Odpowiedzialny biznes to fundament długoterminowego wzrostu i sukcesu firmy

fot. Darek Iwanski d.iwanski@interia.pl www.iwanski.com.pl mobile: +48 601 362 305 +48 22 7863600

DHL Global Forwarding w czołówce najbardziej efektywnych firm logistycznych – rozmowa z Krzysztofem Bielicą, Prezesem Zarządu DHL Global Forwarding.

Odpowiedzialny biznes to fundament długoterminowego wzrostu i sukcesu firmy. Czym może pochwalić się DHL Global Forwarding w Polsce?

Odpowiedzialność Społeczna Biznesu (z ang. CSR) jest jednym z głównych założeń misji DHL Global Forwarding w Polsce. Firma łączy działalność biznesową z zaangażowaniem prospołecznym i prośrodowiskowym, stale wspomagając projekty – przede wszystkim poświęcone dzieciom i młodzieży: m.in.: Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Zespół Szkół 97 w Warszawie, Szlachetna Paczka w Łodzi, SOS Wioski Dziecięce.

Od 2011 r. angażujemy się w akcję „Pajacyk” Polskiej Akcji Humanitarnej. W ramach projektu DHL Global Forwarding Jedna Przesyłka = Jeden Posiłek ufundowaliśmy ponad 350.000 gorących posiłków. Projekt ten został doceniony nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie. DHL Global Forwarding Polska otrzymał w 2016 roku wyróżnienie „CEO AWARD” – w kategorii Living Responsibility – Social Engagement. To dla nas ogromne wyróżnienie, gdyż  nasz projekt stanie się inspiracją dla innych krajów.

Ponadto warto dodać, że w tym roku redakcja dziennika „Rzeczpospolitej” przygotowała ranking firm z siedzibą w Polsce, które najwięcej inwestują w działalność prospołeczną. DHL Global Forwarding jako jedyna firma z branży TSL została wyróżniona. To dla nas ogromny zaszczyt oraz motywator do kontynuowania działań CSR.

Każda nagroda cieszy, każde wyróżnienie jest cenne. Niemniej, które z nagród są dla firmy najbardziej wartościowe?

To co zawdzięczamy wspólnej i zespołowej pracy jest zdecydowanie najbardziej doceniane. Zdobycie przez DHL Global Forwarding Polska tytułu „Europe Country of the Year jest uhonorowaniem naszych codziennych wysiłków, zaangażowania, skuteczności oraz efektywności każdego z nas. Jesteśmy bardzo doświadczonym i kompetentnym zespołem, który nie boi się wyzwań i doskonale radzi sobie z otaczającym go dynamicznym środowiskiem. Ta nagroda zależała od pracy całego zespołu, dlatego wszyscy na nią zasłużyliśmy, a ja miałem niezwykłą przyjemność odebrać ją w imieniu DHL Global Forwarding Polska. Poza tym tytułem zostaliśmy także wyróżnieni w kategoriach – Best Europe OFR (fracht morski), VAS (usługi dodane) i Service Excellence (doskonalenie obsługi).

Na rynku TSL jest duża konkurencja – międzynarodowe koncerny oraz spora rzesza firm małych i średnich, głównie z polskim kapitałem. Jak radzi sobie DHL Global Forwarding?

Na rynku jest właściwie miejsce dla każdego rodzaju firmy spedycyjnej. Zarówno dużej, jak i małej, oferującej kompleksowe usługi, czy też wyspecjalizowanej w konkretnej działalności, obsługującej kilkuset zleceniodawców w ciągu roku, czy pracującej na zlecenie kilku czy kilkunastu partnerów. DHL Global Forwarding stawia na kompleksowość, wiedzę ekspercką, a co najważniejsze na bardzo wysoką jakość naszych usług oraz niezawodną obsługę klienta. Taka polityka pozycjonuje nas w czołówce najbardziej efektywnych firm logistycznych. Potwierdzeniem czego są liczne wyróżnienia.

W maju 2015 r. otrzymaliśmy tytuł „SPEDYTOR ROKU 2014” oraz  wyróżnienie od Polskiej Izby Spedycji i Logistyki dla przedsiębiorstw spedycyjnych, które osiągnęły bardzo dobre wyniki ekonomiczne działalności, dbając przy tym o szeroko rozumiany rozwój firmy i jej pracowników oraz wysoką jakość świadczonych usług.

DHL Global Forwarding w Polsce jest również doceniany przez linie lotnicze, z którymi współpracujemy. Coroczne nagrody dla najlepszych agentów są ważną częścią polityki  największych linii lotniczych i okazją do uhonorowania tych agentów, którzy wnoszą największy wkład w wsparcie rozwoju tych linii.

W czerwcu 2015 r. otrzymaliśmy tytuł „Best Agent 2014-2015”. Zostaliśmy nagrodzeni przez linię lotniczą Emirates Cargo podczas „Gali Emirates”. Jako jeden spośród 107 agentów, z którymi na stałe współpracuje Emirates, przewieźliśmy najwięcej cargo lotniczego w 2014  i 2015 roku. Dodatkowo w 2015 roku zajęliśmy pierwszą pozycję w rankingu linii lotniczej Lufthansa. Z kolei Polskie Linie Lotnicze LOT uznały nas za jednego z trzech najważniejszych agentów, z jakimi współpracują.

DHL Global Forwarding plasuje się bardzo wysoko we wszelkich rankingach. Jakie są zatem przychody firmy?

Tutaj warto wspomnieć, że w ubiegłym roku „Rzeczpospolita“ przeprowadziła ranking pośród największych firm branży TSL mających siedziby w Europie. Pod lupę specjaliści gazety wzięli 25 spółek. Grupa DHL została najlepiej oceniona, tym samym zajmując 1 miejsce w rankingu. Przychody DHL były największe względem konkurencji w roku 2013 oraz 2014.

Rok 2015 był dla DHL Global Forwarding rokiem szczególnym pod kątem zdobytych nagród i otrzymanych wyróżnień. Co wpłynęło na takie wyniki?

To prawda. Rok 2015 był szczególnym rokiem dla DHL Global Forwarding, w którym to spółka potwierdziła pozycję lidera na rynku morskich i lotniczych przesyłek w Polsce, a także bardzo dobrego pracodawcy.

DHL Global Forwarding konsekwentnie inwestuje w rozwój osobisty i zawodowy swoich pracowników. Sprawia to, że w strukturach firmy znajdują się profesjonaliści zaangażowani w prowadzone zadania i cechujący się dużą motywacją do pracy. Firma jest silną i prężnie rozwijającą się organizacją dzięki zgranemu, mocnemu i bardzo ambitnemu zespołowi, któremu nie można odmówić pasji i serca do pracy. Dobrze wiemy, że ludzie są najważniejszą wartością naszej organizacji, dlatego doceniamy ich codzienną pracę. Bez ich zaangażowania nie uzyskalibyśmy tylu wyróżnień i nagród.

Dlatego też cieszy nas to, że DHL w badaniu Antal został uznany za najbardziej pożądanego pracodawcę 2014 w kategorii Logistyka. Dodatkowo od wielu lat prowadzimy badanie opinii pracowników, wyciągamy z nich wnioski i wprowadzamy wspólnie wypracowane usprawnienia. Bardzo cieszy nas fakt, iż zaimplementowane zmiany przekładają się zarówno na wyniki firmy, jak i zaangażowanie naszych pracowników o czym świadczą znacząco poprawiające się z roku na rok wyniki.

Potencjalni pracownicy z pewnością doceniają liczne wyróżnienia, którymi firma może się pochwalić. Z jakimi wyzwaniami rekrutacyjnymi można się spotkać w branży logistycznej? Jakie są preferencje polskich specjalistów i menedżerów odnośnie potencjalnego miejsca zatrudnienia?

Wyzwania mogą mieć różnoraki wymiar i w zależności od prowadzonej polityki personalnej stanowić szansę na rozwój. Niewątpliwie przy tak wielu uczestnikach rynku pracy bardzo istotnym elementem stanowiącym wyróżnik i zwiększającym atrakcyjność DHL Global Forwarding jako pracodawcy jest możliwość rozwoju zawodowego jaki daje nasza organizacja.

Umożliwiamy awanse i wspieramy indywidualny rozwój kariery. Prowadzimy programy mentoringowe oraz m.in. unikalną inicjatywę, jaką jest Akademia Talentów – dedykowana rozwojowi talentów w DHL Global Forwarding Polska. Jej istotą jest dzielenie się wiedzą wewnątrz organizacji oraz przygotowanie najlepszych pracowników do dalszego rozwoju zawodowego w strukturach firmy.

Oferujemy specjalistyczne szkolenia wewnętrzne, warsztaty kierowane do poszczególnych grup pracowników oraz staże międzynarodowe, organizowane w ramach wymiany ze spółkami DHL Global Forwarding na świecie. Dajemy naszym pracownikom możliwość pracy m.in.  USA czy Chinach. Nie możemy również zapominać, iż jesteśmy korporacją międzynarodową – to także daje szerokie perspektywy pracownikom. Tylko w ostatnim czasie mieliśmy w firmie kilka awansów w wyższe struktury globalne DHL Global Forwarding.

Należy przy tym pamiętać, iż głównym założeniem polityki personalnej naszej firmy jest stworzenie właściwej kultury organizacyjnej opartej na odpowiednich wartościach takich jak otwartość, szacunek, a także zobowiązanie do zapewnienia bezpiecznego, stabilnego i zdrowego środowiska pracy. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach zarówno dla naszych obecnych pracowników, jak i tych potencjalnych.

Warto w tym miejscu nadmienić o ofercie staży i praktyk, która spotka się z dużym zainteresowaniem studentów. Mamy w naszym zespole pracowników, którzy po odbytym stażu nawiązali z nami stałą współpracę. Organizujemy również spotkania w siedzibach firmy dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych o kierunku logistyka.

Dodatkowo bierzemy udział w projektach prowadzonych przez szkoły wyższe w Warszawie i Łodzi. Uczestniczymy w warsztatach branżowych dla studentów, dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas wykładów i seminariów z dziedziny logistyki, podczas których przedstawiamy ciekawe case study oraz rozmawiamy o procesach, najnowszych rozwiązaniach i trendach rynkowych.

Naszym obowiązkiem, jako lidera rynku, jest propagowanie zawodu logistyka i edukacja młodzieży oraz studentów w tym zakresie. Z przyjemnością zapraszamy do nas uczniów liceów oraz studentów, którzy wiążą swą przyszłość z logistyką.