Obchody 104. rocznicy urodzin Elżbiety Barszczewskiej,

Galeria Delfiny serdecznie zaprasza na obchody 104. rocznicy urodzin Elżbiety Barszczewskiej, które odbędą się 29 listopada (środa) 2017 roku o godz. 18:30 w Galerii Delfiny przy ul. Smulikowskiego 10/2 w Warszawie.

 

Spotkanie poświęcone jest pamięci warszawskiej aktorki Elżbiety Barszczewskiej, o której  opowie jej krewny Igor Strojecki. Wydarzeniu towarzyszą piosenki okresu międzywojennego w wykonaniu gościa specjalnego Wojciecha Dąbrowskiego – Dyrektora Artystyczny Festiwalu Piosenki RETRO im. Mieczysława Fogga. Jednocześnie można uczestniczyć w wernisażu prac malarskich aktorki oraz obejrzeć wystawę fotogramów z ról filmowych i teatralnych.

Elżbieta Barszczewska ur. 29 listopada 1913 roku była warszawianką z urodzenia i z wyboru. Tu płynęło całe jej prywatne i zawodowe życie. Urodziła się w mieszkaniu swojego dziadka, weterana powstania styczniowego, przy ul. Wspólnej 51, w okresie międzywojennym mieszkała przy ul. Chocimskiej 15, a po wojnie w “domu aktora” w Al. Szucha 11. Była żoną aktora, reżysera i pedagoga Mariana Wyrzykowskiego oraz matką także aktora Juliusza Wyrzykowskiego – pamiętnego z roli “Króla Maciusia I-go”. Uczyła się w Gimnazjum im. M. Konopnickiej, w którym obowiązki dyrektorki w tym czasie pełniła jej kuzynka Jadwiga Barszczewska-Michałowska. Po egzaminie maturalnym w 1932 roku wstąpiła do Szkoły Nauk Politycznych, ale ostatecznie jednak zdecydowała się na studia aktorskie. Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej ukończyła w 1934 roku i od razu została zaangażowana do Teatru Polskiego, któremu z małymi przerwami pozostała wierna do końca życia. Była odtwórczynią ok. 50 kreacji teatralnych, m.in. w rolach: Tessy, Małej Dorrit, Ofelii, Lilli Wenedy, Infantki, Nory, Marii Stewart, Sary Bernhardt. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni “U Aktorek”, brała także czynny udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. W filmie zadebiutowała jeszcze jako studentka (w “Co mój mąż robi w nocy”), ale szybko zdobyła niezwykłą popularność wśród publiczności i uznanie krytyki – stała się wielką gwiazdą filmową. Zagrała główne role w wielu filmach m.in.: w “Granicy”, “Dziewczętach z Nowolipek”, “Znachorze”, “Trędowatej”, “Trzech sercach” i “Kłamstwie Krystyny”. Zmarła 14 października 1987 roku w Warszawie. Została pochowana przy swoim mężu w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach.

Więcej: http://galeriadelfiny.eu/