Początek wiosny to zmiany. Po kilku miesiącach letargu przyroda wraca do życia, to co wcześniej uśpione, dziś rozkwita. Zmiany, to także część hasła, które towarzyszyło ostatniej edycji Welconomy Forum in Toruń. Czy to przypadek, że forum odbywa się właśnie w pierwszych dniach wiosny? Być może, pewne zaś jest to, że Toruń po raz kolejny zaznaczył swoją silną pozycję na mapie miast gospodarzy największych wydarzeń gospodarczych w Polsce – pisze Arkadiusz Bińczyk.
Jacek Janiszewski człowiek integrujący
Kongres w Toruniu odbył się 25 i 26 marca, trzy dni po rozpoczęciu astronomicznej wiosny. To już XXXI edycja wydarzenia, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”. Na czele stowarzyszanie stoi niestrudzony Jacek Janiszewski. Ten przymiotnik, to nie przypadek. Stowarzyszenie, które oficjalnie powstało w 2000 r., kontynuuje tradycje organizacji konferencji gospodarczych zainicjowanych jeszcze przez Stowarzyszenie Forum Polska – Zachód, odbywających się w Międzyzdrojach w latach 1996-2000.
Era zmian, nowe wyzwania
W tym roku podczas Welconomy Forum in Toruń padł rekord frekwencji. W wydarzeniu wzięło udział blisko dwa tysiące gości, obecni byli przedstawiciele najwyższych władz, a także posłowie i senatorowie. Oczywiście największą grupę stanowili reprezentanci biznesu, zarówno z tych dużych korporacji jak też średnich przedsiębiorstw.
Wspomnianym już wcześniej hasłem przewodnim wydarzenia było „Polska, Europa, Świat – Era zmian”. To także tytuł sesji inaugurującej forum. Jednym z ciekawszych głosów podczas dyskusji była wypowiedź prof. Piotra Skarżyńskiego na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowania w medycynie. Przekonywał, że dzięki AI wiele wniosków można wyciągać szybciej i łatwiej. Jeśli ktoś jest dobrze przygotowany do interpretowania danych, to takie rozwiązania znacząco skracają proces podjęcia decyzji do minimum. Wiadomo, że w takich przypadkach, to czas jest najważniejszy.
Ambasadorki Welconomy
Ważnym głosem, wśród wielu tegorocznych spotkań, była debata pt. „Kultura pracy – od strategii do praktyki”. Eksperci oceniali najnowsze trendy i kluczowe wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, obejmującymi różnorodne zagadnienia dotyczące współczesnego rynku pracy oraz zmian technologicznych i pokoleniowych.
Ten ciekawy panel zorganizowała Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego w ramach XIV edycji Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. Tu warto dodać, że prezes fundacji, Urszula Jóźwiak, znalazła się w gronie tegorocznych laureatek nagród Welconomy. Ambasadorkami Welconomy, bo tak brzmi pełna nazwa wyróżnień, zostały też: minister Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – podsekretarz stanu ds. europejskich w KPRM, Agnieszka Odachowska-Piosik, menadżerka ds. innowacji technologii i działań społecznych oraz Edyta Zakrzewska, dyrektor bydgoskiego Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Dla porządku dodam, że firmy, które w najbliższej edycji pretendują do tytułu „Pracodawcy Godnego Zaufania” mogą zgłaszać się do konkursu już teraz. Mają na to czas do września bieżącego roku.
Przed nami Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach i poznański Impact, te dwie imprezy odbędą się w maju. W czerwcu czeka nas Europejski Kongres Finansowy w Sopocie i oczywiście we wrześniu Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Welconomy w Toruniu udanie przetarło im szlaki.
Arkadiusz Bińczyk, ekspert medialny i popularyzator historii, współautor książek „Poczet Przedsiębiorców Polskich. Od Piastów do 1939 roku”, „Świat Szlachty Polskiej. Dzieje ludzi i rodzin” i „Siedem wieków Warszawy. Kalendarium historii miasta do końca XIX wieku”.