Jakie są najbardziej wiarygodne źródła informacji w czasie pandemii koronawirusa?

Agencja Edelman z uwagi na wyjątkową sytuacją związaną ze światową pandemią SARS-CoV-2, wydała specjalną edycję swojego raportu Trust Barometer. Zdaniem ponad 80 proc. badanych prawdę o koronawirusie przekażą opinii publicznej tylko naukowcy i lekarze. 63 proc. ufa informacjom od swoich pracodawców.

Specjalny raport dotyczący zaufania w czasach epidemii koronawirusa potwierdza wnioski z badania Edelman Trust Barometer w ostatnich latach – ludzie oczekują, że to firmy wezmą na swoje barki odpowiedzialność, a biznes wypełni lukę zaufania pozostawioną przez rząd.

Komu ufać w czasie pandemii koronawirusa? 63 proc. respondentów stwierdziło, że uwierzy w informacje podane przez pracodawców (po jednej lub dwóch odsłonach), w porównaniu do 58 proc. dla rządowej strony internetowej i 51 proc. dla tradycyjnych mediów. 35 proc. badanych zaznaczyło, że nigdy nie uwierzyłoby mediom społecznościowym, gdyby to było jedyne miejsce, gdzie zetknęliby się z informacjami o wirusie.

Wiarygodne źródła informacji: internet?

Respondenci czerpią wiedzę z newsów blisko dwa razy częściej niż z informacji płynących z globalnych i krajowych organizacji zdrowia. Niemal trzy czwarte (74 proc.) respondentów obawia się fake newsów rozpowszechnianych o koronawirusie. Ludzie podkreślają, że często (45 proc.) trudno jest im znaleźć wiarygodne informacje na temat wirusa i choroby. Aż 85 proc. badanych chciałoby słuchać opinii naukowców a nie polityków.

Blisko 60 proc. respondentów uważa, że sytuacja z epidemią jest przedstawiana gorzej niż jest w rzeczywistości ze względu na korzyści polityczne. Ponad 80 proc. badanych uważa, że prawdę o koronawirusie przekażą im naukowcy i lekarze. Informacjom pochodzącym z oficjalnych przekazów rządowych, a także od dziennikarzy ufa mniej niż połowa respondentów.

Wiarygodne źródła informacji: biznes

78 proc. procent respondentów oczekuje, że biznes podejmie działania w celu ochrony pracowników i społeczności lokalnej. 79 proc. spodziewa się, że firmy dostosują swoją działalność do zaistniałej sytuacji (tj. praca zdalna, anulowanie nieistotnych wydarzeń, spotkań i zakaz podróży służbowych). To wielkie wyzwanie dla biznesu, jednak odpowiedzialni pracodawcy stają na wysokości zadania!

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zaufanie-spoleczne-w-czasie-pandemii-koronawirusa-wiarygodne-zrodla-informacji-raport