WWF – Uciec przed katastrofą. Wnioski po raporcie IPCC.

Według najnowszego raportu IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu) najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku to 2,7 st. C. Bezpieczny to 1,5 stopnia. Jeszcze mamy wybór: albo drastyczny wzrost klęsk żywiołowych albo szybkie redukcje emisji gazów cieplarnianych i zrównoważony rozwój …

Najważniejsze wnioski z raportu IPCC:

  •  – Człowiek wpłynął na cały system klimatyczny i tylko człowiek może zatrzymać dalsze ogrzewanie Ziemi.
  • Część zmian, jak wzrastający poziom mórz i oceanów, jest nieodwracalna.
  • Klimat Ziemi jest bardziej wrażliwy niż nam się wydawało, coraz lepsze modele komputerowe pokazują nam, że jesteśmy już o krok od katastrofalnego przegrzania naszej planety.
  • Wiele z obserwowanych dziś efektów zmiany klimatu nie miało miejsca od tysięcy, a nawet setek tysięcy lat.
  • Ziemia dotąd pochłaniała połowę emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych, ale niedługo ocean i gleba nie będą już mogły przyjąć więcej naszego CO2.
  • Odpowiednio duża redukcja emisji może ustabilizować klimat w przeciągu 20-30 lat….
Kluczowa dekada

„Rok 2021 jest kluczowy dla walki ze zmianami klimatu. Właśnie opublikowany raport IPCC pokazuje, że jeśli do 2050 roku nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych do zera (oraz później nie podejmiemy działań dodatkowo pochłaniających gazy cieplarniane z atmosfery), czeka nas wzrost średniej temperatury na świecie o 3 stopnie Celsjusza. A przecież już wzrost o 1 stopień daje dramatyczne skutki. Widzimy je w postaci pożarów, fal upałów, powodzi, gwałtownych burz i susz.

Jednocześnie w tym roku, przed COP 26 w Glasgow, wszystkie państwa powinny przedstawić swoje zaktualizowane cele redukcji emisji do roku 2030 – jednakże te, które do tej pory zostały złożone nadal nie dają nadziei na osiągnięcie celu jakim jest neutralność klimatyczna w 2050 roku. Potrzebne są zatem znacznie ambitniejsze działania ze strony wszystkich państw” – podsumowuje Marcin Kowalczyk, Kierownik zespołu klimatycznego WWF Polska.

Źródło: WWF