LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Dzięki temu już wkrótce stanie się jednym z wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Będą one realizowane w nowo powstającym Centrum Terapii Komórkowych (CTK) w oparciu o najwyższe międzynarodowe standardy.
W najbliższym czasie LUX MED Onkologia rozpocznie prace nad poszczególnymi elementami projektu, a w 2022 roku ośrodek uruchomi działalność w pełnym wymiarze i rozpocznie kwalifikację chorych do zabiegów. Wysoko wykwalifikowanym zespołem kieruje dr hab. n. med. Emilian Snarski – Członek Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku (EBMT – European Society for Blood and Marrow Transplantation).
– Uruchomienie Centrum Terapii Komórkowych to wyjątkowo ważny etap w rozwoju naszej opieki nad pacjentami. Dzięki przeszczepom wykonywanym przez uznanych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie, przy pomocy nowoczesnej aparatury będziemy mogli pomóc kolejnej grupie ciężko chorych osób – mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.
W ostatnich latach przeszczepy szpiku znalazły zastosowanie w nowoczesnych terapiach chorób z autoagresji – szczególnie w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz twardziny układowej. Od wielu lat stosowane są one z powodzeniem między innymi w leczeniu szpiczaka plazmocytowego, ostrych białaczek oraz aplazji szpiku. Terapie komórkowe stosowane są coraz częściej w chorobach degeneracyjnych, terapii nowotworów (CAR-T) oraz w przypadkach poważnych zaburzeń immunologicznych.
LUX MED Onkologia to wiodące centrum leczenia nowotworów. Prowadzi obecnie trzy szpitale specjalizujące się w diagnostyce i terapii onkologicznej, a także placówkę rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej, poradnie specjalistyczne i POZ. W szpitalach i poradniach LUX MED Onkologia najważniejszym standardem jest indywidualne podejście do Pacjenta. Oferują one procedury medyczne w ramach finansowania NFZ, jak i poza nim, zapewniają dostęp do nowoczesnych leków, np. udział w różnorodnych badaniach klinicznych oraz w programach lekowych.
Źródło: LUX MED