Do 15 kwietnia w Sejmie trwa wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”, przygotowana przez Fundację Dorastaj z Nami. Wystawa poświęcona jest pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli lub zostali poszkodowani podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i na misjach poza granicami naszego państwa.
Uroczyste otwarcie wystawy „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” miało miejsce w czwartek, 11 kwietnia, w Sejmie RP. Dokonała go prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami, Magdalena Pawlak oraz poseł Arkadiusz Czartoryski w imieniu Marszałka Sejmu. Uroczystość poprowadziła Magdalena Rigamonti, autorka albumu „Dorosnąć do śmierci” opisującego historie podopiecznych Fundacji.
– Zawsze, gdy słyszymy w wiadomościach o śmierci funkcjonariusza służby publicznej, my w fundacji wiemy, że właśnie komuś zawalił się świat – mówi Magdalena Pawlak, prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. – Chcemy przypominać, że praca strażaka, żołnierza, policjanta czy ratownika to nie jest zwyczajne zajęcie, tylko misja, która służy dobru każdego z nas. Pamiętajmy więc o dzieciach tych, którzy nie wrócili z pracy do domu. Pomoc im to najlepsza forma powiedzenia „dziękuję”.
Na uroczystości były obecne dzieci jednej z bohaterek wystawy, pracownika socjalnego Małgorzaty Kowalczyk, która zginęła brutalnie podpalona w miejscu pracy. Obecny był również jeden z żyjących bohaterów – strażak Sławomir Wilczyński wraz z rodziną. W wyniku wypadku podczas służby, stracił obie nogi. Od tego czasu wspiera on osoby po amputacjach i urazach kręgosłupa, szkoli ratowników jeżdżących na misje zagraniczne i daje nadzieję tym, którzy jeszcze nie wierzą, że życie z niepełnosprawnością może być życiem na 100%.
Hubert Kowalczyk powiedział: W imieniu swoim i mojego brata Tomka chciałem podziękować Fundacji Dorastaj z Nami za pomoc okazywaną nam każdego dnia, za wsparcie, profesjonalizm i zaangażowanie w nasze sprawy. Dzięki Fundacji wiemy, że nie jesteśmy sami. Nasza mama pomagając ludziom hołdowała takim wartościom jak honor, poświęcenie i bezgraniczna dobroć. Wypełniała swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem, przedkładając dobro innych nad własne bezpieczeństwo. Potrafiła pogodzić obowiązki służbowe z zapewnieniem nam miłości i troski – wspólne wyjazdy i spacery zawsze pozostaną w naszej pamięci. Śmierć dosięgnęła ją w miejscu pracy – tam gdzie była aniołem dla potrzebujących.
Na wystawie przedstawiono sylwetki takich bohaterów, jak strażak Mariusz Pasztetnik, który pomimo ekstremalnie trudnych warunków i znikomej ilości tlenu, uratował człowieka z płonącego mieszkania tracąc przy tym życie. Bohaterski strażak całe życie wierzył, że poświęcenie dla innych jest najważniejsze. Dziś jego córka Julia kontynuuje to przesłanie, jest członkiem młodzieżowej drużyny OSP w Minkowicach Oławskich. Podobnie syn podpułkownika Tomasza Chudzika, który zginął w katastrofie samolotu Iryda, Łukasz, kontynuuje pasję ojca. Został pilotem wojskowym. Kiedy jest w górze czuje, że „tata jest z nim i zawsze mu pomaga”. Rafał, syn policjantki Agnieszki Gronostaj, która zginęła jadąc na interwencję jest dumny z mamy, ponieważ zgodziła się na przekazanie organów po śmierci, jej serce bije w człowieku, któremu uratowała w ten sposób życie.
Fundacja Dorastaj z Nami od ponad 9 lat udziela wsparcia dzieciom i rodzinom poległych oraz ciężko poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników górskich. Fundacja dofinansowuje podopiecznym naukę, zajęcia pozalekcyjne, pomoc psychologiczną, wsparcie doradcy edukacyjnego. Organizuje również warsztaty psychologiczne „Wakacyjna Szkoła Rodzica”. Ważną częścią misji Fundacji Dorastaj z Nami jest budowanie szacunku do służb publicznych. Rozwijany jest również program Służba i Pomoc, skierowany do pełniących służbę żołnierzy, strażaków, policjantów oraz innych funkcjonariuszy służb publicznych i ich rodzin.
Wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” powstała w 2018 roku jako kontynuacja kampanii społecznej o tej samej nazwie. Do tej pory była już prezentowana między innymi w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, na Zamku Piastowskim w Raciborzu, a także w InfoBox Gdynia. Wystawę wkrótce będzie można zobaczyć również w Poznaniu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W maju ekspozycję gościć będzie tamtejszy Wydział Prawa i Administracji.