Kulturalnie o tradycji. Kolejne spotkanie Klubu Dyplomaty

Od lewej: Agnieszka Wójcik, założycielka i Członek Zarządu Fundacji Kulturalna Polska oraz Anna Popek, założycielka i Prezes Fundacji Kulturalna Polska.

W najbliższy wtorek w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie, organizowane przez Fundację Kulturalna Polska, z cyku „Klub Dyplomaty”. Wydarzenie ma na celu przybliżenie polskiej historii, kultury i tradycji ambasadorom i przedstawicielom korpusu dyplomatycznego w Warszawie. Tym razem spotkanie będzie poświęcone staropolskim instrumentom smyczkowym.

W spotkaniach „Klubu Dyplomaty” brali już udział m.in. prof. Andrzej Nowak, który mówił o relacjach Rosji, Ukrainy i Polski; archeolog prof. Mariusz Ziółkowski, który opowiadał o polskich podróżnikach i odkrywcach, a także dr Krzysztof Jabłonka, który wraz z ambasadorem Szwajcarii w Polsce, wygłosił wykład na temat fenomenu Tadeusza Kościuszki.

Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 28 marca o godz. 19.00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie, będzie poświęcone muzycznej podróży przez epoki i zrekonstruowanym staropolskim instrumentom smyczkowym. Wykładowcą i wykonawcą jednocześnie będzie prof. dr hab. Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka, wokalistka a także pedagog, profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

To niebywała postać. W 1994 roku wspólnie z prof. Ewą Dahlig-Turek i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim artystka zrealizowała rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Stworzyła autorską technikę gry, styl i repertuar. Od 2011 roku tworzy unikatowe muzyczne programy międzykulturowe w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko, z którą wielokrotnie muzykowała, podobnie jak z obecnym cesarzem Naruhito. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Artystka wydała 25 solowych płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych, do filmów. Koncertowała ze światowej sławy artystami: m.in. z Yo Yo Mą, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh.

– Jesteśmy pewni, że spotkanie poprowadzone przez prof. dr hab. Marię Pomianowską zainteresuje przebywających w Polsce ambasadorów i przyniesie im nową wiedzę na temat polskiej historii i kultury. To będzie spotkanie z osobą, która osobiście odtworzyła ważną część zaginionej polskiej tradycji. Podczas wykładu ilustrowanego muzyką „na żywo” planujemy też egzotyczną niespodziankę – mówi Anna Popek, prezes Fundacji Kulturalna Polska.

Jak dodaje, spotkanie, które odbywa się w okresie przedświątecznym będzie okazją do tego, by opowiedzieć o tradycjach polskiego, wielkanocnego stołu. – O dawnych potrawach opowie Szef Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, znawca polskiej kuchni historycznej Jarosław Uściński – mówi Popek.

Oficjalnym partnerem projektu jest Polska Fundacja Narodowa, partnerem wydarzenia: Akademia Dyplomatyczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz firma Cedrob.

AB