64% mieszkańców Warszawy przyznaje, że stan środowiska w największym stopniu zależy od każdego z nas. Dla 40% osób najważniejszym rodzajem ekologicznego zachowania jest segregacja odpadów i recycling, wynika z badania opinii warszawiaków przeprowadzonego na zlecenie IKEA.
Czy wykonując codzienne czynności np. myjąc zęby lub rozpakowując zakupy, zastanawiamy się, jaki ma to wpływ na środowisko? Raport IKEA „Jak warszawiacy dbają o środowisko?” pokazuje, które działania są najczęściej podejmowane przez mieszkańców Warszawy, aby dbać o planetę.
„W listopadzie ubiegłego roku otworzyliśmy w Warszawie Kuchnię Spotkań IKEA – wyjątkowe miejsce, w którym zachęcamy do gotowania i wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Jej pierwsze miesiące funkcjonowania okazały się wielkim sukcesem, dlatego zdecydowaliśmy się przedłużyć działanie miejsca, które tak dobrze odnalazło się na mapie Warszawy. Z nadejściem wiosny wprowadziliśmy w Kuchni Spotkań zmiany, dzięki którym pokazujemy jak proste i funkcjonalne rozwiązania sprawiają, że dom jest przyjazny dla planety. Chcemy pokazać, że każdy z nas praktykuje na co dzień zachowania mające pozytywny wpływ na środowisko, często nie zdając sobie z tego sprawy. Zależy nam na tym, by jeszcze bardziej zainspirować do zrównoważonego życia, pokazując, że można zrobić dużo dobrego już we własnym domu, oszczędzając przy tym pieniądze. Jednocześnie sprawdziliśmy, czy warszawiacy na co dzień żyją ekologicznie, przeprowadzając badanie opinii mieszkańców stolicy” – mówi Małgorzata Jezierska, Specjalista ds. PR, IKEA Retail w Polsce.
Jak o środowisko dbają warszawiacy?
Zdecydowana większość warszawiaków deklaruje, że segreguje odpady. Przyznaje to aż 86% respondentów. Tylko u co siódmego badanego (14%) nie jest to codzienną praktyką. Najczęściej segregowane są: szkło, plastik, makulatura oraz baterie. Osoby, które nie segregują, najczęściej tłumaczą to nieposiadaniem miejsca na dodatkowe pojemniki lub nie dostrzegły w ich okolicy pojemników na segregowane odpady. 92% warszawiaków nie prosi w sklepie o jednorazową plastikową torbę, tylko korzysta z własnej wielokrotnego użytku.
Dobre nawyki płyną ze stolicy
Ponad połowa mieszkańców Warszawy przyznaje się do stosowania specjalnych nakładek do kranów zwanych perlatorami, które redukują zużycie wody. 51% badanych deklaruje korzystanie ze zmywarki, a 43% respondentów powiedziało, że nie myje naczyń pod bieżącą wodą, tylko najpierw napełnia zlewozmywak i dopiero wtedy czyści naczynia. W ten sposób wodę oszczędzają przede wszystkim kobiety.
79% warszawiaków podczas porannej toalety korzysta z prysznica, a tylko 18% z wanny. Dziewięciu na dziesięciu respondentów (89%) przyznaje również, że zakręca wodę podczas mycia zębów, co ciekawe częściej robią to kobiety niż mężczyźni. Ponad połowa mieszkańców stolicy (55%), najczęściej trzydziestolatków, wychodząc z mieszkania zakręca kaloryfery.
Warszawiacy świecą przykładem
97% respondentów deklaruje, że gasi światło w pomieszczeniach, w których nie przebywa. Nie jest to jednak jedyny sposób oszczędzania energii wśród mieszkańców Warszawy – trzech na czterech badanych (76%) deklaruje, że w swoim domu posiada żarówki LED. Najczęściej do tego typu oszczędności przyznają się osoby w wieku 50 lat oraz mieszkańcy domków jednorodzinnych i segmentów.
Warszawiacy, którzy nie stosują żarówek LED należą do mniejszości – 23%, najczęściej tłumacząc swoją decyzję stosowaniem innych żarówek lub świetlówek energooszczędnych (45%). Tylko 7% warszawiaków nadal używa żarówek tradycyjnych. Głównymi barierami przed stosowaniem żarówek LED jest pogląd o kolorze światła, jaki dają (22%) oraz ich cena (21%). Również zdecydowana większość mieszkańców Warszawy wyłącza urządzenia elektryczne, z których akurat nie korzysta (93%), a nawet wyłącza je ze stanu czuwania (68%).
Warszawskie uprawy na balkonie i w ogrodzie
Warszawiacy przyznają, że kochają uprawiać domowe rośliny. Przede wszystkim są to rośliny ozdobne (77%), jednak co trzeci mieszkaniec stolicy (36%) ma w swoim domu również świeże zioła. Tylko 14% badanych przyznaje, że nie posiada w domu żadnych roślin. Domowym uprawom sprzyja mieszkanie w domu jednorodzinnym. Im starszy respondent, tym częściej posiada ozdobne rośliny. Hodowla domowych ziół jest natomiast popularniejsza wśród młodszej grupy badanych. Co ciekawe, co piąty warszawiak (20%) zbiera wodę z deszczówki, by ponownie ją wykorzystać np. do podlewania roślin, czy ziół.
Kuchnia Spotkań IKEA w nowej odsłonie
IKEA rozpoczyna kampanię „Dom przyjazny dla planety”, której celem jest zwrócenie uwagi na obszary, dzięki którym każdy z nas może przyczynić się do dbania o środowisko, już w domu. Oszczędzanie energii i wody, prawidłowe segregowanie odpadów, niemarnowanie jedzenia, domowe uprawy oraz wybieranie produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł oraz szybko odnawialnych surowców to przykłady działań, które są dla każdego na wyciągnięcie ręki. Dzięki nim wszyscy możemy żyć bardziej świadomie, wpływać pozytywnie na środowisko oraz oszczędzać pieniądze. Porady, inspiracje i rozwiązania, jak to zrobić już od kwietnia można znaleźć w Kuchni Spotkań IKEA. Na gości miejsca stworzonego przez IKEA czekają również warsztaty z ekspertami, podczas których poruszane będą ekologiczne zagadnienia.
W każdy poniedziałek odbywać się będą zajęcia dla seniorów, wtorki przeznaczone są dla rodziców z dziećmi, a w środy zaplanowano spotkania dla klubowiczów IKEA FAMILY. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Raport IKEA „Jak warszawiacy dbają o środowisko?” przeprowadził dom badawczy TNS Polska na zlecenie IKEA w marcu 2016 r. na reprezentatywnej próbie mieszkańców Warszawy w wieku 18+ (N=800), metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI).