Dzień jeża – w trosce o małych przyjaciół

fot. materiały prasowe

10 listopada obchodzimy dzień jeża – jednego z najbardziej uroczych mieszkańców naszych ogrodów i obszarów przyrodniczych. Obchodzony 10 listopada dzień jeża jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć, jak ważną rolę pełnią te zwierzęta w naszym ekosystemie. Dzięki temu, że są owadożerne, eliminują ze środowiska nadmiar insektów i szkodników. 

Te przesympatyczne zwierzęta goszczą także we wrocławskim ZOO – jest to rodzina jeży uszatych zaadoptowana w kwietniu br. przez spółkę FBSerwis Wrocław. Mama Jeżyna, tata Denis oraz ich potomstwo mieszkają obecnie w pawilonie Sahara, tuż obok wejścia głównego ZOO. Adopcja symboliczna jeży uszatych to część działań FBSerwis w zakresie edukacji i zwiększania świadomości ekologicznej.

Niestety, jeże stają się gatunkiem zagrożonym. Największym zagrożeniem dla jeży jest utrata siedlisk, wypadki drogowe oraz zanieczyszczenie środowiska. FBSerwis, chcąc temu zapobiec, w trosce o swoich małych podopiecznych zachęca do podjęcia działań mających na celu ochronę wszystkich jeży, przede wszystkim tych wolnożyjących.

– Wiosną tego roku, w ramach naszych działań na rzecz ochrony środowiska, z radością objęliśmy adopcją symboliczną rodzinę jeży uszatych we wrocławskim ZOO. Jednocześnie chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa dzikich jeży, żyjących w Polsce pod ochroną. Nasza spółka oprócz świadczenia kompleksowych usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów, specjalizuje się również w usługach letniego oraz zimowego utrzymania i oczyszczania dróg oraz terenów zielonych, stąd też nasi pracownicy często spotykają jeże podczas codziennej pracy. Zwierzęta te są wyjątkowo pożyteczne dla naszego ekosystemu, dlatego pamiętajmy o odpowiednim postępowaniu, gdy znajdziemy jeża w swoim ogrodzie, podczas spaceru, czy na ulicy – mówi Jarosław Wieruszewski, kierownik ds. oczyszczania z FBSerwis Wrocław, nadzorujący kontrakt na letnie i zimowe utrzymanie czystości i porządku w kilku wrocławskich dzielnicach.

Co zrobić, gdy spotkasz jeża?

• Nie dotykaj – jeże unikają kontaktu z ludźmi, dlatego nie powinniśmy brać ich na ręce – możemy wtedy zrobić zwierzęciu krzywdę oraz sami jesteśmy narażeni na skaleczenie jego igłami.
• Zachowaj spokój i bądź uważny – staraj się nie wypłoszyć jeża gwałtownymi ruchami. Jeśli jedziesz samochodem, prowadź ostrożnie i ogranicz prędkość, szczególnie gdy jest ciemno – wówczas jeże są aktywne najbardziej.
• Nie karm jeży ludzkim pożywieniem – są one głównie owadożerne, dlatego jedzeniem dla ludzi możesz im tylko zaszkodzić. Gdy chcesz dokarmić jeże z Twojej okolicy, zostaw im miskę z wodą oraz specjalny pokarm dostępny w sklepach zoologicznych.
• Jeśli posiadasz ogród – jeże mogą pomóc Ci o niego zadbać poprzez zjadanie owadów i szkodników. Możesz się im odwdzięczyć i przygotować schronienie z liści oraz drewna, lub odgrodzić część ogrodu, w której zakamarkach mogą kryć się jeże. Goszcząc je swoim ogrodzie, staraj się także unikać substancji chemicznych do ochrony roślin.
• Gdy znajdziesz jeża uwięzionego w pułapce – skorzystaj z pomocy lokalnych ekspertów. Skontaktuj się z Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu pod numerem 71 770 22 22, poza Wrocławiem 112 lub pod 998. Pamiętaj, że śmieci nieodpowiednio wyrzucone zanieczyszczają nie tylko glebę, wodę i powietrze, ale również mogą być pułapką dla zwierząt, m.in. jeży.