Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ rozwiązał ze szpitalem Sensor Cliniq umowę umożliwiającą zoperowanie rocznie ponad 3500 pacjentów. Szpital jest jedyną w Polsce placówką, która została ukarana za dopłaty do ponadstandardowego leczenia, którą dobrowolnie opłacali pacjenci, poinformowała spółka w przesłanym oświadczeniu. Eksperci uznają działania Funduszu za bezpodstawne i bardzo szkodliwe dla pacjentów – podaje polskatimes.pl.
Zdaniem MOW NFZ w Sensor Cliniq dochodziło do podwójnego finansowania usługi, bo pacjenci placówki płacili za operacje zaćmy, które były jednocześnie refundowane przez Fundusz.
– Podwójne finansowanie nie miało miejsca – Sensor Cliniq oferował całkowicie bezpłatne leczenie standardowe, na które miał umowę z MOW NFZ, a także świadczenia ponadstandardowe, których Fundusz nie refunduje, a do których pacjenci mogli dopłacać, jeśli sobie tego życzyli. Taka praktyka stosowana jest przez wiele placówek świadczących usługi medyczne, tak publicznych, jak i prywatnych. Jedyną placówką ukaraną rozwiązaniem kontraktu jest szpital Sensor Cliniq – podaje w oświadczeniu Sensor Cliniq.
Sensor Clinic zapowiada dalszą walkę o środki z budżetu NFZ i możliwość dokonywania operacji. – Podjęliśmy kroki prawe zmierzające do uruchomienia działań kontrolnych Ministerstwa Zdrowia i UOKIK w związku z dyskryminacyjnymi praktykami MOW NFZ i bezczynności Centrali NFZ w rozpatrywaniu naszych zażaleń – podał szpital w oświadczeniu.
Więcej: polskatimes.pl