Dachser – firma rodzinna z tradycjami

Firmy rodzinne stanowią bardzo wyjątkowy segment wśród ogółu przedsiębiorstw. Silny fundament jakim są więzy krwi, tradycja, bardzo osobisty stosunek do prowadzonej działalności oraz nastawienie na zrównoważony rozwój i długookresowe funkcjonowanie to elementy, które czynią firmy rodzinne niedoścignionym wzorem dla wielu managerów. Jednym z przykładów sukcesu firmy założonej i przez lata pozostającej w rękach jednej rodziny jest działający globalnie operator logistyczny – firma Dachser.

Firma Dachser powstała w latach 30-tych XX wieku w Niemczech, kiedy Thomas Dachser zaczął dostarczać bawarskie produkty rolnicze (na początku były to sery) do Frankfurtu. Z czasem firma zaczęła się rozrastać, by dziś cieszyć się pozycją jednego z największych operatorów logistycznych w Europie. Aktualnie firmą zarządza już trzecie pokolenie założyciela, a po ponad 80 latach aktywności na światowych rynkach nadal 100% udziałów pozostaje w rękach rodziny.

Firmy rodzinne mające silną, niejednokrotnie międzynarodową pozycję, osiągnęły sukces dzięki specyficznemu oddaniu i podejściu do biznesu oraz działaniu według własnych, ściśle określonych zasad – mówi Grzegorz Lichocik, prezes zarządu Dachser w Polsce. Założyciele takich firm najczęściej tworzą swoje przedsiębiorstwo od podstaw, angażując w nie gromadzone latami środki finansowe, czas oraz energię. Osobiste zaangażowanie i absolutne oddanie idei tworzenia własnego, rodzinnego biznesu sprawia, że powodzenie przedsiębiorcy staje się sukcesem dla jego całej rodziny. „W firmach rodzinnych z reguły nie chodzi o szybkie osiągnięcie wielkiego sukcesu finansowego, ale o stworzenie stałego, stabilnego źródła dochodu i satysfakcji, z długoterminowym planem rozwoju – tak jest również w przypadku Dachser. Tak zdefiniowane podejście do biznesu powoduje, że właściciele dbają nie tylko o dobry wynik finansowy, ale przede wszystkim o swoich pracowników, ich dobre relacje w ramach zespołu i z pracodawcą oraz stabilną przyszłość – wyjaśnia Grzegorz Lichocik.

Założyciele firm rodzinnych traktują je od początku jak własne dziecko, dodatkowego członka familii, którego odpowiednie traktowanie pozwoli zapewnić świetlaną, bezpieczną przyszłość aktualnym i przyszłym pokoleniom. Dla sukcesorów prowadzących firmy rodzinne największą satysfakcją jest kontynuowanie działalności poprzednich pokoleń, zaangażowanie i pasja oraz udział w tworzeniu tradycji. Staramy się implementować takie podejście do pracy w świadomości naszych pracowników również w Polsce – mówi Grzegorz Lichocik. Członkowie rodziny, tak samo jak pracownicy, bardziej doceniają stopniowy, systematyczny rozwój rodzinnej działalności niż stałą presję na osiągnięcie zysku i rywalizację z konkurencją. Cechą charakterystyczną Dachser jest działanie w długoterminowej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do planowania i realizacji strategii firmy, ale także w inwestycjach czy polityce kadrowej – osoby pracujące w Dachser są związane z firmą niejednokrotnie przez dekady, a nierzadko przez całą swoją karierę zawodową. Staramy się budować silny, zmotywowany i lojalny wobec siebie i firmy zespół. Od niedawna do naszej rodziny dołączają sukcesywnie stażyści, dla których realizujemy płatny, dwuletni program i którzy po okresie próby praktycznie w 100% dołączają do firmy jako jej pełnoprawni członkowie. Wszystkie osoby, które do tej pory ukończyły staże w różnych oddziałach w Polsce, otrzymały ofertę stałej pracy i związały się z Dachser na dłużej. Wiemy, że klucz do sukcesu tkwi właśnie w ludziach, stąd tak duża dbałość o perpektywicznie budowanie zespołu – podkreśla Grzegorz Lichocik. Rotacja pracowników w Dachser, szczególnie na stanowiskach kierowniczych, jest bardzo niska, co bardzo pozytywnie wpływa na tworzenie silnych więzi wśród załogi oraz wysoki stopień zaufania do firmy.

Rodzinna atmosfera i przywiązanie do Dachser jest widoczne również wśród klientów – nierzadko klienci zaczynając współpracę z firmą, kontynuują ją przez długie lata. Przedsiębiorstwa, które efektywnie korzystają z usług Dachser w jednym kraju, rozszerzając swoją działalność na inne rynki najczęściej decydują się na skorzystanie z usług operatora i odpowiednio rozbudowują współpracę, korzystając z dodatkowych możliwości jakie daje im potężna i zintegrowana sieć. Wyjątkowe podejście do klientów widać już na etapie planowania współpracy – korzystając ze sprawdzonych rozwiązań, staramy się przede wszystkim zaproponować najlepsze, optymalne dla klienta rozwiązanie, nie narażając go na zbędne ryzyko – podkreśla Grzegorz Lichocik.