O infrastrukturze i komunikacji podczas Forum Gospodarczego w Toruniu

W dniach 3-4 marca 2014 r. w Toruniu odbędzie się Forum Gospodarcze, podczas którego omawiane będą między innymi plany, a także zrealizowane już projekty z zakresu infrastruktury i komunikacji. Poruszony również zostanie temat inteligentnych systemów transportowych, a także kwestie dotyczące Internetu szerokopasmowego.

– Przez ostatnie dziesięć lat mogliśmy obserwować zmiany na wielu płaszczyznach. Polska stała się państwem bardziej otwartym dla inwestorów, wpłynęło do naszego kraju bardzo dużo środków, które zostały przeznaczone m.in. na poprawę infrastruktury. Polska stała się krajem silnym gospodarczo, a także wzmocniła swoją pozycję polityczną – mówi Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizatora Forum.

W najbliższych latach, zgodnie z perspektywą na lata 2014-2020, a także przy prognozowanym wzroście gospodarczym, zrealizowanych zostanie wiele znaczących inwestycji budowlanych. W dalszym ciągu występuje bowiem konieczność budowy nowej oraz modernizacji przestarzałej infrastruktury. Inwestycje te powinny przyczynić się do dużego ożywienia w branży budowlanej, jednak bardzo istotna jest współpraca między wykonawcami a inwestorami publicznymi. W rozmowach na ten temat udział wezmą Krzysztof Michalski – prezes Agencji Mienia Wojskowego, Michał Świtalski – prezes Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Radosław Kubaś – starszy menedżer Deloitte Polska. Rozmowę poprowadzi Olgierd Dziekoński – minister w kancelarii Prezydenta RP.

W kontekście nowych inwestycji znaczenia nabierają również inteligentne systemy transportowe. Są one połączeniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych z infrastrukturą transportową oraz pojazdami w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zwiększenia efektywności procesów transportowych oraz ochrony środowiska naturalnego. Z takich rozwiązań korzystają już największe miasta, jednak jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia. Między innymi o planowanych inwestycjach w inteligentne systemy transportowe rozmawiać będą: Zbigniew Rynasiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Dr Marek Cywiński – Dyrektor Generalny Kapsch Telematic Services, Stanisław Żmijan – przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury dr inż. Marek Litwin – prezes Stowarzyszenia Inteligentne Systemy Transportowe. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Gorzkowski, szef działu PR i Marketingu Kapsch Telematic Services.

Z perspektywy infrastruktury i komunikacji poważną inwestycją, a także szansą dla mieszkańców i przedsiębiorców jest szerokopasmowy dostęp do Internetu. W Polsce liczba łączy szerokopasmowych jest dwukrotnie niższa niż np. w Niemczech i wynosi 16 na 100 mieszkańców. Najgorzej jest na wschodzie Polski, zwłaszcza w województwach świętokrzyskim i lubelskim. Dlatego też zarówno Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jak i Unia Europejska koncentrują się właśnie na tych obszarach. Na inwestycję w internet szerokopasmowy dla ściany wschodniej ma zostać przeznaczone aż 1,4 mld zł, z czego miliard to środki unijne. Czy są one jednak opłacalne? Na te i inne pytania odpowiedzą m.in.: Małgorzata Olszewska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Iwona Wendel – podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Rozwoju, Krzysztof Witoń – prezes Zarządu Hawe S.A.. Moderatorem dyskusji będzie Grzegorz Napieralski – poseł na sejm RP.
Partner Honorowy: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Partner Strategiczny: Województwo Kujawsko-Pomorskie
Główni partnerzy medialni: TVP Bydgoszcz, TVP Info, PAP, Polskie Radio 24, Super Express
Partnerzy medialni: Polska The Times, Gazeta Finansowa, Agencja Informacyjna Newseria, Agencja Informacyjna ISNnews, Naszemiasto.pl, Bankier.pl, Cire.pl, Tocowazne.pl, RaportCSR.pl, Biznesalert.pl, Kurier365.pl, Region Plus, Polish Market, 24PR.pl, Echo Świdwina, Teraz Toruń, Gazeta Pomorska, Poza Toruń  Poza Bydgoszcz, Tylko Toruń, The Warsaw Voice, OZE.pl Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, TV Toruń, Wiadomosci24.pl