sytuacji wraz z opracowaniem, które firmy mogą zaobserwować w swoich organizacjach.

Skala oddziaływania ESG na przedsiębiorstwa sprawi, że firmy będą poszukiwać partnerów, którzy pomogą im realizować cele związane z ESG. Tworzy to przestrzeń do współpracy między NGO a biznesem. Wiedza i doświadczenie organizacji pozarządowych oraz znajomość problemów i potrzeb różnych grup beneficjentów stanowią dla firm wartość w kontekście obowiązków wynikających z zasad zrównoważonego rozwoju i raportowania danych ESG. Dlatego w Poradniku opisano również kwestie współpracy NGO i biznesu w odniesieniu do ESG oraz aktualnych wyzwań, przed którymi stoją firmy.

Przed nami ogólnopolskie wydarzenie, na które już dziś zapraszamy. 5 września spotkamy się podczas 3. edycji konferencji CSR i ESG® – od ludzi dla ludzi w EXPO Kraków. W czasie wydarzenia porozmawiamy o najnowszych trendach i praktycznych rozwiązaniach w obszarze CSR, HR oraz ESG. Nie zabraknie także rozmów na temat współpracy międzysektorowej oraz możliwości wykorzystania nowych technologii i sztucznej inteligencji w realizacji zadań z zakres zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie uzupełnią targi CSR i ESG oraz strefa networkingowa – podsumowują przedstawiciele Pro NGO.