Można zwariować i zwrócić się o pomoc

fot. materiały prasowe

Z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego, marka Answear.com wspólnie z Fundacją Można Zwariować oraz agencją Feeders inicjuje projekt edukacyjny pro bono „Zadbaj o to co jest w środku” któremu przyświeca hasło „Można zwariować i zwrócić się o pomoc”. 

Chociaż w świecie mody coraz więcej mówi się o ciałopozytywności i samoakceptacji, to wciąż zbyt mało uwagi poświęca się kwestiom zdrowia psychicznego i depresji, która według WHO do 2030 roku będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Edukacja i normalizacja tego tematu są więc niezmiernie ważne – mówi Anna Szwec, Marketing Coordinator Answear.com.

W ramach inicjatywy powstała specjalna strona internetowa: zwrotopomoc.answear.com, na której znajduje się seria filmów edukacyjnych z rozmowami ze specjalistami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym i depresją. Poprzez dodanie do przesyłek z zamówieniami złożonymi w sklepie internetowym „Formularzy zwrotu o pomoc” z QR kodem przenoszącym do strony, marka angażuje także swoich klientów, którzy dzięki temu mogą skorzystać z pomocy ekspertów. Akcję wspierają w social mediach również znane gwiazdy i influencerzy, dla których temat zdrowia psychicznego nie jest obojętny i potrafią o nim mówić otwarcie.

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym i objawia się przedłużającymi się odchyleniami nastroju. Jeśli smutek, przygnębienie, pesymistyczne nastawienie do świata trwa dłużej niż dwa tygodnie i rzutuje na sprawność intelektualną i fizyczną, powoduje zaburzenia snu, apatię i chęć izolacji, jest to sygnał do niepokoju.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) aktualnie podaje, że na depresję cierpi ok 5% dorosłych i jest to jedna z kluczowych przyczyn niepełnosprawności oraz obciążenia systemów ochrony zdrowia na świecie. Depresja prowadzi do alienacji społecznej, a w najgorszym przypadku nawet do samobójstwa. Każdego roku na świecie 700 000 osób umiera z tego powodu i jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci 15-29-latków.

Podejrzewasz, że masz depresję?
  • Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 24 godziny przez 7 dni w tygodniu działa bezpłatna linia telefoniczna (800 70 2222) dla osób w kryzysie psychicznym, którzy potrzebują doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01